Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

mika1979
20. mar 2013

@barbishkamiracle dik,c-cko mame zakupene,poctivo berieme,(aj ja,lebo nejak na mna lezie nadcha)...v noci bolo dobre,okolo pol noci zacala tazko dychat,ale bolo to ovela lepsie ako minulu noc,otvorila som okno a preslo to...ano viem,rectodelt je svinstvo,ale niekedy sa bez toho nevieme zaobist,zial ☹dufam,ze uz bude dobre a velmi si prajem,aby to bola posledna laryn..celkovo,ale toho asi tak skoro nedockam 😖 ako vyzera ten inhalator na santovku?..inak ,ked som bola s malou hospitalizovana v nemocnici,tak jej tam tiez davali mucosolvan,ja sa v tom uz nevyznam,kazdy lekar povie inak ☹

astonka
20. mar 2013

@mika1979 ahoj moj syn mava tiež opakovanie laryngitidy...žial predposledna dopadla tak že skončil na JISKE-dusil sa...je to neobvikle pre tak velke dieta...aj teraz je po dalšej tiež bral antb-lebo mu všetko stieklo na priedušky....no trapime sa s tým už asi od jeho 4 rokov...je alergik...no predijst sa tomu da asi tažko kedže ma potvrdene že velmi lahko chytí vírusove ochorenie...hm na velmi v začiatk zabera sirup PAXELADINE,potom calciovy sirup ak je hlas zastrety,...a ten rectodelt mame aj my v povinnej vybave...
vela sil prajem...

mika1979
20. mar 2013

@astonka juuj to mi je luto,ze ste dopadli az takto,my sme boli koli tomu 2x v nemocke,v zacitkoch,ked som este ani nevedela ,co s nou robit,dostala to 1x,ked mala 21 mesiacov a odvtedy to mavame pravidelne ☹ 6 rocny je uz ozaj velky na to,aby dopadol az takto..inak moj ma 9 a v januari dostal laryng.,ale bol to len ten kasel,ziadne dusenie,ani nic podobne,to uz je asi prilis velky na to,len ma to strasne prekvapilo,ze tak velky a dostal to ☹moja nie je alergicka nastastie na nic,ale ma znizenu imunitu a teraz,co zacala chodit do skolky je to oovela horsie ☹ snad sa to zlepsi...ten sirup je na kasel?volnopredajny?
aj vam prajem vela sil a hlavne vela zdravia 🙂

astonka
20. mar 2013

@mika1979 hm chapem lebo viem ako to je....no aj dr.to prekvapilo...no hrozne to bolo..no moj je už školák...no čo narobime....
ano sirup je volno predajny...to už mame roky odskušane-naša dr.poradila...tak tak hlavne zdravička vela pre tie deti naše 🙂

mika1979
20. mar 2013

@astonka aj moju lekarku prekvapilo,ze 9 rocny,ale ta choroba je nevyspytatelna 😒 😒 sirup kombinujes aj s calciovym sirupom,alebo len ten na kasel?pouzivas ho od zaciatku,ked ma laryn..a dokedy?

astonka
20. mar 2013

@mika1979 no veru nevyspitatelna...jedne den ok a potom bac...
no kombinujem ked mu zatahuje už aj na hlasivky...
nasadim hned ako začne onen povestny kašel...v letaku pišu každe 4 hod.tušim, a prestanem ked sa kašel zvlhčuje a pekne odkašlieva...napr.ked to začne rano ten kašel tak na druhy den rano už neni štekaci-ked to berie...no vždy zaleži od sily tej laryng.niekedy to to ide bez dr. a antb...zaleži aky priebeh-no ked počujem že steka na priedušky tak idem ku dr.a ona nasledne zhodnoti popočuva či treba ant...pripadne prideme o 2-3 dni a zas popočuva a až ked je to tak nasadzuje antb...

mika1979
20. mar 2013

@astonka dik ,tak skusim ten sirup,aj ked teraz pokasliava len sem tam ale taky suchy laryng.kasel.

astonka
20. mar 2013

@mika1979 no treba oskušat-nam zabera...ja ho mam furt doma...

mika1979
20. mar 2013

@astonka dik a este raz vsetko dobre 🙂

astonka
20. mar 2013

@mika1979na podobne 🙂

terezale
20. mar 2013

@barbishkamiracle
Aha, no, my jsme se na ten Mucosolvan neptali, prostě jsem ho dávala jako při jakémkoliv jiném kašli, naopak mi přišlo, že hlavním cílem je ten kašel zvlhčit. Takže vaše dr. vám radila pouze tlumící sirup?

