Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

berus222
2. dec 2010

@sarihy dakujem. vcera som nevydrzala a isla som s nim na chvilku von a uz nema ani nadchu a ani tak nekasle, takze asi mu to pomohlo.

pikusa
2. dec 2010

@berus222 venku se mu o moc líp dýchá....
Matyáš na to taky trpí.....poprvé ve 3 měsících a stále mu to vrací....
už jsem si na to tak nějak zvykla,ale stejně se děsím každého zakašlání......to štěkavé hnusné poznám hned...

prchalka
2. dec 2010

Ahoj mamky,
můžu váš poprosit o názor? Zkouším si tady většinu pročíst, ale není na to moc čas, tak se ptám. Už totiž nevím, co na malou zkusit a jak dál postupovat ☹
Máme podruhé za měsíc -prý- laryngitidu. 2x dětská dr. a jednou ORL. Hodně se o tom snažím číst, takže ji asi fakt má, i když jsem tomu nechtěla nějak věřit. Poprvé jí to nejhorší trvalo asi 4 noci a pak to asi po týdnu zmizelo, snad nějak samo, myslela jsem, že jsme za vodou.
Teď podruhé už to má týden a stále při ležení kašle (i u spaní po obědě) ☹ Už to sice není ten dávivý kašel, kdy jí i natahovalo na zvracení a držela jsem jí v náručí, ale prostě kašle suše a jen občas se stane, že jí něco malinko odelne, prostě nevykašlává ani po týdnu. Třeba už jí to ani ze spaní nevzbudí, ale než se třeba uvelebí a usne, prokašle 10 minut a pak ještě tak 2-3x v noci.
Už jsem toho vyzkoušela dost, ale zdá se mi, že účinek nebyl skoro žádný.

Na poprvé mi mudr. doporučila:
Mucosolvan (blbost, nemá vlhký kašel a spíš jí tenhle sirup dusí)
a Fenistil na noc - taky mi připadalo, že nic moc účinek
Rectodelt jsem zatím nepoužila, myslím, že tak kritické to nebylo
Sama jsem jí pak začala dávat Stoptussin

Teď podruhé jsem dávala Stoptussin a Fenistil, no trošku to asi pomohlo.
Dál jsem zkusila nejdříve Sinupret (napsala mi ho na ORL) - pořád stejné
i Sinecod, ale druhá noc byla fakt hodně prokašlaná, takže s ním přestávám a vracím se zatím na:
Stoptussin a Fenistil, tam jsem viděla účinek asi největší!
Jenže stále kašle a já už teda nevím, jestli chtít po mudr. něco dalšího nebo to přestane prostě za pár dnů úplně?
Spí podložená, plíny kolem postele, dělám vše, co jsem se dočetla, nebo mi mudr. řekla, ale stále se to nějak táhne... ☹ Co s tím?? ☹

prchalka
2. dec 2010

Ještě hodně uvažuju i zvlhčovači, ale zatím ho ještě nemáme. Chtěla jsem si taky pročíst nějaké reference..
Ještě upřesňuju, že teploty nemáme a přes den je úplně ok!

vojtisek2007
2. dec 2010

@prchalka jestli má rýmu, bude mít tím pádem i kašel, protože to co nevysmrká, jí leze do dých.cest. ☹ to nám řekl naše mudra...takže hlavně se snažit co nejvíc vysmrkat, popř. i vysát, když se nechá. Na suchej kašel dáváme Stoptussin, fenistilový kapky už vůbec,když kašel za dva,tři dny (týden) přejde na vlhký dávám Mucosolvan sirup nebo Stodal....na noc při každým kašli dávám Spiropent, je to na roztažení dých. cest a potom tolik nekašle, má účinek až 12hodin...prostě se nedáví a nedusí kašlem....zvlhčuju jen namočeným ručníkem ☹ a te´d na podzim se nám to táhlo přes měsíc...a od včera máme zase rýmu jak trám a kašel pochopitelně taky....zatím teda vlhkej ☹ tak čekám kdy to zase přijde....A jak na smilování boží čekám až se přestěhujeme zpět do starýho vlhkýho baráku, protože tam tím netrpěl ☹

irminka
4. dec 2010

@prchalka my jsme měli také 2x za měsíc laryngitidu, byli jsme i na pohotovosti, ale nějaký Stoptusin a další patáky jsme teda nedostali. 😠

