Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

dadak
19. feb 2010

atrami, dakujem, cize ak som dobre pochopila, tak take 3 dni davat calcium, 3xjednu cajovu lyzicku, 2x dithiaden, stvrt tabletky a fenistil? nevies kolko? a po tych troch dnoch vsetko vynechat a davat len nejaky sirup na vykasliavanie, hm?
ozaj, pozeram, ty mas 3 chlapcov...dievcatko sa nevydarilo? aj ja by som chcela este jedno dietatko, ale velmi tuzim po dievcatku...🙂 a neviem ako to manzela naucil, aby spravil babu a nie chalana...aj ked, ti moji chalani, nevymenila by som ich za nic na svete...🙂

somolka
19. feb 2010

ahojte,moj syncek ma 11 mesiacow a skoro stale ma laryngitidu :(dr nam stale rozprawa len zwlhcujte wzduch uz to pocuwam ako rozprawku :( zwlhcujem a nic nepomaha.brali sme kaliowy sirup spolu s dithiadenom,mali sme aj antibiotika no nic nezabralo.akonahle neboli antibiotika wsetko sa wratilo naspat.ani olejowe zabaly nepomohli.Objednala som mu sirup nejaka nowinka ci co,je wyrobeny z mledziwa,newiem ci poznate alebo mate skusenosti.je wyrobeny na prirodnej baze,ziadna chemia,ma len 125 ml ale stoji 54 eur :( takze riadna palka.Mam ho doma a mozem powedat ze zatial to wyzera nadejne,je to hlawne na zwysenie imunity ale naozaj zatial sme laryngitidu nemali ani naznak nejakeho zachrypnutia,nic...tak newiem kto skusi tak skusi,ide to do peniazkow ale myslim si ze to stoji zato...🙂

janulkama
21. feb 2010

somolka-ako sa volá ten sirup?Ja nech to stojí čo to stojí,ak by to malo pomocť tak som ochotná zaplatiť aj tolko.Tá laryngitída je strašná vec,my ani po 2 týždňoch nie sme v poriadku,tak niečo iné by som chcela skúsiť.

davidko7
22. feb 2010

Ahojte,tak aj my mame druhy krat laryngitidu.Zase mame uživať rectodelt...Ake mate s tym skusenosti,keďže su to kortikoidy?

lalus
22. feb 2010

Ahoj, takto jednorázovo je to v pohode. Rectodelt sa predsa neužíva. Ten sa dá v prvý (max. ešte aj v druhý) večer pri začiatku a akútnych záchvatoch. A dosť. My sme zatiaľ pri 4 lar. dali rect. len v prvý deň, len pri jednej dostal opakovane ešte aj na ďalšiu noc - ale to nám už poradila dr. vraj pre istotu, lebo ešte sa jej malý nepáčil.

somolka
22. feb 2010

janulkama- ten sirup sa wola Colostrum direkt,neda sa to wsak kupit w lekarni.Skus sa opytat swojej lekarky,wacsinou oni to ponukaju,objednawa sa to z nejakeho katalogu...

ani3012
23. feb 2010

smolka-práve sa o tom bavím so sestrou,vraj je to aj v tabletkách a malo by sa to dať kúpiť aj v lekárni,tak skúsim...momentálne by sme mali brať Isoprinosine,ale malý mi to odmieta jesť,tak idem volať lekárke,čo s tým...

davidko7 -po akej dobe ste lar. dostali?Myslím,medzi tou prvou a teraz?My sa ledva dostávame z prvej,už je to skoro 3 týždne,čo sme ju dostali,kašel ešte má,ale už miernejší,len sa bojím,aby sa mu to nevrátilo.Tiež mám doma tie čípky pre istotu,zatial sme ich užiť nemuseli,lebo nám dávali na začiatku niečo v nemocnici,tak asi preto.

