Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

barbishkamiracle
15. mar 2013

ahojte,
moja dcerka mala prvy zachvat,ked mala 2,5roka.musela som volat sanitku,dostali sme cipok rectodelt, zobrali nas do nemocnice,kde sme museli zostat na noc.lutujem,ze sme tam zostali,pretoze to bol neskutocny stres a strasne zly zazitok pre nas obe.
pri dalsom zachvate sa nam dcerka skoro zadusila.prislo to nahle a poviem vam,ze to bolo strasne. hlava v okne,cipok, opat sme volali sanitku, ktora prisla asi za 20minut... neprijemna doktorka tam bola,ale nastastie,sme to zvladli.
pri tretom zachvate,sme nelenili, supli sme cipok, obliekli sa asi za 30sekund a sli von.
o druhej rano, sme sa prechadzali okolo domu a Emmke to v priebehu 5tich minut preslo. asi po pol hodinke sme prisli domov, ukladam Emmku do postielky,pozriem na zem a tam bol ten cipok,ktory sme jej ne"aplikovali".
na Emmi zaposobil klud, placebo efekt ako vysity...
od tohoto zachvatu sme mali este 3, ci 4,ktore sme zvladli takto:
1, pri nahlom zachvate zo spanku Emmi ukludnime,povieme jej, aby zacala pomaly dychat, nadych nostekom a vydych pusou - okno dokoran, medzitym ju obliekam na pyzamko
2, pohar vlaznej vody - skuste dat dietatku, aby si dalo 2 glgy vodicky,aby sa zvlhcilo hrdielko
3, oblecte sa a chodte von na prechadzku, v pohode a v klude tak, aby to bolo pre dietatko prijemny zazitok - nocna prechadzka s baterkou napriklad.
do 10minut to mate podchytene 🙂, opuch ustupi a po dalsich 10tich minutach sa v klude vratte domov, do postielky
4, do vlazneho cajika dajte 10 - 15kvapiek fenistil kvapiek - utlmia posobenie histaminu, cize nedojde k recidive 🙂
5, na druhy den zacnite preliecovat C vitaminom (mne sa velmi osvedcila megaskorbicka liecba) malym detom 5 x denne 250mg C vitaminu - za 2 dni ste fit 🙂

prevencia:
-laryngytidu sposobuju virusi, ktore sa nachadzaju hlavne ked su hmly, vtedy sa vyhybajte kolektivom - detskym kutikom, kinam, velkym oslavam...
- v mesiacoch oktober - marec denne uzivajte C vitamin (pre male deticky kupte Cebion - c-cko v tekutej forme)
- miestnost,kde dieta spi neprekurujte (my mame v spalni uplne vypnuty radiator),idealne je mat 18C
- zakupte si pracku a zvlhcovac vzduchu - precisti a zvlhci vzduch

nech mame len zdrave deticky ;)

jaross
16. mar 2013

@barbishkamiracle Presne takto to tiež robíme. Malý má laryngitídu už od 2 rokov. Kedysi sme mali záchvat skoro každé dva mesiace. A čím je starší tak musím povedať, že nám to ustupuje.

gianni
16. mar 2013

@mika1979
nám tiež navrhla alergologička kúpele,tak ked sa nám ozvú pôjdem s detmi do Štósu
ináč zase mám deti choré,berú aj atb,presne pred mesiacom boli tiež chorí,starší to asi nachytá v škôlke a potom automaticky aj mladší,manžel, len ja našťastie odolávam...

cori
16. mar 2013

@v.elen tak dej pak vědět, my teda občas lar. máme bez varování, takže tam by nám inh. asi nepomohl, může se používat i při lar. či po? ale určitě to má něco do sebe 😉

@mika1979 myslí dr., že ty madle pomůžou proti lar.? nebo máte ještě něco, kvůli čemu jdete na mandle? My měli jít na nasoní madle s dcerkou - začínala hůř slyšet - trvalo to několik měsíců (jí jak se zarazí rýma, tak jí to jde do uší) pichané neměla, "jen" se horšil sluch, ale pomohlo nám moře a ted v zimě jí to začínalo zase, to pomohla solná jeskyně...

