Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

prchalka
9. dec 2010

Ahoj,
já ještě upřesním, první příznaky nemoci jsme měly už 25.10. 😖
27.10. jsem šla radši k doktorce (před svátkem), po nějakém týdnu to nějak vymizelo, pak byl chvíli klid.
26.11. jsem šla k mudr znova, že to máme zpátky, další týden zase a až 8.12. se to rozseklo a dostala nějaké léky :o(
Chápu, že bez ATB by to bylo lepší, ale tohle bylo protahované moc dlouho. Mně už bylo dávno jasné, že to samy nezvládnem, tak jsme se zbytečně trápily. Mě by nevadil kašel, kdyby odkašlávala, ale mít měsíc suchý a dávivý a nemoct spát, to už je myslím dost na to, aby to samo zmizelo.
Jinak naše noc lepší, než předešlé, kašel sem-tam byl. Léky mi zatím všechny bere :o)
Spaní dneska poo - kašel na začátku, pak hodinu v klidu spala, pak zase kašel, ale zase zabrala na další hodinu!
Jaké vy máte zkušenosti s ATB? Myslíte, že musí zabrat hned nebo to může i 2-3dny trvat, než budu vidět nějaký posun?! 😕 ☹ Má zatím druhou dávku v sobě, tak nedělám závěry, ale... bojím, no..
@vojtisek2007 Na co jste tyhle ATB měli a jak to pomohlo? Viz. moje otázka o řádek výš 😕 kuju!

wobludka
9. dec 2010

Tak se přidávám, mladej má taky laryngitidu 😒
@prchalka mně dr. vysvětloval, že u malých dětí je laryngitida z 99% virová - respektive je to alergická reakce na virus, tudíž pokud to opravdu je laryngitida, tak na to ATB nezaberou...

jinak nám štěkavý kašel a dušení ustupilo a okamžitě se spustila rýma a chrchlá dál, nicméně to ložisko je evidentně výš - celé bez teplot, teď tedy zvýšená, ale to je pravděpodobně od zubů... a to je ještě částečně kojený 😒

prchalka
9. dec 2010

@wobludka My už máme ale nález na plicích, tak na to jsme dostali ATB..

wobludka
9. dec 2010

@prchalka tak to potom jo 😉

vojtisek2007
9. dec 2010

@prchalka tyhle ATB dostal po prodělaným lar.záchvatu, ale měl zánět průdušek k tomu (loni v zimě) ...tak proto a změnu k lepšmu jsem pozorovla tak po 3,4 dávce, my jsme už lepší - chrchel ustává...že by zabrala ta cibulová šťáva???? 🙂

cori
9. dec 2010

@prchalka koukám i časově jsme na tom podobně, nám to začlo na svátek 28.10 a taky se to táhne a táhne, ale mám pocit, že se nám to dycky vrátí po návštěvě u tchánovců (nic proti nim, ale mají mooc vytápěný barák, takže to nám asi nesvědčí).
Včera mamka udělala sirup - z cibule a cukru a řekla bych, že nám to začalo zabírat (ale malá ho nechce jíst), ještě jsem koupila jitrocelový sirup - takže z čeho je nám líp těžko říct, včerejší noc a den kašlala velmi, po podání těchle věcí si zakašlala v před spaním, pak se jednou vzbudila, dala sem jí jitrocelový sirup a spala celou noc. Ráno dostala cibulový a dobrý, tak uvidíme jaká bude dnešní noc. Spustila se víc rýma, ale to si myslím je dobře, jinak ty hleny padají do krku a to dráždí....

pikusa
9. dec 2010

Holky....a nechávají si u vás děti s lar.v nemocnici???

