Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

katy.m
11. jún 2012

Ahoj
můj syn měl v roce opakovaně laryngitidu a střídavé virózy,už ani nevím,kolikrát jsme byli v noci na pohotovosti,ale byli jsme tam jako doma ☹ .Už jsem byla bezradná,ale pak jsme na doporučení homeopatky vyzkoušeli tekuté Colostrum a světe div se,při druhé skleničce obrat k lepšímu,zmizela rýma,kašel i noční výlety do nemocnice.Loňské zimy jsem se bála,že se to opět bude opakovat,ale dali jsme Colostrum preventivně a malý nebyl ani jednou nemocný(když nepočítám 1x asi 3denní rýmu).Díky těmto zkušenostem jsem se registrovala u firmy,od které ho odebírám,takže pokud byste chtěli nějaké info nebo radu,tak mi napište do IP 😉 🙂 Ráda Vám pomůžu 🙂

ssaara
11. jún 2012

Ahoj holky!
My jsme včera zdolali počtvrté laryngitidu. Ale o tom ani psát nechci.
Náhodou jsem přišla na to,že když lékař dítěti napíše doporučení a žádanku na inhalátor ,tak pojišťovna ho proplatí až do 4,5 tisíc korun. Víte o tom někdo a máte s tím zkušenosti? My jdeme na alergologii až v srpnu,tak pak se popřípadě zeptám.

urbisa
12. jún 2012

@ssaara ...nám ho napsala dr. z alergologie a VZP ho proplatila,stál taky kolem 4000,-,už je to asi 3 roky zpátky,teď jak to chodí nevím,jen jsem slyšela,že pojišťovna ministerstva vnitra to neproplácela,chce to zjistit přímo u pojišťovny a nebo dr. z alerga to bude vědět....

mika1979
12. jún 2012

@ojo ahoj,chcem sa spytat,kde kupim ten sprej eucasol a tymianovu mast,hladala som na nete,ale vsetko je to v cechach,nevies mi poradit nieco na slovensku?alebo stranku,kde ho zozeniem,odkial kupujes ty?ci da sa aj v lekarni kupit?aj ta tymianova mast.a este by som sa chcela spytat na ten spiropent,co je to?da sa to volne v lekarni kupit?dakujem pekne.

katy.m
12. jún 2012

@mika1979 tymiánovou mast mám z Justu,je celkem dobrá,ale zabírá jen při rýmě,na laryngitidu nám,bohužel,nepomohla ☹

mika1979
12. jún 2012

@katy.m hmm dakujem pekne,takze asi by som to kupila zbytocne,mala mava väcsinou laryngitidu a to jej potom nepomoze 😒 😒

ojo
14. jún 2012

@crca já ho objednávám s kamarádkou, ta má nějakou tu svojí dealerku 🙂 ale jinak jsem ho viděla i na MMB a tam ho měli levnější...tak zkus tam 🙂 super že pomáhá, je fakt výborný, vozím ho i na cesty, když někam jedema a mají v pokoji divný vzduch, tak to tam stříknu 😀

ojo
14. jún 2012

@mika1979 oficialní stránky jsou www.just.cz, tak tam mrkni, eucasol i ta tymiánová mast je od justu (mám i levandulovou na malýho ekzem)...já ho jinak kupuji přes MMB nebo myslím, že bývá někdy i na aukru, tak myslím,že u obou bys mohla taky nakupovat, ne? 😉 v lékárně se nesežene 😒
a Spiropent je sirup na předpis, rozšižuje zúžené průdušky...používám ho vždy, když slyším, že malý začíná sípat nebo vím, že mi ho dr. předepíše, když má poslech na průduškách...

a tymiánka na laryngitidu opravdu neni, je spíš na ty průdušky....u nás ten laryngitidní kašel slezl na průdušky, tak pomohla...jinak já sama ještě dělám česnekový sirup na jakýkoli kašel, dávám lipovoý teplý čaj a do něj můj vlastní bezový med 🙂

zuzana581
2. júl 2012

Baby, ak chcete niečo z JUSTu, kludne mi napíšte cez IP. Ja som teraz dávala malému Tannen sirup, tymianovú masť a eucasol a zachvat laryngitídy prešiel ráno do vlhkého kašla a za tri dni bol pokoj.

martinka05
6. júl 2012

a máme ju opäť, tu hnusnú laryngitídu ☹ , vonku 35 stupňov a my máme teplotu ...

ssaara
6. júl 2012

@martinka05 -ajaj,nezávidím,malá ji naposledy měla před 3 týdny ☹

martinka05
6. júl 2012

@ssaara brali ste aj atb?

ssaara
6. júl 2012

@martinka05 - nikdy jsme na laryngitidu antibiotika nebrali,2 x jsme byli týden v nemocnici a ani tam je nenasadili,vždy je dávaj jako jedinou poslední možnost. Naše dětská nám je teda napsala při třetí laryngitidě,ale já jsem je nakonec nenasadila,páč malá se z toho dostala sama.

