Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

lojzina
5. feb 2012

@zuzana581 ahoj...nehormonalni pripravek k inhalaci,at pri laryng.,a nebo i pri astma...neleci ale pomuze okamzite pri obtizich,rychleji nez cipek

zuzana581
5. feb 2012

@lojzina opýtam sa na to našej lekárky. Ďakujem za tip.

lojzina
5. feb 2012

@zuzana581 psala nam na to recept alergolozka....ja prave chtela neco nehorm.,pac tech hormonu mame i tak dost.

cori
10. feb 2012

Ahoj holky,
dáváte dětem i něco preventivně? Na malého něco leze a už má "podivný" kašel a mám tucha, že v noci by mohl mít zase lar. Tak přemýšlím co mu preventivně dát 😒 , aby to nepropuklo... čípky nemáme... Jen sirupy na kašel a teda jich máme dost... a dithiaden, ten nám dr. říká, že máme dávat při lar. ale nevím jestli ho mám dát preventivně, či to raděj nechat na potom...

zuzana581
10. feb 2012

@cori Ja som dala naposledy deťom, ako prejavili náznak prechladnutia Rakytníček sirup a echinacea kvapky. Nič iné. Do dvoch dní im nič nebolo a dávala som im to až do minutia, čo je cca 2 týždeň. A nič im nie je.

yvetulka
10. feb 2012

@cori calciovy sirup mas? ten velmi a rychlo pomoze.

cori
10. feb 2012

@yvetulka jj mám, šak to znáte jen začnou kašlat a člověk už trošku plaší jestli z toho nebude lar. Snad to bude jen "normální" nachlazení...

eeffka
10. feb 2012

@cori Ahoj ked to vcas podchytis nez sa lar. rozbehne tak sa to da pribrzdit olejovym zabalom na krk. Taka rychlovka je zomrat vlozku poliat mastou alebo olivovam olejom, strcit do mikrovlnky na cca 5 sec, aby bolo teple ale nie horuce, zabalit do sacku, cele pricapit na hrdlo a omotat satkou alebo salom, menit resp len nahrievat vzdy ked vychladne. Toto je taka rychloprevencia, u mojej malej to uz staci od 5r, dovtedy sme mali 2x taky zachvat ze mi oci pretacalo. Okrem tej vlozky s olejom sa zvyknu davat popucene teple zemiaky, dobre drzia teplo, ale to nie je za par sekund.
Dithiaden+kalcium sa dava ak mas, sirupy na kasel na laryng. nezaberaju. A ked uz ju maju tak vypnut radiatory a vymrazit miestnost, keby dostali zachvat tak nechat dychat vzduch z mrazaka alebo teraz ked je kosa z okna. a nedovolit decku revat = toto je rada za milion :S no ale nesmu plakat lebo sa im zduri sliznica a je to este horsie.

lojzina
10. feb 2012

@cori asi 2krat za zivot sem dala,kdyz se me zdalo ze je to zas tu,pul prothazinu,a stejne sme nespali 😖 ,nakonec nam vic zabral st.vzduch a ten berodual

yvetulka
10. feb 2012

@cori dufajme a verme 😀

zuzana581
11. feb 2012

@cori skús vyškúšať tie prípravky na imunitu. Ten rakytníček nemôžu deti do 3 rokov, ale echinaceu s cečkom môžu od 6 mesiacov. Ja to síce nedávam dlho, ale naozaj sa mi to pozdáva. A to boli od septembra obaja skoro stále chorí, až doteraz konečne.

cori
11. feb 2012

@zuzana581
@yvetulka tak už jsme měli v noci náznak lar. větrala jsem co cvíla a podávala calcium - to bych řekla zabralo... Echinaceu jsme dřív dávali, ale už se obávám co bude zase dneska v noc - bo chrčí a chrapí... moc nekašle...
My ani na chřipky, angíny netrpíme - ale synek si letos vypírá ty lar. poslední měl před 14 dny 😠 a dcerka ji měla jednou, jak byl zvýšený smog, ale jinak je zdravá - jen každou noc jí stékají hleny a ve spaní - kašle a kašle - na to jí dávám přírodní sirupky Stodal, zatím stačí... ale i tak se mi to zdá, že je to dlouho 😠 😠 😠 Do toho mají oba ekzém - dcerka víc a nemůžem přijít na to, z čeho to je...
Sice loňskou zimu byli nemocní víc, ale ted mají horší průběh - lar. 😠 😠 😠

cori
11. feb 2012

@eeffka jj udržet ho neřvat to je fakt bojovka 😒 je celý drobek unavený a otrávený... Takovýto průběh před jsme ještě neměli - většinou to přišlo a rychle odešlo, ale, příznaky jsou podobné jak u lar. tak to hlídáme...

