Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

bobocka
23. jan 2012

@zuzana581 fuha,tak to mas veru pestre ☹ a to ja som si mysela ako zle sme na tom s dvoma hospitalizaciami 😅 😒
@zuzana581
@crca baby,ked to chytil maly prvy krat,tak som o tom poriadne nic nevedela.dokonca ani ked mi dr rano na pohotovoti povedalz,e to je asi laryngitida,tak som bola v pohode,lebo som si myslela,ze je to asi nejaka silnejsia chripka.dala nam sirupcek na kasel-tak reku ze to prejde 😠 ze ako som sa mylila.ale vam poviem,ze ma zachranili baby zo sukromny tu na koniku.som im opisala co maly ma a jedna mi hned zacala davat rady co robit,hlavne,ze pri zachvate treba dieta dat do chladu,v zime otvorit okno nech dycha studeny vzduch,v lete mrazak.toto mojho maleho zachranilo.tak strasne sa potom v noci dusil a my sme panikarili s muzom,sme nevedli co robit a ja som teda okno otvorila a maleho tam dala a hned sa mu lepsie dychalo,lepsie vykasliaval.ale ten prvy krat to bolo ozaj zle.aj s horuckami.joj,nerada na to spominam 😢 teraz druhy krat o bola pohodicka,az sa mi zdalo byt zbytocne s nim lezat v nemocnici,podla mna by sme to v pohode aj doma zvladli.

crca
23. jan 2012

@bobocka jojo jde o to první,já už to po těch x larynách taky beru nějak líp a jsem víc v klidu 😉 no v klidu...víte jak to myslím 😀 v klidu nejsem nikdy,holka jí má taky občas,ale ta je v pohodě,ta ty nemoce vůbec přeběhne víc v klidu,ale na kluka se nalepí kde co 😒 a nejhorší je,že holka mě sní Prednison v pohodě,cokoliv,jakýkoliv lék má brát,ale Máťa to je palice dubová 😠 no holt je to typický býk 😀 Letos jsme to zvládali docela obstojně,tak snad už to bude jen a jen lepší,ale já jí měla když jsem byla těhu v 25tt,byli jsme i na pohotovosti,tam když mě řekli co to je,tak jsem si uvědomila,že jí mívám běžně,tak sand to nebudou mít po mě a prý že se z toho vyroste 😀 Jenže na pohotovosti mě to označili jako zánět hrtanu až pak jsem si přečetla o laryně a zjistila,že je to vlastně to samé,jenže to jsem před tím nevěděla 😅

bobocka
23. jan 2012

@crca no ano,mavaju to aj dospeli,u nich je to ozaj ako zapalene hrdlo a dospeli to znasaju celkom ok,lenze deti to znasaju ovela horsie,im sa tie drobne hrdielka mozu bleskurychle zapalit,trubica napuchne,tak ze ani dychat nevedia.ja som teraz druhy krat dr v nemocnici hovorila,ze to doma zvladneme,nech nam da len lieky a cau parky,no ona hned na mna pozrela,ze vzhladom na to aky to malo priebeh prvy krat nam hospitalizaciu jednoznacne odporuca aj ked je maly relativne v pohode a potom povedala vetu,pri ktorej som uz aj papiere o hospitalizacii podpisovala a teda-pani a vy viete,ze deti na laryngitidu aj zomriet mozu? ze sa moze udusit? v takomto pripade je domaca liecba velmi rizikova 😖 tak som hned suhlasila.s tymto fakt nie su zarty a zvlast u malych deti. 😒

zuzana581
23. jan 2012

@crca ja som nemala laryngitídu od 8 rokov a pri mojich deťoch som ju začala zasa dostávať. Ale naozaj iba v takej velmi lahkej forme.

@bobocka vyskúšaj aj toto: zavreš sa s dieťaťom v kúpelni. Pustíš naplno studenú sprchu, ale najlepšie je dať ju dolu do vane a aby striekala tak ako fontána, trošku natočená o kachličky, čo sú na stene. Trochu to ochladí vzduch a velmi rýchlo ho zvlhčí. Tak si tam urob pohodlie a poseď si tam cca pol hodinu. Okrem toho samozrejme podla sily záchvatu, rectodelt, alebo iba fenistil. Nám to velakrát zažehnalo volanie sanítky.

