Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

gabika82
17. jan 2012

@mika1979 Ahoj 🙂 Nam nasa krcna doktorka odporucala solnu jaskynu. My sme chodili minuly rok. V Kosiciach su dve solne jaskyne, o ktorych viem ...
Alebo si este skus najst nieco ohladom speleoterapie, myslim, ze aj to by malo pomoct 😉

mika1979
17. jan 2012

@gabika82 ahoj gabika a pomohla vam ta solna jaskyna?mozes mi napisat viac?ako to tam prebieha,co tam treba s malou robit,popripade kolko to stoji?diik

mates22
23. jan 2012

trochu zase obnovím diskuzi - jde mi o to, zda ATB při larygitidě ano či ne. Náš malej má v rychlém sledu druhou laryngitidu, poprvé mu to léčili jako lehkou virózu a až když se málem udusil, usoudili na laryngitidu a dali mu mimo jiné i ATB. Prý se to dává, aby na tu virovou laringitidu "něco nenasedlo". Teď jsem v rozpacích, jestli ho léčit doma, zábaly, hlasový klid ( no u dvouletého děcka se to teda těžko vysvětluje) a tak. Nebo jestli radši k doktorce, jeho sestra má navíc od pátku angínu...u něj čepy nevidím, ale jestli teda by mu neměla dát zase ATB. Nejsem jejich velkej zastánce, není-li to nutný. Máte s nimi někdo zkušenosti? Dávat nebo nedávat při laryngitidě?

mika1979
23. jan 2012

@mates22 ahoj,neviem asi ti velmi nepomozem,ale napisem svoju skusenost.ked moja dcera dostala 1x laryngitydu,tak jej nasadili atb ( boli sme v nemocnici ) ,zacalo ju ale prehanat a iny lekar mi povedal,ze je to z tych atb ☹ vysadili jej ich a bola v pohode,potom nam uz atb nikdy nedali,az teraz v novembri (to ju znova prehnalo,tak som vysadila) a v januari (to uz bolo dobre,dobrala vsetky ) ale to nam zacalo zapalom priedusiek,tak preto nasadili tie lieky,inak mby ich nedostala,ale mam pocit,ze sa jej ta laryngityda vplyvom atb drzala dlhsie,neviem,mozno blbost,ale ja mam taky pocit ☹ viem len to,ze v nemocke nam povedali,ze na tuto chorobu su atb uplne zbytocne,len nechapem,preco nam ich 1x nasadili ☹asi co lekar,to iny nazor 😒 😒 😒

mates22
23. jan 2012

@mika1979 díky za zkušenost, nám je právě minule taky dala, já se ptala, proč, když je to virové a údajně je to proto, že když se na laryngitidu nabalí nějaká bakteriální infekce, tak to špatně končí. Já bych normálně s ním nešla, ale že má dcera tu angošku, tak se trochu bojím. ATB snáší celkem dobře, ale že by se mi chtělo mu je v tak krátkém časovém horizontu zase dávat, to moc ne. No uvidíme, zajdeme a třeba to tentokrát projde bez nich.

zuzana581
23. jan 2012

@mates22 Ahoj. Ja si myslím, že určite nedávať. Ale nie som lekár podotýkam. Máme s laryngitídou bohaté skúsenosti, ale nikdy sme nedostali na ňu atb. ATB sa dáva pokial sú pri laryngitíde chytené aj priedušky, kvôli nim, ale ak je len čisto laryngitída, tak v určite nie. Je to úplne zbytočné. Nech spraví pani doktorka minimálne CRP a podla toho nech dáva atb a nie len tak pre nič za nič. A to je taká blbovina, že preventívne dať atb, aby sa na laryngitídu niečo nenabalilo. A potom keď dieťa chytí naozaj niečo, na čo bude atb treba, tak nezaberú, lebo ich bere ako lentilky. Ja som proti atb, pokial nie sú naozaj nutné. Dcéra nebrala atb do 6tich rokov a aj to mi musel lekár podrobne vysvetliť, prečo je nutné jej ich nasadiť. Pri synovi som sa nevyhla atb. Bral už 3 krát, ale vždy mi to odôvodnili. Zápal ucha, zápal priedušiek, zápal plúc. Niektoré lekárky by proste na všetko dávali atb

mates22
23. jan 2012

@zuzana581 já jsem taky proti, dcera je měla zatím 4* do téměř šesti let, syn teď dostal podruhé, právě jsme přišli. Naše doktorka je ale taky proti ATB, takže je dává jen, když je k tomu důvod. Momentálně důvod je, neboť už je tam k tý laryngošce i angína (čepy+crp) ...no co sem čekala, když jí má dcera. Takže paráda, ale tentokrát to cenu mít bude. Jen s tím chladem je to blbý, na L. větrat a chladno, na angínu držet v teple - to se blbě plní. No nic, snížím topení o stupínek, zapnu zvlhčovač a čas od času vyvětrám.