yvetulka
11. feb 2012

@cori nam v nemocnici davali 3-krat denne 5 ml a za den sme boli fit, len ten kasel potom, ale este tyzden nam ho kazali davat aj doma a pomohol. dufam, ze druhu lar. nebudeme riesit a ak hej, tak len doma 😅

cori
11. feb 2012

@yvetulka a v nemocnici Vám davali jen to Calcium či ještě něco jiného... a do nemocnice jste jeli, že jste doma neměli léky nebo, že to byl extra silný záchvat? Jinak Vám určitě přeju, aby se už nikdy neopakovalo.... 😉

yvetulka
11. feb 2012

@cori martinko ju dostal v oktobri v noci a zlakli sme sa, lebo sa velmi dusil a nic som doma nemala okrem calcia a nevedela, som na 100%, ci to je ci nie lar. bola to prva a dufam, aj posledna lar.

zuzana581
11. feb 2012

@cori no to ma mrzí. Tie prípravky na imunitu sú dobré, ale samozrejme chorobu nevyliečia. Ako doplnok ale nikdy nie sú na škodu. Skúšali ste niekedy deťom dať homeogene9 (homeopatické cuckacie tabl. na laryng.)? Lebo mne občas na hrdlo zabrali a posledne som ich dávala aj malému. Ak vie dieťa cuckať, tak môže celé, ak nie, tak rozdrviť a zapiť čajom. Skúste.

cori
11. feb 2012

@zuzana581 aha, že jsou homeopatika na lar. jsem nevěděla, zkusím se poptat a od kdy se můžou?

yvetulka
11. feb 2012

@cori homeo tusim od narodenia, sak moj ich zjedol naraz skoro cely blister , dosiahol na ne a kym som prisla boli spapane. a v noci dostal zachvat.

zuzana581
11. feb 2012

@cori homeogene9 (zapaly hrtana) a homeovox (laryng. + strata hlasu) presné info si nájdeš na internete. Môže to aj dieťa od malinka. Určite nie sú ako prvá pomoc pri záchvatoch, ale potom počas dňa popri liečbe ich zvyknem dávať. Podla toho, či sú aj zachrípnutí (homeovox), alebo nie (homeogene9) Ja si dávam to homeogene9 keď cítim, že ma začína škrábať v krku.

zuzana581
11. feb 2012

@yvetulka no inak my čo sme mali starú lekárku, tak ona bola aj homeopatička a ja som vtedy velmi zanevrela na homeo, lebo malej dávala na laryng. také že namieru homeo a keď to brala, tak dokola sa jej striedal laryng kašel a vlhký kašel. Nemalo to konca aj vyše týždňa. Nerobilo jej to vôbec dobre. Dlho som potom homeo nechcela ani vidieť. Ale tieto dve som mala doma, tak som si ich zvykla dávať ja, keď ma bolelo hrdlo a väčšinou v začiatkoch mi pomohli, tak ich teraz občas dám aj deťom. Ja už som poskúšala toho fakt vela 🙂

cori
12. feb 2012

Tak jsme lar. asi ustály a byl jen náběh, ale malý je celý přejítý a kašle, rýmuje... no zítra jdem k dr. tak či tak... Jen jsem zjistila, že mám doma jen samé sirupy na suchý dráždivý kašel 😠 a on má zrovna jiný...

yvetulka
12. feb 2012

@cori mne bolo v lekarni aj u doky povedane, ze pokial kasel uz je produktivny, nepotrebujeme uz sirupy, zevraj je to len biznis, tak fakt neviem. len na suchy je vraj potrebny.

mika1979
5. mar 2012

dievcata mam otazku,minuly tyzden mala dcerka dost tazku laryngitydu,berie aj ATB,lebo ma nieco na prieduskach,dnes jej lekarka predpisala uz druhe ☹ malej stale zvlhcujem vzduch,berie mucosolvan,dithiaden,lekarka nam do vcera ( 5 dni) kazala brat aj rectodelt,inhaluje flixotide a ja mam dnes vecer pocit,ze sa jej to nejak vracia,uz kaslala tak vlho,aj ked obcas este bol ten kasel taky suchy,drazdivy,ale teraz pokasliava znova tak sucho,tak drazdivo akokeby chcela nieco vykaslat,ale nevie.davam jej aj cibulu s medom,majorankovy a prieduskovy caj.je mozne,ze sa jej to za tak kratky cas vrati?myslim laryngitydu.

