Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

luciia
27. mar 2009

v akútnom stave by malo dieťa inhalovať studený vzduch - otvoriť okno ak je to v zime, alebo "strčiť hlavu do mrazničky" obrazne povedané
zuzana 581 - nechcem aby to vyzeralo nejako strašidelne ale asi by si sa mala poradiť s nejakým dobrým homeopatom, pretože keď si malej dávala homeopatiu dva roky v kuse tak by to bolo vhodné,podávať homeo tak dlho je sila a mala by si mu vedieť ešte povedať akú homeo a v akej potencii.

ivcap
28. mar 2009

Saška má záchvaty kašľa, ona sa nedusí. Ten kašeľ je strašný a v kuse, každú sekundu. My sme na ECOBECUod novembra a aj napriek tomu dostáva záchvat - rozmýšľam už aj nad tým, či ho neberieme zbytočne ☹ sedela pri zvlhšovači celý deň a nič. Dala som jej Rectodelt, dithiaden, calcium,potom prednison a vôbec nič nezabralo, len dithiaden zabral na chvíľu - to zaspala.Keď sa zobudila, kašeľ bol naspäť ☹ .Luciia, ty máš skúsenosti s homeopatiou?

zuzana581
28. mar 2009

LUCIA, Sofia brala homeopatiu pod dozorom lekárky homeopatky a to boli tuším 5 guličiek raz týždenne, ja ti poviem pravdu, že si to už velmi ani nepamätám, ale nebrala každý deň, to viem a proste mám pocit, že jej nerobila dobre a vysadili sme ju pred skoro dvoma rokmi a už s homeopatiou nechcem mať nič spoločné. Priebeh jej choroby sa skrátil, takže si myslím, že to bude tým. Jediné, čo som ochotná aplikovať mojej rodine je Stodal, prípadne nejaký homeovox.... Ja zistím, čo sme to brali a ako často. Nejde mi to do hlavy ako som to mohla zabudnúť. Asi to tehotenstvo tlačí kde nemá 😀 . A čo sa týka studeného vzduchu pri laryngitíde, tak Sofii to nepomáhalo. Nikdy sa na balkone v zime neukludnila. Ale v tej sprche, keď som pustila studenú vodu a tá striekala na kachličky, tak, že sa rýchlo zvlhčila tá kúpelka, tak to jej pomohlo. Držala som ju a sedeli sme tam a spievala som jej alebo tak niečo rozprávala a pomalyčky sa ukludňovala a začínala dýchať. Ale to som už písala.

IVCAP, ja ti neviem. Každú sekundu kašel a nepomáha ani ecobec ani zvlhčovač... Také nepoznám, tak ti neporadím. A čo hovoria lekári? Prečo ten kašel nič neutíši? Neviem inak čo je prednison. A akú máte doma vlhkosť? Niekedy nestačí sedieť pri zvlhčovači, keď je v byte velmi sucho. Treba zvlhčovať stále a viac a ja osobne by som ti odporučila (ako som už viac krát písala) ionizátor. To je super vec. Ono možno je Saška ešte malinká a keď ju škrábe v hrdle, tak sa proste snaží kašlať a ani by nemusela. Len je z toho nervózna a preto kašle. Neviem... Inak vyskúšaj Preventan junior. To sú také cmúlacie tablety a my ich berieme aj preventívne raz za čas a pri nejakých chorobách pravidelne. Jedna denne. Myslím, že aj tie jej robia dobre. Oni zvyšujú nejaké IgA či čo a tým prospievajú, veď si to pozri v lekárni, alebo sa poinformuj u lekárky. Nechcem tu moc robiť reklamu. A ešte by som jej nechala urobiť všetky potrebné testy, krvné, výtery a tak, lebo aj Sofia kašlala asi dva mesiace. "Nič" jej nebolo a na liečení v smokovci zistili, že prekonala chlamýdiovú infekciu. Niekedy treba na tie lekárky tlačiť aby sa rozkývali a ja som dokonca tú našu "homeopatku" vymenila a bolo to perfektné rozhodnutie. Skús to vydržať. Buď silná a uvidíš, že to bude lepšie a lepšie. Inak sa pri tejto chorobe nedá. Ak to ovšem laryngitída je a nemá malá tiež nejakú chlamýdiu, alebo niečo iné.