Okamžitě Prednison, ten jsme brali asi týden, potom na noc nějaký šílený paták, nevím ,jak se jmenoval, ale dávala jsem ho jen čtvrtku na noc- byl zelené barvy, malý prášeček, malý byl okamžitě uplně oblbnutý a uvolněný a na dýchání Ventolin s dýchátkem při dávivém kašli

lalus
4. dec 2010

@prchalka ak bývate v byte s ústredným kúrením, zvlhčovač určite odporúčam. Aj my už máme niekoľko lar. za sebou, zvlhčovač sme kúpili pred rokom v oktobri a neľutujeme....rozdiel je citeľný. Išiel nám cca oktober-apríl, potom cez leto nie, to sme spávali aj tak pri otvorenom okne. No a teraz už asi 3 týždne funguje znova. Jednoducho to večer nastavím na 50 % a je to.
Ak by kašeľ neprestával napr. po troch týždňoch napriek všetkému možnému, šla by som na výter z nosa a hrdla. Vlastná skúsenosť - tiež som si myslela, že dokašliava, dokašliava po chorobe, žiadne iné príznaky už nemal, ale už tretí týždeň sa mi nezdalo, že by to bolo tak dlho. Skočila som k dr. a na základe výteru mu našla bakteriu, ktorá kašeľ spôsobovala, dostali sme ATB a preliečil sa 😒

prchalka
7. dec 2010

Ahoj,
moc děkuju za odpovědi. Dnes jsem byla u dr. potřetí. Stále kašlem při jakémkoliv spaní, i po obědě ☹ ☹ A stále ani po cca 12ti dnech od propuknutí nevykašlává (někdy se povede, ale je to minimální). Při spaní je kašel suchý, dráždivý, natahuje jí to. Protože se jí občas něco uvolnilo, zkusila jsem jí ten Mucosolvan 1x v pondělí ráno po snídani - a po obědě spala chudák jen 40 minut, protože hrozně kašlala. Ten jí nedělá vůbec dobře a noc taky o ničem, asi 5x vzhůru. Už jí lituju a brečela bych taky!
Byl nám udělán test krve na zánět - zcela v pořádku. Dál výtěr krku a jsme poslaný na RTG (i to bude určitě čisté). Jestli jí nic nenajdou, tak už jsem fakt v koncích.
Co potom? Nikdy jsem si nemyslela, že bych se tam těšila, ale já už bych souhlasila snad i s nemocnicí. Je blbost to po mudr. chtít?!?!? Ale my už přes rok normálně nespíme, posledních 14dní je to katastrofa a už nemůžu. Hlavně bych chtěla, aby už jí něco pomohlo ☹
@vojtisek2007 Občas je zahleněná a odsávám jí, když chrblá. Někdy je ale čistá a nic moc nevytáhnu. Spiropent by mi dr. nenapsala, malá je čistá. A dělat moc chytrou nechci.
@irminka No tak tohle bychom dostali asi jedině taky na pohotovosti a tam jsme nebyli.. Dr. mi nic nového nenapsala, vše pri starém, pokračujeme ve staré léčbě.. Stoptussin a Fenistil. Při tomhle byla relativně v klidu.
@lalus Jsme v domku a doteď jsme netopili, měla v pokoji zimu a vlhké plíny. Okamžitě jsme koupili zvlhčovač, ale použili jsme ho první noc a - katastrofa, kašlala a kašlala, musela jsem ho vypnout. Mělo to úplně opačný účinek, takže jsme zase jen u plín ☹
Opravdu může mít laryngitida takovýhle doběh, kdy se stále jen suše dávivě kašle? Nemáte s tím někdo zkušenost?!?! ☹

