Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

duplinka
20. sep 2011

@honzulka ahoj. Tak susedu prehnúť cez koleno 😠 Nám sa to stalo v januári, to mala malá takmer 4 roky. Boli sme na oslave, večer jej začalo tiecť z nosa, vyzeralo to na dosť zlú nádchu. O pol druhej ráno som sa zobudila na strašný dusivý plač. Malá nevedela dýchať a plakala, pretože nevedela čo sa deje. Mňa hneď napadla pohotovosť. Ešte predtým som s malou išla ihneď na terasu, kôly studenému vzduchu. Z pohotovosti nás ihneď poslali ležať, malá si dosť vytrpela, ale tak zvládli sme to. Po 4 - 5 dňoch nás pustili. O tri týždne sa to zopakovalo, keď bola malá u našich, ale tak zvládli to vetraním a polohou na boku kôly dýchaniu. Ráno sme boli na pohotovosti, ale dali nám iba preventívne čípky, ležať sme nemuseli. Malej sme dávali obklady na krk, rodičia nám požičali zvlhčovač vzduchu, často sme vetrali. Tiež vraj zaberá soľná fajka na dýchanie - na uvoľnenie. Aj preventívne. My sme inhalovali aj v nemocnici. Malá si rýchlo zvykla. Od marca máme pokoj.
Takže neboj, nemusíte si to zopakovať, aj keď nikto ti to nezaručí. Určite to zvládnete 😵
Držím prsty 😵 😵 😵

tweetinkapp
20. sep 2011

@honzulka susedka mohla mať pravdu, ale nie je to pravidlo, aj keď tých ktorým sa laryngitída neopakovala je pomenej 😒 . vraj do šiestich rokov sa to zväčša opakuje. My sme mali laryngitídu zatiaľ len raz, minulý rok....tak dúfam, že my sme práve ten prípade, že raz a dosť 😅 . ale obávam sa toho hádam pri každom zakašľaní ☹

crca
20. sep 2011

@honzulka Kluk jí měl poprvé v 8 měsích kdy jsme volali rychlou a skončili ve špitále,pak dlouho nic,teda jo byli náznaky mezitím snad 3x,ale vždy se to zvládlo jen Prednisonem doma,letos v dubnu opět volána rychlá a skončili jsme na JiPce,ale to bylo z ničeho nic,rýmu neměl,kašel neměl,když brečel netroubil....takže mě to dost zaskočilo a tím víc vyděsilo,když to přišlo z čista jasna 😒 ,ale holka ta to měla jen asi 2x,ale stačilo dávat po dva dny Prednison a v pohodě,takže je to individuální,každopádně drřím palce ať už vás to nepotká 😉

honzulka
21. sep 2011

@duplinka
@tweetinkapp
@crca Moc Vám děkuji za podporu..Urgovala jsem i snad všechny kamarádky a dozvěděla se od dvou,že to jejich děti měli taky jen jednou a klid.tak mě to trošku uklidnilo,po probdělé noci,kdy jsem malou pořád hlídala,zda dýchá.. ☹ Večer se mi totiž stalo,že měla nějakou pidi pauzičku dechu,tak nevím co to bylo..každopádně je teď pěkně zahleněná a to snad už prý tak nebezpečí záchvatu nehrozí? 😔
@crca Malá měla právě že rýmu a ta jí přešla v kašel,takový duální-znělo to jak 2v1...

honzulka
21. sep 2011

Ahoj holky,tak u nás se to nějak zvrtává.. ☹ Přes den měla malá už takový vlhký kašel,ale večer se to změnilo a mě vyděsilo...ani nedokážu říct v co,ale možná takový trn průduškový kašel,co bolí na hrudníku..Ale na rozdíl od toho co byl předtím je teď při kašlání klidná..nevím na co se připravit... ☹ A chci se zeptat,kamarádce prý doktor řekl,že nejčastěji jsou ty záchvaty po půlnoci,je to pravda?

crca
21. sep 2011

@honzulka Tak s tou půl nocí nevím,ale je teda fakt,že jsme to tak vždycky měli 😅 jen teda ten poslední dubnovej byl ve 23.15hod.Myslím,že pokud už takhle kašle vlhkým kašlem,tak by se němělo už nic dít,ale upřímně za mě,nás když pouštěli z nemocnice po 4 dnech,tak jsem stejně ještě min.týden byla každou noc jak na ztrní,protože se mě to moc nelíbilo,ale dle dr.už je dobrý a nemělo by se to vrátit.... 😒 ,jenže já stejně trnula 😒 Je to hnusná nemoc a nechápu,že to chytaj takovýhle prťata 😖

