Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

pikusa
14. feb 2011

Tak my byli v nemocnici 3 dny...a to na Moravě,kam jsem jela na dovolenou....a místo dovči jsme byli ve špitále

cervik1111
14. feb 2011

@pikusa nás tam pokaždé drželí 6dní.Většinou 3dny na jipce a pokud už nepotřebovala kyslík,tak nás dali na dětské taky na 3 dny.A tentokrát to lečíme doma se stejnýma léky(kromě toho kyslíku),tak nechápu proč nás tam vždy tak drželi.A to nám doktor řekl,že má hrozivý nález ☹

pikusa
14. feb 2011

@cervik1111 no v naší nemocnici nás nenechali nikdy.....dostal inhalaci,po 20 minutách další a domů.....a inhalace pak u naší dr.

urbisa
14. feb 2011

U nás v nemocnici si nás nechají 2 noci a potom pouští domu,i když dítě hodně kašle,ale nesmí to být ten štěkavý kašel.To ,že se nemuže nic stát je hloupost,znám 2 případy,kdy museli zaintubovat 4letého a 13letého kluka,protože měli už zánět záklopky,bez toho by se udusili,ten 4letý musel být uveden do umělého spánku,protože to psychicky nezvládal a vytrhával si to všechno ven.Budte všichni v pozoru,když to u vás začne,je to nevyzpytatelné,raděj jet zbytečně na pohotovost než přijít o nejcenější bytost.Jedna má známá čekala dlouho než zavolala záchranku a její roční holčičku už nezachránili.Kluci většinou mají po laryng. bronchitidu nebo zápal plic,ono to pak rádo postupuje níž..Záleží jak je laryng.silná,to dokáže posoudit ORL lékař,když se podívá nosíkem do krku,při velkém nálezu dávají antibiotika,někdo to má jednou za život a někoho se to drží delší čas,doufám,že my se blížíme k závěru,už to není tak často,i když někdy hodně silné,strach mám pokaždé.Držte se.....

sysysy
14. feb 2011

Holky, moc Vás nepotěším - kdo už jednou laryngitidu měl, tak ji s největší pravděpodobností chytne znovu... Tak jak někdo trpí na angíny nebo na záněty uší, tak se trpí i na laryngitidu 😠 Jedná se o virové onemocnění a kdo je k tomu viru náchylný, tak ho chytne 🙄 A mimochodem, to, že laryngitida vymizí do 6 let je mýtus, já ji měla naposled před dvěma lety ☹, synovec ve 13 letech.... Dcerka na to trpí od jednoho roku, při prvním záchvatu skončila na JIP, protože se jí uzavírala hrtanová příklopka 😕 A teď jí je 7 roků a laryngitidu má tak 2-3x do roka, ale na druhou stranu zas neznáme žádné jiné nemoci 😵 Čípek Rectodelt je hrozně silné svinstvo, s tím fakt opatrně, měl by se podávat opravdu až jako poslední možnost záchrany....jako prevence určitě NE. Nám se za ty roky osvědčilo v noci hodně větrat a mít okno na mikroventilačku. (Když je nejhůř, tak navlečeme čepice, svetry, rukavice a spíme s otevřeným oknem i v mínus 20 😀) Na radiátorech máme mokré ručníky a dcerka hned za hlavou mokrou plenku. A z léků se nám nejvíc osvědčil Prospan 3x denně. A když je k tomu horečka, tak klasické léky na snížení - Nurofen, Panadol. Nejhorší jsou vždy tak 2-3 noci. Pak už to bývá pohoda 🙂 Dnes máme zrovna třetí noc s laryngitidou, tak doufám, že už se vyspíme 😀 😀 😀 A za ty roky nepozoruju, že čím by dcerka byla starší, mělo by to lehčí průběh....pořád stejné 😖
Jo a trhat mandle jako prevence je taky blbost - doktoři to rádi doporučují, ale tím, že se zbavíte mandlí - tj. filtrů, které zachytávají škodliviny, tak tím pádem budete mít otevřenou bránu do těla a kde si asi myslíte, že ten bordel skončí?.....Náš starý pan doktor jednou vzpomínal, kolik na vytrhnutí mandlí poslal pacientů......ale vlastní rodině by to vytrhnutí nikdy nedovolil...