ivcap
28. mar 2009

V utorok ideme do Smokovca a dám jej urobiť testy na imunitu. Od septembra ako začala chodiť do škôlky, tak má každé dva týždne sople. Teraz ju aspoň mesiac nechám doma a uvidím, či bude chorá. Je to určite Laryngitída, potvrdená aj v Smokovci a Poprade. Saške zaberú okamžite infuzky ☹ .Ináč doma máme vlhký vzduch,na zvlhčovači mi ukazuje aj 40-50%. Ecobec dávaš malej každý deň, alebo iba pri záchvate? Saša ho berie 3krát denne jeden vstrek.

zuzana581
28. mar 2009

Sofia brala dvakrát denne jeden vstrek asi tri alebo štyri mesiace a k tomu ventolín tak isto. Teraz iba pri záchvatoch a dávam iba ecobec. Nemyslela som, že Saška nemá laryngitídu, ale že môže byť príčina v nejakej baktérii možno, ale keď idete do smokovca (ja ale myslím tú liečebňu, idete tam? Na liečenie?), a aj ste už boli, tak tam určite robia všetky vyšetrenia, tak potom by na niečo prišli. Inak Sofia mala aj oslabenú imunitu a prvý rok v škôlke bola 7 dní (3 dni, 2dni, 2 dni) a tento rok bola zatial 10 (5 dní, 5 dní). Od októbra som ju nechala doma, lebo som aj otehotnela a bývalo mi zle, tak sa mi ju nechcelo nosiť a bola asi len dvakrát chorá, inak by bola furt. A uvidíme ako to bude teraz, lebo testy na imunitu dopadli tentokrát dobre, a berie ešte aj ribomunyl. Budúci týždeň ju chcem dať. Tento nám skončili kiahne, tak počkam ešte a dám ju až potom a uvidíme ako vydrží.
Ono ani tak podla mňa nejde o to, ako rýchlo niečo zaberie, lebo aj u nás kombinácia ecobec a studená voda zo sprchy zaberie asi až za pol hodinu, ale či to zaberie. A vieš, čo jej do tej infúzie dávajú? A druhá vec je, že pri laryngitíde určite 40-50% nestačí. Musí byť minimálen 60-70% aby sa dýchacie cesty zvlhčili a na to by bol asi najlepší inhalátor, taký do zástrčky, čo tlačí vzuch a dáva sa doňho fyziologický roztok, ktorý sa potom asi desať minút inhaluje. Nedávajú vám také v nemocke?

ivcap
28. mar 2009

V Smokovci sme boli hospitalizovaní pri Saškinom prvom záchvate 7 dní a odvtedy tam chodíme na kontroly.Do infuzky jej dávajú hidrocortison. V Smokovci ju liečili iba inhaláciou a v Poprade jej dávajú iba infuzky, tam deti vôbec neinhalujú. Opýtam sa na ten inhalátor.

zuzana581
28. mar 2009

No presne, hydrocortison zaberie hneď, lebo je tam tá látka, ktorá spôsobuje uvolnenie svalstva (kŕču...) vo velkom množstve a ecobec je to isté akurát v menšom množstve a preto účinkuje pomalšie. Ale ja nechápem, prečo jej dávajú ten hydrocortison, keď sa nedusí? Nie je to zbytočné? Ja som ale neni odborník, ani lekár, takže neviem, ale pokial má len kašel a dýcha relatívne dobre, tak prečo? A kolko krát jej ho dávajú? Lebo Sofii dali vždy v sanitke pri záchvate raz a hotovo. Potom už iba inhalovala atď. Preto sa pýtam, lebo potom jej možno nezaberá ecobec preto, lebo je zvyknutá na vysoké dávky tej látky v hydrokortizone a už tým pádom na ecobec nereaguje. No to len tak logicky si vyvodzujem ale či to tak je aj naozaj, tak neviem. Opýtala by som sa na to všetko. Prečo to dávajú atď...
U mňa, keď som ja mávala laryngitídy, tak bolo liečenie také, že sa rozrezala ampulka kalcia, polka sa vypila, mama dala všade vlhké handry, zábal na krk a hotovo. Uvarila slanú vodu, dala mi ju pod postel a ja som dýchala. Týmto nechcem túto chorobu podceňovať, ale možno fakt niekedy platí, že menej je viac. Neskúšali ste pri laryngitíde ostať doma a nevolať pohotovosť? Naordinovať calcium, prípadne iba ten ditiaden, alebo niečo podobné a ecobec a hotovo?