urbisa
21. sep 2011

Holky,naši kluci už mají 6 let a trpí na to pořád,jeden na tom bývá huř,poslední dobou končíme na Jipce,volali jsme i rychlou,to už si i sám řekl,že už nemuže dýchat,no to spíš kýval na odpovědi,hlas už neměl žádný.,ono se muže jednat i o laryngotracheální kašel,ten zní tak nějak dutě,většinou pak přejde v zánět prudušek,u nás na hodině nezáleží,už jsme ji měli i v 19h,poslední byla v červnu,tu jsme zvládli doma,máme i papír pro nemocnici,kde je napsané zavést čípek a ihned jet na pohotovost nebo volat rychlou,potřebuje většinou kapačku a inhalaci adrenalinu,ten mi domu nedají,i když máme inhalátor a zkušeností hruzu,každé rýmy se děsím,potom to následuje,naštěstí ted proběhla bez té hruzy,jen kašel,ale byla jsem v pohotovosti,to je asi po roce co tu rýmu zvládl bez laring.Držte se a nic nepodcenujte,je zákeřná a nebezpečná,ale nechci nikoho strašit,už jsem to tu jednou psala.

mvtina
22. sep 2011

Pocujte baby - bez naraziek, celkom uprimne - mate laryngitidu niekto, kto ma v noci otvorene okno? Lebo ja inac nezaspim. A vzdy, ked som musela z nejakych dovodov spat pri zavretom okne, som mala rano spuchnute oci a zacpaty nos. Nase decka doteraz zazili zavrete okno, len ked bolo 10 pod nulou a taky vietor, ze sa nedalo nechat ani pootvorene. Nepozname laryngitidu, anginu ani ziadne vacsie problemy. Raz-dvakrat za rok chripka a nadcha. Alebo potom uz zaludocna a poriadna, lebo my uz ked tak bezime do nemocnice 😉 Ale fakt - co som matka, bola som velakrat pozriet a pochvalit prirastky kamaratiek, ale vzdy, ked vojdem do detskej spalne, ovali ma smrad. A teplo. 25 stupnov na teplomeri a dieta oblecene v pyzamku, spacom vaku a este prikryte perinkou. Mnohokrat je nieco z toho umele. U tychto deti sa tie problemy jednoducho daju ocakavat. Ked vidim, co vsetko do nich potom date, neviem, nebolo by jednoduchsie skusit viac vetrat a nie strkat hlavu do mrazaka, ked je uz zle? Fakt to neberte v zlom, ale je mi tych prckov luto. Tisic moznych stepeni, kopa chemie zhora, zdola..

arrett
22. sep 2011

ahojte baby. tak my sme mali zapal hrtana iba raz, ale modlila som sa, aby sa to uz nikdy nezopakovala. Vobec som nevedela co mam robit. vdaka predvidavej doktorke, ktora nam predpisala rectodelt ci ako sa to vola... ach jaj, celu noc som pocuvala maleho ako dycha. neviem ako ochorel,a ko sa mu to stalo, ale nech sa mu to uz nikdy nezopakuje. takuto bezmocnost uz nie nie nie. vstkym detickam prajem skore uzdravenie a miminkam vela trpezlivosti, vela sil...

honzulka
22. sep 2011

@mvtina My máme v baráku docela zimu,takže si myslím,že tím to není..Hlavně malá spí přes den zásadně venku v kočárku,od miminka nemá vedro ráda,takže ani v zimě moc netopím..Pro příklad švagrová má neustále přetopeno a nic takovýho nemá,jen angíny....

martinka05
22. sep 2011

Ahojte, chcela by som aj pridať svoju skúsenosť. My sme si laryngitídu prežili 3x z toho 1x sa to nezaobišlo bez pobytu v nemocnici - to bolo ten prvý krát ( to bolo niečo, čo by som už nikdy nechcela zažiť ). Dieťa prišlo zo škôlky, nič mu nebolo, večer išla spať a o hodinu bola hore s takým zvláštnym plačom, nikdy som nič podobné nezažila, tak sme radšej hneď utekali do nemocnice a už si nás tam aj nechali. Paradoxné na tom je, že som sa na internete dočítala, že ju mávajú deti približne do 3 rokov a my sme ju mali prvýkrát práve v 3 rokoch a potom ešte keď mala Katka 4 roky. Druhý krát sme boli na pohotovosti, tam jej pichli injekciu a na tretí krát sme to zvládli doma - dala som jej rectodelt. Potom nás dr. poslala na alergológiu a tam je nasadili ribomunil, vybrala jednu celú dávku a odvtedy sme laryngitídu nemali. Ja som vypozorovala, že laryngitídu sme mali vždy v októbri, keď sa začína v byte kúriť a vtedy si zapíname na každú noc zvlhčovač a takto to robíme celú zimu až do apríla. Inak, naša dr. nám povedala, že je to z tých jesenných hmiel. Tak dúfam, že tak ako minulého roku tak aj tohto roku sa nám už laryngitída nevráti a to isté prajem aj vašim detičkám ... 😉

krtica11
13. okt 2011

ahojte chcem sa spytať kolko dni to tak trva?Maly ma rok aj tri tyždne a mame to po prvy krat už dve noci v pohotovosti stale zvlhčujeme vzduch a vetrame boli sme u doktorky a dala nam Sulmocol a Fenistil.

