Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 ahoj,takze ju jakoby chytne ale priznaky ma jiny?tak je to?

zzuzullka
27. jan 2012

@babush imunoglukan sirup dávam aj ja preventívne každé ráno...@cori takže keď mu hneď poskytnem nejakú prvú pomoc, čípok a dám ho do okna tak sa môže stať že sa z toho hneď dostane? som myslela že je to len taká pomoc na chvíľku a potom sa to zasa vráti......teraz čakáme ďalšie bábo a bojím sa aby to nemával aj on a chceli by sme syna už prešťahovať do svojej izby a bojím sa že čo ak dostane v noci záchvat a nebude ani plakať, že len nebude môcť dýchať a ja ho nebudem počuť a on sa udusí???

zzuzullka
27. jan 2012

@zuzana581 on keď dýchal tak strašne chrčal a podľa toho hneď povedala že je to laryngytída, ale pozerali mu aj do hrdla

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina teraz neviem, načo presne sa pýtaš. Na ten prieduškový záchvat?

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 ne,na to jak jsi psala ze laryng,chytne jen laryngitidove dite...nelaryngit.dite ma treba jen kasel

zuzana581
27. jan 2012

@zzuzullka aha, ja som myslela, že ho počúvala a povedala, že je na tom zle, že počula priedušky.

Dcéra mala teraz pred 2 týždňami záchvat. Myslela som, že klasika laryngitídový záchvat, velmi ťažko dýchala, chrčala... Dala som jej rectodelt, fenistil, kalcium, a vlhký vzduch. Ráno sme išli k lekárke a povedala, že to už nie je laryngitída, ale zápal priedušiek. Je možné, že laryngitídovým deťom aj zápaly priedušiek prebiehajú rovnako, lebo je chytený aj hrtan až po priedušky, takže je to jedno s druhým. @lojzina na toto si sa pýtala?

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 nene,reaguji na prispevek ktery jsi me psala dnes v 00:33 hod... 🙂

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina aha. Ano presne tak to je podla mojích skúseností. Nelaryngitídové dieťa má tiež zapálený hrtan, ale nedostane záchvat, čiže sa mu nezačne zužovať dýchcia trubica. Nezačne kašlať hrncovo, ale len klasicky sucho napríklad. Preto stále hladám a uvažujem, čo je spúšťač tej choroby. Prečo niektoré deti na ňu trpia a iné nie. Mávala som laryngitídu do 8 rokov. Moja dcéra má skoro 8 a máva ju už len velmi zriedka, syn mal asi 5 krát z toho posledné tri v období, keď býval plačlivý.

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 chapu.takze virus je stejny ale priznaky jine,jo?

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina v podstate ano. To môže byť aj vírus chrípky, napríklad. Mojej malej sadol na hlasivky a bol záchvat. Iné dieťa dostane chrípku ako takú. Také mám skúsenosti ja. Ale samozrejme sa môžem aj mýliť. To nevylučujem.

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 tak to jsem nevedela,a to na ni docela trpime.

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina no veď a o to ide, že o tejto chorobe sa vie málo. Lekárky rozprávajú len to čo vedia z lekárskeho hladiska, ale aby niekto spravil výskum, prečo a čo túto chorobu spúšťa v takom rozsahu, ako ju niektoré deti mávajú, tak to nie. "Načo, veď to je len laryngitída", asi tak mi to pripadá.

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 a co je tedy pricinou?

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina no to keby som vedela 🙂 Ale vcelku si myslím, že plač detí, plesne.. to sú také najväčšie indície, čo boli alebo sú u nás. Velakrát si myslím, že laryngitídové záchvaty sú vyvolané psychikou u viac citlivých detí. Neviem, možno len strielam do vetra. Snažím sa to zistiť už 7 rokov, lebo táto choroba mi jednu dobu nedala spávať, ale na to aby som robila nejaké závery by som potrebovala viac, ako jedno forum, nejaké názory lekárov, moje dve deti a pár detí, ktoré poznám... Verím tomu, že ak by sa urobili nejaké štatistiky, tak by sa dalo ovela viac pomôcť predchádzať tejto chorobe v takomto rozsahu, ako niektoré deti postihuje.

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 je to zajimave,nekt.diteti staci otevrit okno a jine skonci v nemocnici...

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina no presne a niektoré dieťa ju má len raz, dva krát za život a iné aj 3-4 krát do roka. Písala som dozadu jednu dve strany, že sme bývali v ulici, kde bola hlavná cesta, samý beton, jeden strom a jeden pás trávy. Byt hrozne presušený. Zvlhčovala som len večer na cca 40%, aby sa lepšie spalo a nie v suchu. Moje deti tam nebývali skoro vôbec choré. Keď sme bývali na mieste, kde bola zeleň, žiadna hlavná cesta tak boli choré v kuse. Na tých miestach sa nám robila aj pleseň. Takže aj zlé vykurovanie v bytoch, zlá izolácia, následne vznik plesní, to sú ďalšie spúšťače podla mňa. A tá pleseň nemusí byť ani vidieť. Môže byť v stúpačkách, vo ventilácii...

lojzina
27. jan 2012

@zuzana581 jj plisen....No kluk ji mel loni asi 4krat,takze chronicke,a je atopik,takze jedno s druhym asi 😒

zuzana581
27. jan 2012

@lojzina aj dcéra mala "nábeh" na atopický ekzem. Zmizol jej až niekedy v 4-5 rokoch.

cori
31. jan 2012

Ahoj holky,
@zuzana581
@lojzina tak ty statistiky by mě taky zajímaly a taky nevím co si přesně o této nemoci myslet - někde čtu, že je to v pohodě a další články mě zase naopak vyděsí, jak to může být až nebezepečné...
Ale nevím jak máte vy z okolí zkušenosti, ale já znám strašně moc dětí v okolí, co už lar. měly či mívají často 😒 a to bych řekla - že bydlíme v zeleném městě - maloměsto, žádné prašno, nejsme v horách, spíš v nížině, ale čistý vzduch tu je...
Taky nechápu, kde a proč se to bere....