agatka77
29. mar 2009

ahojky,nevím jestli to sem už někdo napsal,ale mám od kamarádky tip na homeopatika při laryngitidě

střídat SAMBUCUS NIGRA 5CH s SPONGIA TOSTA 5CH (vždy 5 kuliček do převařené vody)

Já osobně to vyzkoušené nemám,nevěděla jsem o tom,dali jsme čípky Rectodelt od doktorky (jsou to kortikoidy) a ty nám zabrali.Příště bych zkusila asi ty homeo,ale bojím se,aby fungovali,abychom zbytečně neriskovali

mukky
4. máj 2009

Dievcata a ake presne mali vase deti prve priznaky tejto choroby?Mali aj teploty?A kaslali velmi..cez den ci len v noci?dakujem

sipcek
6. máj 2009

ahoj,moja teplotu nemala,len zacala nevinne pokaslievat,kym sa to nezmenilo na hnusny dusivy kasel,aj cez noc,nielen cez den.a potom zvracanie.babky o tom urcite pisu,ak mas cas,precitaj si tuto temu od zaciatku. 😉

zuzana581
7. máj 2009

MUKKY u mojej malej to príde vždy v noci okolo jednej a to najprv asi dva tri krát zakašle tým hnusným piskavým kašlom a potom sa začne dusiť. Predtým tomu nič nepredchádza. Ani kašel, ani soplíky, nič.

Inak sa tu niekto pýtal, aké homeopatiká to moja malá brala tak dlhodobo. Bola to Pullsatilla ak to ešte niekoho zaujíma.

My sme pred mesiacom zasa skončili v nemocnici. Dostala taký silný záchvat, že jej nepomáhalo ani sa zavrieť v kúpelni. Najhoršie bolo, že sa nam minul Ecobec a Rectodelt jej nikdy nezaberal. V nemocnici dostala ešte dvakrát silný hydrokortizón než sa jej ulavilo. No bolo to hrozné. Tak som sa nas..la a hneď ako sme došli z nemocnice som išla k lekárke vybaviť ultrazvukový inhalátor. Je perfektný. Predpísala jej ho alergologička a vyšiel nás len 15 euro, pritom cena je skoro 200. Tak teraz inhalujeme aj preventívne. Ja som bola napríklad velmi zachrípnutá, lebo od kedy mám Sofiu, tak sa aj mne laryngitída vracia a po dvoch dňoch inhalovania mi bolo super. Je to perfektná vec. Určite sa na to spýtajte a vybavte to detičkám.

mukky
8. máj 2009

ja som taka bola vyplasena lebo maly kaslal..ale uz je vsetko v poriadku,brali sme len kvapky a fenistil,a jeden den mal horucku 38.Ale sestra s tym bola ako mala asi 2 krat v nemocnici...uprimne neviem co by som robila keby dostal zachvat...asi by som panikarila,i ked som si precitala a aj vygooglila co treba robit...dakujem

denisocka
11. máj 2009

baby,maly ma od predvčera zachrípnuty hlas,sem tam zakašle,ale ten hlas ma skoro odídeny - čo jemu pripada nesmierne smiešne .... davam mu len Calciovy sirup a tantum verde do pusy,lebo ma aj afty.

kolko davate vy(aj proti laryngitide?) mne lekarnik kazala 4x čajovu lyžičku,ale v navode píšu 1x čajovu...a fenistil kolko X davate ???

zuzana581
11. máj 2009

DENISOCKA, tebe kázala lekárnička dávať kalciový sirup 4x denne ročnému dieťaťu? No tak ja nejsom odborník, ale mám pocit, že asi nebola pri zmysloch. Mne lekárka len nedávano povedala, že môžem dať aj 2x denne ten kalcium ak treba a to má malá už 5 rokov. Dovtedy sa viac nesmie. Aspom podla mojich vedomostí.

denisocka
11. máj 2009

no ved mi to bolo divne,tak mi kazal lekarnik,,,,ale je pravda,že ked mu ho dam 2x tak to už je uspech,neskutočny boj je u nás davať lieky a calcium obvzlašť

rohacka
11. máj 2009

My berieme 3 x denne calcium pri laryngitide, ale lekarka kazala mokka lyzicku - tu taku malicku. A fenistil 2 - 3 x denne tolko kvapiek, kolko ma dieta kil.

denisocka
11. máj 2009

Baby,ak pride laryng.prvy krat,co robit?hlavu do mrazaku?volat rzp? Ist 30km na pohotovost?ci naliat ten kalcium?