gianni
16. apr 2013

baby ,môže ešte mať laryngitídu? som myslela že už sezóna skončila ☹
pred polhodinou začal "štekať" ,dali sme ho do okna,mokrú plienku kolo krku a fenistil do vody
mal to pred 2 mesiacmi a pred mesiacom bral zase atb,no a teraz bol splavý,ma už porazí

evlyn
16. apr 2013

@gianni laryngitidu může mít i v létě, jenom to není tak časté, v létě se pak doporučuje využít chladný vzduch z lednice nebo mrazáku. Jo a většinou je virového původu, takže atb to nevyřeší.
Jinak nám doporučili akutní štěkavý kašel tlumit, léky prohodit (za ty uvolňující hlen), jak odezní ta první "suchá a štěkavá" fáze, u nás to teď bylo v podstatě do 24h od propuknutí.

zuzana581
16. apr 2013

@gianni moje deti mávali aj v lete. Nie je to obvyklé, ale stáva sa.. Chcela som sa ťa opýtať na tú mokrú plienku.. To akú mokrú plienku mu dávaš na krk? A ten fenistil prečo dávaš do vody? Daj ho napriamo lyžičkou a zapiť ho nechaj až o pár sekúnd neskôr.. Aktívna látka zapôsobí trošku aj na hrdlo a mohlo by sa skludniť.

gianni
16. apr 2013

@evlyn
@zuzana581
doktorka nám predpísala sinupret,nadalej fenistil a mast do očka bo aj to sa mu nejako chytilo,včera a pred včerim pofukovalo tak asi dostal aj prievan, je mu už podstatne lepšie ako minule, máme doma aj mucosolvan ale ten zatial nedávam bo ani velmi nekašle,ta čo ja viem
tú mokrú plienku nás naučili v nemocnici,nosil ju tam stále často treba meniť za studenú a ked prestane štekať tak letný olejový zábal,preložím ju na trojuholník,zrolujem,namočím do studenej vody,ale len tu casť kolo krku a zaviažem
fenistil do vody,no neviem ,bála som sa že to nebude chcieť vypiť,bol plačlivý a vodu mi vypil,ked je to tak lepšie tak vyskúšam...
díky za rady...

zuzana581
16. apr 2013

@gianni Tak toto s tou mokrou plienkou počujem prvý krát a to som mala laryng ešte aj ja do 8 rokov.. Moje deti obe a niekolko krát sme boli s dcérou v nemocnici.. Podla mňa to nie je ani dobré, lebo hrdlo sa má chladiť zvnútra, aby sa vytiahol opuch, ale zvonku to nemá zmysel, lebo vnútro chráni koža a keď dáš extrémne studenú handru, tak to akoby si dávala zábal pri horúčkach.. podla mňa to môže viac uškodiť ako pomôcť.. zvonku sa má dávať teplo a zvnútra napríklad cuckať lad.. No nechcem sa robiť mudra, ale ja by som mokrú handru nedávala zvonku na krk..
A čo sa týka toho sinupretu, tak moje deti všetky sirupy, ktoré sú na vykašliavanie, dráždia.. Môžem im dávať iba sirupy, čo zabraňujú nutkaniu na kašel. U nás sa velmi osvedčil stoptussin. Vyskúšaj nabudúce. Môže sa užívať počas celého kašla, lebo okrem toho, že bráni nutkaniu na kašel, zároveň zrieďuje a uvolňuje hlieny.. Držím palce, skoré uzdravenie..

martinka05
16. apr 2013

@gianni my sme mali minulého roku v júli lar. vonku 35 stupňov a mi horúčky 39 stupňov

matozazzo
16. apr 2013

fuha, my robim uplne inac, na plienku teply az horuci olej, zabal na krk, mokru plachtu cez postel alebo aspon zvlhcovat miestnost, nesmie byt prach, co drazdi... a tiez nam zabera Stoptusin alebo drosera (homeopaticky, ale obsahuje alkohol, tak najviac 4 dni), ale ked ani po tyzdni neustupuje a ma zachvaty, skoncime na antibiotikach, ktore jedine zaberu.. ale nastastie je to tak 2x do roka, inak ked to podchytim vcas, prejde to tak rychlo, ako prislo.

gianni
16. apr 2013

@zuzana581 ako sa povie iný kraj,iný mrav asi, človek potom nevie naozaj ako a čo robiť ked každý radí ináč, dokonca je to detská primárka u nás v nemocnici a zároven aj naša alergologička, už mi ho bolo aj lúto s tou plienkou mal černený podráždený krk od nej ved ju mal 5 dní kolo krku,proste kázali len vetrať a meniť plienku,žiadne maste a znlhčovače...

