Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

mikulcena
3. feb 2012

Manžel poslouchal nějakej pořad v rádiu, kde se bavila velice stará imunoložka, momentálně pracující na výzkumech a tvrila, že veškeré potravinobé doplńky jsou prý na prd..jediný co opravdu zabírá, jsou probiotika a selský rozum.. 😀 a samo klinická lečba..tžt

mady
4. feb 2012

Prosím o radu. Syn má akutní laryngitidu. Včera se dusil a zvracel dostal ten čípek ale dnes mi zvracel znovu. Dávám robitussin na suchý kašel pak mám nasadit mucosolvan ale zdá se mi zvrací právě potom robitussinu je to psané i v nežádoucích účíncích dostává ale i antibiotika tak nevím dle mě spíše ten robitussin chtěla bych poradit co místo něj ???????? 😒

koniarova
4. feb 2012

@mady Ja by som dávala len antibiotiká, k tomu probiotikum, kalciový sirup a fenistil. A pri záchvate znova Rectodelt.Ale neviem, čo povedia baby. Možno zmeniť ten robitussin za stoptusin. Ja si skôr myslím, že vracia ako reakcia na antibiotiká. Vracia pred, alebo po podaní antibiotík?

magimi
4. feb 2012

@mady A ake dostava antibiotika? Niektore deti zvracaju prave po nich. Ale to zvracanie moze byt aj pri tom kasli, ze ked ho tak sucho drazdi, tak sa z toho moze az povracat. Laryngitida je virusoveho povodu, antibiotika nie su potrebne, iba ak su vysoke teploty, alebo vysoke zapalove parametre v krvi. Podavaju sa antihistaminika (napr. Fenistil, Aerius), nieco od kasla (napr. ten Robitussin, neskor Ambrobene, Mucoslovan). Treba zabezpecit vlhke prostredie a teply obklad na krk. pri zachvate kasla otvorit okno - studeny vzduch robi zazraky. Ak by moc kaslal alebo sa dusil, tak ten Rectodelt, pripadne inhalacia Adrenalinom, ale to by si musela na pohotovost. potom uz treba len vydrzat, vravi sa, ze 3 noci a potom sa to zlepsuje.

mady
4. feb 2012

@koniarova
@magimi
antibiotika má klacid má totiž ještě plicní chlamýdie 😒 😒 dala jsem mu vždy anti a pak do hodiny i tenrobitussin a pak zvracel a vyzvracel ten robitussin 😒 ty anti nevím to nepoznám 😒 ale teď se bojí jíst že bude zvracet. To Calcium je tam napané chloratum Teva????????? to bych doma totiž měla 😒

koniarova
4. feb 2012

@mady Aj môj malý vracal po Klacide, podľa mňa to bude tými atb.Nie, na kalciu je napísané Calcium chloratu. To, čo si napísala ty, nepoznám. Skús mu dať len atb, bez toho robitussinu. Ak bude zvracať, je to z Klacidu. Zájdi na pohotovosť a daj zmeniť na iný typ.

gab7
4. feb 2012

@mady asi bych zavolala na pohotovost,aby vám poradili.jinak na to zvracení bych poradila,dát do mrazáku černý čaj do flanděry (po pitíčku),a nechat to tam tak dlouho dokud z čaje nebude ledová tříšť,a poté dávat upíjet po douškách.ono to zchladí žaludek,a ustane zvracení.poradil nám to náš dětský dr.,a pomáhá nám to.
právě dáváme 😉
můj starší syn také trpěl na laryngitídy,dostával čípky,když bylo nejhůř.v noci otevřené okno,stoptussin,fenistil kapky při akutní fázi....teď když je starší tak už mu stačí prothazin tbl.
jinak přeji brzké uzdravení,držte se 😉

babush
4. feb 2012

@mady, @koniarova teraz sa predava Calcium Chloratum Teva. To je vynoveny nazov. Tiez som sa cudovala.