Jak doma topíte?

cori
16. mar 2013

@barbishkamiracle děláme to podobně, kolik je Vaší malé? je pravda, že studený vzduch je v tomto případě zázračný, jen jednou měl malý u toho horečku a to jsem teda nevěděla, jestli do okna (mrzlo) ano či ne, ale celého jsme ho zababůlali v posteli u okna a zvládli jsme to...
Malá bude mít pět a naopak se mi zdá, že mívá horší a horší lar. - teda tuhle "sezónu" měla "jen" 2 a ještě potom pár dní lar. kašlala i přes den 😠

Jaký máte zvlhčovač vzduchu? Můžete někdo doporučit?

jaross
16. mar 2013

@cori Máme značku boneco. Môžem vrelo odporučiť. Už ho malému púšťame cez noc skoro tri roky. Hlavne v zime, keď je zapnutý radiátor.

barbishkamiracle
16. mar 2013

@cori moja Emmi ma 5 a pol roka a je to ovela lepsie. Fakt vyskusaj to C cko.Kazdy den 250-500mg na prevenciu.Velmi sa mi to osvedcilo.Klop klop - chori sme neboli 🙂

mika1979
16. mar 2013

@gianni my sme dostali len taky navrh na kupele,lebo vraj mame na to diagnozu,ale ze ked chodime kazdy rok k moru,tak to ani nie je potrebne,ale predsa rozmyslam,ci by to nebolo dobre,len netusim kolko sa plati ako doprovod,lebo mala ma uz 4 roky,takze si musim hradit vsetko sama.je mi luto,ze su deti znova chore,ale presne ako pises,starsi nachyta v skolke a mladsi od starsieho...my mame za sebou hroznu zimu,co zacala mala chodit do skolky,v kuse chora,3 dni v skole a 2 tyzdne doma a to nebola od konca novembra do polovice januara vobec a zakazdym mala laryng..ja som uz zufala ☹
@cori nie len koli laryng. nas posielaju,tiez jej tam nieco tlaci na usko a pri vysetreni jej zistili,ze pocuje tak na 3 a to v januari pocula velmi dobre,co sme boli na vysetreni,takze sa jej to tiez horsi,aj preto musia ist mandle von ☹ vraj to moze pomoct aj pri laryng..tak neviem,ale velmi tomu neverim.k moru chodime kazdy rok,na dva tyzdne,ale neviem,ci jej to pomaha,ked ma tak casto laryng..?uvidime,ci tie mandle nejak pomozu aj na to.topime malo,mne trvalo,kym som si zvykla,som zimomrava,ale koli malej to vydrzim,no navstevy sa obcas stazuju,ze mame zimu,ale tak mavame okolo 20-22 stupnov,niekedy trosku viac,no a v spalnach,kde spime aj menej,takze neprekurujeme,kupili sme aj zvlhcovac,ale mam pocit,ze jej robil horsie,co nechapem,lebo kazdy si chvali,ze super vec.
@barbishkamiracle mozem sa spytat,ake c-cko davate malej?konkretne,co je dobre,moja ma 4 roky,tak by som skusila a davate jej pocas celeho roka take davky 250-500mg,ci len ked je chora?vyskusala by som.dakujem.

barbishkamiracle
16. mar 2013

@mika1979 malej davam C cko od Generica a to v obdobi od novembra do marca 600mg skoro kazde rano, ak nemame 600mg, davam jej aspon 250mg normalny celaskon.
ked je chora rozdelim davky C cka na 5 - 6 x denne a to takto 500mg rano, 250mg po 3 hodinach, 500mg obed, 250mg olovrant a 500mg vecer.

vies mika, ona to moze mat aj kvoli nejakej alergii.
moze jej to kludne sposobovat nejaky alergen, ktory jej drazdi potom hrtan, spusta histamin a tym aj laryngytidu :(...robili vam testy, aspon krvne?? aby jej zistili Ig cka....