crca
23. jan 2012

Nikdy nám na larynu ABT nedávali a to jsme skončili 2x ve špitále z toho jednou na JIP.Doma jen zábal,na večer půlku Prednisonu tak dva dny a je klid,horší je,když se to právě projeví až v noci,kdy člověk nic netuší,to jsme právě skončili v těch špitálech 😒

bobocka
23. jan 2012

@crca presne tak sme aj my skoncili.a po druhej hospitalizacii teraz pred vianocami som sla k pediatricke a dala som si preventivne rectodelt predpisat.pre istotu ak by nam to zas raz v noci vypuklo.myslim,ze to by mala mat v domacej lekarnicke kazda jedna mamina,ktorej dietatko uz laryngitidu malo. 😉

babush
23. jan 2012

My sme ATB dostali len vtedy, ked sa nam laryngitida skombinovala s bronchitidou. Takze sa nam striedal suchy-stekavy kasel s produktivnym-vykasliavacim kaslom. No a to som fakt uz nevedela, ze co a ako. Inak vzdy vydrzime na kalciovom sirupe a fenistil kvapkach plus zabaly, ktore ale mala neznasa, takze to je vzdy boj. Nastastie sme este nikdy neskoncili v nemocnici, zatial sme to dokazali zmanageovat doma sami. No a mam pocit, ze od kedy mala berie preventivne Imunoglukan sirup, tak sa nam to zlepsilo. Klop-klop 😉

yvetulka
23. jan 2012

@zuzana581 ja s tebou na 100% súhlasím 😀

mika1979
23. jan 2012

@mates22 jasne,ked ma aj anginu,tak asi treba atb,tomu sa nevyhnes,ale ked je cisto laryngityda,tak netreba,ja mam nastastie lekarku,ktora predpisuje atb,len vo fakt nutnych pripadoch🙂tak nech vam to rychlo prejde,drzim palce 😉 😉

zuzana581
23. jan 2012

@mates22 nemusí byť zákonite na laryngitídu chladný vzduch. Sofii chladný vzduch nikdy nejak extra nepomáhal. Kludne pri záchvate môžeš skúsiť dať cuckať lad, alebo vypiť trošku studenej vody. Vzduch nech je hlavne vlhký. A inak, ked ti deti zvyknú trpieť na laryngitídu, tak je dobré mať aj inhalátor. Prístroj, ktorý poháňa nejaký kompresor a dávaš doňho fyziologický roztok, vincentku, alebo nejaké liečivo, čo dá lekárka a dieťa to inhaluje. Je to fajn aj pri bežných chorobách, ale pri laryngitíde úplne super. Bola doba, kedy malá inhalovala každý večer, len tak preventívne.

zuzana581
23. jan 2012

@bobocka súhlasím. Určite by každý, mal mať doma preventívne rectodelt, kalciový sirup a fenistil kvapky.
@mates22 a ešte som chcela napísať, aj keď som to tu už myslím niekde písala, že tie inhalátory predpisujú buď imunologičky, alebo plúcne lekárky a vtedy sa dopláca minimum.

bobocka
23. jan 2012

@zuzana581 myslis,ze kebyze idem za pediatrickou a na zaklade dvoch laryngitid mojho syna,ktore si obe vyziadali hospitalizaciu,ju poziadam aby nas odporucila na imunologiu a tam poziadam dr aby nam predpisla inhalator-pojde to?mam doma rectodelt,aj fenistil,aj prednison v tabletach,aj kalciovy sirup,aj skvely zvlhcovac vzduchu-no predsa len ten inhalator mat doma pre pripad nudze by nebolo naskodu.ak raz maju deti laryngitidu,tak sa mrcha zvykne vracata ja nie som naivka mysliaca si,ze sme za vodou.bohuzial ratam s tym,ze sa este raz moze vratit a ja chcem mat doma po ruke vsetky mozne zbrane ako to zvladnut bez hospitalizacie.tretiu hospitalizaciu uz nezvladnem.maly to zvladal dobre,no co som sa ja musela narevat a naprosit personal koli istym veciam-fu po poslendej hospitalizacii som prisla domov vycerpana,znicena o 10 rokov starsia ☹

mates22
23. jan 2012

@zuzana581 my měli doma prednison od minula, v noci sem mu jeden dala, ale teď mi napsala i rectodelt, že je jako lepší aplikovat ten, než nutit ho polykat hořkou piluli. Inhalátor zatím nedoporučila, že je na něj ještě malej - on je teda fakt pytel blech a svéhlavička. Ok kolika let ho dcerka používala??? Ale studený vzduch mu zdá se pomáhá - alespoň v noci pomohlo otevřít dokořán okno, ono teda tady celou noc lilo, tak byl studený a vlhký.... Ale je dobré znát všechny možnosti, co komu pomáhá...aspoň budu příště vědět, i když bych byla radši, kdyby příště nebylo. Dneska už je malej podstatně lepší, tak snad i noc už nebude takovej horor. Dík