koniarova
5. mar 2012

@mika1979 Je to hnusoba choroba, môže sa vrátiť. Ale dúfajme, že je to nie je váš prípad. Robíš maximum, čo sa dá. Viac už podľa mňa spraviť nemôžeš. Možno by pomohla hospitalizácia. Nám vždy pomohla nemocnica, kde inhaloval adrenalín. 😉 A bola som rada, že som tam tie 2 dni bola. Doma som už bola ozaj zúfalá a nevedela som čo robiť od strachu, aby nechytil nejaký vážny záchvat. Držte sa. 😉 😉 😉

mika1979
5. mar 2012

@koniarova hospitalizovane sme boli este v r.2010,dokonca 2x,je pravda,ze jej to rychlejsie preslo,ale nechcela by som tam uz viac ist,pokial samozrejme nie je nutne ☹ tak ja budem len dufat ( a nespat celu noc od strachu ) ,ze sa jej to nevrati,myslela som,ze sa to tak skoro nevracia,vcera som ochorela aj ja a obavam sa,ze by ma s nou do nemocnice nevzali a samu ju tam nenecham.

adkatarabka
6. mar 2012

@mika1979 my sme na tom presne rovnako. minuly tyzden mal maly taky zachvat, ze sme museli volat sanitku a nechali nas v nemocnici na adrenaline a pod. Teraz sme doma a maly stale kasle. Berieme mucosolvan, calcium, zvlhcujeme ale stale kasle. Doteraz to bol taky vlhky kasel ale od vcera zase zacal kaslat sucho. Sopliky mu tecu prudom. Snazila som sa tu najst nieco, co by pomohlo zbavit sa toho kasla. bojim sa, aby sme to zase nedopracovali do zachvatu.... Cibula Vam pomaha? Ja som to zvykla davat pri hocijakom kasli, ale teraz ma to nejak nenapadlo...

mika1979
6. mar 2012

@adkatarabka je to vasa prva laryngitida?my ju mavame od oktobra 2010,preluskala som uz asi vsetko ohladom tej choroby,ale vsade sa len docitam "musi z toho vyrast " ale ja by som jej chcela pomoct uz teraz a necakat ,kym vyrastie,je to hrozne ☹ ☹ ☹ zatial sa jej to nikdy nevratilo tak skoro,vzdy to preslo a na mesiac dva sme mali pokoj,cez leto bol klud uplne,tak dufam,ze to tak bude aj tento rok.nastastie v noci nekaslala,ale teraz cez den,znova pokasliava,ale uz zas tak vlhko,aj ked sem tam je to este taky suchy a zachripnuty kasel,tak nechapem preco?cibula nenapadla ani mna nikdy pri tejto chorobe,ale v nedelu mi ju pripomenula znama,nech skusim,poviem pravdu,neviem,ci pomaha,ale malej to velmi chuti,co som prekvapena,tak jej davam,uskodit jej to nemoze.je aj taky karamelovo cibulovy caj,vraj velmi pomaha,ale moja mala ho nechce a pritom je chutnejsi ako ta cibula,ak budes chciet,napisem ti recept,mozes skusit.chapem,ze sa bojis,ze sa dostanete znova do nemocnice,my sme tam boli koli tomu 2x a velmi dufam,ze uz nikdy viac,tak drzim palce,nech sa vam polepsi.

yvetulka
6. mar 2012

@mika1979 a ked vidis, ze to na nu ide, nepomoze rychle podanie calcioveho sirupu? nam ano a este horuci olejovy zabal na krk, uz sme sa takto 2-krat vyhli laryngitide

michaela80
6. mar 2012

Ahojte. Nahodou sa na vas natrafila..sme akurat po prvom zachvate laryngitidy v piatok, skoncili sme s malinkou na dexamede na pohotovosti s teplotou skoro 39,5 . Tak som dufala ze mala to nebude mavat kedze uz som si to prezila so synon, ktory nastastie uz z "toho" vyrastol. U nas ale nie je zaidny naznak ze nieco sa dej, jednoduch sa spusti vecer plac a uz je stekavy ..ziadne priznaky pred tym nic...