Malí sa kolíše, kýva a hojdá. Máte s tým skúsenosť?

yasminapo
15. sep 2009

Ahojte,viete mi niekto poradit?
moj maly je z dvojiciek /chlapcov 21 mesiacov/, asi pred mesiacom sa zacal kolisat, kyvat,hojdat,dopredu a dozadu len ked sedi na gauci.
Je to ten pohyb ako maju deticky v nemocniciach ked sa pre ukludnenie takto pohybuju v postielkach.Lenze moj maly ma pozornost non stop, minimalne ho nechavam sameho,len odbehnem do kuchyne alebo sa chvilu venujem druhemu a zacne sa otrieskavat... ☹
robi to len na gauci kde je to makke a v ohradke sietovanej kde je to taktiez pohodlne...o stenu ani nic tvrde sa neodraza.Ked sme vonku nerobi to...
Neurologicke sa to nepozdava, absolvovali sme EEG /je ok/ ale musime ist na Magnet.rezonanciu,som dost znepokojena, viete mi niekto poradit?mate s tym skusenosti?

helka101
15. sep 2009

Yasminapo.. naš to robil tiež, ale menší tak okolo roka, ked vedel sedieť sam bez pomoci... ale brala som to ako jeho záábavku, a neriešila to.. same to prestalo 😅 držím palce nech vam dobre dopadne magneticka a je to len jeho zááluba 😉

yasminapo
autor
16. sep 2009

helka dakujem...uz nikto naozaj nema s tymto skusenost 😒 ?

luciadan
17. sep 2009

ahoj, neviem, ci to pomoze, ja som uz "stara", ale stale pri zaspavani al. dlhsom sedeni musim kyvat nohou. a som normalna (aspon myslim🙂 ked som bola dieta, tak som sa pri zaspavani dokonca prevalovala zo strany na stranu, mamka to volala, ze sa "kolibem"... bez toho som nezaspala. trvalo to do 8 rokov,ked som bola v skole v prirode a hanbila som sa pred spolubyvajucimi 😖 odvtedy len kyvem nohou 😉 nebolo to len pri zaspavani, napr. ked som stala na zastavke, tak som sa hupala zo strany na stranu, z nohy na nohu. casto som si pri tom spievala a moja o rok starsia sestra sa za mna hanbila 😀 nikdy som nebola u psychologicky, nikdy to rodicia nijak neriesili, lekarka ma nikam neposlala. mna ten pohyb jednoducho upokojoval, bolo mi to prijemne. tak neviem.. mozno aj u tvojho syna je to len pre pocit upokojenia. moj syn mal napr. obdobie, ked si buchal hlavicku o tyce v postielke a tvaril sa zaujato, brala som to tak, ze objavuje svoje telo 😀 drzim palce, nech to dobre dopadne 😉

ygreen
17. sep 2009

a nemůže se malýmu jen líbit, jak se na gauči houpe?

dai
17. sep 2009

yasminapo ,
mam len take iste skusenosti ako ostatne dievcata...
malinka to robievala okolo 11 mesiacov, pri zaspavani to robila pomaly do 2-och rokov - ona si lahla na brusko vystrcila ritku a tou sa pohupovala hore dole - tiez ma vela pozornosti a nemyslim si zeby to robila z nejakeho neurologickeho dovodu...teraz to uz nerobi

inak to co popisujes mi pride ze sa mu to jednoducho na makkom paci - ako hojdacka - moja mala stale skace na posteli a sedacke, podskakuje na ritke, na hojdacke vydrzi aj hodinu - jednoducho ma ten pohyb rada ( inak ja tiez - hojdame sa casto spolu 🙂 )

drzim palce aby ta magneticka rezonancia nic neukazala a ty zistis ze je to len zaluba

med
17. sep 2009

Ahojky, naše malá to začala dělat asi v 10. měsících, když jsme jí sebrali lehátko pro mimina, na kterém se sama houpala podobným způsobem. Byla na něm přímo závislá a takhle se v něm uhoupávala ke spaní. Pak to začala děla na gauči, ale třeba i jindy, než když měla jít spát. Taky se mi to moc nezdálo a řekla jsem to doktorce, protože jsem se bála, aby si neomlátila hlavu a mozek. Poslala nás k neuroložce a ta mi řekla, že je naprosto zdravá a že to dělá buď, že se jí to líbí, nebo že tímhle způsobem masturbuje... To se mi ale moc nezdá, spíš se jí to líbí, jak to houpe. Dělá to dodnes a když jí teď řeknu, ať to nedělá, tak přestane. Podle mě už je to jen zvyk....