martinka05
14. okt 2011

@krtica11 no na internete sa píše, že laryngitída trvá od 1 - 10 dní, keď sme ju mali prvýkrát, tak sme skončili v nemocnici, kašeľ trval viac ako 3 týždne, a do škôlky sme nastúpili tiež až po 3 týždňoch. Fenistil je dobrý, my sme ešte dávali aj zábal na krk (na vatu nakvapkáš akýkoľvek olej, zabalíš do obväzu alebo do plienky), a tiež mám stále poruke čípky Rectodelt, ale to som jej dala len jeden krát, lebo obsahujú kortikoidy.

spartanek
14. okt 2011

Tak našemu vojtovi jsou už čtyři a zrovna minulý týden jsme byli zase v noci na pohotovosti..doufala jse,že už to bude tuhle zimu lepší a ono je to pořád stejný☹ach jo..někdy nám to trvá týden někdy dva.ale ty noční sýpavé jsou tak dvě max tři..pak už je to ok..jen přes den kašle a smrká..my jsme skoro vždy ve školce po týdnu.

spartanek
14. okt 2011

@krtica11 a má jen kašel v noci nebo sýpe?????

spartanek
14. okt 2011

ježiš napsala jsem sýpe s tvrdým..se omlouvám..SÍPE😉

krtica11
14. okt 2011

@spartanek nie nesype ale klokta lebo sme do toho dostali silnu nadchu ale tuto noc sme spali 4 hod v kuse 🙂 tak som zvedava ako dnes dufam že to už bude len a len lepšie asi to je už na ustupe

ivanaa1
2. nov 2011

Ahojte aj my sme si to uz prezili 2x prvy krat to bolo hrozne a teraz druhykrat to bolo este horsie..Taku bezmocnost prezit je neskutocne.Nasa dcerka ma 3 prvy krat ked dostala laringitidu mala vysoku teplotu strasny kasel dusila sa nam preto sme rychlo sli do nemocnice tam sme boli 4 dni.A teraz nemala vobec teplotu ale dostala krce nevedela hybat s nozkami ani ruckami dali sme jej rectodel a zas sme sli do nemocnice poslali nas domov.Hned rano sme sli na krcne tam nam predisali Trifed hned som ho vyhodila zacala este horsie kaslat a tak sme ostali na calcium fenistil solmucom a ventolin...a pomali jej to prechadza....ma niekto skusenosti aj s krcami?zaregistrovala som sa tu lebo vidim ze aj vy ste si tym presli alebo prechadzate ja sa nemam s kym porozpravat ked to hovorim mojim znamim ako keby som hovorila z nemim lebo nikto nevie o com rozpravam nevedia si to predstavit a pochopit ma...

martinka05
3. nov 2011

@ivanaa1 A prečo si vyhodila Trifed? Nám nezaberali žiadne lieky na kašel, jedine Trifed nám zabral aj keď je pravda, že malá bola po ňom dosť ospalá.

blau
3. nov 2011

Tak pridam aj ja skusenost. Zijem v rakusku tu sa to vola pseudokrupp. Ked to mal prvy krat bolo to hrozne, isli sme aj do nemocnice. Mava to za kakazdym, ked dostane sopliky. Vacsinou v noci. Studeny vlhky vzduch je najlepsi pri zachvate. Dostali sme tiez kortikoidne cipky , hned zabral stacil jeden. Rozpravala som sa aj s jednou mamickou, jej syn to mal do 6rokov.
Ziadne lieky im ani sirupy ani homeo nezaberali len tie cipky. Predchadzat sa tomu neda, len ze dieta z toho vyrastie. Je to hrozne, nas maly to ma uz od septembra 3x! Trva to niekedy 7dni, niekedy 10dni a raz sa ten kasel tahal aj 2mesiace ☹

blau
3. nov 2011

citam tu aj prispevok maminky, ktora upozornuje na suchy nevyvetrany vzduch. My mame vzdy vyvetrane v noci spavame z otvorenym oknom povesane mokre uteraky, zapnuty zvlhcovac vzduchu. On to vzdy chyti, ked sa nahana a nadycha sa studeneho vzduchu. Hrozim sa kazdej nadchy. Pisu aj ked dieta vyrastie zvacsia sa organy a nemalo by sa to opakovat . Vsetkym detickam skore uzdravenie 😉

blau
3. nov 2011

A este co nam zabera aj dospelym v rodine, je na platenu vreckovku dat domacu bravcovu mast, maly po nej v noci vobec nekasle a hlien sa krasne rozpusta a vykasliava. Naozaj velmi dobra vec.