zvlhcovac treba pravidelne cistit, ako nahle sa necisti, nedezinfikuje, je to horsie, ako ked ho nemas.
obycajny zvlhcovac robil zle aj nam :(. musi to byt zvlhcovac,ktory obsahuje specialne filtre so striebrom,lebo to zabija bakterie...
my mame tiez Boneco,kt.je nonstop od novembra do marca zapnuty. priemernu vlhkost mame 50 - 60%. kazde 2 tyzdne vystriekam Emmke postielku a poutieram celo a ram postele sanytolom...ma antialergenny vankus a paplon.
ak ma este nieco napadne, napise ;)

mika1979
17. mar 2013

@barbishkamiracle jeej dakujem za vycerpavajucu odpoved,to si musim napisat,ako jej to mam davat,aspon na zaciatok,lebo si to nezapamätam,tak ale uz asi az od toho novembra zacneme,kedze je polovica marca 🙂
alergiu nam nezistili ziadnu,robili jej aj krvne testy,aj kozne,ale vsetko je ok...akurat ma oslabenu imunitu,na to jej dala alergologicka imunor,teraz berie druhu davku,kupujem jej aj colostrum od firmy LR,trosku jej to pomaha,ale nie je to nic svetoborne a stoji ma to mesacne 80 eur,teraz v aprili ideme vyberat aj nosne mandle,nie len koli laryngitidam ( co si myslim,ze velmi na to nepomoze )ale nieco jej tam tlaci na usko a ma zhorseny sluch,takze musia ist von ☹ ☹

zvlhcovac sme cistili,nepamätam aku znacku mame,teraz ho mam zalozeny,neviem sa k nemu dostat,kupovali sme ho v electro world,ale fakt mam pocit,ze jej robil zle,viac jej pomohlo rozvesat uteraky na radiator,v kupelni sme sedeli a zvlhcovali,pradlo rozvesane,ale ked som jej dala zvlhcovac,tak kaslala este viac ,ale je pravda,ze asi nemame ten so striebrom,tak mozno preto.

vankus,paplon a matrac ma antialergenny,ziadne zvierata nemame doma,ani zaclony,nic...neprekurujeme byt,chodime von,aj ked v zime kratsie ako v lete,sankovat sa nebola celu zimu,lebo ked sa sankuje,hned v ten vecer ma tazku laryngitidu ☹ chodime kazdy rok k moru na 2 tyzdne.
skusim este to c-cko a snad nam pomoze a bude lepsie ...kludne mi napis,ak ta este nieco napadne,budem len rada,skusam vsetko mozne,ale asi to bude tak ako mi vsetci vravia,ze musi z toho vyrast.

ozaj nie si ty nahodou aj v super mame?aspon podla fotky usudzujem 🙂

gianni
17. mar 2013

@mika1979
ináč ten zvlhčovač máme doma ale už ho nezapínam,ked sme boli naposledy v nemocnici a povedala som primárke-zároveň aj naša imunologička, že v noci používam zvlhčovač a že ho potieram tymianovou masťou na hrudníku a striekam tým sprejom od justu(eukapyptový) tak ona na to: že videli že by sme tu používali niečo iné,maste........a zvlhčovač že tiež nie lebo ked je vlhko tak sa darí roztočom....že treba radšej často vetrať,no my máme v spálni 22C,ja by som zniesla aj menej,i ked tiež mám radšej teplejšie, ale malý nechce spať zakrytý ,tak sa bojím že by zase prechladol a za tie krémy tiež že preto nemáme používať, lebo nevieme na čo je alergický a aby mu to náhodou nevyvolalo tie alergie,tak nejak......
a kde chodievate k moru?
pýtala som si ten čípok od doktorky že ked náhodou,ale nechcela mi ho dať že to nemôžem len tak doma držať....
dúfam že nás už nič také teraz nechytí,marec pomaly končí a do oktobra ešte daleko,ani na to nemyslím...