@zzuzullka my zatím nikdy naštěstí do nemocnice nemuseli - ustáli jsme to doma - v podstatě do pár minut bylo po lar. nejvíc zabírá ten studený vzduch, opravdu se mu krásně rozdýchávalo, pak spal teda víc neklidně, ale spinkal a ráno trošku zahrčel, ale už pak nic... ale dávala jsem mu ještě pár dní Dithiaden a nějaký sirup na kašel, co dr. doporučila...

lojzina
31. jan 2012

@cori muzu vedet jaky sirup ste davali?to je na tu laryng.?

cori
31. jan 2012

dcerce jsem dávala Auerius, ale teď jak měl lar. syn, tak jsem neměla po ruce nic jiného než Stoptussin, ale asi spíš zabral ten studený vzduch než ten sirup a dr. nám pak následně předepsala Dithiaden a sirup Calcium... zatím dobrý, v podstatě měl pak jen rýmu, kašel ne...

A když vaše děti mají lar. mají po nočním "záchvatu" - horečky, kašle, rýmy či jiné projevy delší čas?

andyalukasek2008
31. jan 2012

Ahoj, dulezite je, aby se to nezhorsilo na bakterialni infekci, takze jakmile se laringitida ztlumi, prestane stekat a zacne smrkat a kaslat vlhkym kaslem, nasadit neco na ten kasel - mucisolvan, ACC... jednou jsme to zvladli, podruhe ne, to dostal 2 lahvicky Zinnatu, ted bojujeme od listopadu potretiiii ☹...

lojzina
31. jan 2012

@cori miva,miva....minim.jeste tyden pokaslava,je unavenejsi,no neni to ono par dnu jeste

babush
2. feb 2012

@cori nasa mala nemava horucky, nastastie. Potom ale kasle takym tym produktivnym kaslom este aspon 3tyzdne - co je teda fakt dost dlho. Takze sme zvykli mat 1x mesacne laryngitidu, ktora trvala tak tyzden a potom dalsie 3 tyzdne kasel a potom tyzden nic a zas laryngitidu 😖
No teraz sa musim pochvalit, ze uz je odolnejsia a cely januar sme boli zdravi a v decembri mala len sopliky a ziadnu laryngitidu. Vydrzali sme az do vcera! 😎 A v jaslickach su tetusky velmi zlate a davaju jej tam aj sirupceky a kvapky podla mojich pokynov, tak to hadam prekoname lepsie tentoraz.

zuzana581
2. feb 2012

Malý tiež v stredu ráno dvakrát laryngitídovo zakašlal. 2 týždne po dobratí ATB ☹, ale nedávala som mu vôbec nič, iba 10 kvapiek echinacei. Predtým piatok prišla dcéra zo školy (ona bola v ten deň, týždeň od dobratia ATB) a mala horúčku, trochu zachrípnutá a keď kýchla, tak tam bol taký laryng. štekot. Ani jej som nedala vôbec nič, iba sirup rakytníček a echinacea kvapky a jej do nedele nič nebolo. Malý taktiež okrem tých dvoch ranných zakašlaní a dvoch večerných nič. Ja už neviem, ale začínam mať pocit, že čím viac liekov do nich cpem, tým sú na tom horšie. Som zvedavá, ako budeme pokračovať. Malá dostáva 2 x denne malú lyžičku rakytníčka a malú echinacei a syn iba 10 kv echinacei 1x denne. Iné nič.

lojzina
2. feb 2012

@zuzana581 ahoj..ja se priznam ze kolikrat jsem z tech jejich kaslu zmatena,je to laryng.,neni to laryng.....jednou jsme byli u dr.po noci,kdy jsem byla presvedcena ze to byla,a dr pry ani omylem,ze ne.... 😕

babush
3. feb 2012

@lojzina to mas inak pravdu. Tiez niekedy vaham, ci uz mozem nasadit sirup na odkasliavanie. Takto som to raz zle ustrazila ale nakoniec mala dcera k laryngitide aj bronchitidu, takze preto sa mi zdalo, ze raz kasle sucho a raz tak uz akoby s hlienami. Nech uz skonci vykurovacie obdobie a mame to za sebou 😉 aspon do dalsej jesene

zuzana581
3. feb 2012

Baby, ja toto riešim tak, že dávam iba kalciový sirup a keď už naozaj vykašliavajú, tak potom dávam sirup na vykašliavanie. Lebo tiež som vela krát dala aj skôr a potom sa kašal zhoršil. Inak ja mám najradšej cibulové sirupy (nakrájam cibulu, dám na ňu trochu medu a šťavu čo pustí dávam ako sirup 3x denne), cesnakové sirupy (tak isto ako cibulový), a také prírodné veci na kašel.

mikulcena
3. feb 2012

Ahoj
@zuzana581 taky pořád přemýšlím, proč jeden má a druhý ji nemá, ale to je asi jak s ušima jedno dítě na ně trpí druhý ne..
já jsem je měla taky cca do 8 let..sem tam ji mám i teď
syn ji má cca od necelých dvou let...

mikulcena
3. feb 2012

jinak já už ji neléčím, žádným způsobem, dávám priessnitz zábal..
bohužel jsme od lońska na pravidelné lečbě,ale bohudík nám zabírá, že už se syn Ťuk Ťuk nedusí..
jednou už nás odvezla rychlá na ARO 😔
rok od roku je to lepší, se mi zdá aspoň