Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

zinhka
22. máj 2013

Ahoj dievcata, dcerka, 11 mes uplne stratila hlas, parkrat vracala, celkovo je podrazdena, aj ked apetit ma a poriadny, pije aj je ako obvykle, cize dedukujem, ze hrdielko ju hadam nebi, ani ho nema cervene. Reflux nikdy nemala. Nepokojny spanok, placliva, sucha si ocka. na striedacku priesvitny a zltohnedy soplik, aj v jednom dni. v poslednom tyzdni ma zvysenu teplotu, nepravidelne. akoby to boli zubky, ale nejde mi do hlavy ta strata hlasu.... Od posledneho ockovania MMR pred cca mesiacom jej v kuse nieco je. Dr nic nezistila ani nepredpisala. Moze byt toto laryngitida? Uz som zufala, ze nikto nevie co jej je, nemate s tymito vsetkymi symptomami skusenost prosim? Dakujem.

martinka05
23. máj 2013

@zinhka ahoj, moja mala laryngitídu až sme skončili v nemocici, nemala teplotu a ani raz nepovedala, že ju bolí hrdlo a predsa to bola laryngitída. Ja by som jej na stratu hlasu dala calcium alebo existuje aj nejaký homeopatický liek, ale teraz si nespomeniem ako sa volá (aj keď neviem, či to môžeš dať 11-mes. dieťaťu, treba si prečítať v letáčiku či to môžeš dať). A v noci ti nekašle. Pri laryngitíde je väčšinou taký štekavý kašeľ, hlavne v noci.

bboossoorka
23. máj 2013

@barbishkamiracle moj mali ma rok aj 5mesiacov a dcera bude mat 8 rokov....kolko a ako často im može davatto cečko?a kolkatku.....inak mne tiež malu liečili stale na laringit.a nakoniec som sa sama pytala na alergo a zistili že je alergička na farbiva a prach roztočie perie a pel.....tak každemu radim radšej sa dat vyšetrit 1000doktormi ako spoliehat iba na svoju pediatričku

bboossoorka
23. máj 2013

@mika1979 my sme boli s dcerou v štose už dva krat a vždi sme po nu po dvoch tyždnoch museli ist lebo tam strašne ochorela...oni ta totižto na deti nedohliadaju ...a je tam povinny pobyt na čerstvom vzduchu....škoda že oni ich na tom vzduchu nechaju i 24 hodin denne..... 😠

mika1979
23. máj 2013

@bboossoorka tak to si ma nepotesila,aj ked ja by som tam isla s nou,nenechala by som ju samu,ona by sa asi zblaznila....ale aj tak som sa rozhodla,ze teraz to necham tak a uvidim,co bude dalej,dali sme vybrat nosne mandle,pojdeme k moru...tak uvidime...a preco tam bola tvoja dcera?

bboossoorka
24. máj 2013

@mika1979 ona tiež vraj laringitik a po 6rokoch ked som si sama dala robit všemožne vyšetrenia tak vyšlo že to nikdy nebola laringitida ale alergia....ako zbytočne do nej neustale pchai lieky rektodelty antibiotika.......ale čo už to je dnešne zdravotnictvo

mika1979
24. máj 2013

@bboossoorka no moja nema alergiu ziadnu,aspon podla vysetreni na alergo...

gianni
25. máj 2013

@bboossoorka
no ja idem s detmi do Stosu 4 .6 tak som zvedavá či im to pomôže...

andrea1412
1. júl 2013

ahojte,,,,,,moja dcerka prekonala laringiticky zachvat ked mala 8.mesiacov,,,skončili sme v nemocnici,,,,teraz bude mat 2,roky,,a mali sme to už dvakrat,,,,,,,,možno predbieham,,ale tuto noc začala tak divne dychat a začala kašlat,,,kašel bol taky štekavy,,,,,,,,,neviem či jej mam dat ten Calcium,,,,,cez den nekašlala teraz spinka ale dost chrape,,,,mame sopliky,,,tak neviem mame navštivit lekara alebo nie????dakujem za radu,,,,, 🙂

miminka327
1. júl 2013

@sisika ahoj,je to vírus...doktorka mi povedala,môj syn má 9 rokov a máva to...síce to nebýva už také mega hrozné,ale býva...z času na čas....

