Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

meleri
13. feb 2011

@zuhav sem to četla, ale teda ten druhý článek to je teda šílené, ta paní jak to popisuje...já doufám že unás to bylo poprvé a naposledy!

zuzik.3
13. feb 2011

Ahoj, pročetla jsem si ty články o laryngitidě a není mi jasné zda se ten štěkavý kašel objeví z ničeho nic během noci nebo je i přes den? Dcera měla teď 5 dní strašný kašel celý deni i noc, byl suchý a dráždivý, občas pískavý a nevím jak poznat štěkavý? Když zapojím fantazii tak štěkot jsem slyšela, ale fakt nevím. Dnes už přes den v pohodě, jen má teplotu, ale teď se mi ze spánku vždycky probudí, několikrát zakašle jakoby chtěla vykašlat ale nic nejde, začne brečet a pak zas usne. Může to být projev laryngo?

pikusa
13. feb 2011

@zuzik.3 tak myslím,že bys to poznala.....
nevím,jak jiné děti,ale mates strašně sípe.....tím,jak je hrtan oteklej a prostě mu jako by nejde dýchat
kašel je prostě "jinej".......nemůže se nadechnout a pak "štěká",já nevím,jak to popsat.....

crca
13. feb 2011

Tak to mě teda taky překvapilko,že by prášek měl zabrat líp než čípek 😀 no,asi se mám ještě co učit 😅 Když jsme byli před Vánocema(2009)kvůli tomu ve špitále 4 dny,tak mě taky fascinovalo,když nás propouštěli,že má být v klidu a moc nemluvit 😀 -no vysvětlete to 8 měsíčnímu mrněti 😀 Ale u nás teda(možná že i u všech) je pravidlo,že jakmile začne odkašlávat hleny,tak je to "zažehnáno" Teď naposledy mě to chytli oba najednou a to je teda hukot 🙄 ,ale nasadila jsem hned na začátek ten Prednison na večer,kapičky Fenistilové na noc a teda nerozjelo se to tak hrozně 😵

pikusa
13. feb 2011

Tak Mates vždy dostal čípek...
a pak prednison a co do inhalátoru už ted přesně nevím....
ale v nemocnici inhaloval 5krát denně......a první 2 dny měl pak a noc ještě prednison

tweetinkapp
13. feb 2011

nam v nemocke davali tiez radsej rozpustenu tabletu, ale nie prednison ale medrol..neviem, ci je to podobne. rectodelt nam zacali davat az neskor, vraj preto, ze medrol vyvratil, co sice pravda nebola. ale doktorka mi vravela, ze ten medrol je lepsi, len ho deti tazsie znasaju, kedze je strasne horky, tak preto davaju rectodelt-cipok. Mozno aj pri tom prednisone je to tak, ze je mozno lepsi, len pre male deti je ten cipok praktickejsi a rychlejsie sa vstrebe 😉

urbisa
13. feb 2011

Mám dvojčata kluky,je jim pět a pul,bojujeme stím od jednoho roku.V nemocnici jsme byli nepočítaně,všichni mě uklidnovali,že se to nejvíce objevuje mezi prvním až třetím rokem,bohužel trvá to dál,je fakt,že po třetím roce to není tak často,ale o to silnější to bývá.Dávám Rectodelt,zábal na krk,zvlhčuji vzduch,netopíme,inhalujeme,ještě jim dávám Prothazin.Inhalátor jsme dostali z alergoimunologické ambulance,hradí ho pojištovna.Kluci jsou navíc astmatici,alergici a jeden má reflux-z toho to bývá taky často,většinou po několika laryng.posílá dr.z ORL na vyšetření jestli tam není reflux.Nejlepší je inhalace adrenalinu,ale to jen v nemocnici,domu vám ho nikdo nedá.Držte se,po několika probdělých nocí to bývá vyčerpávající

tweetinkapp
13. feb 2011

a inhalovali sme vzdy fyziologicky roztok a potom este nieco, ale na to si nemozem momentalne spomenut. zeby ventolin? 😕

cervik1111
14. feb 2011

ahoj holky-tak se k vám přidám.My trpíme zase na bronchiotidu,ale podle příznaku je to úplně totéž.Nám se to poprvé stalo v dubnu 2009 a od té doby to mám co 4 měsíce.2xkrát jsme skončili na jipce ☹ tentokrát nás díky bohu pustili domu-nasadili antibiotika,dáli čípek a spiropent.
U nás to začíná vždy rýmou,a pak v noci poznám,že je zlé-břicho ji skáče o 106,sípe ☹ Byli jsme i už na alergologii,ale tam i nic nezjistili.Myslela jsem,že nám dají nějaké dychatko,ale nic ☹
Takže ráda si přečtu vaše příspěvky jak s tím bojujete 🙂 Jo a ještě jak URBISA psala,že se to projevuje nejvíc mezi 1-3 rokem,tak nám bylo sděleno,že se to může táhnout i do puberty-prostě až průdušky zesílí.