sakura77
3. nov 2011

no,my sa pripajame,prave sme scyhtali tiez,syn mal asi tyzdne dozadu ale len taky slabunky priebeh,uz je skoro ok,ale dnes do rana uz aj mala zacala taky hrncovy kasel,tak sme vyfasovali calciovy sirup,zodac a na noc mam dat cipok rectodelt ,zatial dycha dobre,tak snad sa to nezhorsi,tiez som dala mokry uterak na radiator teraz ked spinka....mam z toho desny strach,hlavne aby nedostala horucku,kedze presne pred mesiacom mala z nocoho nic febrilne krce....preto nam dala aj ten cipok,ze nemam cakat na nic a dat vecer

blau
3. nov 2011

@sakura77 vecer to byva najhorsie ak mas doma vyskusaj jej dat tu bravcovu mast nic za to nedas a uvidis ci jej to zaberie. Vela stastia. A v noci vlhky vzduch v spalni, kde spinka dobre vetrat. Nech vam to rychlo prejde...

spartanek
3. nov 2011

@sakura77 jojo hlavně vlhký vzduch!!!!!my koupili zvlhčovač a jede nám každou noc..Malá to má poprvé?a co Kristianek,ten na to trpí nebo laryngitidu neměl?mě to zajímá,protože mám skoro čtyřletého vojtu a ten na to trpí přesně od roka a máme skoro roční ellu,tak čekám kdy to přijde nebo jestli se tomu ona vyhne😉je to fakt hnusná nemoc..a nejlepší je při záchvatu dušnosti,studený obklad na krk a hlavu do mrazáku.my dáváme malému zmrzlinu,aby si ochladil ten krk..

ivanaa1
3. nov 2011

@martinka05 ahoj tak preto lebo ho brala 5dni a kasel sa jej shorsoval ta k preto ....takze vy mate taky isty problem?

blandik
3. nov 2011

ahoj holky, malý měl laryngitidu dvakrát. Zrovna se z té poslendí zotavuje. Chtěla jsem se zeptat, jak u vás probíhá konec nemoci. Náš už krásně odkašlával, jen ráno. V noci klid, v poledne klid při spaní. A pak snědl kysanou smetanu (jinak celou nemoc jsem mu nedala nic mléčného) a začal se znova dusit /ale jinak než štěkání při laryngitidě na začátku/, prostě začal mít opět suchý kašel, třeba se probudil v noci ve tři a kašlal více méně do rána..Po obědě usnul a do deseti minut se jakoby dávil, něco polykal, natahovalo ho, kašlal suše...A pak se tento kašel vyskytuje v rozrušení...Od neděle (oné kysané smetany) neměl nic mléčného (ani v potravinách typu sušenka) a trošku se to upravuje, už nekašle v noci, ani v poledne při spaní, jen v rozrušení má problém lapnout dech, suše kašle, dáví ho...Tak bych mě zajímalo, jak u vás ta nemoc končí...Jestli prostě děti začnou odkašlávat a pak přestanou nebo máte něco podobného...

sakura77
4. nov 2011

@spartanek Kristianko to mal jeden krat,pripadne mozno nieco na ten sposob ale v slabuckom"vydani" takze to nebolo nejak hrozne...aj teraz mal len taky slabucky priebeh-to mal vlastne druhy krat,Sofi nastastie cele poobedie aj noc ok,ked som ju davala spinkat tak mala dychanie uplne v pohode,tak som rectodelt nedala,predsa len je to silne...zatial to vyzera ze asi aj ju to len tak "suchne",lekarka mi aj povedla ze teraz je typicke obdobie na tieto choroby,ze ma vela pacientov-hlavne skolkarov....

@blandik no,mal by zacat po case odkasliavat,postupne menej a menej,nam potom dala aj iny sirup,ze ked uz nebude mat ten typicky,ale uz bude pocut ze si odkasluje pekne,tak miesto calcioveho dat napr.mucosolvan...fuha ale chudiatko male,laplo ho to dost,co..my nastatsie len par krat za den zakasleme...skore uzdravenie zelame

dankadina
4. nov 2011

tak my sme mali laryngitidu a bolo to hrozne, mala sa začala v noci dusiť, tak sme ju naložili do auta a šup na pohotovosť, cestou sa jej to zlepšilo a my sme nevedeli, že prvá pomoc ako nám povedali na pohotovosť je otvoriť okno a dýchať chladný vlhký vzduch. Na pohotovosti dostala rectodelt a inhalovať. Teraz už máme rectodelt aj doma je to prvá pomoc