zuzkanik
1. júl 2013

@sisika Moja mladšia dcérka (3,5 roka) má tiež laryngitídu. Začína to suchým, štekavým kašľom a niekedy sa to končí záchvatom. V nemocnici sme ešte síce, chvalabochu,neboli, ale keď začne kašľať, vždy jej dám ako prvú pomoc kalciový sirup, aby jej nevysychala sliznica. Ak jej to do hodinky neprejde, dávam Spiropent (ten je na lekársky predpis) a keď ani to nepomôže, vtedy siaham po Rectodelte. Dcérka má také záchvaty kašľa každý deň, ani neviem, čo ju rozdráždi. Väčšinou to však prejde do hodinky po podaní kalcia. Ale mala už aj dusivé stavy, keď som jej dávala olejové obklady a modlila som sa, aby bolo ráno. Laryngitída vraj časom prejde, dieťa z toho vyrastie, len sa bojím, aby to neprešlo do detskej astmy. Ja som na ňu trpela až do puberty, bez liekov som sa nikam nesmela ani pohnúť.

barbishkamiracle
22. júl 2013

@bboossoorka ahoj,dlho som tu nebola...
co sa tyka alergologa, vdzy ti nieco najdu. No ak chces mat istotu, dobre je dat spravit testy az po uplnom odozneni choroby, nakolko IGcka su pocas choroby vzdy zvysene....
Nam tiez robili odbery,ked mala Emmi akutny zachvat a cely krvny obraz mala skresleny. Na to nam chcela dat alergologicka asi 5liekov. Emmi mala vtedy 2,5roka.Ziadne z tych liekov som jej nedala.Teraz ma skoro 6rokov.Chodime 2 x rocne do roka k moru a myslim,ze to je nad vsetky lieky.

Co sa tyka C cka.Ked je akut treba 1500mg rano, 500mg desiata, 1500mg obed, 500mg olovrant, 1500mg vecer...Takto 3dni a potom znizovat davky na 5 x 500mg denne.

annulikb
22. júl 2013

Laringitídy mali moje 2 deti - teraz uz maju po 8 a 6 rokov - s chlapcom som bola 2 x hospitalizovana, bolo to strasne - dusil sa mi. Inak pomaha rectodelt ( cipky ), calcium sirup, olejovy zabal na pridusky a hrdlo, este som davala fenistil. Vlhky vzduch, par krat sme sedeli aj v noci na balkone - my sme mali najhorsie obobie do tych 5 rokov a hlavne v novembri - ked boli hmly..... ale mozem povedat, ze deti z toho vyrastu. Inak pomoze pobyt pri mori - ale aj inhalovnie morskej vody doma ( ja som kupovala aj inhalator aby sme sa aj doma liecili - takze ked bolo najhorsie, tak sme inhalovali priamo cez masku, alebo do nosteka - alebo som len nechala pusteny inhalator v miestnosti, kde sme sa hrali.

barbishkamiracle
23. júl 2013

Maminy,my sme tento rok prvy krat zazili akutnu laryngidu pri mori...Sme boli z toho s tatinom v riadnom soku, no zvladli sme to perfis. Predchadzala tomu horucka 2 dni, potom troska soplik a doslo to az do hrtana :(.
Kedze aj noci boli dost teple, bola som troska skepticka,ze ako to zmakneme, no pekne sme si sadli, zacali najprv pomaly a pravidelne dychat. Nadych nosom a vydych ustami, par glgov vlaznej vodicky, aby sme zvlhcili hrdielko a cca hodinku sme zostali na lehatku na terase.Potom sme uz spavali tak, ze sme cez den vychladili apartman klimou a v noci sme mali iba otvorene okno. Nepotrebovali sme ziadne cipky, sirupy, ziadnu chemiu 🙂. Stacilo par dni C cko a bolo po laryngitide.

Myslim si, ze to sposobila nejaka bakteria z klimy v aute.Sme ju nestihli vydezinfikovat pred dovolenkou. Teraz uz samozrejme je a dame si na to vacsi pozor.

mischelin
10. aug 2013

ahojte zienky, tak ja pridavam svoju skusenost...moja dcerka -4 roky, mala lyrybgitidu 5x, z toho 3x sme skoncili na JIS, cize vzdy to bolo velmi vazne. priznaky? ziadne. to je to najhorsie. ze v noci to zrazu pride...zachvat kasla, ale to nie je taky bezny kasel ale uplne piskajuci. naposledy sme boli na JIS v maji, vtedy uz sama sadla v posteli, ze sa jej neda dychat. co nam odporucili ako prvu pomoc? v prvom rade dat dieta pred otvorenu mraznicku, cipok rectodelt, polovicu dithiadenu, lyzicku calcia, 2x vstrek flixotide a bezat na pohotovost sa dat popocuvat. lebo vraj aj ked sa mi moze zdat, ze to prechadza, nemusi mat mozog dostatok kyslika- to odmeraju priamo v nemocke a moze ostat na tom zle.
boli sme uz aj na alergologii, lebo ze 90% deti, kt. sa to opakuje su alergici. my nie sme ...drzimpalce vsetkym mamickam, ktore toto zaziju, zachovajze hlavne klud, aby sa dieta nevystrasilo este viac ako je, lebo pri placi hrtan opuchne este viac a vzdy chodte na pohotovost...

