Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

lalus
26. máj 2010

jo, odmerala som ešte jednu čajovú lyžičku, čo mi prišla pod ruku...a tá mala 4 ml! Akože ja dávam 2,5 ml, lebo naše čajové majú náhodou 2,5 ml, alebo dávam nurofenkou striekačkou- len na rozdiel od roháčky nedávam 3x denne ale iba ráno (podľa našej dr. stačí)....ale je to sila...čo ak má niekto doma len tie väčšie a cpe do dieťaťa dvojnásobnú dávku? a to nielen o kalciu, to sa môže stať predsa aj pri nejakých ATB a tam je to už podľa mňa dosť nebezpečné....

johankat
27. jún 2010

Ahojky, taky mam dobrou zkusenost s Preventanem Junior, davam behem chripek a docela se osvedcil.

crca
21. aug 2010

Ahoj holky chtěla bych se zeptat...,trpíme na tuhle hnusnou nemoc,bohužel obě moje moje ☹ je to tři dny,co začala kašlat holka a když brečí tak troubí,ale nic hrozného,jenže dneska v noci začal i kluk,sice nekašle,ale zato troubí šíleně,nejhorší je,že je takový uřvánek,takže tím si to ještě zhoršuje 😒 ,mám doma Rectodelt čípky a chci se zeptat,zda je můžu nasadit přes den a pak dát kdyžtak jeden před spaním,.pokud by to bylo beze změn 😒 ?

latvia
21. aug 2010

@crca s rectodeltovymi cipkami by som bola opatrna, pokial sa dieta nekasle dusivym kaslom, ale v pohode dycha, tak by som nedavala....predsalen su to kortikoidy, ktore sa maju uzivat velmi kratku dobu....

crca
21. aug 2010

@latvia Díky,to si právě taky myslím,že je to jen fakt už na nejhorší chvíli,ale problém je v tom,že mě nespolkne ani prášek ani sirup,to hned natáhne a vyzvrací 😒 takže já do něj na nějakém prvopočátku nic nedostanu,teď jim teda aspoň kapu Mucosolvan do čaje aby aspoň něco do sebe dostal.Mě třeba napadlo,že bych mu dala ten čípek večer a třeba jen 1/4,hlavní je,že mu to dám do zadečku a zabere to,protože nic nevyhodí 😉

lalus
21. aug 2010

@crca - rectodelt je skutočne len na akútny záchvat...ja by som určite nedávala. My tiež máme už niekoľko lar. za sebou a ja vždy s čípkom čakám dosť dlho a pozorujem malého - či dať, alebo to zvládneme aj bez neho.

crca
21. aug 2010

@lalus Tak jsem mu dala jen kousíček do zadečku,se vzbudil teď odpoledne a sýpal jak kdyby někde pařil celou noc,prostě jsem už musela 😒 A to nás čeká noc ☹ holka ta taky chrchlá tak zase mám o zábavu postaráno 😔

lalus
21. aug 2010

no, ak je uz na tom tak zle, tak naša doktorka tvrdí, že dať už potom jeden celý, nech sa to uvoľní a mať pokoj...neviem, nikdy mi nenapadlo s tými liekmi "vymýšľať" a dávať polku, či kúsok čípku - na to mi prídu skutočne príliš silné 😝
každopádne držím palce, nech zvládnete noc - čo aj s čípkom a zajtra už bude lepšie.
ináč Tvoji predbiehajú sezonu lar. - tá je od oktobra do apríla, my ju zatiaľ tradične otvárame i zatvárame, takže dúfam, že skôr ako v oktobri nás nedostihne

crca
22. aug 2010

Tak jsme noc přežili 😅 sice byl dejchavičný,ale nedávala jsem mu už nic,ta čtvrtka odpoledne docela pomohla,ale stejně teda chrčí 😒
@lalus mě teda dr. právě říkala,že pokud by byl dýchavičný,tak mám dát aspoň půlku,jenže je to kvůli tomu,že mě Prednison nespolkne,tak aby se to prostě podchytilo,jenže jak má člověk vědět,jestli už mu ho mám dát?? 😅

latvia
22. aug 2010

@crca skusala si otvorit chladnicku, mrazak a podrzat ho chvilku pri nom, nech sa nadycha chladneho vlhkeho vzduchu? ako na to reagoval? ulavilo sa mu? to byva zvacsa prva pomoc a najcastejsie ucinna....v noci nechavas otvorene okno?

