Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

mikulcena
28. mar 2011

Ahoj..jsme měli teď 3 laryngitýdy po sobě cca po 10 dnech..ale je fakt, že po 3 roku se to strasně zlepšilo, co se týče průběhu..jen ji teda má s každé rýmy, která nás teda neopouští.. 😠
Stačí dát fenistil a v noci se spí, už ani nemá při začátku chrapot ani teplotu, začne štekat a dávit se...nasadíme fenistil, dám priznic a druhý den už lepší..
Ven s laryng. chodíme..ale fakt na klidovou procházku a to jen za hezkého počasí...
Nevíte náhodou, jestli nevadí, že dáváme ty fen.kapky tak často po sobě? 😕
Už k dr.s lar. nechodím, tak jsme se ani neměla kde zeptat..
Fakt přeji aby vám už dítky povyrostli...

marhulka88
28. mar 2011

dobry den...
synovi - 3r. diagnostikovala dr. laringitidu ... nikdy doteraz nemal nocne zachvaty len pred troma tyzdnami zachripol a zacal nepekne sucho kaslat tzv. stekat pocas dna konkretne po aktivite - behu, po santeni a pod. pocas kludu je to skor vlhky kasel a tiez zatekajuci husty soplik tazke je ho vyfukat ci odsat ... dr. predpisala penicilin - nezabral, po tyzdni diagnostikovala laringitidu, bronchitidu a zacinajuci zapal pluc nasadila na tri dni rectrodelt cipky s tym ze by mal stekot prestat a atb.klacid tiez mucosolvan na odkasliavanie
maly je 4dni na atb. ale okrem toho ze viac odkasliava som nepostrehla ziadnu zmenu ... stekot je sice menej intenzivny ale stale je a mam pocit ze aj take stazene dychanie plus vecne zatekajuci sopel z ktoreho ho meistami az napina na vracanie ... neviete mi prosim nieco poradit??? s akym dr. konzultovat? obratit sa na orl lekara alebo pneumologa???
podavam mu aj cibulovy caj a drzim ho kvoli prieduskam skor v teple...robim dobre?? davat aj nieco do nosa na uvolnenie ci nie? dakujem pekne za rady

vlasa
29. mar 2011

@marhulka88 urcite mu daj teply olejovy zabal na krk a fenistil 😉 to sa mu rychlo ulavi 😉 a este calciovy sirup a solmucol na sople.napinanie na vracanie je normalne,zatekaju mu sople,tak musi veeeeeeela smrkat.my sme toto mali v decembri a dost dlho trvalo kym sme boli fit 😕 prajem skore vyzdravenie 😵

marhulka88
29. mar 2011

vlasa vdaka za radu...akym sposobom sa robi ten zabal? ja silne pochybujem ze to moje tvrdohlave dieta znesie ale skusim...zajtra ideme znova k dr. lebo mam pocit ze po piatich dnoch pojedania klacidu by asi uz nejaka zmena mala byt...
vlasa vy ste mali to stekanie tiez po aktivite alebo ako to prebiehalo? ako dlho ste sa z toho dostavali? chodili ste vonku? nam to stekanie trva uz tri tyzdne a to sa mi zda uz dost..teraz sme uz od piatka v domacom lieceni a ked si predstavim ze maleho vezmem vonku a zase po miernom pobehnuti sa bude dusit a stekat hodinu tak netusim co robit...uz sme z toho trochu vycerpani...

martincca
29. mar 2011

my sme boli pred mesiacom hospitalizovaní z laryngitídou (dúfam že prvý a posledný krát)
tiež som myslela že to môj nezvládne ale v pohode, detičky sú veľmi prispôsobivé🙂)
treba dať olejový studený!!! zábal
našikmo poskladaná plienka a v nej vlozený pásik napr. gazy alebo vaty pokvapkaná olejom kľudne kuchynským
a obtočiť okolo krku
želám skoré uzdravenie všetkým drobcom🙂)

maznacik007
30. mar 2011

prosim vas ake su nejake varovne znaky ze to prichadza.. nas to dostal doslova z hodiny na hodinu ... prosto zacal chripet a nie kaslat ale rovno sa dusit... dali nam nejaku infuzku na detskej pohotovosti a ze teraz by sa mu to 24 hodin nemalo vratit ...
toto bol nas prvy larungitidicky zachvat ale nastastie som mala doma rectodelt / co este dcera mala na silnu alergiu/ takze sme to nejako ustali aj ked nam uz modral teda..