barbishkamiracle
14. aug 2013

@mischelin si si ista,ze nemate ziadne priznaky? nepredchadza tomu nadcha,alebo nejake, co i len slabucke prechladnutie?pretoze nasa Emmi ma pred tym aspon troska soplik a cca 2dni pred tym (zrejme vtedy vnikne do jej telicka virus)horucku,tak jeden den.Potom nic,ticho pred burkou a pride to.Na zaklade tohoto,to vieme ustrazit bez akychkolvek chemii, kortikoidov a podobne....staci,ze v noci pocuvame a v tu noc,ked to pride,dycha tazsie,ako inokedy. Ked to nastane,pre nas je JIS - rychle oblecenie a ist von na prechadzku, pomaly dychat - nadych nosom plynule a pomaly a vydych ustami, kazdych par nadychov, vydychov glg vodicky na zvlhcenie hrdielka a ide to.Do 15minut je stabilizovana. Obcas dame na prevenciu 15kvapiek fenistilu do vlazneho cajika na noc,aby nas to uz neprekvapilo.Klop,klop, funguje to.Skus to aj ty.Nepanikar, pekne s kludom obliect, ist kludne aj do chladnicky, zacat v kludne a pravidelne dychat, nerozpravat, neplakat a cipok mat keby daco po ruke.No skuste to bez neho ;).Zmaknete to, uvidis.

mischelin
15. aug 2013

@barbishkamiracle my to uz berieme s kludom, vzdy sa snazime to zvladnut doma...ale ked ti po cipke, sirupe, spreji, mraznicke, caji stale dycha hrozne, musis ist...od nas je pohotovost 20 minut...pokial tam prideme, tak je isty cas, kedy by tie lieky mali zabrat a aj napriek tomu nic. doktorka na pohotovosti ked ju naposledy pocuvala a pytala sa, ci som jej dala nejake lieky a ja jej hovorim, ze co vsetko som jej dala, tak uz dalej ani nepokracovala a rovno nas poslala do nemocky. ked zacne cez den pokasliavat, vzdy jej preventivne dam fenistil, aj sprej, lebo alergologicka povedala, ze by to malo zabrat a nemalo by to zajst daleko. bohuzial, april nas presvedcil, ze aj napriek liekom, kt. mam doma, jej treba infuznu liecbu. teraz sa nastastie drzi,vacsinou sa jej to opakuje po 3- 4 mesiacoch, tak cakame. vies co je na tom najlepsie? ze ona podla vsetkych vysledkov ma 100 % imunitu. primarka v nemocke povedala, ze to este nezazla. ona okrem tychto laryngitid nikdy nebyva chora, ziadne sople, kasel, horucka. nic. antibiotika brala len raz, ked jej uz nikto nevedel pomoct s kaslom minule leto. aj tak nepomohli. takze ja len verim, ze z toho vyrastie

mischelin
15. aug 2013

@barbishkamiracle primarka nas uz pozna a vzdy nam povie, ze chodime vo vaznom stave...

mischelin
15. aug 2013

@barbishkamiracle ja si myslim, ze tieto problemy nam sposobili kortikoidy este v tehotenstve, ked mi hrozil predcasny porod v 30. tyzdni, tak mi ich pichali a myslim si, ze toto je pozostatok z toho...

melanche
15. aug 2013

@mischelin ahoj nemoze mat reflux? lebo ako citam, dost to mame podobne. z nicoho nic nam prisla laryngitida-ked mala 4 roky, pred tym nemavala. imunita je ok, ziadne alergie nemame. a nevedeli sme z coho sa jej vracaju laryngitidy. aj kazdy mesiac. az som si nieco o tom precitala a aj alergologicka mala podozrenie, vraj to mavaju starsie deti casto. to piskanie tiez bolo z toho. teraz uz viem ze ked porusime dietu na vecer-tak si lahne spat a do dvoch hodin sa zakasle a je to tu. pripadne ked si aj myslis ze nemate reflux, aspon to skuste chvilu dodrziavat, ze dve tri hodiny pred spanim nic nejest, pit tak hodku pred spanim a nic sladke na vecer, kysnute a drazdive. ziadne paradajky-tie nam uz tiez vyvolali raz laryngitidu. ako sme na diete-nie prisnej-u nas sa to neda-tak sme zdravi...

barbishkamiracle
15. aug 2013

@mischelin no vidis,ako mamina si na to dosla,ze to moze byt z tehu. Ale pockaj rok a ona z toho vyrastie a ked nie,urcite to uz nebude mat taky radikalny priebeh 🙂. Robili vam aj kompletne vytery?

