Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

ivanaa1
4. nov 2011

@dankadina ahoj presne my sme to prezivali pred rokom tiez sme nevedeli co mame robit a tak sme sli na photovost..Tam jej tiez dali cipok a inhalovat.A teraz sa jej to vrátilo zas ale teraz nemala teplotu len hrozne krce a tiez dusila sa,ale tak uz mame doma cipky a rozne lieky tak aspon vieme co mame robit...

martinka05
4. nov 2011

@ivanaa1 my sme mali laryngitídu 3x, prvýkrát sme skončili v nemocnici a 2x sme to zvládli doma. Celú zimu máme pustený zvlhčovač v noci. Alergológ nasadil malej ribomunil pre rokom a teraz ho berie tiež a odvtedy už laryngitídu nemala. Uvidíme ako dopadneme túto zimu. Tiež máme doma rectodelt a už vieme čo treba robiť. Ale prvýkrát to bola panika už by som to nikdy nechcela zažiť.

ivanaa1
4. nov 2011

@martinka05 Tak to s tebov suhlasim,ze už nikdy viac.Ja sa strasne bojim a hned sa zlaknem a to len zakasle.

denisaaa23
4. nov 2011

No my sme mali tiez lar. bohuzial. Bolo to jak zly sen,mala zaspala a zrazu z nicoho nic sa dusit zacala,hned sme volali urazovku,previezli nas do nemocnice,boli sme tam cez noc a dali nam cipky domov. Kedze sa nam to este zopakovalo,vypytala som odporucanie k alergologovi,a teraz mame spreje na astmu a sirup na alergiu. Ked sa zacne dusit strekneme ventolin a je lepsie.

blandik
4. nov 2011

@sakura77 - já myslím, že ten kašel, co má teď, už právě nemá s laryngitidou co dělat. On právě už taky odkašlával, jen ráno. V noci nic. Měl mukosolvan...a pak sněld smetanu, a začal mít suchý kašel. Přesně stejný scénář měl na jaře, tam kašlal tři měsíce, protože jsme nevěděli, že máme vysadit mléčné výrobky...Už se to lepší, neměl od neděle nic mléčného, už kašle mnohem méně ten suchý kašel, ale netuším, jak to bude ve školce, kde jde příští týden, jestli mi dovolí nosit mu jídlo, aby tam neměl mléčnou bílkovinu...Chjo.

sakura77
4. nov 2011

@blandik no,fakt neviem,my mame nastastie len take slabe kaslanie,ich to len tak "obsuchlo" nakoniec myslim ze ani laryngitida to nebude,mozno len nieco podobne...mala zakaslala len rano dvakrat a teraz ked spinka som ju zodvakrat pocula,inak vobec..tak neviem....dychanie v poriadku...
a veru,mliecne veci ani nam nerobia dobre....tie zachvaty nezavidim,aj ostatnym babam..viem si bohuzial zivo predstavit,my sme nedavno prekonali febrilne krce a bezvedomie,takze ja sa tiez teraz bojim akejkolvek choroby,hlavne ak je spojena s horuckou..odvtedy som sa este nevyspala veru..stale sledujem a vyskakujem z postele...

blandik
4. nov 2011

@sakura77 - jejda, to musí být hrozné..U nás to nebylo zas takové dramatické, žádné modrání nebo volání záchranky...ale dusil se, to ano. Měl problém se nadechnout...a člověk nikdy neví, jestli se to příští noc zhorší, však taky od té doby ještě spí s námi v ložnici...Malý měl na mléčné alergii. po druhém roce odezněla, tedy postupně, stále toho nejí ještě moc...ale u toho kašle to nedělá dobrotu...Tak přeji, aby se choroby vyhýbaly obloukem...

spartanek
4. nov 2011

@dankadina A měla to mladší nebo starší dcerka?