@matozazzo no ten teplý zábal nám dávali až po cc 5 dnoch a na posledy vobec,to sme už išli domov

a dávate detom probiotiká,alebo niečo aj ked nie su choré? lebo laryngitídu mal pred 2 mesiacmi,potom pred mesiacom bol "len" chorý na atb a po mesiaci(teda teraz) zase laryng. je to dosť často,môže síce dostať aj od staršieho soplíky,ale po preliečení atb by mali dokelu vydržať,nie? idem s nimi asi v juni do kupelov do Štosu,tak hádam im pomoze dobrý vzduch a ja o 2 týzdne nastupujem do práce tak hádam neskončím doma kvoli tomu že budú často chorí...

jonathana1
16. apr 2013

@gianni ahoj,my sme tiež laryngitídový,včera nič a dnes ráno brecháme a znieme ako plechový hrniec... 😠 ale už som nejaka imúnna voči tomu,už tak nestresujem ako volakedy. 😉

matozazzo
16. apr 2013

kazdy si musi vyskusat, co je pre jeho dietatko najvhodnejsie... Po dobrati antibiotik ma dieta oslabenu imunitu a niekedy staci, ze ine dieta zakasle alebo je nejaky iny virus a uz je opat chore... Davala som na posilnenie imunoglukan a vit. C, a vela zeleniny a ovocia

zuzana581
16. apr 2013

@gianni Ja sama viem, že pri laryng sa mi ulavilo, keď mi mama dala ten teplý zabal na krk. Aj teraz keď cítim, že ma bolí hrdlo, dám si teplo na krk a pijem studenú vodu, čaj, čokolvek.. Mám to odskúšané na sebe. Daj si studený uterak na krk a povedz, či ti je to dobré? Nie každý lekár má patent na všetko..

zuzana581
16. apr 2013

@gianni No a to sa ani nedivím, že mal podráždený krk, veď 5 dní mať mokré na krku?? Tá lekárka musela byť vadná.. Iné je mať na krku olej, ktorý pokožku nerozmočí a iné mokrú handru.. Ach.. normálne nechápem..

jaku
18. apr 2013

@stastna ahoj, máme asi stejný problém, momentálně nás za měsíc čeká sono bříška, ale dr. nás varují, že si od toho nemáme moc slibovat, že se z tohoto vyšetření asi moc nedozvíme. Jak to vyš. probíhalo? Prý u dětí je na reflux průkazné jen vyš., kdy mají 24h zavedenou hadičku do žaludku a to se mi až tak moc nechce absolvovat. Laryngitidu měl syn letos už 3x, bez kašle, rovnou se o půlnoci dusil, jde spát jako zdravý a pak šup a dusí se. Má pořád chronickou rýmu , takovou tu jak nic nevysmrká, jen vytáhneme vysavačem, prý to taky může být od refluxu.

stastna
18. apr 2013

Ahoj, to mi je ozaj luto, chudacik...a aký je starý? Nám robili sono tak, ze sme prisli rano nalacno, psni doktorka si popozerala sonom bruško, potom malý vypill pol litra čaju a zas sono, 10 minutove a tam mu zistili ze sa mu čajík 2x vratil späť hore. Doktorka vravela ze je to šťastie v podstate ze to sono zachytilo a presne vravela o tej hadičke, my sme sa tomu nastastie vyhli.....drzim palce aby to pomohlo aj vam!!! A stou nadchou, nechcete dat odstranit nosnu mandlu? Je to absolutne bezbolestny zakrok a pomaha velmi dobre pri chorobnosti a nadche...

jaku
19. apr 2013

@stastna díky moc, no malému je 5,5 roku. Teda půl listru čaje mi naráz nevypije ani náhodou. On i když vypije skleničku, tak mu je potom špatně na zvracení, nejde mu pořádně odříhnout. Možná to je právě tím refluxem. Na ORL jsme byli, mandli nemá až tak zvětšenou na operaci, dr. se tam taky přiklání k možnosti refluxu. Snad nám taky bude stačit sono...

stastna
19. apr 2013

@jaku mne by maly doms tiez pol litra caju nevypil, ale vybrali sme cajik zo stroja z nemocnice, inak kludne moze byt aj dzus alebo cokolvek ak by sa mu podarilo....ani my sme nemali mandlu zväčšenu, aj tak sme dali vybrat a mame pokoj ( klop klop)

jaku
19. apr 2013

@stastna a normálně ti půl litru vypije? u nás to je jedn co to je za pití, prostě to je velké množství, to nedá, dělá se mu šaptně i po skleničce, právě musí pít třeba po půlkách

stastna
19. apr 2013

uvidíš čo vám povie doktorka, a čo na to malý, možno vymyslí nejaký iný spôsob, netuším možno sa to dá aj inak zistiť bez toho množstva tekutiny, uvidíš, nám to robili takto a potvrdilo sa....držím vám palce nech všetko dobre dopadne

jaku
20. apr 2013

@stastna díky moc, no malému je 5,5 roku. Teda půl listru čaje mi naráz nevypije ani náhodou. On i když vypije skleničku, tak mu je potom špatně na zvracení, nejde mu pořádně odříhnout. Možná to je právě tím refluxem. Na ORL jsme byli, mandli nemá až tak zvětšenou na operaci, dr. se tam taky přiklání k možnosti refluxu. Snad nám taky bude stačit sono...