veronika.h
1. apr 2011

@maznacik007 Ahoj, i my se teď doma trápíme s laryngitidou, já jsem tu nemoc doteď ani neznala. MAlej kašlal už několik dní a pak se zničehonic tak rozkašlal, až se začal dusit a dávit, tekly mu slzy, strkal si ručku do pusiny a nemohl popadnout dech. A to bylo hned potom, co jsme odjeli od doktorky, která nic nepoznala!!! TAk jsem ho naložila do auta a jela na specializovaný pracoviště do města. V autě jsem měla naštěstí otevřený okýnko, tak ho to nějak přešlo samo.
Varovný příznaky asi moc nejsou, jen ten hnusnej kašel, teď už vím, že mám rychle otevřít mrazák a ty rectodelt čípky už máme doma taky.

crca
12. apr 2011

Ahojky,tak hlásím že jsme zase skončili ve středu v noci na Jipce s Matýskem ☹ opět jsem volala rychlou,ale tentokrát mě to fakt překvapilo,protože tu středu jen začal mít trochu rýmu,ale nic hrozného,trochu potruboval,ale nic hrozného a najednou v noci začal brečet a já už věděla která bije 😕 V neděli nás pustili,ale pořád jsem taková nesvá,tak se chci poradit,jelikož měl vždycky kašel,ale tentokrát pořád nekašle,pokašle si tak 2x denně,ale stále neodkašlává 😒 Z nemocnice dávám Tussin a až prý bude mít hlenový kašel-neboli začne vykašlávat tak mám nasadit něco na vykašlávání,ale jak to mám poznat,když nekašle 😅 a jak dlouho mám dávat ten Tussin,když kašel vlastně nemá 😅 ?

veronika.h
15. apr 2011

@crca tussin přece kašel tlumí, takže je to dobře, že nekašle, ne? Mně Dr říkala, že tlumivý věci mám dávat na noc a na odkašlávání pak přes den, ale Maytášek teda kašlal celou dobu.

crca
15. apr 2011

@veronika.h Děkuji mě ale zakašlal tak jednou denně 😀 No druhý den se mě v noci rozkašlal a začal i konečně odkašlávat-po týdnu 😲 !,takže teď jedeme v Mucosolvanu a snad je to zažehnané 😒 Včera večer měl pro jistotu 38,6,abych se nenudila 😀 ,ale vůbec na to nevypadal a myslíme si že zloběj teda stoličky,proto je (byl) tak ufňukaný,uřvaný,včera měl i srajdu,zvracel a má pořád ruce v puse,tak uvidíme,ale dneska je o.k 😅

veronika.h
15. apr 2011

@crca ježííš, ještě stoličky 😝 . To já si na ně nechám preventivně nasadit Lexaurin 🙂 🙂 . Nám teď 2 měsíce lezly všechny špičáky - takže na střídačku, srajda, horečky, rýma, kašel a zakončeno to vše bylo touto chutnou laryngitidou....

crca
15. apr 2011

@veronika.h No my jsme s těma zoubkama trochu pozadu 😀 První zoubky dolní nám vyrostli najednou až v 9 měsících 😀 Manžel už taky prohlásil"už aby jim zuby vylezly 😀 "U holky to probíhá poměrně v klidu,ale Matýsek ten je citlivější,vše víc prožívá a hlavně se ho chytá všechno co jde 😀 No chlap no 😀 😀

katka13122
19. jún 2011

tak aj my sa pridavame do klubu ☹ vcera sme sa vratili z nemocky,maly 1x dostal laryn.,toto ochorenie zevraj mavaju alergici 😖 ,maly asi od 1r.trpel soplami,nikdo nevedel preco,uz mu boli robene kozne testy a vysli neg. a ked sme boli v nemocke tak sme museli mat okno stale otvorene a tam konecne sa prejavila alergia,celu noc si trel ocka a skriabal tvar,snad jak nam dali dobre nosne kvapky,sirup,ocne kvapky sa laryn. uz nezopakuje 😔
zajtra musime ist pre pohot.balicek keby sa laryn.vratila,coz dufam ze uz to nezazijeme!!!!!