latvia
22. aug 2010

ono to chcanie znie fakt desne a zle sa na to pozera, ja by som ten cipok dala len ak by popri chrcani bolo jasne vidiet ze sa mu zle dycha ....tazko takto povedat na dialku 😒

atrami
22. aug 2010

@crca , tie čípky sme dávali len keď malý dostal záchvat, prevratíl očkami a vobec nevnímal. Radšej si ich šetri, laryngitida sa može kedykoľvek zopakovať. Inak ako písala latvia.

cairka
22. aug 2010

my dávame čípok až ked modrá kolo pier, prípadne naberá astmatické dýchanie (malá je astmatička a často aj pri laryngitíde má aj obštrukčnú bronchitídu) hlavne ma prekvapuje, že dávate len tak polku, štvrťku...mne povedala doktorka, že ked sa už nasadí, tak treba dávať celé to balenie 4 čípky - pri záchvate, potom ráno/večer (ked je záchvat v noci) a ešte ráno, aby sa to vysadzovalo postupne. rovnako ako sa postupne má vysadzovať Ventolin aj spiropent sirup 😕

lalus
22. aug 2010

cairka, no vidíš, čo lekár to iná rada...ja viem tak, že dávať len pri záchvate a max. 2 večery...t.j. dať vtedy keď je to potrebné a potom už len maximálne druhý večer, ak zlepšenie nie je dostatočné. no ale ak netreba, tak zostať len pri tom jednom čípku - čo sa väčšinou vďaka Bohu aj darí.
No je ale pravda, že tie naše lar. asi nie sú až také brutus aj s komplikáciami ako máte podľa popisu vy 😖

crca
22. aug 2010

@latvia Okno jsem nechávala otevřené na dnešek,jenže ještě ve 23.00hod nám hned pod okny jezdily kombajny a traktory,a budili se,tak jsem ho zavřela,ale když jsem k nim vždycky šla,tak jsem jim aspoň vyvětrala 😅 Ten mraažák jsem nezkoušela......,já jen,že před Vánoci jsme jeli ve dvě ráno rychlou do špitálu a prostě se toho už děsím,kor když jsem byla teď přes noc sama a s dvojčata 😖 Holky tak teda to máte pevné nervy když čekáte až jí modraj rtíky,nebo se mu protáčej očička 😉 Když jí poprvé chytla holka tak jsme jen nasadili Prednison a za 2 dny byla o.k,protože ten prášek krásně spolkla,ale u něj je v tomhle prostě boj,proto se mu to taky vždycky dostane do těch horších variant....Ale myslím si,že dneska už je na tom líp,sice teda sýpe,ale je slyšet,že se mu to uvolňuje 😉 Nám,vždycky hrozně pomohly ty parní přístroje na dýchání s něčím,dala jsem mu to k puse,sice řval ale o to líp to zafungovalo 😅

latvia
22. aug 2010

@crca verim,aj nam pod oknom vrcia auta 🙄 na taketo stavy je chladny vlhky vzduch najlepsi, tak to obcas skus ten mrazak alebo chladnicku,ci sa ulavi...a mozes dat mast na krk a zabalit,to tiez pomaha (zober klasicku damsku vlozku cistu a natri na nu mast -bravcovu,kacacu,aku mas alebo jemne ohriaty klasicky olej a priloz na krk a zabal satkou...vlozka neprepusti mastnotu takze vsetko neomasti 😉 )

cairka
22. aug 2010

@crca ,no ono ide o ten vlhký a studený vzduch, takže včera v noci by ani okno asi moc nepomohlo. Ten mraziak by mohol. Ale pozerám, že ešte sú maličkí, ak ich máš v klasickej postieľke - mne v nemocnici poradili prehodiť vlhkú plienku nad hlavou cez postieľku - naozaj to pomáha 😉