sakura77
4. nov 2011

@blandik ano,aj sofi mala intoleranciu,museli sme len hypoalergenne mlieko pit,po nejakom 8mesiaci uz nechcela ani to...takze my len obcas jogurt,inak nula bodov co sa mlieka tyka...

blandik
4. nov 2011

@sakura77 - u nás pil nutrilon allergy care a pije dosud, ráno a večer. Do dvou let nejedl nic mléčného, ani hovězí..a pak velmi pomalu, téměř rok začínal jíst mléčné, něco vadilo, něco ne....

dankadina
5. nov 2011

@spartanek staršia pri mladšej neviem čo by som robila

janula28
16. nov 2011

ahoj holky,
můžu se zeptat na ten olejový zábal na krk, to nevadí, když to bude teplý obklad, když se při laryngitidě doporučuje jen studené?, malej má také laryngitidu, zatím měl jen jeden takový střední záchvat, který jsme zvládli u otevřeného okna a mám pro jistotu ten Rectodelt, mám mu ten zábal dát na noc?

rohacka
17. nov 2011

@janula28 vcera ti nikto neodpovedal....mne to lekarka vysvetlovala tak, ze zvnutra chladne (aj dychanie je vlastne zvnutra) a zvonka teple. V niektorom z poslednych cisel Mamy a ja ale pisali, ze studeny obklad aj zvonka, na hrdlo az smerom k hrudniku. Tak aj uz neviem. Ano, zvyknem davat ten zabal na noc.

martinka05
17. nov 2011

Mne v nemocnici povedali, ze zabal mam urobit tak, ze na vatu nalejem trosku oleja izbovej teploty obkrutim to obvazom a dam to na krk. Tak isto to robili aj sestricky v nemocninci.

lenka16
20. nov 2011

dcera má hroznej kašel, asi laryngitida. Pak ztratila úplně hlas, od dr. jsme dostali antibiotika sumetrolim a že máme dělat zábal na krk. Řekla že bud olej nebo sádlo. Tak dávam na plínu jí sádlo a zavážu krk. Už nechraptí, horečku nemá, ale strašně kašle. Už jsme 3 týden doma. Prvně jí dala erdomed a ten nezabral a nakonec po 14 dnech to sedlo na průdušky. Holky, a to se nesmí mléčný výrobky, při laryngitidě?

spartanek
22. nov 2011

@lenka16 neměli by se kvůli tomu,že děti zahleňují mléčné výrobky.my jsme ale byli kojení a pak na sunaru a dávala jsem normálně..když byl nemocný,nechtěl nic jiného..oni se s tim nějak poperou.možná to třeba trvá dýl..

honzulka
1. dec 2011

Ahoj maminky..dlouho jsem tu nebyla...netrápí nás teď sice Laar.,ale kašel a už přes měsíc...Zaujali mě ty mléčné výrobky-a na jak dlouho jste je vysadili?Malé je 1rok a přeci jogurty potřebuje... ☹ Každopádně zkusím dávat nějakou dobu něco jiného a uvidím...Čeká nás alergo.,ale až v lednu... ☹

rohacka
2. dec 2011

@honzulka ahoj, vraj to s tym zahlienovanim je len mytus. Ja nedavam mliecne len v akutnom stadiu, vtedy ale ani nic nechcu. Potom uz normalne.

honzulka
2. dec 2011

@rohacka Aha..no tak Terezka právě že zahleněná je,v noci se i tak nějak dáví,tak to zkusím a uvidíme...Děkuji

