Liečba atopického ekzému

emka13
16. jún 2013

Pozdravujem všetkých, rada by som sa spýtala nás trojročný drobec ma atopický ekzém. Hrozne sa škriabe v záhyboch, najviac krk, ruky v záhyboch a za kolienkami. Je to hrozné. Kožná nám dala kortikoidnú masť, ktorá síce rýchlo zaberie ale nemôžem to predsa používať často. Chcela by som vedieť ako tomu škriabaniu zabrániť aj keď viem že sa to nedá a tiež čím to premasťovať. Som zúfala. Už sa to vlečie asi tri mesiace a len čo to zahojíme sme v tom znova ☹ Uvítam každú radu, veľa o tom čítam sledujem stravu, viem že to spôsobuje aj stres. Škriabe sa hlavne keď je unavená večer alebo skoro ráno keď vstane. Už rozmýšľam či to nieje aj z paplónov, plánujeme kúpiť antialergické....Uvítam každú radu. Ďakujem a prajem pekný večer.

emka13
autor
17. jún 2013

počuli ste niečo o Podhájskej? je tam vraj voda ako z mora a vraj pomáha...máte s tým niekto skúsenosť?

jarka0812
17. jún 2013

@emka13 ahoj, našej dcére sa objavil ae pred 3. rokom a trápili sme sa s ním asi do 4. Občas bolo nutné použiť aj kortikoidné maste, pretože to mala úplne strašné hlavne od spodkolien až celé stehná. Premasťovala som hlavne s eucerin omega 12 (ten jej najviac pomáhal proti svrbeniu) a striedali s modrou indulónou. Snažila som sa dodržiavať jedálniček (vynechať citrusy, vaječný bielok, šokoládu, arašidy...), ale čo asi najviac zaberalo, kým ešte nechodila do mš, bolo kozie mlieko (objednávai sme sušené cez net) Alergologička ju nastavila na aerius (neskôr desloratadin), tak potom sme to mlieko už vôbec nepili. Teraz má 5rokov a asi rok už nepozorujem žiaden ae, ani na tváričke. Inak je pravda, že stresom, zmenami, chorobou sa to zhoršuje.

fifitko25
17. jún 2013

@emka13 my máme 7 mesiacov a AE od 3 mesiacov 😒 😒 tiež nám dali kortikoid na stiahnutie toho zápalu v rozkvete, odvtedy sa to snažím držať pod kontrolou bez použitia kortikoidu... tiež sme vyskúšali kadečo, najviac sa nám osvedčilo mastiť tváričku masťou od Biodermy Atoderm PO zinc a premasťujeme lipidnou masťou Lipobase... a často... biodermou tak 4-5krát do dňa, lipobase aj 10 krát... na teličko používame A-derma telové mlieko Exomega, pekne premasťuje, necháva pokožkú vláčnu, červené fľaky sa nám po nej stratili, ale mastím aj ráno aj večer celé telo, v prípade potreby aj počas dňa, keď je pokožka suchá alebo extra červená...
na noc dávame 10 kvapiek fenistilu, keď vidíme, že je nervózny, lebo vtedy má tendenciu škriabať sa....
kamarátkin synček má tiež takýto problém, ona ho poumýva vývarom z rumančeka a natiera aj na tváričke Bepanthenom...

Každé dieťatko je iné, treba vyskúšať, určite však vynechať potraviny vyvolávajúce alergie - citrusy, med, orechy, mlieko, čokoládu....

ajka30
17. jún 2013

@bamb27 viem aku dietu myslis, ale ked sme zavadzali prve prikrmy, a to sme isli pekne pomalinky, nemal ziadne reakcie. Jasne snazime sa posilnovat travenie, ved aj preto tie gastro vysetrenia. Nedokazem nijak zistit z coho to ma, ani ziadni odbornici :( Dokonca aj pri mori sa ekzem zhorsil :( Toho zlateho stafylokoka ma stale aj v nose, tiez sme uz vyskusali asi vsetko konvencne aj alternativne ☹ Asi mi zostava dufat, ze z toho vyrastie.