mika1979
17. mar 2013

@gianni no ved to asi aj moju drazdi,aj ked zvlhcovac cistime alebo neviem co,no ked je zapnuty v noci,tak viac kasle ako ked ho nema,preto som ho odlozila a nepouzivam ho,vetram casto,no niekedy mam pocit,ze by to chcelo mat otvorene okno celu zimu 😀 😀 😀
k moru chodievame väcsinou do chorvatska,minuly rok sme boli v tunise..moj manzel je tiez alergik a pochvaluje si more,ze mu to robi dobre,minuly rok zistili alergiu aj synovi,dcera zatial alergicka nie je,aspon podla krvnych a koznych testov 🙂
som prekvapena,ze vam nechcu predpisat cipok domov,nam ho dali hned ako sme boli 1x v nemocnici a potom nam povedali,ze ich mam mat stale v chladnicke pripravene,keby ho nahodou potrebovala...samozrejme,ze jej ho nedavam hned pri prvom zakaslani,ale ked je to uz fakt nevyhnutne,ved je to svinstvo,no ale radsej to ako sa mi ma dieta zadusit ☹ ☹
no veru aj ja dufam,ze aspon do toho oktobra uz budeme mat klud,lebo celu zimu uz stacilooooo 😖 😖 😖 😖 😖 drzim aj vam palce,nech vas ta choroba obchadza zdaleka 🙂 🙂 🙂

barbishkamiracle
17. mar 2013

@mika1979 neni za co 🙂
tak ked nie je alergicka, to je fajn. ked daju von nosnu madlu, moze sa jej ulavit.
mne to tiez ako dietatu pomohlo, mam prec aj krcne. neboj, uz je skoro jar, tak to bude dobre ;).
skus od konca oktobra,ked zacina chorobne obdobie aplikovat to C cko,myslim si, ze to pomoze. este ma napadlo, ze pomaha k tomu aj B cko a v zimnych obdobiach, ked nie je slniecko aj kvapka D cka denne.
+ papat vela ovocia, zeleninky
chodim obcas do supermamy ;),mozno budem aj tento piatok,ked nezabudnem, budem vas pozdravovat ;)

mika1979
17. mar 2013

@barbishkamiracle tak ja dufam,ze jej to pomoze ,uvidime...ja mam vybrane krcne mandle a aj manzel,s nosnymi nemam skusenosti,tak sa aj obavam toho a hlavne tej narkozy,ako to zvladne...tak 5.4. budem mudrejsia 🙂 🙂 🙂
urcite skusim to c-cko a aj b-cko,d-cko...este raz diik za rady 😉 😉 😉
pozeram supermamu,ked mi deti dovolia,obcas ju mam len ako podmaz 🙂 tak v piatok budeme pozerat dvojnasobne 😀 😀

barbishkamiracle
17. mar 2013

@mika1979 neboj, nosne su pohodka ;). je to malicky zakrok a tym ze to robia kratko anestezou,ani to nie je stresujuce pre deticky. priprav si na doma dobru zmrzlinku, mala sa bude tesit 🙂

mika1979
18. mar 2013

@barbishkamiracle ano viem,ze je to maly zakrok,ale aj tak nejak stresujem 😀 😀 chcem,aby sme to uz mali za sebou...noo zmrzlinke sa bude urcite tesit 😉

miriam40
18. mar 2013

@vavka33 ano aj ja mam s dvomi mojimi symni toto od narodenia, starši to mava od 3 rokov 2x do roka vždy na jesen a na jar, druhý syn od 8 mesiacov, nastastie ten najmensí to nemal ani raz, tiež som kazu noc v pohotovosti hned ako zakaslu tuberácky kašlom som cele noci hore čo sa bojim že sa zadusia. Vždy mam po ruke calcium sirup, fenistil kvapky a davam tiež olejove zabaly na hrdlo, dávam im piť studene čaje, tiež zabalím do deky a rýchlo k otvorenemu oknu nech sa nadýcha toto trva asi 3-4 dni potom sa liečime už len z kašla asi 2 týždne,pokial to nie je nutne k lekarovi nejdem az ked vidim po troch dnoch že nič nezabera potom uživa antibiotika.
Velmi mam strach vtedy niekedy mi je do plaču aj teraz..

barbishkamiracle
18. mar 2013

@miriam40 Miriamka,skus im nasadit to cecko,ako som pisala vyssie.do 4dni ste fit.