januschka10
11. dec 2011

Ahojte, moj syn maval laryngitidu ako babatko aj 4x za zimu, bol alergicky na mliecne vyrobky a to som zistila sama tak,ze som mu jednoducho vysadila mlieko vsetko co mlieko obsahovalo. Teraz je to uz lepsie, ma 4 roky, je alergik, berie zyrtec kvapky a kortizon do nosa, mliecne vyrobky moze, ale s mierou. Trpi na caste zapaly stredneho ucha. Laryngitidu tuto jesen uz tiez mal, dokonca nepomohlo ani inhalovanie kortizonu (davam do nebulizacneho pristroja clenil alebo pulmaxan na aerosol terapiu, cisty roztok, nie riedeny!). Museli sme do nemocnice a tam mu dali adrenalin, za pol hodinku bol na tom dobre. Normalne ale pomoze otvorit poriadne okno ak je vonku zima, pripadne posadit dieta pri otvorenu chladnicku prip. mrazak. Samozrejme musi byt dobre oblecene. Naozaj to pomaha, uz len to otvorenie okna zmierni kasel a upokoji. Len nic teple, na opuch pri lagyngitide zaberaju iba studene veci.

lenocka23
16. dec 2011

ahojte, tak aj my mame laryngitidu, trapime sa stvrty den... mlieko som sa snazila vysadit, ale maly nic ine okrem neho nechce jest.. ☹ takze to asi potrva, kym to uplne prejde.... chcela by som sa vas ale opytat, pokial maly nema vobec teplotu, mohla by som ho na chvilku zobrat von? aspon trosku v kociku vyvetrat, lebo vidim, ze aj jemu je uz doma dlho.... ☹ vdaka

rohacka
16. dec 2011

@lenocka23 ahoj, v pohode mozete ist von, ak nema teplotu, vlhky chladnejsi vzduch mu len pomoze. Mlieko neries, nic v tom nie je. Okrem toho pri laryngitidach, kedze je to aj o hlasivkach, sa bezne dava calcium, co obsahuje aj mlieko. Celkovo sa pri laryngitidach odporuca lahsia strava, ja mojim v tom case viac varim pudingy, krupicu, jedia viac ovocia, detsku vyzivu s piskotami a pod.

cori
16. dec 2011

@lenocka23 ano jak psala rohacka tak ven jít bez teploty klidně můžete - pokud není inverze, právě inverze, mlhy a tyhle výkyvové teploty přispívají k častějším laryngitýdám :( My měli záse náběh - ale prý můžem mezi děti, ven... prý není infekční, nevím trošku se mi to nezdá...

@honzulka já právě s těma mléčnýma výrobkama mám takovou zkušenost - že čím míň jich ted přes zimu jí - tím mín jsou zahlenění - Kája taky hodně trpívala na kašle (taky jsme v kuse kašlaly strašně dlouho) a tak jsme vysadily kakao po ránu a mléko navečer - jogurt ob den, sýr taky tak... a už je zahleněná mín a kašel zatím měla jednou - tak nevím, ale myslím, že je to fakt i díky tomu menšímu počtu mléčných výrobků...

honzulka
18. dec 2011

@cori děkuji za radu...My teď taky všechno máme vysazené,mlíko má jen moje,kaše bezmléčné,jogurt už neměla tři týdny a já taky..občas zhřeším chlebem s máslem nebo nějakým pečivem,kde asi mléko je,nastalo malé zlepšení,ale dnes zase kašlala v noci víc,takže nevím,nevím... ☹

mika1979
4. jan 2012

dievcata vidim,ze nas je vela,co sa trapime s touto chorobou,nam zacala predminuly rok v oktobri,2x sme boli v nemocnici,cez leto bolo super a prisiel znova oktober a odvtedy mame tu hnusnu laringitydu 3x ☹ uz ma to riadne stve,som stale v strese (aj ked viem,ze mi to nepomoze ) dokonca aj vtedy,ked je zdrava som nervozna,ci nahodou v noci nezacne kaslat ☹ chcem sa spytat,ci niekto vie,dokedy sa tieto stavy u deti objavuju,ci sa to tym,ze rastie nejak zmiernuje,alebo je to vzdy rovnake ☹ co mam robit ako prevenciu,aby to vobec nedostala.alebo sa s tym neda robit vobec nic,len to prezivat?este sa chcem spytat,ci nahodou nemate skusenost s pripravkom na imunitu biomare immuno?je to olej zo zralocej pecene a docitala som sa,ze je najlepsi na imunitu,mozu to deti od 3 rokov,mate niekto skusenost,ci to pomaha?mala pojde od septembra do skolky a neviem si predstavit ako to zvladne?ved aj zdrave deti maju problemy pri nastupe do skolky,nieto este deti s opakujucou sa laryngitydou ☹ ☹