l26
7. dec 2010

@prchalka ahoj,mám 3,5 měsíční dcerku a právě jsme se doléčily z laryngitidy ☹
Byly jí nasazeny fenistilové kapky,které nám pomáhaly zmírňovat kašel,dále ambrobene a do nosu nasivin sensitive,když to po 10 dnech nepřestávalo a začala silně ztrácet hlásek,nasadil dr.rectodelt a ten krásně zabral 🙂 a zprvu jsme taky nic odsávačkou z nosu nevytáhly,až pak jsme na doporučení holek použili klasickou odsávačku napojenou na vysavač a člověk jen zíral,kolik toho v ní je,není divu,že se nám dusila ☹
ale pokud máš rectodelt,doporučuji !!!!!!

vojtisek2007
7. dec 2010

@prchalka rectodelt, spiropent nebo ventolin (sirup nebo sprej) je na roztažení dýchacích cest a průdušek právě proto, aby se dítě nedusilo....rectodelt je myslím už s kortikoidy,ale spiropent i ventolin ne....já ten spiropent na noc dávám okamžitě když začnou kašlat. Jo a jinak mě děti nevykašlávají taky nic, ale mají buď suchý kašel (kašlou jak když kokrhá kohout - navečer a hlavne v noci - to dávám stoptussin) nebo vlhký kašel - takový to kuckání a cukání na průduškách - to pak dávám Mucosolvan nebo Stodal, a taky s tím bojujeme pořád a teď to máme znovu a všichni ☹

vojtisek2007
7. dec 2010

jo a druhej den dávám šťávu z cibule s cukrem páč teď nám nic fakt nezabírá ☹ ☹ ☹ a chroptí o něco míň....

prchalka
8. dec 2010

Tak už máme ATB. Výtěr z krku byl ok, ale rentgen už ne, něco na plicích má, rozměry si nepamatuju (blbec jsem si to mohla vyfotit) a dutiny - pravá dírka plná a levá zduřelá, no a zbytek zprávy nevím. Takže konečně dětská usoudila, že je to na víc, než kapky na kašel, hurááá! Napsala nám Augmentin po 12ti hodinách, takže ho dostane až navečer..
Noc byla opět hrozná, celá prokašlaná ☹ ☹ Tak snad uvidíme konečně nějaký posun 😎

cori
8. dec 2010

@prchalka tak jak to tak čtu, tak máme to samé, táhne se nám suchý dráždivý kašel už třetí měsíc 😒 , většinou je to tak, že něco zabere, ale jen tak max. na týden a pak nám kašlání začíná nanovo 😠
Dělám přesně to samé co ty - morké plínky, vyvýšené spaní, teplé čaje, odsávání a nic moc, zabral nám Robitusin junior, ale zase jen na čas...
Dneska už mi kašle celý den 😒 a dr. to vidí jako ta tvoje, asi ji půjdem taky znova navštívit, průdušky poslechově čisté... člověk by jim tak rád pomohl, ale nevím vůbec už jak 😒

pikusa
8. dec 2010

Holky.....laryngitida je hnu a doufám,že nám z toho ty děti vyrostou....
Já domů pořídila i inhalátor--on ho měl můj táta,tak nám ho dal a jak přestane štěkavej kašel a začne vykašlávat,inhaluje vincentku mates nebo Mucosolvan roztok.
Už ví...řeknu jdeme foukat,tak sedí a nechá si šmrdlat hadičkou kolem pusy a inhaluje...
Jinak máme i zvlhčovač,ale já nepoužívám....spíš ty mokré plínky a do vody dám kapku eukalyptového oleje a v tom je namočím....

cori
8. dec 2010

Holky a co do nosu? Nám dr. doporučuje jen Vincentku, ale mám pocit, že ta je k ničemu, potřebujem tu rýmu dostat ven a ona moc nezabírá...

