Malo by bábätko sledovať očný kontakt s matkou?

innna
9. okt 2009

Ahoj,

Mam 7 tyzdnoveho synceka..Vsimla som si, ze ked sa nanho pozeram (jemu do oci) a pritom ho oslovujem alebo sa snazim inak zaujat, velmi nereaguje, a pozera inde, len na mna nie (a ked sa aj na chvilu zahladi, hned sa odvrati...takisto reaguje aj ked mu ukazem nejaku hracku, jednoducho ho to nezaujme...je to bezne? dufam, ze to nie je nieco nezvycajne...🙂 zaujimalo by ma, ci takto male babatko uz dokaze reagovat na ocny kontakt s rodicom resp. s niekym inym...Zaujimal by ma vas nazor a ci je to normalne, resp. do akej miery taketo babatko vidi..A ako to bolo u vas?

Dakujem za nazory a odpovede,
Ina

nikollette
9. okt 2009

Podľa mňa to nie je nič nezvyčajné, však je ešte dosť maličký 😉

innna
autor
9. okt 2009

Ahoj Nikollette,
Viem, ze je dost malicky, len ma to tak znepokojuje, ze ci je to ok...🙂ako to bolo u vas? asi si to nepamatas...
🙂

kivanka
9. okt 2009

Innna, nasa mala ma 9 tyzdnov a tiez nemam pocit, zeby sa dokazala na mna pozerat. Ak ano tak iba nachvilku. Dajme im este cas....

innna
autor
9. okt 2009

Ahoj Kivanka,

To som rada, ze aj ty to tak vidis..mozno je to hlupost, ze som sa zamyslela nad tym, len som sa bala ci to nie je nieco zle...ked sa aj pozrie tak len na chvilu a ihned sa otoci, resp. odvrati pohlad...
Tak dufam, ze sa coskoro na nas budu nasi drobci pozerat aj dlhsie, vlastne nas uvidia cely zivot🙂))))))

lubatenko
9. okt 2009

Kazde dieta je individualne, nas syncek mal vcera 8tyzdnov a uz urcite pred 2 tyzdnami sa na nas zacal usmievat.

kivanka
9. okt 2009

Aj nasa mala sa vie usmiat...od ucha k uchu...len sa nevie pozriet priamo na predmet ked ho ma pred ockami...napr. nejaku farebnu hracku. Ak sa nanho pozrie tak je to len akoby nahodou..., ale kazdym dnom robime v niecom pokroky, takze zajtra nemusi byt tak ako dnes 🙂

xxveronikaxx
9. okt 2009

Ahojte chcela by som sa spýtat ake vyšetrenia sa robia u 1 mesačného bábätka okrem ultrazvuku klbou

zuza.m
9. okt 2009

ja si pametam že ani naš maly nejako extra nepozeral do oči a dokonca ked sme aj pisakli nejakou hračkou neotačal sa za tym.to že vidi sme ale vedeli lebo sme ho par krat videli že točil hlavičku ked niekto išiel po izbe,tak že je to asi normalne.a tak tiež sa usmieval aj ked neudržal očny kontakt,

segricka
9. okt 2009

xxveronikaxx -myslis standardne vysetrenia alebo nieco extra?
malo by mat urobene sono obliciek, mozgu - robili nam este v porodnici
okrem klbikov a ockovania proti tbc by mali 1m babatko vysetrovat len v poradni - klasicky vazenie, vysetrenie stetoskopom, prehmatanie bruska,...

petra1985
9. okt 2009

tak malinke babo vidi stale na velmi kratku vzdialenost.. nasa mala tiez pozrela len sem tam a hned odvratila zrak niekam inam..