@koniarova nesnažím sa ich nijak izolovať. Práve naopak. Najprv som sa o to aj snažila a vždy to ten druhý dostal o 3-4 dni neskôr, ako prvý. Takto ich práveže dávam pri seba a mám istotu, že do jedného až 2 dní to má aj ten druhý, tak si to odbijeme spolu. Myslím, že izolovanie vrámci bytu, domu, je zbytočné, to by si musela asi okamžite v tej sekunde dať dieťa úplne inde a aj tak nemáš istotu, že ten vírus v sebe už nemá a neprepukne to o pár dní.

mates22
24. jan 2012

@zuzana581 jak tak tady koukám, máme vlastně kliku, že na to trpí jen syn. Moje máma říkala, že u nás na to taky trpěl můj brácha a já jí nedostala nikdy - on ovšem končil v nemocnici. Syn zatím neměl takovej průběh, abysme volali rychlou, tak doufám, že nám tahle mírnější forma vydrží, tedy minimálně, ideálněji žádná 🙂, ale to bych asi chtěla moc. Jinak dnešní noc už ušla, kašel se začíná měnit na vlhkej, takže teď bojujem spíš s tou angínou.

zuzana581
24. jan 2012

@mates22 ja mám tiež takú skúsenosť, že buď to mávaš, alebo nemávaš nikdy. Ak ju tvoja dcéra doteraz nemala, tak podla mňa už ani nebude.
Inak my sme bývali na 4 miestach dokopy a tri z toho boli (všetko v meste) v uliciach, kde nebola hlavná cesta a bolo tam vela stromov (aj teraz tak bývame). Ale na treťom mieste, kde sme bývali, tak sme boli pri hlavnej ceste. Samé domy, široko ďaleko len jeden pás trávy a jeden strom a inak samý beton. Bývali sme tam tri roky a moje deti tam neboli skoro vôbec choré. Stále som rozmýšlala či to bola len náhoda, alebo im proste nejaké rastliny, stromy, nerobia dobre. Ten byt blízko hlavnej cesty bol aj neuveritelne presušený. Max 22% vlhko. Ja som každý večer zvlhčila spálňu na cca 35- 40% ale inak tam bolo sucho. Predtým, na 2. mieste na ktorom sme bývali, (mali sme len dcéru), tam bola vlhkosť hrozne vysoká, lebo sme boli pod strechou a tá nebola dobre zaizolovaná, alebo čo, robili sa tam na oknách aj plesne a tam bola dcéra vkuse chorá. Hrozné záchvaty tam dostávala. Ja som na 100% presvedčená, že plesne jej robili velmi zle, ale aj privelmi vlhký vzduch, (nezdravo vlhký v bytoch a domoch, lebo vlhký v horách a pri mori, je naopak dobrý) môže škodiť na dýchacie cesty.
Máte niekto podobnú skúsenosť?

cori
26. jan 2012

Ahoj holky,
tak se nám lar. zase vrátila - máte vypozorované z čeho to Vaše děti mají? Jestli třeba máte doma víc sucho, prašno, zakouřeno? My je měli v období smogu a teď konečně začalo mrznout a malý ji dostal 😒
Jak je to s infekčností?
@zuzana581 píšeš, že to děti od sebe chytají... mně dr. říakal, že to infekční není - ale mně se to nezdá 😒 a jak tu popisujete příznaky u dospělých, tak mám pocit, jestli to nemá zrovna mamka - a to by pak mohl chytit od ní - když k tomu má sklony...

@zuzana581 taky pořád přemýšlím čím to - my máme doma vlhkost 50-60% což by mělo stačit, máme hodně izolovaný dům, plísně žádné - ale máme rekuperaci - řízené větrání - takže se nám pořád točí vzduch (a tím i prach - ten je prostě všude) máme i koberce, tak přemýšlím, jestli to u nás není od toho prachu, bydlíme na kraji města, zatím stavby, ale smog a prašno venku moc není... možná jen - kdoví čím lidi topí v krbech 😠

Jak to máte vy doma s vlhkostí, prachem?

zuzana581
26. jan 2012

@cori určite sa to dá chytiť, ale ako som písala, podla mojích skúseností to chytia od seba iba tí, čo na túto chorobu trpia. Čiže ak ti jedno dieťa je laryngitídové a druhé nie, tak to od seba nechytia.
My v tomto byte bývame 5 mesiacov, takže zatial neviem velmi hodnotiť. Ale je tu vela zelene, žiadna hlavná cesta. Sme ale zatial stále chorí. Nové malovky, zmena prostredia??? Neviem. V starom byte sme boli 3 roky. Bolo tam velmi sucho, hlavná cesta, električky, samý beton, jeden strom a jeden pás špinavej trávy. Deti tam neboli skoro vôbec choré. Naozaj niekedy uvažujem, čo túto chorobu vyvolava.