janulkama
23. feb 2010

😀 😀 😀 ten predošlí príspevok bolo odo mňa 😀
som u sestry a nevšimla som si,že je prihlásená ona 😀 😀

dadak
23. feb 2010

tak vam poviem, ten starsi bol za 2 dni z laryngitidy vonku...a ziadne ine priznaky...davala som mu ten kalcium sirup, cibulovu stavu a olejove zabaly...a fakt za dva dni je okej...ten mladsi? ten laryngitidu uz tiez nema ale ma hrozny kasel, uz vlhky a zacal mat teploty...co teraz? kua...mal 39, tak som mu dala nurofen, potom pol dna nic a na vecer znova teplota...asi s nim zbehnem k lekarke...asi je to na atb...a tak som sa im chcela vyhnut...kua...alebo poradi dakto nieco zazracne? hihi 😀

davidko7
24. feb 2010

Ahojte,maly ma teraz po laryngitide strašne hlienovity kašel,stale aj v noci.Jedlo vyvracia,doktor nam dal sirup-Mucosolvan.Kolko trva takyto kašel,neviete?

lalus
24. feb 2010

kašeľ môže byť dlho, dieťa môže dokašliavať aj 2-3 týždne. Mal by postupne slabnúť a byť menej často, ale ak bude bez iných príznakov, len dokašliavať, tak by to malo byť OK.

vojtisek2007
24. feb 2010

ahoj,tak my jsme teprve "na začátku" všeho trápení - začlo to včera v noci....tři dusivé záchvaty, na pohotovosti konstatovaná laryngitida, dali mu tam nějakej čípek, na doma spiropent, ATB Klacid, stopptusin na kašel...za dva tři dny až bude kašel jiný tak mucosolvan, framykoinové kapičky do nosu....teda ale vyděsilo nás to pořádně.... ☹ ☹ ☹ , dneska přes den je pořád teplota kolem 38°C, ale nekašle vůbec, tak jsem zvědavá co v noci, jestli zase budeme stát u otevřenýho okna nebo pojedeme ☹

janulkama
24. feb 2010

vojtisek2007-my sme na tom boli podobne,len nás si nechali v namocnici 😒 Teraz je to už lepšie,len nám dnes lekárka dala ATB,z výteru z nosíka mu zistili ani neviem ten názov bacilu,vraj musí ATB ☹

davidko7-náš malý ju dostal 3.2. a ešte včera som mu dávala sirup na vykašlavanie.Mne lekárka poradila aj inhalovať Ventolin-ten máme doma,dala nám ho imunologička.Takže sa to lieči dosť dlho,myslím kašel,teploty mu prešli tuším behom 2 dní.Ešte v sobotu sa mi tiež ráno povracal z toho kašla.Ale teraz je to už ok 🙂 Na druhej strane,v nemocnici bola ešte jedna s malou,prijali ju ako nás v ten deň,tiež akútna laryngitída a volala som s ňou teraz v sobotu a jej malá bola behom týždňa ok.Takže je to asi individuálne.

vojtisek2007
24. feb 2010

jen jsem se chtěla optat - nevíte jak k téhle nemoci dítě přijde, to od někoho chytil ??? Mám doma ještě jedno menší dítko, tak teď se bojím, aby to od něho malá nechytla taky.....jsem se v tom forfru na pohotovosti zapoměla zeptat 😠

lalus
24. feb 2010

lar. je vírusového povodu, takže to mohol chytiť a môže to chytiť i súrodenec. Nie je to ale pravidlom. Vírus, ktorý u jedného spôsobí laryng. ako hrom, u druhého môže skončiť len boľavým hrdielkom, kašľom a soplíkmi. Na lar. buď niekto náchylný je, alebo nie je. a kto je náchylný, môže ich mať fakt často - najmä chlapci vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov sú rizikovou skupinou.Potom sa vývojom nejak mení zloženie v hrdle, hlasivky a pod...a dieťa nereaguje tak drasticky na zápal (hovorila mi naša dr.). Ale poznám aj prípad, že mali silné laryngošky až do 15 rokov - ale to je už asi extrém. Lar. sezóna je oktober-apríl a počas týchto 7 mesiacov ich môže mať dieťa niekoľko...kľudne aj každý mesiac, či za mesiac dve a potom chvíľu pokoj 😝

vojtisek2007
25. feb 2010

lalus - díky, to jsi mě tedy moc nepotěšila ☹

vojtisek2007
25. feb 2010

jo a ještě, takže když se nám teď objevila, tak se bude opakovat, nebo je možný že by jí měl jen teď jednou a už víc ne, nebo spíš se to vrací ???