lojzina
8. dec 2010

ahoj,i my patrime mezi nemocne lar.,od vcera mame prednison a popravde moc nadsena nejsu,je to silny kortikoid,mela jste ho nektera uz pro prcka?Tahlo se nam to od rijna,ted ji vlastne ma malej po ctvrte 😒 ,uz namnestacil stud vzduch,prothazin a ja nevim co jeste,proto ten prednison 😒

lojzina
8. dec 2010

@prchalka tak to bud rada ze pres den diobry,me rekla dr ze jak zacne i pres den tak je to o to horsi pak v noci,no a bohuzel mela pravdu-noc z nedele na toto pondeli byla strasna.kaslal uz od obeda ,bez prestani,sli sme ven tak mala uleva,ale vecer nanovo,tak sem v noci dala rectodelt a od uterka mame ten kortikoid 😖

pikusa
8. dec 2010

@cori tak Matesovi jsem kapala nasivin pro kojence...ten jediný mi přišel,že trošku pomáhal
@lojzina měl....už ve 3 měsících poprvé--čtvrtku

lojzina
8. dec 2010

abych to upresnila-lar.trpi starsi syn-3,5r.,ted s tim doma zapasime,ale ten mladsi9mes ji melpoprve pred mesicem,tam sem 1cipek dat musela.doufam ze naposled 😒

lojzina
8. dec 2010

my kapali olynth ale nic moc,ted zkousim physiomer

pikusa
8. dec 2010

@lojzina taky jsem ho měla.....
ještě jsem koupila v lékárně mast na hrudníček....myslím koalka se jmenuje a ono to je tak do větrova a na noc jsem mazala,líp se mu dýchalo

metlonka
8. dec 2010

Pri suchom drazdivom kasli odporucam olejove zabaly na krk...mojim krpcom to vzdy rychlo zabralo a zmiernilo sa kaslanie. Uz to tu na MK viackrat baby spominali ako sa to robi. Zlozte si bavlnenu plienku po dlzke a nalepte na nu obycajnu vlozku s kridelkami 🙂 a na nu nalejte zohriaty obycajny kuchynsky olej, prilozte si to na hrdlo, ci vas to nepali a potom to prilozte na krk krpcovi a zaviazte okolo krku. Ma sa to nechat asi 15 minut...ale moji s tym spali potom celu noc...a nemali ziadne vyrazky z toho.

cori
8. dec 2010

Holky - takže opakující se dráždivý suchý kašel je laryngitida? 😒

pikusa
8. dec 2010

@metlonka tak já dávala olejový zábal na hrudníček......
@cori no lar.je štěkavý kašel.....sípání a spatně se jim nadechuje...
Mates sípe,štěká a má vždy dost oteklý hrtan...

metlonka
8. dec 2010

@pikusa ten zabal sa dava aj na hrudnicek ako pises...ked ma chytene priedusky, ale ak ma laryn. tak to je zapal hrtana, tak by mal ist ten zabal na hrdielko 🙂 ten hrdielko krasne zahreje a poto dieta uz tak "nesteka" 😉

metlonka
8. dec 2010

a este mi detska lekarka odporucila ...aby som ho pri tom zachvate kasla dala hned do otvoreneho okna...samozrejme zabaleneho do deky 😀

pikusa
8. dec 2010

@metlonka díky moc.....
když bude třeba---doufám,že už nikdy,zkusím....
ale ono mu to pak skoro vždy přejde právě na průdušky,tak jsem to dělala až pak a měla jsem asi hned zabalit krček vid

pikusa
8. dec 2010

@metlonka joooo to jsem s ním seděla jednou v létě u otevřeného mrazáku,dr.už tam nebyla a na pohotovosti ještě nikdo nebyl,tak jse se nabalili,otevřeli mrazák a seděli u něj....
Jinak doma spal taky nabalenej u okna

metlonka
8. dec 2010

@pikusa 😀

pikusa
8. dec 2010

@metlonka no ted už vím,co dělat,ale poprvé jsem myslela že zešílím....
Mmates 3 měsíce,v ncu najednou sípání a štěkavej kašel.....no nerada na to vzpomínám