danu
11. dec 2009

kloranebb • 1d • Včera o 20:49
Nenašla som nič k tejto téme a momentálne ma veľmi trápi. Moj syn ma teraz 5 mesiacov a ja som si vsimla, ze ked sa mu prihovaram, nedrzi pozornost ocami. Neviem ci je to vekom - ze je proste zvedavy a pozera po okoli, alebo v tom bude nieco ine. Dost ma to trapi. Je to akoby nejavil o mna zaujem. Pokym ho nesteklim po bruchu alebo mu nechytim obe rucky trebars tak sa na mna nepozera. Aby ste to lepsie chapali, nie je to tak vzdy. Ked k nemu pridem a prihovorim sa, vsetko je OK. Ten nezaujem sa prejavuje po dlhsom case, trebars ked sme spolu uz hodinku. Velmi ma to trapi. Neviem ci ho uz proste nudi moja tvar alebo sposob mojej reci. Zacinam mat z toho dost blby psychicky stav.. ved ked uz babo neviem zaujat tym ze sa mu prihovaram, tak potom koho. Ved tolko sa o tom popisalo za deticky miluju tvar svojej mamicky, ze je pre nich najkrajsia a tak... Neviem ci nerobim chybu aj v tom, ze vela na neho rozpravam tak, ze sa na neho nepozeram - robim presne to co mi na nom teraz vadi. Napriklad ked umyvam riad a on je za mojim chrbtom tak aby nebolo trapne ticho mu hocico rozpravam. Robim to spravne? Mozno vam niektorym nad tym mojim "problemom" zastava rozum no mna to fakt velmi trapi. Odobera mi to chut s malym nieco robit lebo ho "nudim". Je to hrozne.... Na jednej strane sa chcem riadit srdcom pri vychove a na tej mojej komunikacii - nie tvarou v tvar - nic zle nevidim, na druhej strane ma ten jeho nezaujem nastrbava, ci predsa len nerobim niekde chybu. Co na to vravite?

jankaxxx • 1d • Včera o 20:57
tak ja ti v tomto bohuzial nepomozem lebo som niekedy na tom podobne ☹ takze a mna budu zaujimat nazory inych mamiciek,lebo aj ja mam pocit ze sa maly niekedy so mnou nudi

katika1 • 1d • Včera o 20:59
kočky, podla mna je to úplne normálne 😉 a robíš dobre, že sa s ním stále rozprávaš!

momin • 1d • Včera o 21:05
povidejte povidejte povidejte!!! 😉 Na svete je plno zajimavych veci tak sou prcci zvedavi ale casem zacne poslouchat! 😉 On vas poslouch i ted. to ze na vas nekouka neznamena ze nevnima. 😵

mneme • 1d • Včera o 21:06
kloranebb, ved to je normalka, ze take male babo neudrzi dlhsie pozornost. je super, ze sa so syncekom rozpravas, tvoj hlas je prenho velmi dolezity, ale ved okolo seba ma take mnozstvo veci, ktore musi preskumat a spoznat, ze sa nemoze stale pozerat na teba ako zalubeny student 😉 nepoznam na toto "odborny" nazor, ale akosi citim, ze ak ho chces uputat, skus sa hrat s jeho telickom a spievat mu, "vyhadzovat" si ho do vzduchu, skusat opicky - u nas toto vsetko 100% zabera na zaujatie pozornosti 🙂

berenika39 • 2d • Včera o 21:13
ahoj, taky si myslím, že na tom nic není, nemůžeš chtít po takovém malém miminku aby ti věnovalo pozornost desítky minut. oni vydrží sledovat něco jen minutky, chvilku....a neva jestli je to mámina tvář nebo hračka. Prostě "hodinu" je strašně dlouho. Je toho na světě pro ně tolik nového, denně objevují nové a nové věci, a mamču mají pořád a stejnou....tak mu to pátrání a učení se dopřej, rozhodně si nedělej vrásky, že ti 5ti měsíční dítě nevěnuje pozornost hodinu.
Mimochodem, někdy i přehnaná pozornost může být na škodu, oni právě potřebují ten prostor sami pro sebe, aby mohli jen po svém sledovt, co je zajímá. Stačí ho dávat na různá místa v bytě, k oknu, otočit postýlku, v lehátku nosit tam, kde třeba zrovna jsi atd.

To, že se prcek s mamčou jakoby "nudí" 😉 😉 😉 , to je jasný, máma je pořád stejná a těch jiných věcí,tváří,zvuků a tak je tolik na světě!
Celkem se mi osvědčilo nechávat děti samotné v klidu si hrát po probuzení a jídle, když byly klidné a spokojené, později, když už nevěděli, kudy kam 😉 😉 , jsem se jim věnovala, přiměřeně věku. Nejvíc se tohle projeví později,jsou pak schopní si sami hrát,myslím tím takové ty batolecí hry s kostkama, autama, kramaření....

momin • 1d • Včera o 21:19
kloranebb pockej az s tebou bude doma protivny a bude plakat a prijde tata a bude vysmaty a vesely.. to teprv bude... 😀 nezajiem o maminku.... 😎

kloranebb • 1d • Včera o 21:22
mneme tie vsetky rady tvoje na zaujatie pozornosti robim - funguju - to je jasne. Som sa riadne nasmiala na tom opise "zalubeny student" 😀 a som trochu vytriezvela.. Vies ja sa uz pri tolkych monologoch citim ako blba. Nudim uz samu seba a asi som si to nespravne vsetko v hlave pospajala - chuda moj syn takto som ho do toho zatiahla. Este par pozvzbudeni a zda sa ze tema uz coskoro zanikne.

berenika39 • 2d • Včera o 21:29
no však to taky není nic na téma 😀 😀 . bud v klidu, užívej si prcka a nevyráběj si problémy, protože je fakt, že jak momin píše, bude ještě hoooodně věcí k řešení. nech občas prcka, at si studuje sám a pustte si třeba nějaký hezký cédéčko....