ivasi
4. jan 2012

@mika1979 Ahoj moja dcéra mala laryngitídu len dvakrát, v 11 a 13 mesiacoch a vždy sme skončili v nemocnici, potom nám Alergologička nasadila liečbu: inhalácia Flixotide, Aerius sirup a Singulair tablety a odvtedy mala Laryngitídu len keď vysadila na dva mesiace inhalácie. Teraz má tri roky, lieky berie stále ale našťastie sa to už nezopakovalo. Väčšinou je to najčastejšie do tých troch rokov, v puberte úplne vymyzne... tak ma informovala naša pediatrička. Ako prvú pomoc máme inhalátor Ventolén, Calciový sirup a Fenistil kvapky a hlavne dýchať chlad( v lete chladnička, v zime balkón). A ešte ma napadlo, že nám vysvetlila že nesmie veľa kričať... fakt je že ak zúri a vreští vždy ochorie na hrdlo... síce to už nie je laryngitída... Tak asi toľko odo mňa. Držím palce aby sa to už neopakovalo, Pa Iva

mika1979
4. jan 2012

@ivasi dakujem krasne za odpoved,aj nam predpisali flixotide ( na mam pocit,ze velmi nepomaha ),mame cipky rectodelt,samozrejme calciovy sirup,ale vzdy sa jej to vrati,nastastie cez leto sme mali klud a pevne verim,ze to takto bude aj teraz,ideme teraz v januari znova na alergo,tak som zvedava,co nam tam povedia...co sa tyka kriku,viem,ze nesmie kricat,ale ta moja slecna asi ani nevie potichu rozpravat,krici skoro vzdy,neviem jej vysvetlit,ze ma rozpravat kludne ☹ ☹ ☹

bobocka
4. jan 2012

zdravim kocky.no aj my mame bohuzial skusenosti s laryngitidou.prvy krat koniec januara 2011 a druhy krat teraz tyzden pred vianocami.oba razy sme skoncili v nemocnici.prvy krat to bolo uplne strasne,maly sa velmi dusil,bol na infuzkach a vnutrozilne mu podavali lieky.vtedy mal prednison,calciovy sirup,fenistil,nasivin,dithiaden.teraz sme uz vedeli o co ide a hned sme do nemocnice utekali,preto sme to v skorom stadiu podchytili.maly zas dostal prednison,calciovy sirup,fenistil.ked sme sa vratili z nemocnice,tak som sla k nasej pediatricke a hned som si kazala dat predpisat rectodelt.treti krat uz do nemocnice s malym lezat ist nechcem.toto nam bohate stacilo na cely zivot ☹.teraz pred vinocami po prepusteni z nemocnice sme hned kupovali jeden z najlepsich zvlhcovacov vzduchu na trhu a zvlhcujeme denne.aj ked je maly uplne ok.v celom byte mame 50%vlhkost.pustime to,len ked vlhkost zbehne pod 50% ,ale to je malokedy,kedze vobec nekurime a aj tak mame prijemne. 😉

mima22
4. jan 2012

Ahojte
aky kasel je to ta laryngitida?
lebo moja uz mesiac kasle az ju tak drhne.behom mesiaca uz mala dvoje antibiotika.
v pondelok jej doktorka urobila aj vytery tak uvidime podla vysledkov.

lenocka23
4. jan 2012

@mima22 pri laryngitide sa kasel podoba na stekanie psa... je skor suchy... zrejme to nebude ono, lebo to by ti hadam dr povedala.... 😒