martinka05
6. júl 2012

@ssaara
nám ich predpísali, s tým, že ich nemám dávať až vtedy keď bude stále teplotovať. Teraz neviem či ich mám dať alebo nie? Máme teplotu od rána ale dávam jej panadol, calcium, zodac, zatiaľ nekašle, nemá sople, len je strašne zachrípnutá a ako keby si nemohla odkašľať. Normálne sa desím noci ☹ , ešteže mám v nutnom prípade rectodelt.

lolonka
6. júl 2012

@martinka05 ....ahoj...predpísali ti na laryngitídu antibiotika?....je to vírus, ktorý sám odzneje....takže antibiotika nepomôžu.....máme pediatričku, ktorá pracovala v nemocnici....tak to mám vysvetlené....ono ten kašeľ, ktorý je potom z laryngitídy môže potom prerásť do zápalu priedušiek....ale to je vo veľmi málo prípadoch....môj syn ju mával v 3 rokoch často....a nikdy sme antibiotika nemali....cez deň som mu dávala 3X calcium.....a ráno a večer prometazin...pokiaľ nezačal vykašliavať....potom sme prometazin zrušili......asi 2X som použila aj tú čípku rectodelt...a po nej sa mu dosť uľavilo...a som mala pocit, že aj laryngitída akoby ustúpila....treba vlhko a chladno v izbe........a vyvýšenú polohu.......tvoja 6 ročná dcéra má laryngitídu?...to mávajú menšie detičky.

ssaara
6. júl 2012

@martinka05 - zatím bych atb určitě nedávala..... U nás je průběh laryngitidy takový,že první den od rána horečky ,pak se postupně přidává chrapot,sípot, a večer už klasika štěkavej kašel. Většinou hned v začátku toho záchvatu dávám Rectodelt. První noc ještě několikrát štěkavě kašle,ale to už je pohoda,chvíli ji vezmu do okna nebo k ledničce a po pár minutách je klid. Horečky má celkem většinou 3 - 4 dny,ale celkem až 14 dní je taková zahleněná.
Je to hnusná nemoc 😒
Jo,taky koukám,že je tvojí malé už 6 let...všude se říká,že tím trpí malé děti a kolem 5-6 ti let to vymizí...

veternica
6. júl 2012

Moja dcera akurát včera v noci asi 2x zakašlala ale tak dunivo a už som vedela že rano bude zle .Rano už tak sipavo dychala a ked zakašlala tak velmi zachripnuto ,hned som jej dala trifed,ten sme dostali naposledy a chvyločku sme dychali do mrazaka a ani nie po pol hodke si už začala odkašlavať,chvalabohu 🙂

martinka05
7. júl 2012

@lolonka no my sme ju mali prvýkrát keď mala tri roky, takže my sme asi výnimka. Ja dávam len calcium a zodac. Ona nekašle ani cez deň ani v noci tak neviem či mám nasadiť aj niečo od kašľu alebo nie.

veternica
8. júl 2012

Ved moja mala ju tiež dostala prvy krát asi v 3 rokov a tiež viac menej ani nekašleme a ešte sme sa chvalabohu ani nedusili,len tak sipavo dychala ,tak neviem

kaselka
13. júl 2012

Viete mi niekto povedať, na koľko % zvlhčujete vzduch zvlhčovačom ako prevenciu pred záchvatom laryngitídy? Viem, že optimálna vlhkosť vzduchu by mala byť niekde medzi 40 - 55%, stačí to? Ďakujem za rady.

zuzana581
13. júl 2012

@kaselka my sme bývali vo velmi suchom byte a každý večer sme púšťali zvlhčovač.. Vzduch sa zvlhčil za pár hodín tak na 45 % a laryngitídy neboli.. Myslím že to stačí.

kaselka
14. júl 2012

@zuzana581 dík za info. Tak to ste museli mať doma riadne sucho. My okolo tých 40-55 % doma máme aj bez zvlhčovania. Ja som len zostala zmätená po včerajšku. Malá už 3 týž. kašle. (doteraz nejako chorá nebola a nebrala ani ATB) 1 t bol kašeľ suchý hlavne v noci (aj 1 a 1/2 h. s malými prestávkami kašľala a po každom takomto kašli pila vodu) Lekárka nasadila Ambrobene sirup + Fenistil kvapky a Calciový. Z Ambrobene ju totálne napínalo na zvracanie, tak sme museli znížiť dávky. Kašeľ sa však zvlhčil, no po vysadení liekov zasa začal, ale už miernejšie. Tak som zasa po porade s lekárkou začala dávať Calciový sirup. Malá inak žiadne príznaky choroby nemá dobre papá, vymýšľa, vôbec nie je unavená, žiadna teplota. No a včera keď som ju išla uložiť po obede spať začala tak kašľať, že som nechápala. Bola celá červená, dusilo ju mala som pocit že ju aj napína na zvracanie. Neviem koľko to presne trvalo, ale tak do 10 min. pomohlo až keď som jej rýchlo nasadila čiapku a vyšla s ňou na balkón (vonku bolo okolo 13 stupňov a pršalo) a to už s mobilom v ruke, lebo som myslela že budem volať záchranku 😝 . Potom jej to prešlo a pekne zaspala. Na postieľku som pre istotu aj tak dala mokré plienky. Podľa Tvojich skúseností môže to byť laryngitída?