koniarova
26. jan 2012

@cori Dá sa to chytiť jeden od druhého, potvrdzujem z vlastnej skúsenosti. Ale ako píše
@zuzana581 . Ak je aj to druhé dieťa potenciálne náchylné na lar. tak to určite chytí. Ja už príčinu neriešim. Aj tak som doteraz na nič prevratné, ako sa to mu vyhýbať neprišla. 😒

lojzina
26. jan 2012

@cori
@zuzana581
@koniarova moje dokt.rikala ze je laryng.viroveho puvodu,takze chytit ji muze kdokoliv...

zuzana581
26. jan 2012

@lojzina ja ti poviem príklad. Mám kamošku, čo má syna. Bývali sme často spolu, lebo sú deti skoro rovnako staré. Obaja ochoreli skoro naraz, ale moja dcéra dostala laryngitídu a kamoškinho syna trochu bolelo hrdlo a začal kašlať (normálne). Proste sa nakazili obaja nejakým vírusom, ale laryngitídové decko dostalo laryngitídu a nelaryngitídové iba bolesť hrdla. Ono sa to možno odborne volá rovnako nejaký laryngitidis neviem čo, ale jednoducho, ak on nemáva laryngitídy, tak záchvat na 99 % nedostane tak, ako ho pri rovnakom víruse dostane laryngitídové dieťa. V škôlke bola chrípka. Väčšina detí lahla chrípkou, moja dcéra laryngitídou. Chápeš, čo chceme povedať? Jednoducho, buď si laryngitídová, alebo nie si. A nebavíme sa o bolesti hrdla, ale o záchvatoch laryngitídy.

eaka
26. jan 2012

@zuzana581 No moja dcéra zase naopak vôbec nikdy nemala laryngitídu, ja som vlastne ani nevedela, čo to je, až mi raz volá mama, že pakuj sa domov, volám k Tvojmu decku sanitku (ešte si vybrala deň, kedy som šla večer na chvíľku ku kamoške, nie že sa flákam furt 😉 ) a to bol pre istotu hneď taký záchvat, že stál fakt "za to" ako sa hovorí... no a odvtedy zase nič...

koniarova
27. jan 2012

@zuzana581 Presne ako píšeš, nenapísala by som to lepšie. 😉

zuzana581
27. jan 2012

@eaka to ale neznamená, že nie je laryngitídová. Môže mať len podmienky, ktoré jej ju nevyvolávajú a ten jeden krát mala na ňu podnet. Tak ak ti to nebude vadiť, napíš nám ako a kde bývate (zeleň, vlhkosť, prašnosť...). Možno nám to pomôže.

zuzana581
27. jan 2012

Ešte ma zaujíma jedna vec. Ako sú vaše deti na tom s plačom? Dcéra bola hrozne urevaná a mávala silné záchvaty. Syn neplakával vôbec a do cca 2-2,5 roka mal len jeden taký slabší záchvat a jeden krát iba kašel (laryngitídový) Uvažujem či nie je súvis tam. Deti kričia, plačú, napínajú si hlasivky, tie sa oslabia a skončí to takto. Čo myslíte?

yvetulka
27. jan 2012

@zuzana581 u nas v skolke je akurat chripka a nas ma akurat nadchu s drazdivym kaslom, laryngitidu sme uz mali, takze pri kasli vzdy spozorniem a v noci spim len na 50%

eaka
27. jan 2012

@zuzana581 Netvrdím, že to niečo znamená, akurát som reagovala na to, ako ste písali, že hocijaký vírus a Vaše dieťa zaľahne s laryngitídou. Bývame v Petržalke, neviem, či to treba viac okomentovať 😉 Hlavne, čo sa zelene týka... Dcéra často kašle, aj vtedy sa jej práve rozbiehal kašel, ale boli to len začiatky a v noci sa zrazu začala dusiť... Som rada, že bola pri nej mama, ja by som nevedela vôbec, čo robiť...
Prašnosť vysoká, vlhkosť... hm... plesne nemáme, tak asi normálna.. ale práve pri laryng.záchvate sa má vlhkosť zvyšovať a mala by pomôcť nie? Otvoriť dieťaťu okno, ak je vonku zima, studený a vlhký vzduch, príp. v kúpeľke pustiť do vane studenú vodu... také info som dostala... No našťastie sa odvtedy nič nekonalo..
A práveže v tú noc záchvatu neboli podmienky nijak iné, že by práve vtedy jej to niečo vyvolalo... ten istý byt, tá istá izba... neviem..