rohacka
25. feb 2010

Vojtisek - tiez som dufala, ked moja mala chytila prvykrat laryngitidu ako 2-rocna, ze to snad bolo len raz..... Ale opakuje sa.... Teraz ma 5 rokov a pred par tyzdnami mala taku tazku laryngitidu, aku este nemala 😔 . Skoro sme skoncili v nemocke a ona uz teda nie je male dietatko. Vraj su deti, ktore maju na to predispoziciu. Nase to maju obidve, niekedy sa nakazi jeden od druheho, niekedy to prejdeme len s jednym. Je pravda, ze ten, ktory ma laryngitidu, nosi povinne rusko, ked su pri sebe, spia oddelene, cez den sa ich snazim drzat v dvoch roznych izbach. Samozrejme, nie vzdy sa to da. Oni to asi zdedili po mne - ja mavam laryngitidy doteraz, co je v dospelosti skor rarita. Nikdy sme na laryngitidu nedostali antibiotika!!!! Stale bolo CRP v poriadku.

lalus
25. feb 2010

Ani my sme na laryngitidu ešte ATB nemali, dúfam, že ani nebudeme. Vždy to len treba preskákať s rectodeltom, kalciom, dithiadenom (fenistilom), zvlčovaním, obkladmi, sirupom od kašla 😝
a ako hovori rohačka....je väčšia šanca, že sa to bude opakovať....vlastne poznám zatiaľ len jednu známu, ktorej drobec to mal zatiaľ len raz (má takmer 2 roky) a odvtedy nič - čo ale neznamená, že to nedostane aj v budúcnosti.
a lar. v dospelosti je fakt rarita, asi sa Ti rohacka v tych 5 rokoch nepoposuvali organy v hrdle ako mali 😀 😀 😀 a tvoje hrdlo si stále myslí, že si batoľa 😉

lalus
23. apr 2010

hejinka, tak odpovedám už sem....môžeš jej dať akýkoľvek sirup od kašla, ktorý podporuje vykašliavanie hlienov. Solmucol sme ešte nemali, ak s ním máte dobré skúsenosti a je na taký istý účel, tak prečo nie. Ale až keď začne vykašliavať - u nás väčšinou tak do 3 dní sa to rozbehne. Teraz by ju to len zbytočne dráždilo na kašeľ a ďalšie "štekanie" nepotrebuješ 😝 Ten fenistil na noc ju upokojí, tak by sa jej mal trošku stiahnuť opuch hrdla a nemalo by ju tak dráždiť na kašeľ v noci

dvojka
28. apr 2010

Ahoj holky

Tak mi asi taky spadáme k vám 😔 .První záchvat měla Anetka před asi 16 dny v noci.Byla jsem strachy bez sebe.O dva dny později jí byl zjištěn středoušní zánět.Od té doby trochu pokašlávala(doktorka radila dávat stoptusin sirup)ale ted se kašel opět zvýraznil,hlavně dneska v noci,nešlo už o záchvat,ale prostě celou noc prokašlala a ted pokašlává...
Máte nějaký vyzkoušený sirup,který pomůže?Solmucol by se neměl dětem do tří let bez porady s lékařem podávat.
Zkoušela jste některá homeopatii?

dvojka
28. apr 2010

soráč za hrubky

mart.s.
28. apr 2010

rohacka- tak to jsme na tom stejně. Já taky mívám laryngitidu do teď. A doktor nám řekl, že buď na to člověk trpí nebo ne. Můj starší syn je po mě a má je od mala. Jednou mi ho dokonce rozdýchávali na pohotovosti. A mladší nic. Takže když jsou nemocní( přestože to dostanou od sebe), tak mladší má tři dny rýmu a většinou teplotu a do 5dnů je úplně zdravý. A starší se mi tady dáví a pak ještě to další týden odkašlává.