martinka05
14. júl 2012

@kaselka my sme mali prvú laryngitídu úplne bez teploty a boli sme aj hospitalizovaní v nemocnici, pri tejto chorobe nemusia byť vôbec teploty. Ja púšťam zvlhčovač iba v zime, resp. vtedy keď nám kúria v byte. Optimálna vlhkosť je 50%. Pred týždňom sme mali latyngitídu a zvládli sme to nakoniec bez antibiotík a zvlhčovač som nepúšťala, lebo teraz v lete máme v byte vlhkosť okolo 60-70%, podľa mňa je tvoja malá zahlienená a preto ju napína na vracanie, skús jej nedávať mlieko.

kaselka
14. júl 2012

@martinka05 ahoj, ona má alergiu na bielkovinu kravského mlieka takže neje nič čo by sa k mlieku čo i len priblížilo a mlieko pije len špeciálne Nutrilon Allergy Care, ktoré obsahuje tuším len 5% mliečnej bielkoviny aj to špeciálne naštiepenej. Vlastne ten kašeľ sa spustil pri skúške či mlieko už tolerovať bude (pila Bebu asi 3 týždne). Keď začala okrem iného aj kašľať tak som ho zasa vymenila za Nutrilon AC. Na alergo jej zistili aj nejaké inhalačné alergie no do tej skúšky nemala nikdy žiadne problémy. Tak neviem ☹ čo to je, či jej to spustilo alergiu, alebo je to len nejaká hlúpa zhoda náhod.... Ale ďakujem za postreh.

martinka05
15. júl 2012

@kaselka aj my máme alergiu na BKM, tak preto ma to napadlo.

zuzana581
15. júl 2012

@kaselka júúj rada by som ti poradila, ale naozaj netuším.. Ja viem, že laryng. je hrncový, štekavý kašel, alebo potom laryng. záchvaty sú také, že dieťa sa hrozne ťažko nadychuje.. niekedy deti vracajú pri tom.... Ak hovoríš, že sa dusila, tak by to mohla byť laryng. ale... naozaj neviem.. My sme inak v tom starom byte mali naozaj sucho, ale za celé tri roky ako sme tam bývali neboli deti skoro vôbec choré. Na noc som vždy zvlhčila vzduch a stačilo..

kaselka
15. júl 2012

@zuzana581
@martinka05 aj tak ďakujem. No veď uvidíme čo na to zajtra lekárka....

spartanek
17. sep 2012

Tak a je to tu zase...pár měsíců dala ta mrcha pokoj a dnes zase ☹ nesnášim laryngitidu,fakt ne.malému je skoro pět a dnes to na něj přišlo u animáčka.z ničeho nic,začal nám řikat,že nemůže dýchat a sýpal a sýpal a sýpal!!!!kdy se jí konečně zbavíme!já jí už nechci☹od půl osmé jsou v motole..

zuzana581
23. sep 2012

@spartanek môj syn mal posledné 2 mesiace laryng. už 3 krát.. Za celé tri roky ju dostal 2x a teraz 3x po sebe ☹ dokonca minule mal silný záchvat o 6 večer a aj o 12tej v noci.. Teraz zasa začal, ale len kašlom, tak som rýchlo nasadila ecobec a zvlhčujem ako besná a žiadny záchvat sa v noci nekonal, dúfam, že nás tento krát minie.. Prajem skoré uzdravenie.

spartanek
24. sep 2012

no tak vojta nakonec skončil hospitalizován v nemocnici.dostal na pohotovosti rectodelt,inhalace dvakrát za hodinu a půl a nic nepomohlo,tak si ho tam nechali.druhý den odpoledne ho pustili...má jí od roka a míval já tak čtyřikrát pětkrát do roka.loni jí měl jen dvakrát a nikdy jsme v nemocnici ještě neskončili,tak jsme si to museli vyzkoušet no☹my prostě nemáme nikdy rýmu bez laryngitidy.jakmile začne smrkat,je z toho hned v noci laryngoška a pak ještě někdy i píchání uší z té rýmy..bude mu pět a já se každý rok snažím myslet na to,že už se blížíme do finále,že by mohl být už ok a pořád nic☹