crca
19. jún 2011

@katka13122 tak děti nejsou alergici ani jeden(teda aspoň se to zatím nijak na ničem neprojevilo 😅 ) a larynu mívají tak 3x do roka,ale holčina je teda na tom líp,s tou to sfouknu jen s práškem Prednisonu a dobrý,ale s klukem už jsem byla 2x ve špitále 😒 a teda nic příjemného.Tak ať jste brzo fit 😉

kvojtanikova
27. jún 2011

ahojte co si mozem davat na laryngitidu ked som kojaca matka? V noci sa hrozne dusim a aj cez den ked daco porobim mam kasel ako ked steka pes. Uzivam Hedelix ale ani po 4 dnoch nevidim nejake pokroky...Dakujem.

spartanek
31. aug 2011

@crca ahojky,mám na tebe dotaz...malá se ti taky dusí nebo má jen v noci ten hnusnej dávivej kašel????náš vojta jí má přesně od roka xkrát do roka.už skoro dva roky se léčí na imunologii a teď dostává super lék imunor,který mu to doted už víc jak půl roku vše zachránil tak,že si ráno po probuzení jen zaštěká a my víme,že by něco bylo,kdyby ho neměl a to je vše a už mu nic neni..on má špatnou imunitu na dýchací sliznici,tak proto bere léky.a díky bohu nám to doteď fakt pomohlo.malé bude devět měsíců a už měla také lehký záchvěv laryngitidy.zatim nám to předvedla v malé míře,jakože po ránu po probuhzení zaštěkala a pak nic a v noci jsme jí dali radši malej kousek rectodeltu,protože jsme byli na dovolené a pohotovost 30km od nás..tak teď čekám na další nemoc,co nám předvede.jestli na tom bude taky tak na ho...jako její brácha nebo bude mít víc štěstí a bude to zvládat v poho jen třeba s kašlem.každou noc e budim,ač ona spí..sem z laryngitiy fakt nervní.nesnášim jí!!!!lpomohli vám vždy čípky rectodelt nebo nezabrali a proto jste museli do nemocnice???

crca
31. aug 2011

@spartanek Ahojky,tak malá jí měla jen okatě,jen jsem dala večer půl Prednisonu a dobrý ani nijak v noci nekašlala,ale kluk to bere na tvrdo 😖 Vždy teda měl třeba rýmu,pak začal kašlat a jak začal štěkat tak jsem už byla v pohotovosti,bohužel do něj byl problém dostat prášek,takže jsme to nemohli nijak pochytit včas 😒 holka té je to jedno,ta sní kde co 😀 taky to u ní nikdy nevyvrcholilo....Kluk jí měl poprvé v 8 měsících a to kašlal,naštěstí jsem s ním ten den byla u dr.která mě upozornila a kdyby něco mám radši volat RZS a taky jo,v noci začal,jenže to jsem neměla doma Rectodelt,takže nebylo co řešit a hned jsem volala,pak jí měl několikrát,ale slabší verzi takže zabral rectodelt a mokré plíny a zábal na krk,ale teď co jí měl v dubnu,mě to o to víc zaskočilo,že něměl ani rýmu,ani kašel,prostě najednou začal brečet a já už věděla která bije 😖 Tak jsem dala 1/2 Rectodeltu,šla s ním k mražáku,ale nijak se to nelepšilo,tak jsem radši zavolala zase RZS ☹ Myslím,že nemusím popisovat jak jsem se bála.....to je fakt hnusná nemoc 🙄 A v sanitce jsme se bavili s dr. a řekla mě,že je lepší u takhle malých dětí zavolat rychlou,než čekat jestli se to zlepší 😉 i když je "zaléčené "čípkem.Takže klidně budu volat příště znova,je to moje dítě a jako každý rodič má strach o své dítě ale radši budu,když volat nebudu muset 😅 Už se zase blíží podzim a já začínám chytat nerva ☹

babulka123
31. aug 2011

@kvojtanikova skus olejovy zabal na krk.. velmi rychlo zabera a je to jedna z prvych pomoci pri zacinajucej laryng. a este skus calciovy sirup ale to neviem ako kojaca..
inak rectodelt je super na toto..