zuzana581
11. máj 2009

Denisocka, tým kalciom nič nepokazíš, takže určite skúsiť najprv to a mojej malej pomáhalo v kúpelni pustiť sprchu (studenú vodu), tak aby striekala na kachličky. To rýchlo zvlhčuje vzduch a to je dobré pri laryngitíde. Ak ale nemáš skúsenosti a potrebné lieky doma a dieťa by sa dusilo (nešlo by iba o ten laryngitídový kašel), tak jednoznačne volať záchranku. Určite sa nevydávať na cestu sama. Ja som čítala niekde aj to, že sa môže dať dieťaťku zmrzlina, len ja nemám čas to nikdy vyskúšať ako prvú pomoc, lebo ona sa mi zvykne dusiť a vtedy dávam lieky. A písala som už, že velmi dobrá vec je ultrazvukový inhalátor. Tým detičkám, čo na laryngitídy trpievajú, to velmi pomáha. Treba sa pýtať u alergologičky.

rohacka
13. máj 2009

Denisocka - v prvom rade zobrat dieta do sediacej polohy, lepsie sa vtedy dycha a ukludnit. V zime na balkon, v lete hlavu do mrazaku alebo do kupelne ako pise Zuzana. Pri laryngitickom kasli lyzicku Calcia a Fenistil kvapky podla vahy, ak je to silny zachvat my mame doma Rectodelt cipky - to su hydrokortizonove. Na hrdlo teply olejovy zabal, vyssie podlozit vankuse. Zvlhcovat vzduch v izbe. Alebo dat inhalovat Vincentku. Ked je velmi zle, volat zachranku.

riniki
24. máj 2009

ahoj prosím o pár rad či zkušeností.Před týdnem jsme prodělali s dcerkou(15 měsíců) laryngitidu.Poprvé.Měla předtím škaredou rýmu,trošku pokašlávala a v oci přišel záchvat.Naštěstí jsme byla poučená,a záchvat nebyl tak silný.Zvládli jsme o doma.Ráno jsme u mudr vyfasovali na noc čípky,kalc.sirup,stoptusin,na noc dithiaden.Říkala mi,at dám čípek určo na noc,že by to ted mohlo přijít v horší formě-myslíte že je to tak?kdybych čípek nedala,že by přišel horší záchvat?a chci se zeptat,od kdy pak jdete s dětmi ven na prochajdu,a jak dlouho poté dáváte ještě dithiaden,a ty kapky?a taky mi malá přes den kašle-vlhký kašel- a chroptí-pak v noci taky občas zakašle,ale to je zase spíš sušší kašel-je to normální?nemám už přes den dávat mucosolvan?děkuji moc za rady 🙂 a ještě dotaz-je tady nebo znáte někoho komu se laryngitida nevrací??

rohacka
24. máj 2009

Riniki - nam sa nikdy zachvat na druhu noc nezopakoval, kasel bol, ale uz nie laryngiticky, ale vlhky, kedze uz cely den boli na sirupcekoch a na noc mali aj Fenistil (vo vasom pripade Dithiaden). Ty sa musis rozhodnut, ci ten cipok preventivne das alebo nie. Ja mam velky respekt k tymto hormonalnym bombam, takze ja preventivne nedavam, aj ked nasa lekarka mi vravela, ze mam dat cipok hned ked zacne laryngiticky kaslat - a ja to nerobim, dam len Calcium, Fenistil, otvorim okno, zvlhcujem vzduch, inhaluju Vincentku, vysoky vankus, olejovy zabal na hrdlo a sledujem, celu noc vetram. Ak sa ten kasel opakuje, az vtedy dam cipok, ale nie hned po prvom zakaslani. Velakrat sa obideme bez cipky pri dodrzani ostatnych veci. Nam lekarka odporucala chodit pri laryngitide von, zvlast ked je vonku vlhko, samozrejme ked nemaju teploty. Lieky davam cca 4 - 5 dni - v nasom pripade Calcium chloratum sirup od kaslu, Fenistil na noc, Zyrtec kvapky na den (vraj tak neuspavaju ako Fenistil - ale principialne je to tiez antihistaminikum) + domace lieky - t.j. domaci cibulovy sirup a sirup z materinej dusky. Ked tvoja mala berie Stoptussin, tak by som aj Mucosolvan nedavala. K dotazu - nie, nepoznam nikoho, komu by sa laryngitida neopakovala 😖 , samozrejme, ak ju uz raz mal. Bude z neho alergik alebo astmatik ☹