bamb27
17. jún 2013

@ajka30 nie nie,,, mylis si zavadzanie prikrmov a eliminacno-expozicny test to su dve uplne rozdielne veci,,,, pri zavadzani testujes cca 3dni a cakas ci bude vsetko ok,,, po par tyzdnoch ma dietatko celkom slusny stravovaci repertoar, ze a nejake problemy drobneho razu je coraz tazsie odsledovat ...oni tie potravinove alergie su zradne v tom ze organizmus moze ostat citlivy na niektoru zlozku potravy az po par tyzdnoch ci mesiacoch s velmi vleklym a nenapadnym nastupom, preto su tieto alergie take zakerne, ze niekedy cloveka ani nenapadne podozrievat dane potraviny,,, a EET je taka diagnosticka technika ktora na par tyzdnov vysadi z jedalnicka najpodozrivejsie potraviny, ak sa stav zlepsi tak sa zavadzaju postupne naspat a to tak opatrne ze prve dni sa trebars len potiera pokozka alergenom, neskor za malu lyzicku zjest a postupne viac a sleduje sa priebeh,, ak sa stav ani po par tyzdnoch nezlepsi tak sa pravdepodobne alergen nevysadil a treba skusat aj menej obvykle potraviny ...pri diete treba dat pozor na uplne vsetky formy alergenu napr. pri mlieku aj mlieko v pecive, srvatku, hovazdie maso a pod. (ale to asi vies) ,,nebyva uplne zriedkava vec ze alergizuje nozaj napriklad jablko, mrkva, ci ryza ale v podstate uplne cokolvek
inak vyssie spomenute citrusy, cokolada, alebo casto sa uvadzaju jahody ci paradajky su nie alergeny v pravom slova zmysle, avsak obsahuju pomerne vela histaminu a ten vie alergicke prejavy zhorsit,,,
som to zhrnula len veeelmi velmi strucne,,, s cielom uviest do problematiky, ale je na tebe ako velmi si to nastudujes z inych dostupnych zdrojov,,,,
dalej je vhodne vylucit potravinys roznymi pridavnymi latkami, Eckami, konzervantami,,, lebo tie tiez vedia nedobre spravit,, preto aj co sa probiotik tyka je treba podavat len tie co taketo pridavne latky neobsahuju,,,

a to su len zakladne veci ktore som spomenula,,, ja som bola z tych stastnych ze sme vysadili mlieko a stav sa zlepsil,,, bez toho aby sme absolvovali celu torturu zistovania,,, proste pomohlo,,, no kebyze idem dalej tak nevaham a pustim sa aj do GAPS diety co vyssie spominala @jo111 ...len ta dieta nie je az taka jednoducha a samozrejma vec a musi sa na nu prejst postupne,,,, ale ma svoj vyznam aj vysledky samozrejme

jaaaj a este som chcela,,, vravela si ze uskodilo more,, no to je uplne bezna vec, pokozka si musi zvyknut na morsku sol, preto sa odporuca aspon 3tyznovy pobyt (co si nie kazdy moze dovolit, vsakano),,,, inak velky efekt robi aj inhalacia morskeho vzduchu zavcasu rano,,,
ono k zhoreniu priznakov najma co sa ekzemu tyka nastupi aj po vyluceni alergenu z jedalnicka,, co je prechodny stav a po par dnoch to prejde,,,,
no dufam ze som to nenapisala moc chaoticky,,, ber to len ako body od ktorych sa da odrazat ,,, uz snad len tolko ze EET je najmenej stresujuca a najpresnejsia metoda zistenia potravinoveho alergenu,,, a jedina 100%tna,,

jo111
17. jún 2013

@bamb27 samozrejme ja som len v skratke napisala o co sa jedna, inak by som tu popisala niekolko stran. A dat imunitu a mikrofloru do poriadku to trva vacsinou minimalne rok, u dospelych este dlhsie, kazdopadne knihu odporucam, nie je to ziaden blabol, autorka je lekarka s PhD z vyzivy a neurologie a sama si liecila syna po reakcii na ockovanie (autista).

bamb27
17. jún 2013

@jo111 ano ja viem,, citala som ju,,, a je to vazne na dlho,,, a tiez odporucam precitat, ako si aj ty pisala, aj ze by sa niekto priamo na nu nedal lebo asi to chce vela energie (vsak? ..ci da sa v poho) ..je tam krasne vysvetlene vysvetlene co sa deje v tele, ako a preco ...dost to pomoze niektorym veciam porozumiet, nakolko imunita je dost abstraktny pojem 😉

jo111
17. jún 2013

@ajka30 ekzem sa vzdy rapidne zhorsi ked zacnes s liecbou, je to uplne normalna reakcia. bamb27 pise velmi presne a pravdive info, navyse tu je problem, ze kazdemu zaberie nieco ine, neexistuju dva rovnake pripady. Ja som mala pokoj na 4 roky, mohla som jest co som chcela po intenzivnej lymfodrenazi a diete 6 mesiacov, ale ked som s tym zacinala, tak sa mi stav na zaciatku tiez velmi zhorsil a potom zacal ustupovat. Je to znak toho, ze liecba zabera, jednoducho povedane.

