Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

ivana6060
28. sep 2012

Ahojte kocky! Tak moj syncek ma tiez lar a dost casto uz ma 3 rocky a trva to stale... Od vas som sa docitala ze obmedzit mliecne vyrobky a samozrejme zvlhcovac vzduchu. Ja som s nim este pri alergologovy nebola a chcem sa opytat ci vlastne musim.... Aky zvlhcovac je najlepsi? Dakujem za radu... Ivana

martinka05
29. sep 2012

@ivana6060 ahoj, nás poslala pediatrička na alergo kvôli lar., robili nám testy na čo je alergická a vyšlo nám len mlieko. Moja mlieko nepije a mliečne výrobky neje a aj tak sme mali teraz v lete lar. aj keď je pravda, že sme to zvládli bez antibiotík a nemala ani záchvat len nemala hlas a kašľala. Zvlhčovač používam od októbra zhruba do apríla už štvrtý rok a máme značku Boneco.

spartanek
4. okt 2012

@ivana6060 Zvlhčovač kterýkoliv.my máme od značky sencor a je super.mám edva.jeden v ložnici pro malou a jeden v pokojíku pro vojtu.zvlhčujeme krom léta každou noc😉nám je pět za měsíc a máme jí od roka a stále stejná intenzita..alergie na nic nemá,jen měl hodně sníženou imunitu,tu jsme díky lékům narovnali a laryngitidy má stále dál.od září do dubna,jakákoliv rýma a v noci lítáme.bez rectodeltu jsme to ještě nikdy nezvládli rozdýchat.

spartanek
4. okt 2012

@martinka05 my antibiotika na laryngitidu neměli nikdy.je to virového původu,na to atb nezabíraji..v létě jsou lar.vyjímečně. u nás se jen rýmuje v létě,když na něj něco vleze..

nela447
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mika1979
14. okt 2012

no a je to uz aj u nas ...znova.. ☹ ☹ ☹ ja uz nechceeeeeem tu hnusnu laryng....mozem len dufat,ze to rychlo prejde 😒 😒 😒

babulka123
22. okt 2012

ahojte.. my sice tento krat sme bez laryng. ale zato sme mali zapal pluc , uz je to preliecene ale po 3 tt isla do skolky a znova je chora.. od septembra bola v skolke len 13dni osstatne doma chora.. dr. mi dnes poradila aby som jej davala inhalovat vincentku.. neviem o lepsej teme ako tu sa spytat ci nahodou mi neviete poradit nejaky dobry inhalator, taky aby sme to doma zvladali.. dakujem velmi pekne.. najlepsie ten co dava nie teply ale studeny vzduch { aby sa dal pouzit aj pri langit.} dakujem

mikulcena
28. okt 2012

Ahoj tak ve čvtrtek jsme měli zase hodně akutní stav..u nás to bývá opravdu velice rychlí průběh..s pokašlávání je do 4 hodin záchvat na co už ani čípek nezabírá..bu´d nás veze sanitka nebo rychle frčíme samy..v nemocnici dostaneme injekci a čekáme jestli to rozdýcháme nebo né.
Naštěstí se pro tentokrát velice rychle vylízal a druhej den už odkašlával..

@spartanek my teda měli už na lar. i atb..ležel malej na ARO a měl vysoký hodnoty cpr..ale to byla teda lar..která se jen tak nevidí..bléé a měl ji v červnu..nečekaně

jinak jsme v péči alergologa..máme domácí inhalátor na vincentku
@babulka123 omron..nevím jestli je nejlepší, ale dostali jsme ho přez pojišťovnu..jede 3krát deně a už rok se snaží nám pomáhat.
Od září jsme začla léčit syna čínskou medicínou,ale bohužel nasadili jsme bylinka až nedávno, tak musíme ještě počkat na jejich působení..