cervik1111
14. feb 2011

@tweetinkapp my jsme vždy v nemocnici inhalovali ventolin 😉

meleri
14. feb 2011

@pikusa tak to taky máme...ono je to fakt strašně divné ten kašel, že to člověk fakt rozezná od suchého nebo mokrého..

já právě furt nechápu jak rozeznat tu co je bakteriální nebo virová a tu co je jako alergie.....tak si říkám že jestli se to ještě několikrát zopakuje, tak si vyžádáme vyšetření na alergii. ale toto bylo zatím u nás poprvé...

dr mě ale na té pohotovosti tvrdil že se udusit nemůže ale že máme vždycky přijet...:(

tak to koukám ten prednison to je přece na neplodnost?

e37
14. feb 2011

My sme s tym tiez bojovali u malej,dietatko treba hlavne ukludnit, cokolvek uz nan zabera (je vylakane, ze sa nemoze nadychnut), treba zabezpecit cerstvy vzduch, z liekov sa nam osvedcili cipky Rectodelt, ked uz je velmi zle, ako prevencia je dobry Zodac, hlavne ked ma dietatko predispozicie na alergie.

bobocka
14. feb 2011

no my sme s laryngitidou rovno v nemocnici skoncili ☹ .misko skoncil na infuziach a vnutrozilne mu boli lieky podavane.doma sme pokracovali s prednisonom,kalciovym sirupom,solmucolom.vyse tyzdna sa to s nami tahalo a este stale nie je maly uplne fit (kasel je uz ok,ostali mu len sopliky) to je uz dva tyzdne od tej hospitalizacie ☹ zacalo mu to dva tyzdne dozadu cez den v sobotu.volala som na pohotovost a tam mi poradili co s nim.noc zo soboty na nedelu bola zla,tak sme sli v nedelu rano na pohotovost.tam nam dala doktorka stoptussin a poslala nas domov.vecer sa miskovi tak pohorsilo,ze som s nim radsej sla do nemocnice a tam povedali,ze je to na okamzitu hospitalizaciu ☹ by som zabila tu doktorku na pohotovosti 😠 😠 😠 povedali mi,ze prva pomoc pri zadusivom kasli,je v zime otvorit okno a postavit sa tam s dietatom.studeny vzduch uvolni dychacie cesty. ak je leto a teplo,tak otvorit mrazak.my sme mali cely tyzden na krku olejovy zabal-olej je naturalne anihistaminikum.maleho som musela polohovat-resp musela som mu dat vankus pod matrac v postielke,aby spal na vyvysenom a teda mu tak sopliky nezatekali.a zvlhcivat vzduch zvlhcovacom,ale kto ho nema,tak pomahaju aj mokre uteraky na radiatore.laryngoitida sa vraj casto vracia,tak dufam,ze my budeme vynimkou a uz viac to misko nevychyta ☹ vraj ak sa to vracia,tak pomoze len mandle vybrat a tomu sa ja chcem vyhnut.dufam,ze to nebude nutne.drzim palce kademu choremu dietatku co tuto pliagu vychytalo.skore uzdravenie vsetkim 🙂

tweetinkapp
14. feb 2011

@cervik1111 no prave preto si nie som ista, lebo mala som na izbe dievcatko bez maminky a jej som casto davala inhalovat ten ventolin, kedze si na nu sestricky nevedeli najst cas 🙄 a ona mala prave bronchitidu.

tweetinkapp
14. feb 2011

@bobocka u nas to bolo velmi podobne, tiez sme hned na prvy krat zostali v nemocnici 😒 a zotrvali sme tam dobrych 8 dni a to mi pri prichode povedali, ze to trva tak 3 😕 . a bolo to take, ze uz nas mali pustit domov a zase sa mu to akoby zhorsilo. no ja tiez pevne dufam, ze sa nam to uz nikdy nevrati 😔 .
este ma napadlo, ze mne kazali aj namocit plachtu a tak mu ju prevesit cez postielku, spravit taky pristresok 😅

meleri
14. feb 2011

@bobocka co je to anihistaminikum? taky dávám ten olej, ale nechápu to, malý mi přijde skoro zdravý ani mu neteče z nosa (trošičku).

meleri
14. feb 2011

@tweetinkapp 8 dní!!! chudáci! mi taky právě řekli že tři dny. a prý kdyby něco máme zas přijet. proč vás trápili v nemocnici..

mikulcena
14. feb 2011

Ahoj..všechny co měli tady tu nemoc poprvé fakt lituji..člověk neví co od ní může čekat....
Naposledy nám zabral fenistil přez den a na noc..u nás už nějak poznám, že malej začíná poštěkávat..
pomáhá suprově i otevřený okno a olejový zábal...
bohužel se nám střídají bronch s laryng..nebo při nejhorším kombinovaně..
letošní zima je na to obzvlášť na houbeles..střídání teplot 😝 syn kašle asi s týdení přestávkou od prosince..někdy se to zhorší..pak zlepší..do toho laryng..
na dávivej noční kašel dávám protazin..ale to se musí dávit třeba hodinu abych mu ho vrzla..
zítra jdeme na prev 3letou..tak jsme zvědavá, jak se s dr.domluvím jestli nás někam pošle...stejně si tak nějak myslím, že u tohot pomůže jenom věk..
držím všem pěsti..

