Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

morskapanna
12. feb 2013

@sendy182 nie to chlapec ten bude mat v maji dva rocky no tak som zvedava ako dopadneme len sa musime dat dokopy

sendy182
12. feb 2013

@morskapanna tak určite krv mu vezmú.......... 😉 😉 😉

melanche
16. feb 2013

ahojte viete mi niekto poradit? mozem dat pri laryngitide calciovy sirup a po nejakych 2 hodinach stoptussin?

tereziebrhelova
16. feb 2013

MAminky máte nějaké rady na Laringitidu?Mám 19.měsíčního syna a v noci se vzbudil začal strašně štěkat a plakat no šílené,pak se pozvracel a už jsme jeli...na pohotovosti zrovna Jipka Akutní oboustraný zánět hrtanu.Druhý den večer už byl z jipky na dětském se mnou a 4 den nás pustili.Malý začal horečkovat,rýmu,oči mu tečou.Na to nám dali ještě kapky+Klacid antibiotika aby se mu nerozjel zápal plic.A Mucosolvan na vykašlávání.Nemám z toho vbec dobrý pocit.Co jsem tady četla,tak se to může opakovaně vracet?Je na to nějaká prevence nebo očkování?Děkuji Tereza a Tadeášek

martini
18. feb 2013

viem, že pri laryngitíde treba vetrať, ale môžem dať dieťa spať vonku v kočíku aj v tomto počasí? Nebude to až príliš veľa chladného vzduchu? dík za rady.

martini
18. feb 2013

@melanche už síce prešlo pár dni od tvojej otázky, ale mne lekárke povedala, že kludne možem dávať calciový sirup a mucosolvan a fenistil kvapky (alebo namiesto posledných dvoch mi teraz predpísala trifed sirup). tak myslím, že môžeš, ved je to podobný prípravok.

balazienka
18. feb 2013

My sme minuly rok prekonali laryngitidu styrikrat a zakzdym sme museli pouzit rectodelt cipok a pol tabletky dithiadenu.Najlepsie na to pomaha studeny vzduch a nam sa stalo uz nejedenkrat, ze sa s nou manzel uprostred noci musel prechadzat po vonku, kym ju to nepreslo.Niektore deti su na tuto chorobu nachylnejsie a najlepsie je preventivne vzdy pred spanim poriadne vyvetrat, ale ani to ti nezaruci, ze sa to uz nebude opakovat. 😵

tanta
18. feb 2013

My mávame tiež opakovane laryngitídu a poradili nám, vyvetrať vzduch, resp. vziať dieťa na čerstvý studený vzduch a nedávať ho ležmo, ale do polosedu. Zhoršenie stavu prichádza vždy v noci. Cez den býva dieťatko väčšinou v kľude..
Syn to mal prvýkrát ešte pred dovršením roka a jeho sme dávali vtedy spávať do kočiara. Najhoršie je keď neviete, čo sa deje a dieťa sa zrazu začne dusiť.. ☹ Pri dcére sme už vedeli, o čo ide, mala ten typický štekavý kašel, hneď som ju vzala na ruky a ku oknu a celkom rýchlo sa ukľudnila. Ako prvá pomoc je dobré aj dať dieťatku vypiť studenú vodu, ale nie zase úplne ľadovú.
Pýtali sme sa aj na pôvodcu a povedali nám, že to presne nevedia určiť, ale nie je to nákazlivé. No vraj z toho väčšina detí vyrastie, tak aj my dúfame.

cori
18. feb 2013

Čerstvý studený vzduch je asi nejzaručenější, dr. nám doporučila podat hned Dithiaden, pokud není po ruce dávám Auerius, Stoptussin - sirup na kašel, Calciový sirup používáme pak pár dní po lar. Když jsem byla s malou na pohotovosti - lar. jsme v noci zvládli, ale kašlala a sýpala ještě přes den tak nám doporučili - Dithiaden + Stoptussin + Calciový sirup a kapky do nosu - brát několik dní.
Věšíme plenky po pokoji, při lar. studený zábal na krk a hlavně uvolnit hleny - aby byly cesty průchozí...
Kočárkové děti už nemáme, ale ježdění po venku se doporučuje, jen se teda přiznám, že dusící dítě bych asi nezvládla pooblékat do kočárku - teda tu moji větší žabku, ta nemívá příznaky před, rovnou se dusí a to už máme s mužem domluveno - on utíká pro lék, já balím do peřiny a jdeme k oknu, nasadíme čepici a rozdýcháváme...
Bohužel větrání preventivně u nás moc nepomáhá, nejhorší je doba inverzí a teď jich je nějak moc 😠
Naše dr. tvrdí, že lar. není přenosná, ale na pohotovosti mně zase dr. tvrdila, že je... tak nevím - co Vaše dr. na to?