emita
24. máj 2010

poradíte mi prosím akú dávku calcia nasadiť synovi? Má 2 roky a 12 kg. dnes naobed sa zobudil s typickým kašľom... nasadili sme dithiaden, olejový zábal a raz vzal calcium. nikdy predtým to nemal, chytil až od mladšej sestričky 😖 treba s tým ísť k lekárke? S malou sme boli a dala nám ATB-myslím že zbytočne 😒

rohacka
24. máj 2010

Emita - Nas maly ma tiez 12 kg, lekarka vravela, ze pri zachvate mozem aj cajovu lyzicku (5 ml), ale bezne cez den 3 x denne 1 mokka lyzicku ( to je takych 2.5 ml predpokladam). Pozor na bezne lyzicky, tie sa v poslednej dobe vyrabaju o dost mensie, takze odporucam pouzivat lyzicku z nejakeho sirupu.

emita
24. máj 2010

ďakujem

lalus
25. máj 2010

rohačka a si si istá tými mierami? mne sa marí, že klasická čajová lyžička je 2,5 ml....mokka je cca 1,5 ml - dokonca som to svojho času overovala. A podľa predpísaného dávkovania na kalciovom sirupe majú deti od 1 roka dostať 1 čajovú lyžičku, t.j. 2,5 ml 1x denne. Toto dávkovanie nám vždy káže aj naša dr. 😨 Teda aj teraz máme lar. a k dr. už nechodím, ak sa mi zdá, že tam nič iné nebude, ani teraz som nebola, ale nasadila som mu prvé dva dni ráno a večer 2,5 ml...dnes dostal rannú dávku a večer mu už nedám, ak sa mu stav nezhorší, zostanem na tej rannej dávke.
Minulý rok, keď sme boli na pohotovosti so škaredým záchvatom, tak nám kázali prvé dva dni dávať ráno 4 ml a večer 2 ml, potom už len tie 2 ml ráno 😒
...no a máme tiež cca 12,5 kg.

rohacka
25. máj 2010

Lalus - no s lekarkou som sa bavila o tych lyzickach, ze nie je lyzicka ako lyzicka. Kedysi boli bezne cajove lyzicky o dost hlbsie ako tie dnesne, tamtie mali 5 ml, dnesne maju len 2.5 ml. Ale vraj ked je na sirupe pre deti napisane ze cajova lyzicka, tak sa mysli 5 ml - to je oficialne lekarenske oznacenie. Preto ma lekarka upozornila, ze treba pouzivat odmerky zo sirupov. Je pravda, ze na calciovom sirupe pisu ze len 1 x denne, lenze to sa podla mna mysli, ked sa to berie na doplnenie vapnika, nie na liecbu laryngitidy.

luciasolgayova
25. máj 2010

ahojte zienky ja mam tiez skusenosti s laringitidou je to strasne hnusna choroba...maly mi to dostal prvy krat ked mal 8mesiacov a mame to pri kazdej zmene pocasia za kazdym sme museli utekat na pohotovost -hydrocortison.tri krat nam to stacilo stvrty krat sme uz museli zostat v nemocnici na infuzkach.teraz naposledy to mal pred dvoma dnami nastastie nie silnu hned mu zabral rectodel inokedy mu je to slabe.Pred velkou nocou sme mu chceli pomoct tak sme ho zobrali na wellness a spravili sme mu este horsie....jedine more by mohlo zabrat teda lepasie povedane zacne z toho skor vyrastat...takze snad v lete dovolenka nam pomoze 😵

emita
25. máj 2010

súhlasím s rohackou. pol čajovej lyžičky =2,5 ml to sme mali na dávkovaní nejakých liekov - v skutočnosti je to takmer celá čajová lyžička