januschka10
31. aug 2011

@katka13122 Ahoj, moj maly (bude mat v decembri 4 roky) maval laryngitidu kazdu chvilu. Viem, aky je to pocit, ked sa v noci zobudis na to,ze sa ti dusi dieta. My zijeme v Taliansku a tam sa velmi pouziva pristroj na aerosol. Dava sa do toho vlastne taky roztok a nie lieky. Ja som mu vzdy okamzite namiesala kortizon a fyziologicky roztok a dala som mu to tak na 10min. dychat, teda vypary z toho. Okamzite ho to ukludnilo a je to prakticky taka prva pomoc. Takymto sposobom sa kortizon dostava do tela iba do dychacej sustavy, to zn. ze nejde do krvy a nezatazuje ani zaludok. Prvy den mu to opakujem tak 3 krat minimalne a potom stale menej, prip. uz potom davam iba nejaku mineralnu vodu, ja konkretne aqua di sirmione,ale zlozenim je taka ista ako napr. vincentka. Samozrejme mam tento pristroj uz aj u babky v Bratislave a nosime si ho pre istotu aj na dovolenky 🙂 Ale tento rok sa mu to uz nezopakovalo. Kupili sme tiez velmi dobry zvlhcovac vzduchu,ale tuto zimu sme ho uz ani nepotrebovali. Skus sa poinformovat na nieco ako tento aerosol, ja neviem ci sa to tu pouziva. Neboj, deti z toho vyrastu.

spartanek
2. sep 2011

@crca Děkuju za info😉my právě u Vojty poznali dopředu tak třikrát,že to v noci přijde.jinak to pokaždé přišlo z naprostého zdraví.večer nic a po půlnoci zakašlal a začal a už se nemohl nadechnout...Od včera je zase ve školce,tak taky čekám kdy to zase přijde..Občas si řikám,že jsem psychopatka,že tu Ellu snad každou noc posloucám jak dejchá.Fakt tu zasr..nemoc nesnášim!!!!!!!!!!!!!!

em_ka
7. sep 2011

Ahojte baby. dnes zistili z moci, ze dcerka ma laryngitidu. minuly tyzden mala horucky, potom to preslo a tento tyzden nadchu a trosku kasle. ked pisem trosku kasle, tak to znamena ze 2-3x za den trosku zakucka. Uz 2 tyzdne jej smrdi moc (vlastne z toho dovodu - na moje naliehavanie - jej urobili ten test). Dostala len fenistil kvapky, staci to na lyringitidu? Co mam este robit aby jej bolo lepsie?

urbisa
7. sep 2011

@em_ka O takové laryngitide slyším poprvé,my s tím bojujem už 5let,ale toto jsem neslyšela,že by se dala zjistit z moče,pokud zakašle 2-3 za den tak to nic není,při laryng. to je větší šrumec.U nás poslední 2 záchvaty nepomohlo nic,jen volat rychlou,musel dostat kyslík a na jipce inhalovat adrenalin.Fenistil kapky se taky dávají,ale k tomu spoustu jiných léku,nejvíce Rectodelt čípky.Holky,které to znají ti určitě potvrdí,že tak hladký pruběh laryng.je snad vyjímečný,ale tím nechci samozřejmě zlehčovat vaše onemocnění,snad jsou to dobří doktoři a ví co říkají,já se děsím nadcházející zimy co zase u nás bude.