babush
27. jan 2012

@zuzana581 ono sa neodporuca aby deticky plakali ked maju laryngitidu. Tym im moze hrtan este viac napuchnut. Takze u nas je to vzdy hroza po "laroske" lebo sa snazime aby plakala co najmenej a potom je rozmaznanec najvacsi. Ale asi nejaky priamy suvis s tym to mat nebude, si myslim.

zuzana581
27. jan 2012

@eaka vlhkosť je dobrá, ale zdravá vlhkosť (hory, more), nie táto, paneláková, plesňová 🙂 Samozrejme aj v paneláku si vieš urobiť dobrý vzduch. Čistička vzduchu, ionizátor (nám velmi pomohol si myslím) a zvlhčovač.
@babush No pri laryngitíde je jasné, že by nemali vôbec plakať, ale podla mňa je súvis aj s plačom celkovo mimo choroby a tie deti sú potom náchylnejšie, alebo ako to mám povedať. Samozrejme nemusí to byť pravidlo, ale ja sa toho dosť bojím, tak radšej robím tak, aby malý nerevával. On do dvoch rokov neplakal skoro vôbec, bol jak med, my sme sa tešili, keď trošku zaplakal, že sme vedeli, že ho máme a záchvat mal raz (lahký) a raz laryng. kašel, ako som už písala a od septembra u neho začalo nejaké obdobie vzdoru, alebo čo to bolo, reval vkuse a za všetko a to mal 3x laryngitídu, našťastie len lahšie záchvaty, a z poslednej ostal 3týždňový kašel a 2 týždne na to chytil zápal plúc. Už ho to našťastie prešlo, ale od septembra som sa od neho prakticky nepohla, lebo ako zbadá, že sa chystám preč, tak chytí taký záchvat plaču, že jednoducho nemôžem riskovať laryng. záchvat, tak sme všade jak prísavky spolu. Aj k lekárke ide somnou. Našťastie mám pocit, že ho to prechádza, tak ho musím začať jemne trénovať na to, že budem musieť ísť do práce, aby neplakával, lebo ak začne, tak som v robote skončila, bude zasa vkuse chorí, si myslím.

cori
27. jan 2012

Ahojte,

@zuzana581 u nás je to krapet naopak - dcerka je vztekloun od malička a měla lar. 1x - zvládli jsme ji doma a syn je sice taky vztekavý, ale ne tolik a měl 3x náběh a předevčírem teda pořádnou 😒
Ale měl ji v den, kdy dcera odjela na prázdninky - takže po ní docela plakal - takže to souvislost mít s napínáním a plačem mít může... Jenže moje děti jsou docela paličáci a vztekne je kde co, prostě nemám šanci zabránit plaču, jedině na úkor rozmazlování a povolení hranic a to nechci... Takže ho hlídám jen teď po lar. aby se zbytečně nerozplakal...

Holky máte doma koberce? A vysáváte klasic. či mokrým vysavačem? Začínám zvažovat, že koupím mokré vysávání, ať se zbytečně prach nevíří....

zuzana581
27. jan 2012

@cori no veď to, že ja tiež niesom typ, čo by rozmaznával deti, a našťastie môj syn je vcelku poslušný, ale nevie zniesť, že od neho niekto odchádza a hlavne ja, tak mu ustupujem v tom, že bez neho nikam nechodím, ale donekonečna to tak robiť nebudem môcť 🙂

My koberce nemáme, a vysávač mám klasický, ale bezsáčkový. Ale ten mokrý vysávač nemusí byť zlá vec.

zzuzullka
27. jan 2012

Ahojte, práve som objavila vašu diskusiu a bohužial ju nestíham celú prečítať, tak vám napíšem náš prípad: ja keď som bola malá tak som laryngitídu mala a takisto aj môj muž, teraz máme 21-mesačného syna a minulý rok v lete dostal prvý krát aj on laryngitídu, no vtedy som vôbec netušila že o čo ide, v noci sa mu začalo zle dýchať a trochu chrčal a nešli sme ani na pohotovosť, sme mysleli že len silná nádcha a ráno nám dr povedala že je to "ona" a dostali sme len nejaký sirup proti kašlu...tak som to ani nejako neriešila a teraz na silvestra ju dostal znovu, tiež v noci a tiež som nevedela že o čo ide keďže som to nikdy neskúmala ke´dže prvý krát to malo taký ľahký priebeh a ráno keď ho dr. počúvala tak povedala, že je na to hodne zle a do večera sa môže začať úplne dusiť tak ho zobrali hneď do nemocnice na JIS-ku a 3 dni bol na infúzkach, to bolo strašné niečo, keď sa vrátil mal strašnú traumu, prestal chodiť na nočník, bál sa postieľky, znovu nosil cumel, no proste hrôza a tak teraz zisťujem ako to hneď rozoznám aby som si bola istá že ide o laryngitídu a nie len o nádchu, čo treba hneď robiť, máme aj tie čípky rectodel či ako sa to volá...čo mám hneď urobiť aby sme sa vyhli nemocnici?