melanche
19. feb 2013

@martini dakujem za odpoved. aj som davala - calcium, stoptussin a aerius. a vela c cka. malu to preslo za 4 dni. ale teraz to zial chytila starsia. davam vela c cka. myslim ze to dost pomaha. prvy krat ked mala starsia laryngitidu, tak to mladsia nechytila, resp. chytila ten virus, ale nemala laryngitidu. docitala som sa ze chytit sa da len virus a zalezi od konkretneho dietata, imunity, ako sa to prejavi. a teraz-starsia chytila od mladsej laryngitidu a ma to rovnaky priebeh. tak fakt neviem 😒

danadany
21. feb 2013

baby tak aj my sme mali laryngitídu ☹ mali sme to prvý krát, takže neviem čo a ako.
Ako často sa vám to zvykne vracať? Vtedy len dáte čípok a na pohotovosť už nejdete? Bojím sa že sa to bude vracať malému a pobyt v nemocnici nebol príjemný ani pre mňa a ani pre neho. K tomu nám idú stoličky, kým sme boli v nemocnici vybehli dve vonka, mali sme teploty 6 dní a teraz ešte kašel.

aaadinka
25. feb 2013

Ja musim napisat, ze nie vzdy sa laryngitidy vracaju a myslim si, ze sa daju liecit....Nasa mala mala laryngitidu v prvom roku zivota 3 x a teraz ma tri a po kvapkach, ktore sme jej vtierali do bruska sa jej to uz nevratilo....

aaadinka
25. feb 2013

Zatial teda 😉

cori
26. feb 2013

@danadany nám se teda lar. vrací bohužel oboum dětem.
Zajímalo by mě jak je to s tou přenosností, moje děti neměly lar. nikdy spolu, vždycky každý jinak - snažím se dojít na nějaký společný příznak, který u nás lar. předchází, ale vždy je toho tolik, že těžko říct 😒 😠
Dnes v noci a nad ránem malý začal kašlat lar. naštěstí se nedusil, já mám čípek v ledničce a jsem připravena ho použít až když půjde do "tuhého" jinak se snažíme hlavně ten vzduch a podat kapky - zatím nám to vždy zabralo.

danadany
26. feb 2013

@aaadinka a aké sú to kvapky?

danadany
26. feb 2013

@cori ja dúfam, že sa nám to nevráti, mali sme to prvý krát, teraz nám to všetko zliezlo na priedušky takže začal pískať ☹ neznášam keď je malý chorý, strašne sa vtedy trápim a už som pomaly na konci so silami po 6 dňoch v nemocnici som si myslela že sme ok a namiesto toho som zistila, že sme pochytali v nemocnici baktérie a máme chytené priedušky ☹

cori
26. feb 2013

@danadany ona lar. má hodně podob a různé průběhy, ale teda když už to sedne na průdušky, to si drobek užil, tak snad už se to opravdu nevrátí.
Já bych moc ráda zjistila, co dělat preventivně - neporadil někomu dr. - krom menší teploty doma, vyvětrané, vlhko atd.?

danadany
26. feb 2013

@cori mne jedna maminka písala o nejakej metóde, čo sa chodí do jaskyne spať a tam sa deti učia správne dýchať a tiež za lyžičku oleja spapať
my sme mali chrípku a z tej mu to vraj prešlo na laryngitídu k tomu tie teploty a zuby, no hrôza všetko naraz

kettynka1234
26. feb 2013

Ahojky maminky, také máme asi lar.... malej mi začal štěkat ( ale jen v ložnici, dole v obýváku skoro nezakašle. Dám ho spinkat a uštěkal by se. Mám tam vyvětrané, teplota je také stažená a na topení mokrý ručník. Poštou by mi měl dojít zvlhčovač. Když ho to chytne, dám mu sinecod. prosím o další radu, jak mu to zmírnit ( už to trvá dlouho)

cori
26. feb 2013

@kettynka1234 dej mu ještě studený ručník (plenku) na krk na cca 15 min za hodinu, všude rozvěšat plenky a co nejvíc ho posadit na spaní a nebo je-li kočárkový vyražte ven - zababůlat a máte-li venku zimu tak vyvětrat (teda pokud nemá horečku)

cori
26. feb 2013

@danadany my co byli naposledy v solné jeskyni tak malá zrovna dostala lar. 😠 a právě dr. říkala, že to mohla chytit od nějakého dítěte tam, ale přitom druhá dr. říkala, že to není nakažlivé, tak nevím 😒