pikusa
14. feb 2011

😒 @urbisa tak nás z té nemocnice v Novém Jičíně nepustili s tím,že jedu někam pak 8 hodin autem a oni si nevezmou na triko,že se mi udusí...........
@sysysy spánek u okna a v čepicích a svetrech--jo to známe
jinak jsi to hezky popsala a vysvětlila...i když jde o nehezkou věc

danka_ba
14. feb 2011

@sysysy krasne si to popisala 🙂
my to pozname tiez - uz sme boli aj v mínusových teplotách vonku kocikovat ...
moc si ma nepotesila ze to neprejde - dufala som ze cim bude starsia tak to pomaly vymizne ... ☹

cervik1111
15. feb 2011

@sysysy nás právě taky doktor posílá na vytrhnutí mandlí 😒 Ale tak jak píšeš,určitě s tím nesouhlasím a ani tam nepůjdem

mikulcena
15. feb 2011

@cervik1111 doma nemáte žádné léky, to si vyžádej..
laryng, se opakují, teď jsme jí měli 2krát do měsíce..tu poslední jsme zvládli bez rectodeltu, jen fen.kapky..tak asi byla slabší..ale přešla v bronch. první bronch, měl syn ve 2 měsících.. ☹i stou spazmou, že nemohl pořádně dýchat..no děs..
do nemoc už taky nechci..syn byl 4dny na ARO..ale fakt dost spal, byl přivázanej a my tam s ním mohli být jen přez den..na noc nás vyšoupli..to bylo hrozný ho tam nechat ☹ ☹ ☹

cervik1111
15. feb 2011

@mikulcena ¨fakt nemám doma nic,ale teď už jsem poučená,a hned zítra říkam doktorce ať mi něco dá,nám se to opravdu vrací co 4měsíce,děs ☹
Tak mě na JIPce nechali,ale spíš proto,že poprvé to vyřvál manžel,že ji tam samou nenechá a podruhé,jen co usla a já jsem odešla,tak hned řvala....tak sestry,aby měly klid v noci!!!tak mě tam raději nechaly!
Tak já to u malé poznám,že je zlé,že nemůže hlavně dýchat a strašně divně ji skáče břicho a chrčí a tak divně ji to piská,a ještě jeden takový příznak-poznám to na její mluvě,špatně se jí mluví ☹
Zajimavé,že do dvou let byla úplně zdravá,ani pořádně rýmu neměla...

mikulcena
15. feb 2011

@cervik1111 to si fakt zajdi..nevíš kde se co bude opakovat..fuj..nemoci hnusný..chodíte do školky?
u nás se ba aru nenechává a to tam máme primáře známýho..na jipu tě možná jo..to nevím, jak to funguje..
dneska nás teda dr.poslal na ORL a alergo.imulog..

cervik1111
15. feb 2011

ne,my nechodíme do školky ani nejdem k zápisu.Jsem doma s malým,tak si ji taky ještě nechám doma.To bysme byli bestak furt nemocní ☹
Tak my už jsme byli i na ORL i na alerg.-no a z ORL nám říkal,odstranit mandle 😒 ,ale s tím moc nesouhlasím.I tady se holky bavily,že to není moc dobré dát je pryč.

mikulcena
15. feb 2011

@cervik1111 a na alergo?
já mu ty mandle pokud to nebude nezbytně nutný, tak taky nechci dát pryč.. 😒
to je asi rozumný si ji nechat doma..pokud bude taky pořád na hromadě, tak budu holt pracovat jen odpolední 😒

cervik1111
15. feb 2011

na alergo ji udělal takový ten základní test(nevím ani pořádne co všechno v něm je-
prach,pýl,pes a co dál?),a to měla všechno dobré.Ale říkal,že pokud se to bude opakovat,že mám přijít znovu a že ji udělá nějaké další testy......takže každopádně se hned objednávám 😒 Protože aby to měla 3x do roka,to je dost. 😢

sysysy
15. feb 2011

jo a ještě jsem zapomněla jako prevenci říct, že dcerka při laryngitidě má pod hlavou asi 4 polštáře - takže spí v takovém pololehu/sedu. Doporučili nám to v nemocnici a řekla bych, že se jí tak líp dýchá.
Jinak u nás dnešní noc OK, asi už to máme opět za sebou 😵 No ale jak to vypadá, tak ten kašel od malé chytil náš pejsek 😖 - normálně má úplně stejné příznaky jako ona, takže teď pro změnu větrám a zvlhčuju vzduch jemu v jeho pokojíčku 😀 a léčím ho jitrocelovým sirupkem 😀 😀 😀

cervik1111
15. feb 2011

@sysysy dívala jsem se,malá už má 7let....od kolika let vás to trápí,a jak často?

cervik1111
15. feb 2011

@sysysy jo,jo,polštáře nám taky doporučovali v nemocnici.Akorát jak to malé nachystám na spaní,stejně z toho sjede ☹ Jinak u nás už taky celkem dobré,uvidíme co ukáže ve čt.kontrola

kubikevik
16. feb 2011

Maminy, ako treba davkovat kalciovy sirup? My sme do jedneho roka, tak pol cajovej lyzicky jeden krat denne ako je v navode? dakujem.

sysysy
16. feb 2011

@cervik1111 - poprvé to měla ve 12měsících a od té doby každý rok 1-3x vždy v zimě.
Už jsem vypozorovala příznaky - obvykle jednu noc nad ránem začne kašlat štěkavým kašlem, ale ještě je to v pohodě. Takže hned ráno jí dám Prospan a další noc už se chystáme na nejhorší, takže chystáme preventivní opatření - okno, mokré ručníky, vysoké polštáře....a samozřejmě mám po ruce Rectodelt, kdyby náááááhodou 😖 A pak cca po 2-3 nocích jí ten kašel sjede níž, takže sice začne hnusně kašlat, ale už vím, že otok hrdla je pryč a můžeme v klidu spát....