koniarova
4. feb 2012

@babush Dobre vedieť. 😉

lojzina
4. feb 2012

@mady me kluci nesnesou prave ten mucosolvan,vykaslavaji po nem tak,az zvraci

alibaba256
4. feb 2012

ja sa pridavam tiez mame skusenost s akutnou laryn.Mali sme ju ked mala mala 1.5 roka a zacalo to tak nevinne,najprv bola len troska zachripnuta,obed mi vyvracala a neskor bola taka malatna a mala zvys.teplotu tak som snou bezala k lekarke nastastie robila poobede a tak sa nam zhorsoval stav,ze lekarka mi musela volat od nej pohotovost,taze si nas hned odviezla RZP ,neprijemny pocit celu cestu hucala sanitka,ale malinka bola statocna neplakala co bolo dobre kvoli hrdielku.Vysetrli nas,dali Rectol cipok a prijali nas na urg prijem 24hod. a tam nam dali infuzie a nejaku davku kortikoid.liecby,bala som sa velmi ,ale lekarka mi vsetko vysvetlila tak som sa ukludnila a mala bola na druhy den skoro fit,ale pre istou nas poslali este hore na oddelenie a na treti den sme isli domov a na oddeleni sme mali len infuzie a kazali nam doma hlavne zvlhcovat vzduch a pribalili mi domov cipku Rectodelt keby sa to opakovalo.A pri zachvatoch je dobre dieta dobre obliect ked je vonku zima a dat mu dychat studeny vzduch trars aj z okna a ked je teplo tak otvorit mrazak a dat mu dychat studeny vzduch. Tak ma poucili v nemocke 🙂

alibaba256
4. feb 2012

a inak som pocula,ze dobre su aj olejove zabaly na hrdielko 😵

mikulcena
4. feb 2012

Nám moc olejové zábaly nepomáhají, spíš priezznic..ale co dítě to jiná věc zabere..

@mady nám pomáhá mucosolvan a stoptusin..ale prý se to nemá kombinovat..může zvracet i s laryng, nebo atb..co bych asi volala dr..
A´t je brzy vše O.K

mikulcena
4. feb 2012

@mady ještě jsem si vzpoměla, že nám při záchvatech..což trvalo cca 2-3 dnybylo doporučený podávat jen fenistil popř.čípek a až se začal měnit kašel, začít podávat kapky na kašel..

zuzana581
4. feb 2012

@mady Dávaj synovi calcium a fenistil kvapky. Ten robitusin ani žiadny iný sirup na kašel nedávaj. A skús tak zvlhčiť pri akútnom záchvate, že sa zavreš so synom do kúpelne, pustíš sprchu tak, že sprchu položíš na dno vane, aby voda striekala do vrchu, ale natočená viac na stranu, čiže na kachličky. Musí byť studená voda. Velmi rýchlo zvlhčí a trochu ochladí vzduch. To nám radili na liečení. Pol hodinku si tam takto poseďte.

mady
4. feb 2012

moc vám všem děkuji dala jsem malému to calcium a na noc i ten fenistil tak klepu zatím dobrý ale noc nekončí. Zatím jsme pořád u suchého dráždivého kašle a ten ho nadavuje. Takže večer zvracel tak se bojí jíst. Zítra zavolám doktorovi co ho vyšetřoval ať mu změní antibiotika nebo v pondělí naše mudra. Já jsem byla u doktora jinde než bydlím 😒 Místo mucosolvanu mám koupený i sinecosin to je to stejný ale je višňové a malýmu to lépe jede ale musím počkat až přestane dráždivej 😒 tak snad bude dobře a hlavně ten hnusnej štěkavej kašeluž nebude!!!! ještě jednou vám moc děkuji 😉

koniarova
4. feb 2012

@mady Držte sa. A keby nedajboh zažal znova v noci hnusne kašľať, obleč ho a otvor na neho na chvíľku okno. Je taká kosa a studený vzduch, že to určite zaberie. A potom ako radila
@zuzana581 , skús tú kúpeľňu.

denisocka
4. feb 2012

no fuj,taka tema, 4 roky som o tom iba citala a minulu nedelu sme si museli volať zachranku . maly 2 dni pred tým teplotoval,od piatku -v puse mal aft,myslela som ze je to z toho,ze to hcytil od staršieho. v sobotu mal teplotu len večer,dali sme mu nurofen nech dobre pospi,lebo sa dost prehadzoval a v nedelu to iste.cez den pohoda,papal,behal a večer teplota okolo 38.00,dali sme nurofen a okolo 22.00 sa nam zacal prebuchat a pri plači tak zatahoval a chrčal..obvolali sme pohotovost,o polnoci dali Rectodelt a aj tak nezabralo,volali sme zachranku,skončili sme na 3dni v nemocnici s laryngitidou a zapalom usi. po prepusteni sme vyfasovali ešte aj Atb na hemofila ,ktory sme mali vo vytere,maly doma tiez zle dýchal,zahlieneny bol a sople zelene.