zuzana581
23. jan 2012

@mates22 my sme ho dostali až niekedy po troch rokov malej. Dovtedy sme boli u takej nie moc dobrej lekárky a potom sme prešli k našej terajšej. Tá nám to hneď odporučila, ale napísať to musela alergo, alebo plúcna. Sranda ale je, že k alergo sme chodili už dlhšie a tá to nenavrhla ani raz. A potom, keď som s tým prišla ja, tak mi predpísala ten najdrahší, lebo z toho mala najlepšiu províziu. Mna síce nestál skoro nič, ale ani nebol najlepší. V nemocnici nám dávali vždy taký klasický kompresorový a ona mi vnútila ultrazvukový. Musím so sebou nosiť nie len inhalátor a fyziologický roztok, ale aj destilovanú vodu, ktorá tam musí ísť. Kompresorový inhalátor len zapnete do elektriky, je menší a nalejete fyzák do nádobky, cez ktorú vám para vychádza. Malý inhaloval už ako ročný, keď dostal prvý krát laryng. a od vtedy stále keď je chorý, má sople, kašle, laryng. Všetci inhalujeme pri chorobe 🙂 My sme dostali tento: http://www.aimport.sk/sk/artsana/respiracia/inh... ale keby som vedela vtedy čo viem teraz, tak si vypítam tento: http://www.aimport.sk/sk/artsana/respiracia/inh... alebo nejaký iný čisto kompresorový

@bobocka ťažko povedať, ako sa tvoja lekárka zachová a ako sa zachová dotyčná alergo, čo ti to má predpisovať. A zas ak nemáte iné indície na návštevu alergo imuno ambulancie, tak ťa tam asi ani neodporučí, ale kludne aj môže. Naozaj ti v tomto neviem poradiť, lebo vieš ako to chodí. Niektoré lekárky sú super a iné... škoda rečí. Skús sa spýtať.

crca
23. jan 2012

@bobocka tak já ho mám už od první a když dám čípek,tak stejně volám rychlou 😅 Vždycky mě řekli,že jsem udělala dobře,že u těch malých dětí je to ráz na ráz 😒 Jinak to teda podchytím tím Prednisonem a je to o.k 😉

bobocka
23. jan 2012

@zuzana581 mas pravku.co lekar,to iny pristup.v podtsate to bola len ciste teoreticka otazka,len ma to tak napadlo,nie ze by som to hned teraz aj relane riesila.len ma napadloz,e ci mam vobec sancu uspiet ak by som pre mojho maleho inhalator chcela.
inak ja by som nechcela ten klasicky inhalator co maju astmatici(neviem ako sa vola presne,proste ta trubicka do ruky) ale chcela by som taky,ako v nemocnici maju,ten co ma akoby naustok a dieta tak inhaluje.tam sa dava vincentka dovnutra.je to normalne taka vacsia masinka,nie inhalator do vrecka.neviem ako sa k takemu dacomu mam dopatrat 😒 da sa to normalne kupit?

olivova
23. jan 2012

@bobocka - kupis v sanitase, na internete....Cena sa pohybuje od 50e hore...

bobocka
23. jan 2012

@crca no u nas to bolo tak,ze prvy krat sme zo soboty na nedelu v noci volali pohotovost,povedali nam co a ako a bolo.v nedelu rano sme uz sami utekali s malym na pohotovost,dali mu stoptussin a poslali domov a ked sa nam v nedelu v noci dusil tak,ze prestaval dychat a modral,tak sme rovno do nemocnice utekali a tam ho uz nechali.vnutrozilne lieky+infuzie.a potom 11 mesiacov nato chytil laryngitidu znova,to sme hned na pohotovost sli ,bol v ovela lepsom stave ako predtym,ale vzhladom na jeho laryn minulost nas poslali do nemocnice,tam sme zas dve noci lezali,no mal len vnutrozilne lieky,bez infuzky.teraz druhy krat to malo milionkrat lepsi priebeh.prvy krat bol uplne mimo,strasne zle to bolo a len preto,ze dr z photovosti to podcenila a podla nej sirupcek na kasel stacil 😠 😠 😠 no a teraz som si uz bola ista,ze napriek super starostlivosti o maleho v nemocnici tam uz viac s nim nechcem ist.zazili sme dve laryngitidy,viem,ze ked to podchytim vcas,tak sa to bez hospitalizacie zaobist moze. 😉

olivova
23. jan 2012

@bobocka inak teraz kukam ten link, co dala @zuzana581 , vsak taky maju v nemocnici...Vacsina z nich ma masku na tvar a do toho sa to leje....Az pre vacsie deti je len naustok...Ked som kupovala inhalator, mam tam obe - aj naustok aj masku (velku a malu)...