stejně mi ze všeho vyplívá, že se můžu snažit všema možnýma prostředkama a stejně si tím musí projít, jen teda akutní stav zmírnit..bylo nám doporučeno omezené ml.bílkoviny a při kašli naprosté vyloučení lepku, sladkostí a ml,bílk..(alergie y krve nám nebyla potvrzena)na posílení plic hrušky..vynechání citrusových plodů..ráno rýžové a jáhlové kaše a večer polévky..

hodně zdaru..

melanche
28. okt 2012

ahojte, prosim vas vie mi niekto poradit? ako je mozne ze dcerka ktora prekonala svoju prvu laryngitidu v 4 rokoch ( teraz v piatok), nic podobne v zivote nemala? ako som sa docitala, vacsinou to byva do 3 rokov, pripadne do 6. ale ako je mozne ze sa nam to objavilo teraz prvy krat? je to hrozna choroba, mam pocit ze to je z lieku na imunitu-dostali sme isoprinosine, ktory akurat v piatok cely douzivala(mesacna kura) a zrazu laryngitida. sirup ktory ma pomahat, vyvolal nieco taketo hrozne. vzdy som sa tisko tesila ze aspon toto nas obislo. ale kde...hrozne sa bojim dalsich zachvatov. samozrejme, skoncili sme v nemocnici. a este jedna otazocka-prva laryngitida byva najhorsia? je nadej ze dalsie zvladneme doma? nechapem, ze to mladsia nechytila, aj ked pili z jednej flasky. drzim vam palce, nech z toho deticky co najskor vyrastu...

rohacka
29. okt 2012

@melanche nasa najhorsia laryngitida bola tiez, ked sme dostali lieky na podporu imunity - Ribomunil, po prvej mesacnej najintenzivnejsej kure. Ked som sa na to pytala lekarky, vravela dost s okolkami, ze moze byt, ze dcera prekonavala nejaku infekciu a pridali sa k tomu lyzaty roznych bacilov, ktore su v Ribomunile, tak z toho bola taka hroza. To som si myslela, ze toto uz fakt nerozdychame 😢 . Odvtedy odmietam tieto gebuziny, ona ma imunoprofil stale dobry, tak naco... Zvyknem robit v zime kuru bud s hlivou, minuly rok sme brali 3 mesiace Preventan Junior. Ale uz ma 7 rokov, je to ovela lepsie, lahsie vie predychat, ale uz mame inhalatory, ktore nam pri tom pomahaju - Ventolin a Flixotide, ktore davame pri zachvatoch. Laryngitida je virusova, takze sa moze objavit v akomkovek veku (ja mavam doteraz laryngitidy), ale cim je starsie dieta, zvykne to lepsie predychat, kedze dychacia trubica je uz sirsia. Uvidis, ze ta teraz vyzbroja Rectodeltom na doma alebo kortikoidmi v tabletach, aby si vedela podat pri zaciatku laryngitidy a tym padom aby ste ju zvladli doma. My sme mali velakrat laryngitidu, obe deti, ale stale ma rozklepe, ked znova niektory zacne "brechat" 😒 .

melanche
29. okt 2012

@rohacka no uzasne. aj som to tusila ze to s tym isoprinosine ma suvis. ved si vezmi, styri roky nic a akurat v piatok som jej dala poslednu davku a takato reakcia. tak super, teraz sa nam to uz bude opakovat, ja uz asi nikdy nebudem kludne spat. aj tak dost stresujem okolo deti, furt sa o ne bojim, k tomu sa mi pridala laryngitida, to ma asi znici. musim si tiez vypytat nejaky inhalator, nech aspon kludnejsie zaspim. a nevies nahodou ze ci je to nakazlive? ci len ide o reakciu tela na virus? ze kazde telo reaguje inak? ja nasadim len vitamin c. imunolog.profil sme mali v poriadku, aj tak sme vyfasovali liek na imunitu. furt byvala chora v skolke. ja mam este podozrenie, ci to nebude nejak suvisiet so skrytym refluxom. do pol roka sme mali silny, potom to odznelo, ale poslednych par mesiacov sledujem ze ked zaspi, tak sa zakasle, musime sa dopatrat k pricine. drzte sa aj vy!