A vy jak často na to trpíte?

cervik1111
16. feb 2011

@sysysy malé to začalo loni v dubnu,to měla 2,5 roků a v dnešní době to máme po třetí...takže za třičtvrtě roků se nám to vrátilo po třetí ☹
Naštěstí teďkom jsme to taky včas zachytili,a valili jsme na pohotovost hned odpoledne,jak jsem to zpozorovala(jak už jsem psala,doma ani jeden lék na to!!!!!!!!),tak ji dál čípek a ATB,a naštěstí nás pustil domů.......
Ale jak se nám to stalo poprvé,začlo ji to v noci,já vůbec nevěděla o co jde....to byl teprv masakr ☹

pikusa
16. feb 2011

Holky,tak Mates poprvé ve 3 měsících,to bylo strašný,já vůbec nevěděla,co to je

tweetinkapp
16. feb 2011

nas to chytilo 2 roky + 1 mesiac, ale ja som tiez nevedela o co ide. mne sa to praveze nejake vazne nezdalo. prezili sme prvu noc, na druhy den sme predsalen chceli ist k nasej doktorke, ta mala robit az poobede, tak sme si povedali, ze vydrzime a sli sme tam a ona mala dovolenku 🙄 a zastupovala ju doktorka, ktora robi len rano. tak sme zvazovali, ci ist na pohotovost, ale ta zase fungovala az od vecera, tak sme museli cakat a vecer sa nam zase zdalo, ze mu je lepsie, tak sme zase chceli vydrzat do rana. a rano nas doktorka okamzite poslala do nemocnice, ze to je vazne 😨 .
ja som si myslela, ze ma trosku chytene priedusky, ked sa mu tazsie dycha 😝 . tak som to vtedy podcenila, ze teraz budem utekat uz asi i s nadchou k doktorke 😝

pikusa
16. feb 2011

@tweetinkapp no my tím,že byl malinkej jsme jeli hned...dostal inhalace,ale pustili nás dom a chodili jsme pak inhlovat k dr.asi 3 dny po sobě

tweetinkapp
16. feb 2011

no ja pevne dufam, ze to bola len jednorazovka, aj ked zase naivna nie som 😅 . ale ak by sa to predsalen vratilo, tak jednoznacne kupujem inhalator domov 😝

pikusa
16. feb 2011

@tweetinkapp tak nám se vrací....na pohotovosti jsme byli asi 8 krát a jednou v té nemocnici

pikusa
16. feb 2011

@tweetinkapp a ihalátor už Mates zná...říkám,jdeme foukat,tak ví a jde....sice dlouho nevydrží,ale inhaluje

danielik79
16. feb 2011

ahojte nás laryngitída chytila rovno v kúpeloch Lučivnéj vlani v novembri ,malú mi islo zadusiť .Ten inhalátor na vincentku môžem len odporučiť ak sú vaše detičky prieduškári.Ja som kúpila z netu na stránke www.inhalátor.sk ale vám ho môže predpísať aj alergologička ak máte na to diagnozu presný postup vybavovania najdete v téme alergia a kašel na 18 strane píše ho tam jaya47.

tweetinkapp
16. feb 2011

@pikusa no v nemocnici to bolo strasne, najprv adamko moc nechcel spolupracovat a vydrzal inhalovat tak minutu 😝 . potom vsak asi pochopil, ze musi, aleaj tak som mu musela k tomu pustit rozpravku, aby vydrzal dlhsie. 😅 . tak ci boli dve alebo tri hodiny rano, tak som ho proste musela zobudit, prebrat a zapnut mu rozpravku 😝
to je v nemocnici najhorsie, ze deticky prichadzaju o svoj rezim a velakrat som preto nadavala, ze mam budit chore dieta 6x v noci 😝

lucian26
16. feb 2011

Ahoj holky,dobré téma laryngitida. Já ji trpím od narození a budete se divit a trpím ji dodnes. Mám ji tak 2-3krát do roka. Je to děs, teď už ji umím zahnat, ale jako dítě, tak 5krát do roka v nemocnici na kapačkách s kalciem.Opravdu za těch 26 let jsem nepřišla na nic, čím bych Laryngitidu zničila nadobro, jedině opravdu pořád vlhčit, inhalace, kalcium, priznic a když je opravdu nejhůř, tak nejlepší je Protazin! 😒

pikusa
16. feb 2011

@tweetinkapp tak nás nebudili.....foukal před spaním a pak ráno,když se vyspinkal....