crca
22. aug 2010

@latvia
@cairka Holky díky za rady,jo,tu plínku dávám a ten zábal...no na něj jsem úplně zapoměla,teda ne,že bych si nevzpoměla,ale dát mu ho večer 😅 No,uvidíme,ale dneska už byl trošku lepší,vypil dost čaje s tím Mucosolvanem 🙂 No a s tou ledničkou...tak jsem ho tam zkusila nacpat aby dejchal a on se otáčel pořád na druhou stranu 😅 ale dneska jsem tak nějak klidnější 🙂 Děkuji za rady a podporu 😵

sasiki
1. sep 2010

aj môj malý máva tieto hnusné laryngitídy 😖 boli sme už 2 krát v nemocnici, než sa dostal z najhoršieho...
crca drž sa 😉

katecameron
14. okt 2010

tak my 😒 mame od vcera laryngitdu

crca
14. okt 2010

@katecameron No a ni to ani neříkej,já se toho zase začínám bát taky kdy nás to překvapí 😠 Ať jste co nejdřív fit 😉

mel23
14. okt 2010

Moj maly ma 3,5 roka vyrastie z toho?Co mozem urobit aby nemaval zachvaty a aby to preslo.Sestra s detmi zacala chodit kazdy rok ku moru a pomaha to trochu,aspon neskoncia vzdy v nemocnici.

katecameron
15. okt 2010

@mel23 aj my by sme chodili k moru ale kto to zaplati mame 3deticky ja som na neplatenej predlzenej materskej niet z coho ist k moru moj ma 6rokov a stale sa trapime s laryng. my mame doma inhalator a to je super zachranuje nas to od nemocnice

katecameron
15. okt 2010

@crca no prave dnes som volala na krcne tak ma zas moraxellu my sa jej nevieme zbavit stale to ma stale to preliecuju atb.ale vracia to to po nejakej dobe niekedy skor niekedy neskor 😒 ja uz neviem co s nim chudakom

crca
15. okt 2010

@katecameron Co to je ta Moraxella 😕 ?My jsme jeli rychlou jen jednou a to poprvé,loni před Vánocema,od té doby tak nějak už vím a tuším,že se to chystá,tak hned jsem v pozornosti a když se mě to už nelíbí tak šoupnu čípek Rectodeltu 😅
@mel23 Mě říkali,že to mz toho vyroste,ale trvá to i do 7-8 let,tak jsem fakt nadšená,ještě že holka to měla jen jednou-naštěstí a zvládá to líp,ta aspoň spolkne v pohodě ten Prednison,tak to podchytím včas a v pohodě,jenže kluk mě všechno zvrací,jakmile má spolknout kousíček prášku.Mě vyzvrací i ten blbej sirup na teploty Panadol 😒

katecameron
15. okt 2010

moraxella je bacil ktoreho sa uz roky nevieme zbavit a ked ma dieta larzng.je smrtelne nebezpecne zvracanie pozor nato aj ja som mojemeu musela dat rectodelt moj nenavidi ked mu davam cipky je strasne haklivy na svoju ritusku 😀 a potom mi strasne place

crca
16. okt 2010

@katecameron ježíšmarjá a jak vám na to přišli?

katecameron
16. okt 2010

@crca vyter z nosa a stale mame zlte huste sople

crca
16. okt 2010

@katecameron no to je hrozný ☹ to jsi mi zase nasadila brouka do hlavy 😅 my teda rýmu většinou u laryny nemáme,jen mě začne štěkat,pak troubit a to už jsem v pozoru,hned nasazuju aspoň Jitrocelový sirup a v noci jsem na nervy co se z toho vyvrbí 🙄 Zatím teda držíme 🤐

andy80
16. okt 2010

Ahoj holky, tak je tu zas podzim a máme za sebou první bezesné noci. Zase měla malá laryngitidu, ale musím konstatovat, že čím je starší, tím je průběh mírnější. Jinak máme doma Ventoline a ten zabírá, taky nám pomáhá otevřené okno, zvýšená poloha hlavy a studený zábal na krk. Na kašel máme Stoptusine a dáváme ještě Fenistil kapky.