rohacka
29. okt 2012

@melanche je to nakazlive, ale nie kazdy sa nakazi...tak ako u vsetkych inych virusov. Nas poslali aj na gastro, ze to moze suvisiet s refluxom (tiez mala do pol roka), ale tam to vylucili, ze toto je v pohode. U nas pomaha zareagovat hned, ked ide na deti lahka nadcha alebo uz proste vidim, ze nie su vo svojej kozi - okamzite davat vela C-cka, cerstve ovocie alebo stavy, nos vystriekavame Vincentkou. Vecer pravidelne poriadne vyvetrame, stisime alebo uplne vypneme radiator, zalezi aka silna je zima. Hned zacinam davat aj antihistaminika, vyssie vankus, zvlhcujem vzduch (zvlhcovac nemame, len rozstriekavam po izbe priebezne obycajnu vodu z rozprasovaca).

terezale
29. okt 2012

@melanche
My jsme to měli jednou, před rokem a od té doby nic, ťuk, ťuk. Takže bych se tý recidivy zas tak nebála. To byly chlapečkovi 3 roky, byl trochu nachlazený. Michochodem jeho ségra, dvojče, byla nachlazená víceméně stejně a ta nic neměla. Každopádně, nechci to samozřejmě přivolávat, ale kdyby se to stalo znovu, už bychom byli zkušenější a alespoň věděli, co dělat. Nám tehdy pomohla rada lékaře záchranky, otevřít mrazák a posadit ho k němu. Během chvíle byl výrazně lepší. Nebo pokud je venku zima, jako zrovna teď, tak by stačilo k otevřenému oknu. A máme doma rectodelt. Každopádně souhlasím s tím, že je určitě dobré hodně větrat, případně používat zvlhčovač vzduchu. Plus samozřejmě klasická prevence virovým onemocněním, tj. ovoce, zelenina, častý pobyt venku. My dáváme od letošního září na podporu imunity i přípravek s hlívou ústřičnou, Imugamin pro děti, který mám opakovaně chválený.

lienockaa
29. okt 2012

ahojte

mam obe deti s recidivujucou laryngitidou, syn ju mal prvyraz ako 3,5 rocny a vratilo sa mu to teraz, ma 4,5, mali sme velmi skaredy priebeh, aj s dusenim do bezvedomia, nemockou, uz je to 12 dni po tom najhorsom zachvate a mokry kasel sa teraz posledne dva dni zasa zmenil na suchy, sice nie je stekavy a kasle cez den, v noci uz vobec, ale neviem, s dcerkou nam kasel nikdy takto dlho po lary netrval, ale toto je hrozne.. ☹ ☹ dnes by som najradsej mala stople v usiach, co kasle..teraz neviem, ci sa to ide vratit, alebo to je akoze dokasliavanie po tej predoslej, alebo co.. 😕 tiez uz neviem, co robit, robim vsetko, aby to nemali, napriek tomu kazdu sezonu trpime ako kone cela rodina.. ☹ dcerka je mladsia, ta mala lary tiez aj teraz, toto bola jej stvrta celkovo-ona to od neho chyti uplne ze vzdy, aj ked on mal napr. len sopel, tak u nej to bola vzdy az laryngitida.. 😝 uz ani do kolektivu nechodi, nemal sancu chytit zase dalsi virus, tak len dufam, ze to len dokasliava..uz ozaj neviem..😝
nemate skusenosti, ze by vam takto dlho dieta dokasliavalo po laryngitide?dcera ked ma, tak je do tyzdna kasel prec a konci rovno mokrym, uz nie je potom dalej suchy, on ma suchy, hnus..
teplo nemame, vlhko mame, lieky berie stale, je alergik, tak uz neviem, co ine dat a ci sa stresovat, ci nie..
pripravky na imunitu nam nepomohli, ziadne..

