Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

elinka27
3. jan 2011

no nam sa ulavilo ked mu doktorka dala Erdomed sirup,konecne jeden co zabral.Malej atb ale uz sme konecne zdravy akurat stale dost kaka,asi jej tie atb neurobili dobre

kikus29
4. jan 2011

@rohacka dakujem velmi pekne

veva55
14. jan 2011

Ahojte, prosim vas, viete mi povedat, ci existuje nejake vysetrenie, podla ktoreho sa da presne urcit, ze ide o laryngitidu? Lebo moj syn ma priznaky laryngitidy, ale doktorka to nikdy nespomenula, dnes v noci sa skoro udusil co tak kaslal, pritom cely den ani cely vecer mu nic nebolo. tak sme isli doktorke rano, dala mu nejake kortik. cipky, dala nam papier na ORL + na imunologiu/alergologiu. Tak by ma zaujimalo, ci sa z tychto vysetreni da na 100% urcit, ci ide o laryngitidu. Prip. jak 100%-tne zistit, ze je to laryngitida????
a vie mi niekto odporucit nejaky dobry zvlhcovac? viem, ze su rozne druhy, ale ktory je vhodny pri laryngitide, bohvie.

gabika82
14. jan 2011

Ahojte, dcerka ma od nedele laryngitidu. V nedelu poobede dostala ten zachvat, nevedela sa nadychnut, tak sme vybehli na balkon a preslo to. Dostali sme na to prve 2 dni rektodel cipky, ditihiaden, antibiotika a sirup Trifed. Len nam ten hnusny kasel nejak neprechadza. Uz som z toho nestastna. Cez den je to relativne OK, sem-tam zakasle, sopliky tiez velmi nema, ale akonahle ju dam vecer spinkat, tak to zacne. Celu noc mi prekasle, je cela zahlienena. Az sa z toho kasla dusi. A ked pride rano tak znova je to OK. Nemalo by to za tych 5 dne aspon trocha prejst? Stale vetram spalnu, neprekurujeme byt, na noc davam mokre uteraky na radiator aj na postielku ... uz neviem, co by som este urobila, nech jej to uz prejde ☹

rohacka
14. jan 2011

@veva55 nasa obvodacka mi par krat spomenula, ze ked chcem, posle ma na ORL, vraj oni nejaku spachtlu taku kovovu, ktorou sa vedia pozriet aj na hlasivky, co ona beznou spachtlou nedokaze a vraj mi naisto potvrdi lekar na ORL, ci ide o laryngosku alebo nie. No nikdy som nechcela, nemam chut s chorym dietatom vystat dalsie hodiny u lekara. Laryngitidu uz spoznam na prve zakaslanie ☹ . Myslim, ze laryngitida ma dost vyrazne priznaky, taky stekavy kasel bezne nie je. Co sa tyka zvlhcovaca - pri laryngitide potrebujes studenu paru, tak pre mna by bola tato info dolezita. My mame taku staru sunku, co vlhci len na teplo, tiez sme rozmyslali kupit, ale ked som si precitala tu v diskusii o zvlhcovacoch, ze vlastne znici vybavenie izby a ak je to ultrazvukovy zvlhcovac, tak dokonca vsade ostava jemny biely poprasok - asi vodny kamen z vody.... tak ma to pre tuto chvilu odradilo. Radsej budeme donekonecna vetrat, spat pri pootvorenom okne, zvlhcovat uterakmi, plachtami a pod. Ale potesim sa, ak niekto napise dobru skusenost.

@gabika82 kdesi som citala, ze laryngitida trva 1 - 10 dni. Tak len este vydrzte 😒 . Ak nema vysoko vankus alebo matrac, tak to urob, mohlo by to pomoct od nocneho kasla. Mozes jej natriet este hrudnicek nejakou mastou, najlepsie husacou alebo kacacou, ale posluzi aj bravcova mast, maslo, alebo olej. Nahriat, prilozit na nejaku staru latku, prekryt latkovou plienkou. Alebo ak mas odvahu, platky surovej cibule na chodidla (zvyknem trochu ohriat v mikrovlnke, kedze cibulu drzim v chladnicke), hlavne na paty, napchat do nejakych starych ponoziek. Cuduj sa svete, u nas celkom zabera tento starozitny recept, ked uz neviem, co mam robit od kasla....