My s muzom sme vzdy na tom tak isto. No som na nas velmi hrda. Zvacsa to pride tak medzi 01:00-02:00 v noci.Ked Emmi zakasle, vyskocime obaja z postele a bez slov urobime vsetky kroky uz uplne automaticky.Okno, obliekanie, cajik, von...Vydychneme si,az ked Emmi v pohode zaspi po nocnej prechadzke.Neboj, cim su deticky vacsie, maju v hrdielku vacsi otvor a sanca na zadusenie od 5 rokov je ovela mensia.

Maminy, my to zmakneme!

cori
19. mar 2013

@barbishkamiracle dík za povzbudívá slova, ale stejně když to přijde, tak jsme - asi všechny - z toho "hotové" 😒 Taky už z mužem máme "nacvičeno" co kdo a jak 😅 , je fakt, že děti teď dostali vitamínky Vibovit (moc na ty reklamní trháky nejsem), ale od té doby co je baští tak jsou jen zarýmení - sice rýmu mají fakt skoro celou zimu v kuse 😠 , ale radši rýmu než lar.

@miriam40 drž se 😉
@gianni
@mika1979 ony ty čípky se asi nesmí dávat "navolno" nám ho dr. dala s tím, že nepoužívat unáhleně, ale opravdu, když je akutní lar. tak ho máme pořád v ledničce - i když naposledy už jsem málem volala i rychlou...

@barbishkamiracle měli jste tuto sezónu lar.?

caterine
19. mar 2013

Ahojte maminy, chcem vas poprosit o radu. Dcerka mala dva dni teplotu a trochu soplik tak som jej nasadila kaloba kvapky, teplotu uz nema ale zacala zase tak trochu laryngitidovo kaslat, na to sme zvykli davat calcium sirup a stoptusin len neviem ci sa to moze kombinovat s kalobou. Nasa pediatricka ma cely tyzden dovolenku, tak ak by vedel niekto poradit bola by som velmi rada.

stastna
19. mar 2013

Ahojte baby, tiež sa nerada pridávam medzi Vás, mám štvor, skoro päťročného syna a laringitídu sme už mali nespočetne veľa krát ☹ 3x nás sanitka v noci odviezla, neustále sme boli doma, chorí, tri týždne v školke, potom zas laringitída, proste zúfalstvo, isto poznáte 🙂 už som myslela že je malý extremne alergický na nejaké roztoče alebo čo, ale všetko negatívne. Nakoniec na jeho sťažovanie sa na bolesti bruška sme boli na sono a zistili nám REFLUX, keď bol mimino vôbec ho nemal, zistili nám, že sa mu v priebehu 10 minút vráti strava cca 2 krát a to mu celý ten čas dráždilo hrtan a preto pri najmenšom víruse laringitída!! Teraz od januára berie na to lieky, je to 8týždnová liečba a zatiaľ (klopklop) sa držíme, žiadny záchvat, žiaden sopel, ani len zakašlanie!!!!! Juj som šťastná ako blcha!!... chcela som mojim príspevkom len povedať, že táto príčina by ma v živote absolutne nenapadla, neuveriteľné ako všetko spolu súvisí! Som vďačná našej pediatričke, že bolesti bruška nezanedbala a prišli sme spolu na príčinu našich najväčíšch starostí 🙂

mika1979
19. mar 2013

@cori ano,to je jasne,to je len na predpis ,su to hormony,takze s tym opatrne,ja tiez davam len vtedy,ked je to nevyhnutne.