mady
4. feb 2012

jj včera jsme měli skoro celou noc otevřené okno 😉 16 stupňů nic pro mě 😒 ale v ložnici z 😒 mrz 😒 lo okno museli jsme spát v obýváku a malá na mě za tu jednu noc s tatínkem zapomněla 😒 ráno ani za mnou nešla ach joooooooo chci spát v ložnici s oběma dětma a né si je dělit 😒

babulka123
4. feb 2012

@mady na akutnu laryngitidu vyborne zabera este olejovy zabal na hrdlo.. zohrejes troska oleja - pozor olej je velmi horuci takze skusaj aby si mu nahodou neobarila hrdlo { olivovy najlepsie ale mozes aj normalny} das na vreckovku a okolo hrdla na to plienku alebo nieco cim to obmotas.. a menit po pol hod. velmi rychlo zvlhci ten hnusny stekavy kasel.. a zmeni ho na vykasliavanie.. funguje to aj u moej malej aj u mna.. nam to uz velmi vela krat usegtrilo cestu na pohotovost.. inak dobre rady - fenistil, studeny vzduch.. drzte sa..

denisocka
4. feb 2012

ináč,v nemocnici vobec nedavaju už CALCIUM ,ani nam ho neodporucali kupit,ze je to zastarale a sa polemizuje,ci to vebec pomaha. my sme vv tu noc postali pri okne a -15stC,kus pomohlo,ale do rana by som tam stat nevydrzala

babulka123
4. feb 2012

@denisocka studeny vzduch robi zazraky .. ale zas -15.. hehehe to je uz dost.. hehehe ale hlavne ze to pomohlo.. calcium.. neviem ja som ho nedavala , u nas bud alebo bud zaberie len ten zabal a fenistil a ked je ze uz mooooc zle ale uz vazne mooooc tak davam rectodelt.. mam este spreje na dychanie - ventolin a ecobec.. vacsinou si s tym vystacime.. ale je to horor.. desim sa dna kedy to budeme mat znova..

cori
4. feb 2012

nám napodledy dr. právě co Calcium taky předepsala - docela mě to překvapilo... Dithiaden a Calcium jsme měli dávat.... ale my zatím měli "naštěstí" jen noční záchvat a jinak nekašle, nehorečkuje...

lojzina
4. feb 2012

@babulka123 delame to stejne-az je nejhure tak rectodelt,a na dychani mame Berodual-ulevi okamzite a je nehormonalni

koniarova
4. feb 2012

@denisocka Na taký záchvat, ako ste mali, už naozaj len tá nemocnica. Bohužiaľ, doma by si to asi neustála. ☹

denisocka
4. feb 2012

@koniarova pritom v klude dýchal pekne,iba ked sa rozplakal tak sipel. nakoniec som zistila,ze starši mal v týždni nie afty,ale asi tiez laryngitidu,lebo nam takto sipel pri plači cez den , a ja som myslela že ako sa premaznuje. ešte som to aj susedke pisala ,ze siči jakeby som ho dusila -ze sa nevie asi do kože vpratat. a po nociach nam pokasliaval tak sucho a bol nervozny a nevedel si najst polohu. kto by to povedal,že toto je laryngitida,ziaden kasel ako pes ci do hrnca

koniarova
4. feb 2012

@denisocka Aj toto môže byť tá hnusná choroba. Nemusí len kašlať, aj ten sipot je príznak. A druhý to dostal od neho. ☹

denisocka
4. feb 2012

@koniarova hej. Aj v skolke to mali

koniarova
4. feb 2012

@denisocka Tak sa odteraz priprav na stres, pri každom zakašľaní. 😒

zuzana581
4. feb 2012

@mady presne ako ti radí aj babulka, dávaj aj tie obklady na hrdielko. Ak by syn velmi protestoval s tým olejom (čo moja malá večne robila), tak stačí dať aj len šatku, najlepšie klasické látkové plienky okolo krku a mať stále na krku. Inak, čo sa týka toho studeného vzduchu, tak mojej dcére nikdy nezaberal a také, že spať v 16 stupňovej zime, tak to by som vôbec nerobila. Ako trochu chladného vzduchu môžeš skúsiť, možno tvojmu malému zaberie, ale nevychladzuj až tak tú izbu. Možno o 2 stupne menej, ako mávate bežne. Dôležité je, aby bol vzduch vlhký, takže zvlhočovať. Ak nemáte zvlhčovač, tak povešať mokré plachty a uteráky po izbe a tú kúpelnu.
@babulka123 aj my máme ecobec a ventolín. Ja mám pocit, že odkedy to to dostala, tak nemávala už také silné tie záchvaty. Hlavne ecobec si ja neviem vynachváliť. Jasné, je to svinstvo, ale nám to velmi pomohlo.
@lojzina ten Berodual je čo?