veva55
15. jan 2011

rohacka, diky za info.
presne ako pises, toto je uplne iny kasel ako bezny, aj nam dala lieky ako pri laryngitide - rectodelt a Spiropent + bekomplex a cebion. v pondelok pojdeme na ORL, tak uvidim. dnesna noc bola iuz ovela lepsia, zachvaty dostal az nadranom okolo 4, tak sme aj trosku viac pospali ako minulu noc. nechala som pootvorene trosku okno celu noc, lepsie sme sa obliekli, mozno aj to pomohlo. inak my ani normalne moc nekurime, prave preto, ze nechcem mat prekureny vzduch, kazdy kto k nam pride, tak hovori, ze mame zimu 😀
no a cez den zakasle tak obcas, par x za hodinu, snazim sa ho udrzat v klude, aj ked niekedy sa to neda, najma ak su deti prilis zive. lebo hned ako sa zadycha, zacne ten kasel.
muza som poslala kupit zvlhcovac, som vcera googlila na nete ze aky, tak sa mi pozdavaju tie UZV, kde sa da nastavit tepla aj studena para. biely prasok mam na haku, len keby mu to pomohlo. tak uvidime, snad sa z toho rychlo dostane.

veva55
15. jan 2011

ozaj a preco len zvlhcovac so studenou parou? klasicky nestaci?

tweetinkapp
15. jan 2011

Akurat som narazila na tuto temu. Nas hned po Vianociach kvoli silnej laryngitide hospitalizovali v nemocnici ☹ .
Ale liecba bola vlastne uplne rovnaka ako tu pisete. Tiez sme tam mali ten zvlhcovac so studenou parou. Detom s dychacimi problemami robi ovela lepsie studeny vzduch. Aj na noc prikryt az po krk a kludne vetrat, vraj pre taketo deticky je najlepsich takych 17 stupnov v izbe. + sme mavali mokru plachtu na postielke.
Nas tam teda podrzali 8 dni. Adamko sa sice citil dobre uz na 3-4 deň, ale stale u neho pretrvaval ten laryngalny kasel, ktory vraj ma trvat tak priblizne 3 dni 😝 .
A liekov nam tiez dali habadaj...asi zmes vsetkeho, co tu pisete. My sme boli aj na ORL na fibroskopii, kde mu kamerkou pozreli cez nostek do hrdla, lebo sa im zdalo cudne, ze tak dlho kasle, ale nic specialne nezistili, ale presne videli, ze ta pohyblivost hlasiviek nie je taka, aka by mala byt. A po prepusteni z nemocnice sme boli aj na kontrolnej fibroskopii, kde sa ukazalo, ze je vsetko dobre, tak nam kazali vysadit lieky. Lenze ja aj teraz sem-tam pocujem take male priznaky, tak neviem, ci sme ich nevysadili prilis skoro 😝

veva55
17. jan 2011

ahojte, tak nam sa vcera stav zhorsil, ako som pisala, zacalo mu to v noci zo stvrtka na piatok, pritom bol uplne zdravy. Dusil sa kaslom, takych pisklavym, aj rano nevedel skoro rozpravat, takmer bez hlasu.... dali nam ten rectodelt...vid vyssie, na druhy den bolo ovela lepsie, aj v noci bolo celkom dobre. ale v nedelu (vcera sa nam to zhorsilo, uz sa dusil cely den a noc bola priiiiserna. rano bol muz s malym na ORL a doky trva na tom, ze ma alergiu, lebo ze ma sedu zvacsenu sliznicu (mala by byt vraj ruzova), a kedze v noci uz pol roka strasne chrape a obcas je aj taky "huhnavy" (zle mu rozumiet), tak ze to su jasne priznaky alergie. ale potom nechapem, preco sa tak dusi. moze mat alergia suvis aj s laryngitidou? mohol by mat aj to aj to? resp. alergiu, z ktorej vznikne laryngitida? citala som nieco v tom zmysle, ze laryngitida moze byt dosledkom bronchitidy, astmy alebo alergie, ale ci to je nas pripad, to neviem. alergologicke ideme az 1. februara. tak uvidim.
ozaj, v jednom odbornom clanku pisal nejaky primar, ze treba davat studene obklady na krk. nepisal konkretne ake, ale vy tu spominate teple olejove.....tak som zmatena, kto ma pravdu. logicky by som tvrdila, ze su lepsie studene, aby sa zmiernil opuch, ale tolke z vas tu pisu o teplych, ze teraz fakt neviem ako to je.