jo111
17. jún 2013

@bamb27 ja si praveze nemyslim, ze ta dieta je taka narocna, praveze skor naopak, len na prvy pohlad to vyzera hrozivo, ale nie je to tak. Problem skor vidim v tom ako zohnat maso od chovatela a surove mlieko, lebo u nas su tieto veci dost tazko zohnatelne a drahe. Takisto zeleninu a ovocie bez pesticidov, u nas skoro nonsens pokial nemas zahradu.

jo111
17. jún 2013

Zaklad je zahojit creva a zaludok a to znamena vela zivocisnych tukov, fermentovane mliecne vyrobky (ano, viem, ze mlieko vseobecne ekzem zhorsuje, ale fermentovane vyrobky zo suroveho mlieka- jogurt, kefir doma robene maju opacny efekt ale tiez sa zavadzaju postupne), tepelne upravena zelenina, vyvary z masa a kosti (tie klasicke ake robili aj nase babky), ale hlavna vec je, ze maso nesmie byt napakovane antibiotikami, co zvacsa tie z obchodu su, proste vsetko cerstve, naj od seriozneho chovatela. Postupne sa zavadza aj ovocie neskor ale trva to kym sa prejde na surove ovocie a zeleninu. Ziadny chlieb, ryza, vlocky, sladkosti, muka, nic so zlozitymi sacharidmi.
Kozmetika len prirodna, atd.
Ludia s ekzemom podobne ako ludia pripadne deti a inymi problemami (ale tu sa bavime o ekzeme) maju vysoku mieru toxinov v tele kedze imunitny system/creva nepracuju ako maju. Preto treba zamedzit aby sa do ich tela dostavali dalsie, zahojit GIT a potom detoxikovat telo od uz nahromadenych toxinov (faza cerstvych zeleninovych stiav, atd.)

bamb27
17. jún 2013

@jo111 dakujem za zhrnutie,,, hej hej,,, kedze som sa do toho ani nepustila, priznavam ze to na mna zaposobilo hrozivo a skoncila som prave niekde pri tych mliecnych vyrobkoch,, nakolko som mala respekt a chcela som ich podrzat v distanci,,, a teda obdivujem ze si do toho sla,, sama o sebe dieta myslim zvladnutelna ale asi by ma dostalo to zhananie bezchybnych potravin,,, kazdopadne mat tazky problem s imunitou s ktorou si neviem poradit tak u mna na prvom mieste pred inymi metodami,,,

jo111
17. jún 2013

@bamb27 este som do toho nesla, studujem okolo toho, mala som blby mesiac a mam v tele prilis vela anestetik a oziareni z rentgenu a obavam sa, ze by ma dorazila die- off reakcia ☹ takze chcem pockat, kym to telo ako tak spracuje a unormalni sa a zacat.
Inak nasla som tu na MK diskusiu Gaps dieta 😲 neveriiim zrazu na mna vyskocila, az nieco pototo pri nakladani zeleniny tak sa aspon mam kde poradit 😀
S tymi potravinami osobne az tak problem nemam, okolo mna je vela fariem a priamo v meste mam farmarsky trh (zijem v zahranici).

jo111
17. jún 2013

@bamb27 ved prave, ze je velmi komplexna, a vies si odvodit aj vela suvislosti so svojim stavom a reakciami.

mizulienka
21. feb 2014

ahojte, neviem, ci tu este niekto prispieva, ale skusim 😉 mala ma problemy s kozou od narodenia, okolo pol roka jej zacal ekzem a dodnes s tym mame problemy...vcera sme boli u koznej, dala nam ATB na zlateho stafylokoka a aj kortikoidnu mast, uz som zufala, pretoze nic v podstate nezabera na dlhsie, staci obycajna nadcha a ekzem sa jej strasne zhorsi...aj teraz sme pred mesiacom brali solmucol a zareagovala nanho, doteraz to nemame pod kontrolou...som si vedoma, ze problem je niekde vo vnutri ale vobec neviem, ako sa dopatrat ze co? reaguje na mnozstvo potravin, ale testy potvrdili len alerigiu na roztoce, bielok, brezu...

emka13
autor
21. feb 2014

@mizulienka ahojky v teme atopicky ekzem ako ho riesit sa obrat na kam.zyk ona je odbornicka...tam sa to rozobera podrobnejsie...drzim palceky moooc

mizulienka
21. feb 2014

@emka13 si mila, dakujem za radu 😉