lienockaa
29. okt 2012

@rohacka ja som aj zdravotnik, aj tak sa klepem jak mlada srna, ked zacujem ten kasel.. ☹ fakt aj na prasky som z toho vzdy na jar.. 😝

martinka05
29. okt 2012

@melanche my sme to tiež mali prvýkrát až keď mala 3 roky, skončili sme vtedy v nemocnici. Ja keď vidím, že kašle tak hneď nasadím Zodac a Calcium.

melanche
29. okt 2012

rozpravala som sa s alergologickou, my to mame zrejme z refluxu, alebo zo zvacsenej nosnej mandle. v prvom rade mame doriesit tu mandlu. pritom podla orl to nie je take akutne, odkladala som tu operaciu, ale po piatkovej skusenosti nevaham. aspon jednu moznu pricinu odstranim. netusila som ze ta mandla moze tolko skody narobit. do skolky uz tento rok urcite nepojdeme :(

melanche
29. okt 2012

@lienockaa ja ti neviem poradit. viem len akurat to, ze dnes ako manzel s malou odchadzal na reverz, tak mala kaslala sucho. (pred tym uz vykasliavala). dr. na to vravela, ze kasle sucho-takze uz nema co vykasliavat. a hned naordinovala solmucol. no my sme mali laryng.len teraz v piatok.

lienockaa
29. okt 2012

@melanche ved ja fakt neviem,nas v noci nekasle,ale vobec,len prve dni larygitidy kaslal v noci..inak by som tiez na mandlu myslela,ze mu zateka z nej..ale kasle cez den,nema ani sopel,ani upchaty nos,nic..take mi to cudne pripada..minulu zimu nam kaslal vyse troch tyzdnov a aj v noci,zistili mu mykoplazmovu infekciu,teraz by som nerada zistila zas daco take..ale vtedy to bolo bez laryngitidy tento kasel..

chcela som preto vediet,ci niekto ma skusenost s dlhodobejsim kaslom po lary..solmucol a take vykasliavaky mu davat nechcem,lebo po lary cca 9dni pekne vykasliaval a to bral len kalciovy sirup,ziadny iny,nechcem ho zbytocne drazdit na kasel,ked mozno uz nema co vykasliavat..mam doma stoptussin,ale bojim sa mu ho dat,raz nan zareagoval hrozne a mal uplne opacny efekt-mal vtedy prvyraz lary a nevedel prestat kaslat,po stoptussine sa mu este pohorsilo..

amore61
29. okt 2012

Ahojte kočky, chcem sa spytat cez den problem nemame ale vecer ked malinku ulozim na spanok tak mi zacne neueritelne po hodine kaslat mrvi sa stele je to taky drazdivy kasel suchy az ju napne moze to byt laringitida?

sendy182
29. okt 2012

@rohacka Ribomulil....bleeee........ke´d to bral starší syn tak ako zjedol 1 tabletku v danom mesiaci tak aj ochorel.....alergológ toto nechápal.....že vraj liek je veľmi prospešný.....no u mňa nepochodil.......... tiež.......odmietli sme ho užívať.....nemalo to význam............na margo....alergólog zmenený....... 😕
@lienockaa moj mladší syn ma opakujúce laryng. 1xdo roka......berie denne zodac....no pri laryng máme aj didhiaden.....dávkovanie upravené lekárom............calcium......... a prednison na dva dni............2 x sme museli aj ATB brať...viem že aj keď je to vírusové...ale doki chcela mať istotu......... 😉

lienockaa
29. okt 2012

@sendy182 my sme uz po..toto vsetko viem..prednison dnes vysadeny..nemali sme to prvyraz..syn druha,dcera stvrta lary..len nikdy tak dlho ani jeden nekaslal..sa cudujem..

sendy182
29. okt 2012

@lienockaa máte aj inhalačný sprej?.....kašeľ by mal ustať do 1 mesiaca no nie taký ako pri laryn.....buď odkašliava.....vidíš? spútum-hlieny sú? zelené, biele, číre.........alebo má plechový kašeľ......priedušky má OK? my sme raz prešli z lary do priedušiek a bez teploty!............