veva55
17. jan 2011

no a ORL nam odporucila vybrat nosne mandle este. ale ze viac nam povie az po vysledkoch z alergologie/imunologie

tweetinkapp
17. jan 2011

@veva55 no mne casto v nemocnici opakovali, ze laryngitida moze byt takym predznakom sennej nadchy alebo astmy 😝
a tie olejove, mastove obklady do su take stare babske rady.....aspon pokial ja viem, tak my sme ich pouzivali doma pri chorych prieduskach a tak, neviem, ci pomaha aj pri laryngitide, ked ako ty pises tam treba zmiernit ten opuch.

tweetinkapp
17. jan 2011

@veva55 a robili mu aj tu fibroskopiu?

veva55
17. jan 2011

co je fibroskopia? 😕
inac prave sme dostali horucku ☹

tweetinkapp
17. jan 2011

takou kamerkou sa pozru cez nostek do hrdielka 😉

rohacka
17. jan 2011

@veva55 mne to lekarka viackrat zdoraznovala - zvnutra studene, zvonku teple. T.j. dat napit velmi studenej vody, ist vonku na balkon - to je to zvonku studene. A teply obklad zvonku - nasa lekarka tvrdi, ze len obycajny vlazny priesnitz, ale ja davam teply olejovy, lebo vo viacerych clankoch na internete, aj co pisali lekari, som nasla toto.

veva55
18. jan 2011

aha, no ja som nasla info len o studenom obklade 😕 o teplom pisu len tu baby, tak som z toho debil. ale zatial neriesim, este nas cakaju nejake vysetrenia u imuno/alergologicky, tak uvidim, ake budu zavera, ci je to ta alergia, alebo laryngitida alebo nieco ine.
inak dnes uz je lepsie, snad sa toho coskoro zbavime. ozaj, viete mi povedat, kolko dni treba povylieceni este zostat doma? maly chodi uz do skolky. teda chodi jak chodi, je tam tyzden a pomtom dalsie 2 doma chory 😝 snad sa to na jar zlepsi, lebo ma porazi.
este by som sa chcela spytat, ci neviete, ci pomahaju nejake lieky/kvapky na imunitu, ktore predpisuju imunologicky. skusali sme volnopredajny imunoglukan ale ziadne zlepsenie, mozno tie na predpis su lepsie.

hanule05
24. jan 2011

ahoj,
chtěla bych se zeptat, může se objevit laryngitida u skoro čtyřletého dítěte? Nebo už spíš ne?
Díky

rebecca2006
24. jan 2011

hanule, samozrejme, laryngitída je choroba každého veku, aj dospelí ju mávajú- takže odpoeveď- jednoznačné áno.

vojtisek2007
24. jan 2011

@hanule05 no asi tě nepotěším, Vojta bude mít čtyři v únoru a lar má stále -a přijde mi, že čím dál tím horší...měli by vymizet do puberty říkala naše mudra....

zuhav
13. feb 2011

ahoj....máme za sebou další z laryngit. nocí (tentokrát i s výjezdem RZ)...
mám 2 dotazy:
1. Dr. v nemocnici nám místo Rectodeltu doporučila (resp. naordinovala) Prednison...prý rychleji zabírá...četla jsem teď příbal. leták - zdá se mi to větší "svinstvo" než Rectodelt...můžete mi napsat své zkušenosti s Prednisonem, pokud máte? Díky!!!
2. Chceme koupit inhalátor...prý pomáhá inhalace Vincentky... zatím jsem koukala jen na net a připadalo mi, že většína inhalátorů je na "rozpuštění tablet", ne přímo na roztok, jakým je vincentka...můžete mi prosím doporučit nějaký typ inhalátoru, se kterým máte dobré zkušenosti (popř. napsat, zda ty inhalace opravdu pomáhají + v kterém okamžiku je provádět..)...Opět díky díky!

crca
13. feb 2011

@zuhav to mě mrzí,že jste měli takovou noc,taky nás už jednou vezli 😖 S tím odpařovačem ti nepomůžu,nemáme ho 😒 ,ale nechápu proč by měl být Prednison lepší jak Rectodelt,Rectodelt je jen hodně silný,ale oba obsahujou kortikoid tak jako tak 😅 Já dávám půlku Prednisonu na noc,když slyším,že mě začínají"štěkat",dávám ho tak dva dny a je fakt,že od té doby nemusím použít ten Rectodeltový čípek a dělám i zábal na krk s oliv.olejem,taky dobrý 😉

cervik1111
13. feb 2011

laringitida a bronchitida-i když to jsou dva jiné názvy,podle příznaku nemoci jsou tyto dvě nemoci asi hodně nebo spíš úplně podobné,co?My právě trpíme na bronchitidu ☹