bobulle
18. sep 2009

Ahojky,
Klárka taky dělávala chvíli jeden stereotipní pohyb... řešila jsem to s neuroložkou a prý to děti dělávají... zjistí že tím přivolají pozornost... tak prostě přivolávájí 😉
Klárku to drželo jen chvíli.... 😉

yasminapo
autor
18. sep 2009

kocky dakujem za odpovede 😉
bobulle aj ja si myslim ze to je kvoli pozornosti...ked sa venujem druhemu dvojcatku hned to robi...a hned mi aj ukaze prstekom ze nono bum bum...vie ze ma to jeduje 😠

denisocka
19. sep 2009

yasminaPo - no poteším ťa,aj ked nerada to píšem takto vrejne , ale moj manžel to robí doteraz 😝 iba na gauči,proste sa nevie ovladnuť , aj ked ho napomeniem,prestane na chvílku a zas... .dlho som sa s tým nevedela vysporiadať,taketo kývajuce typy mam aj v práci-a to ked začne jedna tak sa kýve celá izba 😀 -ale naštastie,manžel to nema psych. povodu,proste je to jeho blby zvyk 🙄 - no čo už,ja si tiež hryziem nechty 😀

a neboj sa ty nič a nenechaj na malemu robiť pokusy len kvoli tomu 😉

katyl
19. sep 2009

ahojky, mam skusenost, moj brat to robil tiez, neviem kedy zacal, ale robil to este na zakladnej, tak co si pamatam, este na prvom stupni. Nasi to najskor asi neriesili, ale on to robil aj vedome aj mimovolne, teda v spanku a tak. Pozornosti mal dost, bol najmladsi, mama sa o neho starala asi az prilis 😉
Tak navstivili nejakeho psychiatra a preluskali vsetko, minulost a tak. Zistilo sa, ze pravdepodobne tam boli pretransformovane este nejake strachy a obavy este z maminho tehotenstva. Vobec neviem ako to potom prestalo, opytam sa mamy a potom napisem viac, ok?

yasminapo
autor
21. sep 2009

katyl budem velmi rada ak nieco zistis a napises...

alvares6
31. jan 2013

ahoj,
ja mám tiež takýto problém s malou. Má 2,5 roka a kolísať sa začala hneď ako začala sedieť. Najskôr som tomu nevenovala pozornosť, myslela som, že s tým prestane. Najskôr sa kolísala len vtedy keď sa uspávala. No časom som zistila, že sa kníše keď sa nudí alebo v nečinnosti. Kolíše sa tiež o gauč alebo si dá za seba vankúšik aby sa nebuchla.
Stále som ju napomínala no nepomohlo. Robí to aj podvedome ked pozerá telku, takže to už neriešim. Je velmi živá a plná energie. Doktorka ma ubezpečila, že je v poriadku a skôr to má ako zlozvyk.

lola15
5. mar 2013

Ahoj, mám 8 ročného syna, kývat dopredu a dozadu sa začal, ked sa naučil liezt po štyroch, ked sedel na gauči, tak takto dokázal aj zaspat. Vtedy som to neriešila, ale ked začal chodit do školky, tak ma na to upozornili učitelky, kýval sa ked sedel, ked vystupoval na besiedkach ... Išla som s ním k neurologičke ked mal 4 roky, urobila mu aj EEG, ktore bolo v poriadku, aj jej záver bol návykové kývanie sa a že by mal z toho vyrást. Kýval sa aj nadalej, ked ho upozorním, tak prestane, ale robí to stále. Ked začal chodit do školy, tak som to spomenula učitelke. Ked ho upozornila, tak prestal, ale je už druhák a neprestal. Bola som aj za detskou psychologičkou, urobila mu nejaké testy, kde mu vyšlo, že je nadpriemerne inteligentný, aj v škole mu ide velmi dobre matematika aj ostatné predmety, len sa nevie dlhšie na niečo sustredit. Ešte k tým príznakom: ak ho niečo zaujme (v televízii, nejaká hudba, obrázok) tak sa začne kývat, aj posediačky, aj postojačky. Niečo som hladala aj na internete, aj učitelka v škole mi hovorila, nech to skusim riešit, lebo sa to nezlepšuje. Pojdem určite k psychologičke, mozno aj na opakované neurologické vyšetrenie, lebo samo to určite neprestane a ked sa mi potvrdi to, čo som našla na internete, tak je najjvyšší čas to riešit. Neviem, či som vám nejako pomohla, ale možno je niekedy lepšie to nenechat tak a nespoliehat sa na to, že je to len zvyk. Ak budem mat niečo nové, určite dám vediet. Vidím, že su tu aj staršie príspevky, možno by bolo dobré vediet, či to u niektorých detí prestalo, u mojho zial nie ☹

5ka2mk
7. mar 2015

Ahojte baby, máte niečo nové? Moja malá má pol roka, ešte sama nesedí, ale keď ju držím na rukách, stále sa kolíše dopredu a dozadu. Ako to mám riešiť? či počkať ešte?

maickamf
7. mar 2015

@5ka2mk v žiadnom prípade neposádzať, kým sa sama neposadí. ona by teraz možno obsedela, ale nie je to vhodné pre vývin a môže mať ťažkosti v budúcnosti. doporučujem prečítať si psychomotorický vývin od narodenia...