anica
24. máj 2009

Riniki, ani ja nepoznam nikoho, komu by sa laryngitida neopakovala....ak ju raz dieta dostane, tak sa vacsinou opakuje, ked je vyvolavajuca pricina- virus. zapal ☹ ten laryng. kasel al. zachvat je forma reakcie tela na virus...reakcia je prehnana, telo reaguje burlivo- alergicky. Ale nemusi sa laryng. zopakovat, ked sa dieta nestretne s tymito typmi virusov. V literature sa uvadza, ze sa zvykne opakovat a nie, ze sa musi zopakovat. Ked dozreje imunitny system, tak potom bude bojovat s chorobou lepsie.
Ja by som osobne nedavala cipky typu Rectodelt preventivne....Je to kortikoid, pouziva sa na okamzitu liecbu- zmiernenie opuchu a nie na prevenciu. Maj ho poruke a daj, ked bude treba...mozno nebude potrebny. Ako pise Rohacka, davaj Calciovy sirup, Fenistil- prip. Dithiaden, Stoptusin a zvlhcuj prostredie...Ale rozhodnutie je na Tebe

riniki
25. máj 2009

Ahojky.Moc vám děkuji za reakce a odpovědi 😉

denisocka
25. máj 2009

riniki,tak ja poznam seba,ja som mala laryngitidu len raz asi ako 2 ročna
, a bie je zo mna astmatička ani alergička

ale chcem sa ine opýtať baby,
tak u nas sa ten kašel taha dalej,je to horšie,teda ako sa to vezme,už je vlhky a ma ho stale pred zaspaním,ked si lahne a rano.po zoudeni,vtedy niekedy je suchy a potom je hlienovy, a občas je aj zachripnuty.asi je na vine vzduch,suchy alebo neviem. najhoriše že ked zašle pri jedle,tak tie hlieny ho napnu a pozvraciamsa

calcium už nedavam,teda davam sinupred a na noc aj fenistil a cez den ešte solmucol. tak neviem čo dalej,či davať aj calcium,aj všetko čo doma mám.... u dokyny sme boli,dýhanie čiste,len bilynne sirupy kazala

denisocka
25. máj 2009

teda bylinne 😅

riniki
25. máj 2009

denisocka taky jsem právě byla zmatená co nadále dávat a co ne.no je to nemoc naprd,hlavně v tom že ta největší dušnost přichází v noci ☹ ale co naplat,musíme to holt zvládnout.přeju hodně zdraví 🙂

denisocka
25. máj 2009

a ta Laryng.je stale LEN SUCHY KASEL či to može byť aj vlhky,hlienovy?

markiza
25. máj 2009

Deni, ja ti mozem doporucit tento sirup na kasel http://www.mojalekaren.sk/dr-theiss-mucoplant-s... presne rovnaky kasel ako ma Simi mal aj maly, priedusky a pluca ciste, ale z kasla ho napinalo na vracanie a nie raz sa aj povracal... uziva ho od stvrtka, kasel ma stale, ale na pocutie uplne iny a hoci kasle, tak tie hlieny su dostatocne skvapalnene a uz mi nevracia. uziva ho uz druhy krat, podla mna je lepsi ako sinupret.

anica
25. máj 2009

laryngealny kasel je typicky- dieta ako keby kaslalo do suda...je zachvatovity, dieta nevie prestat kaslat. Z mojich skusenosti kasel zacina ako suchy, drazdivy, potom su tie zachvaty kasla a potom zacina byt aj produktivny, dieta vykasliava....niekomu zacne laryng. z hodiny na hodinu a niekto predtym ma zachripnuty hlas
Kalciovy sirup by sa nemal pouzivat dlhodobo, staci tyzden.
Denisocka- ak ma kasel vlhky, tak davaj Solmucol, ten Sinupret sa odporuca davat hlavne, ked dieta ma sopliky a kasel zo zatecenych soplikov...a myslim, ze Sinupret je tiez na bylinnej baze 😒

denisocka
25. máj 2009

marci,ten sirup som už davno chcela,ale v našej lekarni nemaju a nahradili mi ho Vincentkou sirupom,ale ten sa ma po otvoreni do mesiaca spotrebovať a to nemam šancu,tak je v ladničke a neviem,či je ešte dobry,