@kettynka1234 ještě mě napadlo, že dole máte v obýv. asi vlhčí vzduch - z kuchyně a nahoře sušší, tak mu tam udělat co nejvíce vlhké prostředí, my máme taky doma sucho 😠 a větrání nepomáhá 😒

danadany
26. feb 2013

@cori volá sa to speleoterapia, neviem vôbec o čom to je, len mi to napísala jedna maminka

aaadinka
26. feb 2013

@danadany my sme malu liecili jonasovou metodou. Cez akupunkturny bod vymerala nasej malej co ma oslabene a na to jej dala kvapky, pozri si na nete joalis a tam maju pripravky na laryngitidu....Nam to zabralo... Vy ste to mali iba raz, ak som to spravne pochopila, my sme to mali chronicke. Ty este nemusis stresovat, nie vzdy sa laryngitidy vracaju, niekedy je to len jednorazova zalezitost, neboj. Teraz niekedy z prevencie malej potriem v chladnejsom obdobi tymianovy kremik na hrudnicek a nam to zabera. Cipky som uz vyhodila, ked som si precitala, ze potlacaju imunitu, tak mi je to zbytocne, ved ja jej potrebujem imunitu startovat, nie utlmovat, potom su tie deti stale chorlave a je to len vecny kolotoc. Ale je to samozrejme kazdeho vec, su silne laryngitidy a su aj miernejsie, my sme mali teploty okolo tej 40 tky a nemohla sa nam mala ani nadychnut, ale pocula som , ze mali aj fialove deti uplne bez dychania, takze samozrejme to zavisi od viacerych faktorov. Ja dufam, ze sme sa toho zbavili nadobro 😉

mariolka
27. feb 2013

@danadany http://speleofinal.webnode.sk/o-nas/ je to super len je to drahe dr.nam povedal,ze solna jaskyna by nam nepomohla ze skor tato bystrianska
@cori mne dr.povedal,ze to je nakazlive ze aby som sa snazila deti oddelit od seba co vsak neni mozne.prvy krat to syn dostal od dcery a od vtedy mava stale ☹ malá mala len dva razi

gianni
3. mar 2013

ahojte baby, tak nám sa lar.... opakuje,malý ju mal 3x, 2x krát sme boli v nemocnici na inhalovanie adrenalínu a tretí krát sme to riskli doma,bo ked som si predstavila zase týzden v nemocnici,malý mi tam často plakal,nevedel zaspať.....
dávame len studenú plienku kolo krku a vetrať,ináč žiadne lieky nám ani tam nedávali
rozmýšlala som solnú jaskynu......
idem si vás prečítať

v.elen
5. mar 2013

Ahojte, pridávam sa aj ja.. Mám 22 mes. syna a laring. sme mali prvýkrát cca pred rokom.. Odvtedy 2x.. Tú druhú máme momentálne teraz. Berieme Fenistil, Calciový sirup a ešte nejaké tabletky (vraj niečo podobné ako rectodalt, ale neoslabuje to imunitu )a dr. mi odporučila kúpiť si inhalátor, vraj sa tomu dá predísť. Máte s tým niekto skúsenosť? Či to ozaj pomáha? Ďakujem Elena

mika1979
14. mar 2013

bol niekto komu sa opakovali laryn...v kupeloch?pomohli vam?nam dnes alergologicka odporucala ist,tak rozmyslam.budem vdacna za kazdu reakciu.

cori
15. mar 2013

@v.elen ten inhalátor by mě taky zajímal, nám ho zase dr. nedoporučila - teda říkala, že na lar. je to zbytečné, tož nevím

@gianni my co jsme naposledy byli v solné jeskyni, tak jsme měli lar. 😒 dr. říkala, že to mohla chytit tam, bylo tam víc dětí, ale jinak nám jeskyně pomáhala na zalehlé uši (od rýmy)

Míváte děti hodně zahleněné? Snažím se vypozorovat, kdy ji míváme, ale nějaká příčina my furt nevychází - někdy rýmují o 106, jindy jsou bez rýmy, někdy je inverze někdy není... no záhada... snad už se neobjeví...
@mika1979 nezkoušeli jsme, ale s respiračními nemocemi se do lázní jezdí, takže to by s tím mohlo souviset 😉

v.elen
15. mar 2013

@cori Ja už ho mám kúpený, tak vyskúšam či to pomáha a dám vedieť 😉 Nám dr. zasa povedala, že akonáhle začne kašlať, treba dať do inhalátora ambrobene kvapky a inhalovať a vraj sa dá predísť laring. a záchvatom, tak neviem.. Uvidíme keď to vyskúšame 🙂

mika1979
15. mar 2013

@cori tak nakoniec nam lekarka vravela,ze to bol len taky navrh,ale ze ked chodime k moru kazdy rok,tak je to zbytocne,ale musime ist vybrat nosne mandle ☹