zzuzullka
27. jan 2012

a teraz keď čítam čo píše @cori, môže ju vyvolať aj silný a dlhý plač?

cori
27. jan 2012

@zzuzullka my jsme teda zatím v nemocnici niikdy nebyli, ustáli jsme to doma - hned posadit, vzít do náruče, tišit, povídat pohádku - cokoliv co zabere... podat léky - nám dr. doporučuje Dithiaden (půlku), pokud nemám dávám Auerius či i Stoptussin - vy máte čípky, tak ty by měly zabrat taky hned... a v zimě okamžitě k oknu - teď jsem ho zababůlala do peřiny a dívali jsme se venku na hvězdy (bylo snad i -2) a po chvilce se krásně rozdýchával a pak spal klidně, ráno ještě trošku zakašlal - šli jsme hned k dr. ale nikde nic - vše poslechově čisté.... dnes už má jen rýmu a vypadá zdravý jako řípa...

@zzuzullka nevím jestli s tím ten pláč má až takovou souvislot, každopádně může být spuštěč... zrovna teď při poslední malý plakal hodně a tuším i
@eaka popisovala, že malá byla bez nich, tak jestli taky víc plakala? ale určitě to má víc podnětů a asi bude něco pravdy i na tom, že prostě někdo má klasickou chřipku či angínu a někdo lar. - my právě angínový vůbec nejsme a chřipku snad děti taky neměli.... ale loni měla dcerka hodně suchých a dráždivých kašlů, syn vůbec a letos nám začly lar. 😠 a dr. říkala, že jich hodně - to jsme na malém městě, kde je hodně zeleně a čistý vzduch 😒 tak fakt nevím....

krtica11
27. jan 2012

@zzuzullka ahoj mi sme ju mali zatial len raz ale stačilo podla mna rozoznaš či ide o o nadchu jeho dychanie je tažke až može lapať po dychu vtedy ako prva pomoc chlad ak je vonku zima tak rychlo otvoriť okno ak je leto tak otvoriť ladničku a ja si myslim že silny plač to určite nevyvola

eaka
27. jan 2012

@cori Nie, malá neplakala, bola už veľká 🙂 Mala 5r.

cori
27. jan 2012

A kdy se lar. nejvíc vyskytují u Vašich dětí? je to ten pozdim? překvapuje mě to léto - to už vůbec nechápu, co je podnětem 😒

babush
27. jan 2012

@zuzana581 no ja uz do prace chodim a to sa neda nepohnut sa od malej, ze 😎 . Tiez zacala mat obdobie vzdoru tak pred 2. rokom. No a ako zacala chodit do jasliciek, je jasne, ze byva castejsie chora, to je normalny proces budovania si imunity. Ako som pisala predtym, Imunoglukan sirup preventivne kazde rano, nam celkom poma prechadzat tymto zimnym vykurovacim obdobim.

zuzana581
27. jan 2012

@babush ano imunoglukán si aj ja pochvalujem. Teraz som zasa kúpila a lutujem, že som ho nenasadila hneď v septembri preventívne.

zuzana581
27. jan 2012

@cori u mojej dcéry bolo úplne jedno, či bolo leto, alebo zima. Ale je pravda, že v lete nemávala tie záchvaty tak silné, že sme museli utekať do nemocnice.

Nám velmi pomohlo aj more. Ten rok, čo sme boli pri mori nemala vôbec záchvat.

@zzuzullka ja myslím, že tvoje dieťa malo skôr prieduškový záchvat. Samozrejme nie som lekárka, ale ak ti povedala, že je na tom zle a môže sa do večera začať dusiť, tak to musela počuť priedušky. Laryngitídu nie je počuť pri počúvaní. Ona len vidí, že je hrdlo červené, respektíve hrtan. Ak ide o prieduškový záchvat, tak to by som velmi neriskovala pri otvorenom okne. Ak si nie si istá, tak vyhladaj lekára vždy. Táto choroba nie je sranda.