meleri
13. feb 2011

ahoj holky včera zničehonic můj syn (už týden úplně zdravý) začal kašlat, dusit se, asi to znáte, hned jsme jeli na pohotovost, kde mu dali kortikoidy a k tomu inhaloval nějaký lék. kortikoidy máme brát ještě ted tři dny, ale dneska se mi zdá že je na tom fakt o dost líp. včera v tom stresu jsem se zapomněla dr zeptat, jestli po těch třech dnech můžeme jít na krátkou procházku...jak to řešíte? zvlášt když je pěkně a celkem teplo. jsem hodně překvapená, vůbec nevím co ta laryngitida je, je to jako zánět průdušek?

pikusa
13. feb 2011

@meleri je to zánět hrtanu.....
a ven můžete,pokud nemá teplotu...ono se jim venku i celkem uleví a líp dýchá
@zuhav inhalátor máme...sice starý,ale máme....dávám Vincentku,někdy mucosolvan roztok....ten mi napsala dr....
a prednison dávám taky.....
a máme nějaký podobný jako tady
http://www.zbozi.cz/p54507-beurer-ih-20/?q=inha...

zuhav
13. feb 2011

@crca - dle dr. prý Prednison zabírá rychleji než Rectodelt (což mě překvapilo, protože čípek obecně přece zabírá rychleji než tablety..teda dodneška jsem si to myslela..); no my už jsem v laryngitidě celkem zběhlí, máme "díky" ní už karty ve dvou nemocnicích - a všude vždy nám vždy pak předepsali Rectodelt (vč. naší dětské doktorky), tak mě dnes ten Prednison překvapil...no jdem s malým ještě teď odpo na kontrolu stavu do nemocnice, tak se budeme snažit vytáhnout z dr. podrobnější info

@pikusa - díky moc za odkaz!!!!

@meleri - přes den je většinou stav vždy lepší, ale doporučuji nepodlehnout tomu, že už je vše ok (ale samozřejmě přeji, aby bylo..jen píšu z vlastní zkušenosti...); ty záchvaty se další noci mohou opakovat, u nás to konkrétně většinou trvá 2 -3 noci, i když intenzita většinou slábne (ale opět - před 3 týdny druhá noc byla u nás horší než ta první..je to fakt nevyzpitatelné ☹ )...doporučuji přes den dávat na malého pozor, aby se moc nezadýchal (tj. aby neskákal, neběhal, moc neplakal či nahlas nekřičel), krátká procházka je asi ok, pokud nemá teplotu, ale spíš udržovat v klidu (to je u nás vždy boj...dnes mě taky syn přesvědčuje, že vůbec není nemocný a že je mu dobře a chce tu skákat po posteli...). tak držím palce, ať jste z toho brzo venku!!!

meleri
13. feb 2011

@pikusa děkuju! nechápu co to bylo v noci. je ted úplně zdravý! blbne, a tak, jí...co to je za nemoc... 😕

meleri
13. feb 2011

@zuhav děkuju! a jak dlouho tahle nemoc vlastně trvá? toto jsme ještě neměli. ok děkuju za upozornění budu večer hlídat a v noci...na noc mu dám projistotu ještě olejíček na krk.

zuhav
13. feb 2011

@meleri ...no ono záleží..co vím (dle info od dr.), tak ty 2 - 3 noci jsou vždy kritické, pak je zlepšení..ale už jsme měli i 5 nocí se záchvatem.. 😒 každopádně nám vždy doporučují být pak ještě týden v klidovém režimu (je to fakt debilní...dítě vypadá a cítí se zdravě, ale není tomu tak, chce to prostě doléčit...)

jinak tady je víc info (připadá mi to zatím nejlépe zpracované souhrnné info o laryngitidě pro maminky, co to ještě nezažily či to zažily s dětmi poprvé, co jsem na netu našla..):
http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/zanet-hrta...
http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/zanet-hrta...

scai
13. feb 2011

@zuhav čípky zabírají jednoznačně rychleji než tablety. Zavedením čípku jde účinná mimo enterohepatální oběh, jde přímo do krve a tudíž účinek je hodně rychlý (do 15 minut). Musím pořádně dočíst to o těch tabletách, ale rychleji působit nemůžou.

meleri
13. feb 2011

@zuhav děkuju, podívám se a počtu. já ho budu hlídat, ted máme v plánu být do čtvrtku doma, je to na bednu ale co se dá dělat...:(