katy1979
7. sep 2011

@em_ka nam na pohotovosti hovorili ze by mal spat v podstate v sede. ze aj sklon vajicka je malo, takze my sme poslusne spavali ja posediacky v obyvacke a maly na mne. ale to kaslete nejako malo. my mame vzdy aj kvapky na kasel a samozrejme rectodelt v zalohe.
napodiv my sme mali naposledy lary teraz v lete v tých najvacsich horkach. aj vonku teplo ako svina chladnicka nepomohla ale nakoniec aj ten teply vzduch na balkone plus olejovy zabal na krk a fenistil k tomu zabral. ani nehovorte baby cez zimu bude zasa veselo.

em_ka
8. sep 2011

@urbisa
@katy1979 Diky baby za reakcie. Vsade citam o laryngitide a vsade pisu o kasli a dcerka uz vobec nekasle, v pohode krasne spi, len hlas nema. Tak ja neviem ci ide o vzacny druh, alebo spatne analyzovali vzorky... Dnes poslali dalsie vzorky na opakovany test + na mikrobiologicke vysetrenie.
Mate moj obdiv, opravdu to nemate lahke, ja by som umrela od strachu keby moje dieta malo taky zachvat.

maznacik007
9. sep 2011

@em_ka neviem my sme mali tu klasicku laryngitudu... proste zachvat kasla dusenie omodral a nemocnica.. samozrejme sme davali rectodelt... kortikoidy... u nas to ma rychly priebeh
my tak sme ze ked je taky zachvat mame podat rectodelt cipok chlad /otvorit okno a rychlo do nemocky na infuzku u nas to kaslom zacina par krat pokasle a potom uz len sipe...
ale samozrejme hadam ti lekari vedia ze co inak fenistil je na to dobry an tie pociatocne stadia.... /ja davam preventivne aj pri klasickom kasli...
inak my s tym nerobime nic ako iba sa snazim aby bol co najcastejsie vonku davam mu vela zeleniny on lubi surovu mrkvu vsetko poje... a otuzujem...

spartanek
9. sep 2011

@maznacik007 naprosto stejný průběh máme i my..usne zdravý a po pár hodinách zakašle a už sípe..dávám prieznitz na krk,zirtec a zmrlinu.kulicha na hlavu a s tátou seíd u okna a dlabou zmrzku.ať už je jím šest máme klid..klidně oželím to dětské obdobíííííí.nenášim tu nemoc,fakt ne!!!!!!!má to u vás jen jedno dítko nebo obě????

maznacik007
10. sep 2011

@spartanek no u nas len maly to ma... preto to bol taky sok ten prvy zachvat... dcera to nikdy nemala...
ale moj maly je z detskeho domova takze ak je to take ze to mavaju surodenci tak u nas to neni o genetike...

misulienka
10. sep 2011

No moja mala teraz styri roky a laryngitídu tiež už mala viackrát.No lenze ona tiež nemala lahký priebeh.Strašne sa dusila a kašlala tak že sa jej usta nazatvarali.Chudinka už ani nevladala toľko kašlat.Na pohotovosti jej pichli injekciu, dali inhalovat ecobec nasadili atb, ona brala ešte aerius lebo je alergicka.už by som to nechcela zažiť.Je to strašné ked nemôžete dieťatu pomocť.

katka13122
11. sep 2011

babenky,nemate susenosti s inahl.pristrojmi ako maju v nemockach,ze mu tam davaju adreanlin?par dni dozadu ked sa tak prutko ochladilo rano pokaslaval a dnes sa zobudil bol trochu zahlieneny tazsie sa mu dycha,berie aj sprej na dychanie,tak dufam z v noci nebude laryngo 😠 🙄

honzulka
20. sep 2011

Ahoj maminy,tak máme dnes taky diagnostikovanou tuto potvoru.. 😠 Zatím jsme měli jen lehčí průběh,vlastně jen ten kašel,ale od té doby,co to doktorka řekla mám děsný strach...ještě mi sousedka řekla,že jak to dostane jednou,bude to mít už pořád..Je to pravda?Nevím vůbec ja se na to připravit a modlím se,aby se to už opravdu neopakovalo nebo alespoň nezhoršovalo...Je tu někdo,kdo by měl třeba jen tak slabý průběh nebo třeba jen jednou?