vojtisek2007
9. dec 2010

@pikusa nás chtěli,ale měla jsem doma malou Elis a naší dětskou mám na mobilu ve dne v noci 😀 😀 😀 tak mu jen rychlá dala čípek a bylo....další záchvaty už jsem věděla co a jak už vlastně než měl samotnej záchvat....takže asi nebyl tak silnej, ale kdyby rectodelt nebo ventolin nezabral do hodky, jedu na pohotovost nebo volám rychlou....tady jedna paní od vedle má dceru - už je jí 12 a má zách.pořád a vždycky rovnou jí nechají přes noc v nemoc. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

pikusa
9. dec 2010

No nás ne...jedeme vždy na poh.dostane inhalace a čekáme,jestli se mu uleví.....a pak jdeme vždy ráno k naší dr.na další inhalace--třeba 3 dny po sobě
Ale jak jsem byla na dovolené na té Moravě,tak to tam dostal,jela jsem na poh.do Nového Jičína a tam bez debat hospitalizace.....na ORL a hned si nás tam nechali.....inhalace 5 krát denně,ktevní testy,moč--všechno...
A to mi ještě ta dr.říkala,že někdy s tím děti dokonce dávají na JIP 😲
Tady nějaké fotky ze špitálu

langkofel
9. dec 2010

@pikusa ak sa mozem spytat, pamatas si co vam davali inhalovat? Pytam sa zo zvedavosti co sa dava na SK./CZ
My sme tiez uz asi 3x chytili laryngitydu a teda o cipkoch viem len od pani Dr. z SK... My vzdy dostaneme telefonicky pokyn inhalovat (inhalator mam doma) a potom prist do ambulancie.

pikusa
9. dec 2010

@langkofel no tak to nevím.....oni mu tam míchají víc věcí dohromady--vím,že tam je prothazin...
co dáváš do inhalátoru doma????

langkofel
9. dec 2010

@pikusa no mne vzdy Dr. povie..., ale ked chyti taky ten "zachvat" kaslu, ozaj drasticky som este nezazila (vdaka bohu) tak mi Dr. kaze vacsinou pol ampulky solneho roztoku a pol ampulky Prontinal (myslim ze tam su kortikoidy)...
A toto potom 3x denne asi 3-4 dni. Potom nam to vacsinou prejde. No a to je u nas asi vsetko, preto citam, co davaju na SK, lebo ideme domov, zeby som si mohla daco kupit v lekarni...citam tu aj o Kalciovom sirupe, to nemam ani paru co to je...

pikusa
9. dec 2010

@langkofel a ten Prontinal ty máš teda doma pořád???pro případ,že by měl malý-nebo malá záchvat??
jo ještě míchají adrenalin do toho...

langkofel
9. dec 2010

No to som dostala 1x na predpis a su to take male flakony po 2 ml. Bolo ich v baleni myslim 15 alebo 20. Este su stale v zaruke a pani Dr. sa vzdy pyta ci mam doma to alebo ono...Takze tieto mam este z prvej laryngitidy...

pikusa
9. dec 2010

@langkofel aha.....tak to asi vůbec neznám.....
my nemáme ani čípky doma a vždy jedeme na pohotovost

lojzina
9. dec 2010

@prchalka ahoj,zpetne sem docetla par prispevku...jo,ten augmentin brali oba moji kluci,a docela v poho,akorat ten mensi k tomu jeste uzival probiotika pac se nevedelo jak v 8 mes.zareaguje na svoje prvni atb...

lojzina
9. dec 2010

jinamk doma mame baleni rectodeltu.Ted jak mel starsi syn ty zachvaty,po tydnu se mu lar.vracela,tak dr nam dala,jak uz sem tu psala,ten prednison s tim,ze kdyz nezabere,tak nemocnice 😖 😖 😖

lojzina
9. dec 2010

ale od zname manzel s tim byl ve nemocnici,a to je mu 30 let...

pikusa
9. dec 2010

@lojzina ježiš,ve 30 letech????
no prý z toho děti vyrostou,tak ty naše nad ano

lojzina
9. dec 2010

@prchalka jeste k tem atb-nejprve rikala dr ze na lar.stb nejsou,ale ted jak mame ten prednison tak berenm zaroven s tim augmentin duo-pry to tak musi byt.