mika1979
19. mar 2013

tak a mame to znova,len tentoraz s inym priebehom,,,doteraz nam mala vzdy zacala uz cez den pokasliavat a tak som vedela,ze v noci bude zle a mohla som sa pripravit,ale tuto noc som dala malu spat kludnu a nad ranom o 4 sa zobudila na chrcanie,nevedela sa poriadne nadychnut,tak som samozrejme hned otvarala okno,dala som jej inhalovat ten sprej flixotide a sedeli sme a cakali,kym to prejde...teraz len sem tam zakasle,ale je klud,no boli sme u lekarky a kazali mi dat jej rectodelt,ze to tam ma dost zatiahnute,ale zatial som jej nedala,ze pokial to nie je akutne a ked sme to zvladli v noci,tak snad cez den to bude lepsie...dievcata,ktore mavate taky priebeh laryn...co mozem cakat v noci?zvykne sa to opakovat,ale je uz druha noc kludna?...my sme totiz to vzdy tu druhu noc mali kludnejsiu,ale teraz neviem,lekarka vravela,ze nemozem vediet,co bude o dve hodiny ☹ ☹ ☹ kedy v takom pripade podavate cipky,chcem sa ich vyvarovat,koli vyberu mandli,aby nam to neodsunuli na neskor,ale zas nechcem nic zanedbat.
@barbishkamiracle ak sa smiem spytat,aky priebeh ste mali a ako dlho trvalo to dusenie alebo kasel...zabudla som kupit to c-cko,ale poobede skocim este do lekarne a vyskusam uz teraz.

cori
19. mar 2013

@mika1979 vracet se to umí 😠 u nás teda už v menší míře, určitě běžte před spaním se provětrat ven, jestli počasí dovolí, vyvětrejte doma a i když děti usnou, tak jim třeba na chvilku okno otevři, všude mokré plenky, ať leží ve zvýšené poloze, případně mokrý obklad...
My to většinou míváme nečekané, ale na druhý den klid, teď jsme to měli i s 3 denním pokračováním - měli jsme brát - Calcium sirup, Dithiaden (3x denně - půlku), Stoptussin a něco na rýmu...
Držím pěsti, ať se to nevrátí 😉

mika1979
19. mar 2013

@cori dakujem pekne,uz som myslela,ze ma tato choroba nicim neprekvapi,ale zial stalo sa...my sme to nikdy doteraz nemali takto ,vzdy bol predzvestou ten kasel uz pocas dna.....tak ja dufam,ze sa jej to nevrati a davas jej vtedy tie cipky,ci to zvladnete aj bez toho?dufam,ze ked sme to zvladli teraz bez,tak uz dalsia noc bude kludnejsia,ale neviem....tak som dufala,ze ked je uz koniec marca,tak bude klud a teraz toto ☹ ☹

cori
19. mar 2013

@mika1979 zatím jsem čípek nedávala, je v ledničce nachystaný, ale snad nebude potřeba... no já zase myslela, že čím budou starší tím to bude lepší a dcerka bude mít 5 a každá lar. je horší a horší 😠 😠 😠 a průběh se mění...

terezale
19. mar 2013

@caterine
Ahoj,
náš chlapeček - 4 roky - měl laryngitidu 1x takovou tu noční s voláním sanitky a odvozem do nemocnice a pak nedávno po roce, to se nám ji podařilo zvládnout doma bez doktora. Prostě jsme pořád větrali a zvlhčovali vzduch, vypil mraky pití a pak dávali sirup na kašel - Mucosolvan/Sinecod. Pro jistotu máme doma Rectodelt, takže kdyby nejhůř, dáváme čípek.
Jinak já dávám při nemoci také probiotika s vit. C a zinkem, jmenuje se to Normatyl, přijde mi, že je to takový urychlovač nemoci...

mika1979
19. mar 2013

@cori presne to iste som si aj myslela,ze to bude vzdy lepsie ,ked bude starsia,ale zial nie ☹ no nic,musime nejak vydrzat,nic ine nam neostava.

barbishkamiracle
19. mar 2013

@mika1979 ziaden rectodelt len tak,su to silne kortikoidy! velmi silne. C cko ti zaberie.Rozdrv kludne 1000mg,supni do cajiku a nech vypije, po 3hodinach daj 500mg a rano opat 1000mg.aj hreju radiatory,tak mokre uteraky na ne....a kup si inhalator a nech inhaluje santovku...to pomaha super.neboj,to bolo posledny krat tuto sezonu.
s tym dithiadenom opatrne, radsej daj 15kvapiek fenistilu.

barbishkamiracle
19. mar 2013

@terezale som prekvapena,ze vam dali mucosolvana sinecod...pretoze to podporuje vykasliavanie a nam to lekarka na pohotovosti zakazala,ze to zbytocne drazdi na kasel...aj ked ho zvlhcuje,ale na laryng.nie su vhodne...