zuzana581
23. jan 2012

@bobocka ten link čo som dala na ten druhý maxaer 1000 tak to je taký, že ide z prístroja hadička (cez ktorú je poháňaný vzduch) a na konci tej hadičky je nádobka, do ktorej dávaš roztok. Na nej je potom náustok a cez ten dýchaš. Presne ako mávajú v nemocke. V BA v nemocnici nám dávali také isté, len to bola eta. Toto je artsana. A čo majú oni na ambulanciách, tak to majú zabudovaný vzduch (kompresor) v stene a odtial ide tá hadička s nádobkou a náustkom. A na tvojom mieste by som sa určite skúsila lekárky spýtať na najbližšej návšteve, aké máš v tomto smere možnosti. Za to nič nedáš. Naozaj je to super vec, aj pri iných chorobách. Ja plánujem kúpiť henten kompresorový, ale stojí cca 100 euro, tak zatial váham. Nový mi už nepredpíšu, keď mi predpísali tento.

zuzana581
23. jan 2012

@bobocka inak tie čo som dala link, predpisuje naša alergologička, ale možno iné predpisujú od iných firiem. To ja už neviem. Každopádne, keď si dáš do vyhladávača kompresorové inhalátory, tak ti nájde všeliaké a vieš si spraviť aspom trošku prehlad.

zuzana581
23. jan 2012

@olivova dá sa kúpiť, ale keby jej to lekárka predpísala, tak dopláca minimum. Ja som mala ten najdrahší čo stojí skoro 200 euro a doplácala som 12 euro. Lekárka mala z toho najväčšiu províziu, tak ma prehovorila na ten. Ale tie čo boli lacnejšie, tak sa nedoplácalo za niektoré aj nič. Tak keby sa dalo, najprv nech to skúsi takto. @bobocka

bobocka
23. jan 2012

@zuzana581 a ak to predpise dr,tak poistovna daco preplati?resp kolko asi? lebo 100euri je ozaj vela.aj 50 je mi teraz riadne vela.naposledy bol maly v nemocnici teraz tyzden pred vianocami a to sa manzel nastval a hned siel kupit zvlhcovac vzduchu za vyse 130euri.akoze takzo sme preglgli,fakt penazi vela nemame,no ked treba tak treba.ale kupovat dalsiu takto drahu vec ako pomoc pri laryngitide teraz len preventivne co ak nahodou-to je nam vela ☹

bobocka
23. jan 2012

@zuzana581 si mi dopredu odpovedala 😀 dakujem 🙂

crca
23. jan 2012

@bobocka tak to u nás naštěstí přijedou 😉 neumím si představit,že by mě jen řekli co a jak a nazdar ☹ Když to chytl Máťa poprvé,bylo mu 8 měsíců a už ráno se mě nezdál,tak jsem jela k dr. a odjížděla s touto diagnozou a s pokynem co mám kdyžtak dělat-tu noc ho to chytlo a už jsem volala rychlou-dodnes si říkám,co kdybych s ním k té dr.nešla a v noci ho to chytlo,neměla jsem o tom ani tucha co to je a co dělat ☹ No je to hnus nemoc ☹

zuzana581
23. jan 2012

@bobocka Je to hnusná choroba. My sme boli s malou v nemocnici 6 krát a okrem toho sme to pár krát zvládli doma. Ja som ako dieťa mávala laryngitídu, takže som vedela o čom to je, lenže dcéra mávala také silné záchvaty, že sa to proste nedalo ustáť doma bez hydrokortizonu a adrenalínu v inhalatore. Malý mal laryngitídu asi 4 krát ale lahšie formy. S ním som v nemocke nebola. A to som si myslela, že on nebude laryngitídový. Tá choroba je hrozne na psychiku a aj dieťa začne panikáriť, že sa dusí, tak sa musí hlavne ukludniť. Dcéra mávala laryng asi každé 3-4 mesiace v zimných častejšie v letných menej často. Ja som bola hotová z toho. BOli sme aj na liečení v hornom smokovci. Začali sme chodiť k moru a inhalovať aj preventívne a zvlhčovať a choroba ustúpila. Teraz mala jeden záchvat asi po roku, ale jeden rectodelt, fenistil a kalciový sirup a záchvat povolil na znesitelnú formu. Ráno sme išli k lekárke a zistila, že má chytené priedušky, takže brala teraz aj ona ATB.

koniarova
23. jan 2012

@zuzana581 Tak vidím, že aj ty to máš u oboch ako ja. ☹ Dostanú to jeden od druhého? Aj sa ich snažíš nejako izolovať, keď to má jedno z detí?