bobocka
14. feb 2011

@meleri liek na alergie sa da povedat.pri bolavom hrdle sa nasadzuju.mne to nasa pediatricka poradila 🙂 a v nemocnici malemu hned obviazali hrdlo olejovym obkladom 😉 a inak babsky recept na hrdlo :pokrajat cibulu a pridat dake 2 polievkove lyzice cukru.nechat odstat a o hodinku dve, ta cibula zacne pustat stavu a ta je na bolave hrdlo uplne uzasna 🙂

mikulcena
14. feb 2011

ještě jsem si vzpoměla, že při laryng. jde vidět jak zatahuje hrtan, na krku, jak je ďolík..se to tam jakoby vcucává dovnitř..vím že nám to hodně pozorovali když nás vezli do špitálu a pak idr.v nemocnici, mu pořád odkrývali krk..
tak to od té doby taky pozoruju a poznám že ež je hodně zle ☹

cervik1111
14. feb 2011

@mikulcena tak mi prosím řekni jaký je rozdíl mezi laryng.a bronchitidou 😒 😒 Protože příznaky jsou úplně stejné ☹

tweetinkapp
14. feb 2011

@cervik1111 no bronchitida je zapal priedusiek a laryngitida zapal hrtana pokial viem 😅

bobocka
14. feb 2011

@tweetinkapp my sme boli v nemocnici 2 dni a odchod som si musela vyrevat,chceli nas tam dlhsie nechat,no miskovi sa polepsilo,lenze mne strasne vadil ten nemocnicny rezim.vsak ako ma dieta spat a liecit sa,ked mu z izbe kaslu a placu dalsie dve deti,ked sestricky chodia dnu a von ako po chleba... 😠 driapala som sa s malym domov a nakoniec nas aj pustili a maly bol uplne v pohode doma,ten dalsi hospitalizovany den by bol zbytocny 😉 ja som miska stale dojcila ,aj 20x za den,lebo on nic ine jest nechcel.tak som bola vdacna za mm 🙂

mikulcena
14. feb 2011

@cervik1111 jj přesně jak píše tweet.
u bronchytýdy je při výdechu slyšet skřípání na průduškách
při laryngi, dítě chraptí a zatahuje hrtan pískání nesyšíš..
jsme teda měli rectodelt i na bronch. ale protože se mu ztahovaly průdšky..
je to hodně podobný jenom je zasažený jiný místo..hlavní příznak lyr...je jak tu všichni píší štěkání..a to je tak tipický, že se nedá zaměnit s ničím jiným..

cervik1111
14. feb 2011

@mikulcena to je právě i u bronchitidy.právě mi nemocnici řekli,že se těm dětěm říká "štěkajicí dětí" .No každopádně je to nepříjemné onemocnění a jsem zvědavá,jak dlouho se nás to bude ještě držet ☹

cervik1111
14. feb 2011

@bobocka jediná výhoda v nemocnici je,že udržím děcko na lůžku(na jip),což je pro mě doma momentálně nadlidský výkon 😝 . Jinak nemocnice ve FM taky děs(hlavně JIP)

mikulcena
14. feb 2011

@cervik1111 aha..tak já teda přesně u syna poznám rozdíl..ale v nemocnici určitě ví víc než já..
jak píeš..obě tyto nemoci jsou na ho... 😠
jj nemocnice na totok je dobrá..tam dávají dětem ještě i nějkej oblbovák, že jsou víc usměrněný...u nás teda FN naprostá spokojenost..

tweetinkapp
14. feb 2011

no u nas to bol aj v nemocnici nadludsky vykon. prve tri dni som ho mala stale na rukach ☹ , bola som strasne unavena, potom dalsie dni zase jemu bolo lepsie a ako pise @bobocka zase ostatne deticky plakali, tak on nemohol spat. fakt na maslu to tam bolo 🙄 . a potom ked ho odpojili od infuzky, tak chcela zase behat a udrzat ho v jednej miestnosti bol teda riadny problem 😅 .

cervik1111
14. feb 2011

@mikulcena a opakuje to u vás často?

cervik1111
14. feb 2011

@tweetinkapp pokud jsme byli na jip,tak musela byt přivazaná,aby si nestrhla nějaké ty hadičky ☹ tak to bylo v klidu,akorát pro mě to bylo utrpení,a ani mě nikam nepustila,no děs.A pak na normálu aspoň trochu poležela,ale doma ji nedonutím.Už jsem ji půjčila postýlku od brášky,ale ani to nepomohlo.
Ale určitě je jasné,že doma je doma 🙂 My jsme právě lítali v sobotu po pohotovosti a já měla úplnou hrůzu,že tam zase skončime.Už to máme po třetí a doma v zásobě žádně léky ☹