lojzina
9. dec 2010

@pikusa jj,ve 30,byli z toho vyvaleni co to je pac to neznali ani u deti 😕 .me taky dr utesuje ze s vekem to bude lepsi,ono ale je to asi individualni...i ma 18 leta neter ji miva

lojzina
9. dec 2010

nam se to taky tahlo jakou dobu,2 noci des,pak 3 dny doma,do skolky na tyden,a nanovo 😖 .taky od rijna,mame ji ted po 4.Uz to ale chvci resit i na alergologii,kam chodime,protoze neminim zazivat toto porad dokola,verim tomu ze to jde resit a mozna i trosku ovliivnit

pikusa
9. dec 2010

@lojzina no tak budeme doufat....že dítka z toho vyrostou

lojzina
9. dec 2010

ja uz nechci zadnej zachvat 😒

pikusa
9. dec 2010

@lojzina já taky ne...je to vždy šílený

prchalka
10. dec 2010

Dobré ráno,
u nás noc první půlka hodně prokašlaná, druhá půlka spala, takže zatím stále čekáme, co to udělá..
@pikusa V nemocnici?? Tam jsem s ní byla poprvé a naposledy, když jí bylo 10 dnů a pak jsem si řekla - nikdy víc! Teď jsem za ní u dr. málem prosila! My teda nemáme akutní laryngitidu už a bůhví, jestli jsme ji teda vůbec měly (doufám, vždyť to nemůže trvat 14dní v kuse), ale ty následky...!!! Taky přemýšlím, jestli by jí nepomohly nějaké inhalace nebo jiné léky (pořád někde čtu Prothazin, Ventolin atd....), ale nic takovýho nám nebylo vůbec navrhnuto.
Jen pitomý kapičky a sirupy a Rectodelt - jenže ten jsme nepoužili, ona se nedusila tak, že by se nemohla nadechnout! Jestli se to nezlepší nebo to přijde znovu, už to asi psych. nedám ☹ Nechci jí půl roku jen trápit jako teď!
@lojzina Já ji k tomu taky dávám probiotika - ten Nutrolin B. Když jsem četla ty než. účinky, tak jsem ráda, že jsem ho koupila a zatím jsme úplně v pohodě, žádné následky 😉
Hmm, školka, to bude teprv jedna nemoc za druhou!
Nevím, odkdy to děti můžou brát, ale viděla jsem u dr. letáčet na Wobenzym a docela bych o něm pak uvažovala, je to asi dobrá věc na tu jejich imunitu 😉

vojtisek2007
10. dec 2010

@prchalka ahoj, tak u nás už se nekašle vůbec - tak asi zabrala tentokrát ta cibule 🙂 . Prothazin co vím nesmí užívat děti do 10ti let ☹ a Ventolin je buď sprej - něco jak dejchátko při astmatu, a když se dítě dusí kašlem, tak si foukne a okamžitě mu to roztáhne dýchací cesty nebo je to i v sirupu - tam je nástup pomalejší, stejně jako u toho Spiropentu - každopádně když se takhle v noci "dusí" něco z toho bys měla mít doma, je to taková šetrnější první moc....než dávat Rectodelt - ten je s kortikoidy, ale Ventolin ani ten Spiropent ne.....

cori
10. dec 2010

@prchalka zkus jí dát tu cibuli nám taky fakt zabírá - jen jí do ní nemůžu dostat, na noc dostala jitrocelový sirup a konečně klidná noc až nad ránem záchvat kašle, ale hlavně že se vyspala přes noc 😉 A víc se jí spouští hleny ven, což je dobře - tak nevím co je účinější jestli ta cibule nebo jitrocelový sirup 😅
@vojtisek2007 tak to je dobře že i vám zabrala ta cibule a děláš ji s cukrem nebo s medem?

prchalka
10. dec 2010

@vojtisek2007 Ten výčet léčiv byl jen tak, co mě napadlo, už jsem toho četla i mnohem víc, co na co je, ale člověk je laik a fakt neví, co by jí pomohlo. On to neví ani doktor někdy, že... 😖
Spiropent atp. mě taky napadl, ale bojím se o tom dr. jen zmínit, abych nebyla za "chytrou" co si něco vydupává a přitom o tom prd ví ☹ Na poslech jsme byly totiž úplně čistý. Stejně by mi to nenapsala!! To bychom fakt musely na pohotovost v noci a říct jim, jak dlouho už to máme a že nám nic nezabírá. Teď stejně nemá cenu polemizovat, budem čekat, co ty ATB 😕
@cori Já jsem zkoušela i černou ředkev (brala jsem to v dětství) a NIC! Cibuli jsem ještě nikdy nezkusila, ale když už toho berem tolik... se mi do toho nějak nechce... V podstatě jí něco dávám každou hodinu.. 🙄

vojtisek2007
10. dec 2010

@cori s cukrem, med je alergen, tak radši ne....