lienockaa
29. okt 2012

@sendy182 praveze ma..mame flixotide..je alergik..takze aj zodac pravidelne,vsetko uziva uz rok..nejde mi do hlavy ten kasel..hej,je iny ako pri lary..najprv mal lary kasel,hnusny zachvat,nemocka a tam zacal odkasliavat,odkasliaval 9dni,ale kasel neskoncil,ale plynulo presiel do takeho sucheho drazdiveho..ako ked nemas co vykaslat a kasles..pri tejto lary bral aj atb,prednison sme mali viac dni a postupne vysadzovali,lebo v nem.mu davali kortikoidy do zily,vacsiu davku..doteraz mi decka kasel koncili do tyzdna po lary,ale teraz vobec..

sendy182
29. okt 2012

@lienockaa..... uff............tak nám pomohol ešte pri takom plechovom tracheálnom kašli erdomed......sirup....hnusný.....no pomohol...............my sme spreje vysadili.......mali z toho horko v ústach 🙂...........a čo RTG, .......niekde to tam ostalo ....to poznám............no pri staršom synovi ktorý vôbec nemá lary......aj po obyčajnej angíne kašle aj mesiac....... 😖 😖 😖 .....no po tomto mu to poväčšínou prejde....no tiež musí brať atb..........neberie si ho doki na "zodpovednosť"........... 😉

veruska007
30. okt 2012

Holky, muzu poprosit o radu? Na maly (14 mes.) ma laryngitidu, poprve. Nekasle, nema teplotu, ale strasne se dusi. Pres den dycha s obrovskymi obtizemi a jak treba jen zabreci, uplne musi bojovat, aby se trosicku nadechl. A ty noce jsou strasny, uz 3 noce jsem nespala, drzela malyho v pololehu v naruci, hladila ho a septala dychej, dychej... a nic moc teda. Sama mam astma a maly dycha skoro stejne ☹. Byla jsem u dr, doporucila nam kapky na kasel (ale maly nekasle), fenistil 3x denne (ten davam, ale efektivni mi moc neprijde), pri zachvatu pak cipek (taky teda nijak zvlast nezabral). Mame doma vypnute topeni, otevrene okno nebo balkon v detskem pokoji, maly doma chodi v kombineze, ja uz jsem z te zimy cela nachlazena a nic nepomaha. Uz jsme vytahli i zvlhcovac vzduchu, malymu jsme dali zpatky do postylky monitor dechu (ale byl v postylce jen chvili, nez se zacal dusit a monitor piskat)... uz nevim, co s nim 🙄

lojzina
30. okt 2012

@veruska007 a co alergol.vysetreni? 😉

mladsimu,kdyz byl asi ve veku tveho syna,pomahal aerius sirup-roztahne prudusky,ale musi ho napsat alergolog.Jinak sem delala vsechno stejne jako ty...2 noce sou pry nejhorsi,ale otazkou je,co je pricina potizi????

veruska007
30. okt 2012

@lojzina K alergologovi je brzo, starsi ma 3,5 roku a kvuli 1,5 roku kaslani byl na alergologii, testy na negativni, spirometrii neda a dr. rikala, ze do 6 let ani ty testy nemaji smysl, protoze se s alergenem setkal jen parkrat. Takze u rocniho me tam ani dr. neposle 😠

Dik za typ, aerius mame doma pro starsiho, tak vyzkousim 😉

lojzina
30. okt 2012

@veruska007 neni zac.jen si ymslim,ze kdyby mel nabeh na astma,tak by se to resit melo....

veruska007
30. okt 2012

@lojzina To si myslim taky, ale starsi ma 3,5 roku a dle prakt. dr. i dle alergolozky je na reseni astmatu jeste prilis brzy, protoze testy krve i alergenu jsou do 6 let nespolehlive a spirometricke vysetreni nejde provest pro nespolupraci ditete... starsi ma v diagnoze pozatezove astma, ale jen podle nasi vypovedi, jinak vysetrenimi neprokazane a u mladsiho by to bylo urco to stejne.