5ka2mk
7. mar 2015

@maickamf Ďakujem za odpoveď, viem aký je psychomotorický vývin dieťaťa, nemusím si ho čítať. Nepíšem, že ju dávam sadať samú, sem tam si ju položím na kolená /mimochodom, ukážte mi jednu, čo to nikdy neurobila, keď ešte dieťa nesedelo/ Nie som blázon, aby som škodila vlastnému dieťatu tým, že ju budem nechávať sedieť. Lenže ten čas, čo troooška sedká, sa kolíše. Na tom som chcela odpoveď, či to je ok, alebo to riešiť, ako vyššie písali..

emilia25
7. mar 2015

Moj maly bude mat tri roky tiez ked bol malunky mi zacal zaspavat tak ze sa kolise z boku na bok.vtedy som to tiez riesila s detskou doktorkou je to pohyb ako ked je dieta v kociku a hojdate ho tiez mi povedala ze s toho vyrastie.robi to len sem tam aj to iba par krat a hned zaspi.vtedy to robil castejsie teraz ozaj iba par krat a nie vzdy.

amamicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
josefpihrt
1. jan 2016

nam robi rocna slecna to iste, ale len na hudbu 🙂

robin30
1. jan 2016

@yasminapo ahoj moj to robil a zistili mu autismuz tym ta sozrejme nechcem strasit mozno to nic nie je nas to robi led je nervozny alebo cakame v ordinacii u lekara aj v posteli sa hojda pomaha mu to zaspat u nas mri eeg bolo tiez ok mozno tvojho to ukludnuje treba psychologicku oni maju finty ako dostat diagnozy z deti 🙂

gviera
1. jan 2016

Ahoj, veru ja s tým mám skúsenosti u môjho syna /dnes má už 11 rokov/. Ale keď bol malý - akonáhle začal samostatne sedieť - až cca do 5 rokov. Stále keď sedel - v kočíku, ale hlavne v postielke a ohrádke, tak sa hojdal, kýval dopredu a dozadu. Vždy keď išiel spinkať, nevedel inak zaspať len keď sa takto hojdal. Keď bol trošku väčší a vedel rozprávať, tak sa ma často opýtal : Maminka môžem sa ukývať kým zaspinkám? Ja som ho vždy nechala. Pochopila som, že takto sa ukľudňuje a je to pre neho spôsob ako zaspať. Takže to nemusí znamenať nič zvláštne. Netreba sa naplašiť, niektoré deti to proste robia. A nezabiehala by som hneď k neurologickým poruchám, ani k autizmu, tam je veľa iných znakov a skúsený pediater a dokonca aj rodičia tieto znaky postupne rozpoznajú v správaní dieťaťa. Môj syn normálne z toho hojdania a kývania vyrástol keď mal 5 rokov a prestal spať poobede. Večer bol unavený a zaspával už potom normálne po uložení do postele pri rozprávke alebo rozhovore. Ale niečo mu predsa zostalo - keď je pri stole - tak neustále kýve nohou. A ja to vôbec neriešim, nevšímame si to, veď je to šikovný superpubertiak.

yasminapo
autor
1. jan 2016

ano preslo vela rokov od prispevku a mame autizmus ale nie ten co sa hojadal ale druhe dvojca uz mame 8 rockov@robin30

robin30
1. jan 2016

@yasminapo my mame 9 nas nerozprava a tvoj?

oresie34
15. nov 2016

@5ka2mk aja mam vtakom veku synceka a tuez to roby a tiez som sa chcela opitat ci je to ok

misa107
9. jan 2017

@lola15 Ahoj smiem sa opyatat ci to kyvanie prestalo..nevydaval pri tom aj divne zvuky...Aj u nas to momentalne riesim

andrea841
1. máj 2018

@5ka2mk ahoj ako ste dopadli moj robi to iste stale sa kyve dopredu dozadu

lillystranska
1. máj 2018

moj brat to robi tiez a ma 32 robil to od narodenia iba sa kival dopredu a dozadu robi to dodnes ked sa nemoze ,,hojdat” je nervozny podrazdeny. podla psychologicky sa tak nejak snazi vysporiadat s udalostami z daneho dna. vraj to nie je psychicka porucha dokonca to robi pred spanim a ked nemoze tak kiva aspon s nohami aby to zo seba dostal.

andrea841
1. máj 2018

@oresie34 ahoj ako ste nakoniec dopadli?zistilo sa nieco?tiez sa stale hojdame

5ka2mk
25. jún 2018

@andrea841 ahoj, uplne v pohode, mala je zdrava, spokojna, uz ma 3,5 roka 🙂 vystraja za troch ale inak jej nic nieje, preslo to.

andrea841
25. jún 2018

@5ka2mk super aj u nas to uz pomali prechadza snazim sa brat co najmenej na kolena