mischelin
15. aug 2013

@barbishkamiracle ano, robili, aj testy na mlieko, lepok, vsetko ok.

mischelin
15. aug 2013

@melanche toto som si nevsimla, jedava vsetko, ale skusim to odsledovat, dakujem 🙂

melanche
15. aug 2013

@mischelin urcite jej to zhorsi priebeh laryngitidy, ak sa tesne pred spanim naje, hlavne nevhodne jedla. je tu aj tema https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/gastroezofagalny-reflux-u-deti-nad-3-roky-recepty/
prejdi si prvu stranu a skus to odsledovat. mna to trapilo, musela som sa dopatrat k pricine lebo som neverila ze len tak ma laryngitidy, tak casto, hlavne ked ma u alergologa vsetky vysledky v norme. nehovorim ze to mate z toho, len na tvojom mieste by som minimalne dodrziavala ten odstup medzi vecerou a spankom.

marissenka
16. aug 2013

nas maly to mal 1.x asi v roku.opakovalo sa to par krat do roka,ale teraz od 3 roku to ma kazdy mesiac!lahne so soplom a za dve hodinky uz kasle,dusi sa.teraz mal 2 dni nadchu,cakala som to prvu noc,pre istotu som mu dala fenistil.trosku pokasliaval tak aj robitusin na suchy kasel.noc bola sice umrncana,ale v pohode.zachvat dostal po poobednom spanku,tak zas fenistil,pri mrazaku bol rev,tak sme aspon zapili vodickou...som sa nastvala,sadla do auta a kupila inhalator.inhaluje vincetku.tak som zvedava.inak kolko krat sa ma inhalovat za den?ako dlho?uz sme boli aj na alerg.cakame na vysledky krvi,ma zvacsenu nosnu mandlu.alerg.nam dala na posilnenie imunity broncho-vaxom,ci ako sa to vola,tak snad sa mu to zlepsi a mandla nepojde von.ja fakt uz neviem co mam robit,kazdy mesiac je chory,stale donho len lieky pcham..tyzden co sme sa vratili od mora a zas chory ☹ ale je aj mala aj mm,tak cakam kedy to ja dostanem...je tu niekto,koho dieta to mava takto casto?ake lieky davate?snad z toho vyrastie.v rodine ziadna alergia,astmu mal len moj otec a babka... ☹

melanche
17. aug 2013

@marissenka musite riesit tu nosnu mandlu. nejake sposoby jej zmensenia. davaju na to kortikoidny sprej do nosa. nam to nepomohlo. musela ist mandla von. inac ked sme mavali caste laryngitidy, tak nam alergologicka hovorila ze kym bude nosna mandla zvacsena, tak sa budu vracat. my sme mali reflux o ktorom sme vtedy este nevedeli-prave ten nam sposobil zvacsenu nosnu mandlu a potom laryngitidy. ako sla mandla von-laryngitidy neprestali (kvoli refluxu-prestali az ked sme na ten prisli), no boli ovela slabsie. vtedy sme mali hrozne zachvaty-ako 4 rocna sa dusila a ked bola mandla vonku, tak to bol len ten plechovy kasel, ziadne dusenie, ovela miernejsi priebeh.

marissenka
18. aug 2013

@melanche mame do nosa rhinocort sprej 2x denne..u nas je najhorsi 1.den,resp.noc..potom to prechadza do vlhkeho kasla.inak mam pocit,ze teraz mu pomohol dost inhalator.davm mu tam vincetku 3x denne a pekne vykasliava. vyskusame este vybrat lieky a ked nezaberie zacneme riesit mandlu 😖 a ako sa da zistit ci nema reflux?mozem to aj sama neako odsledovat?

melanche
20. aug 2013

@marissenka vyssie som davala link na temu reflux deti nad 3 r. tam som precitala prvu stranu a hned som vedela ze mame skoro vsetky priznaky. ale kym sme mali velku nosnu mandlu, vsetky problemy sme pripisovali tej. radili vybrat a kedze sa to vyrazne nezlepsilo, tak som patrala dalej. takze takto by si tazko zistila asi kym ju mate velku. zase nie kazde dieta, ktore mava laryngitidy ma aj reflux. no kym sa mandla nezmensi, alebo nevybere, zial, budu sa vam vracat :( nam aspon v tom pomohlo vybratie, ze ked ma zachvat tak sa nedusi, ale krasne to rozdycha a spi dalej.

mika1979
30. sep 2013

kocky chcem sa spytat,ci ste pri laryngitide pouzivali aj inhalatory a inhalovali ste napr.vincentku...ak ano,pomohlo to detickam?

bbq
30. sep 2013

@mika1979 Ahoj. Synovi moc pomaha inhalace Vincentky. Na vsechen kasel a hlavne na laryngitidu 😉