A třeba přidejte na nějakých aktivitách, návštěva, výlet,dlouhý prochajdy, at máš míň času na ty monology 😉 😉 😉

danu
22. jan 2010

petrarca • Dnes o 13:29
Ahojte. Mam 7 mesacneho synceka, ktory takmer vobec nereaguje na svoje meno. Pocut pocuje, sluchove vysetrenia mame absolvovane. Ked sa sam hra v izbe a ja na neho zavolam, nepozrie sa. Ked ale zaklopem, zabucham alebo vydam pazvuky, zareaguje. Ked si ho zdvihnem do vysky oci, hladi vsade mozne, len nie mne do tvare. Malokedy sa na nas pozrie. Aj ked mu leziem do zorneho pola, uhne a pozera inam. Je o 3 tyzdne skor narodeny. Pretacat z bruska na chrbat sa zacal len tento tyzden. (naopak nie), ale krasne sedi sam. Neurologicka vravela, ze vyzera byt v poriadku, treba dalej sledovat. Je vraj mierne hypotonicky, takze s nim cvicime.
Mate niektora/mali ste rovnaku skusenost? Budem rada, ak napisete svoj nazor alebo radu.

pia22 • 1d • Dnes o 16:27
Petrarca a nema lahko rozptylitelnu pozornost? Lebo su babätka, ktore sa dokazu zaujat, ine len tazko, jedno take mam doma😝. Ak sa celkovy vyvin javi zatial v poriadku, je urychlene robit nejake zavery. Kazde babetko je ine, neboj😉

vinifera • 1d • Dnes o 16:40
Tak náš malý ako 7 mesačný tiež nereagoval na meno. A teda mi to vôbec neprišlo divné.
Čo mi ale príde divné je, že píšeš že tvoj malý krásne sedí sám ale pretáčať sa začal len tento týžden. Nechápem ako si bábo čo sa ešte len začalo pretáčať sadne 😕

mikulka • 1d • Dnes o 16:43
To je normální s tím, že nereaguje na jméno. Ještě je brzy. Malinko by mne znepokojovalo to, že neudrží oční kontakt. Ale tady nezbývá, než vyčkat.

S tím sezením to myslíš jak? To je taky dost brzo? Víš, že nesmíš posazovat, dokud se dítě do sedu nedostane samo? 😉

susik77 • 2d • Dnes o 16:43
nasa nas ignorovala hadam do 1,5 roku, nepozerala nam do oci, nechcela nas objat, myslela som, ze je autisticka 😀
teraz v 2 rokoch je uolne ok 😉

petrarca • Dnes o 17:05
Dakujem za reakcie. Tak s tym sedenim, hej, on sa este sam neposadi, ale sediet sedi pekne. Ja viem, ze by som ho nemala posadzat, ale to by uz potom len lezal. Ked si udrzal v sede rovnovahu, zacal sa uplne inak zaujimat o hracky a vtedy to prislo. Trocha sa rozhybal a pretocil sa. Ako da mi zabrat, verte mi. Je to strasne dobrucke babatko, ale iste veci ma ako vidite znepokojuju. K neurologovi sme isli aj kvoli motorike (ze sa nepretacal), aj sledovaniu....ale vyzeralo to byt v poriadku.

Susik, presne taketo nocne mory mam aj ja. Aj ked sa autizmus prejavuje o moc neskor, umara ma co i len pomyslenie na to. Takze tiez nekukala mala do oci? To je super, ze teraz je mala v poriadku. 🙂

susik77 • 2d • Dnes o 17:37
ano, vtedy ma ukludnila jedna holka z konika, myslim ze sa specializ. na take deti. neboj, fakt je to uuuplne normalne. Nie je nahodou moc aktivna. moja vtedy reagovala tak, ze ked sme ju drzali na rukach, ani na nas nepozrela, len chcela ukazovat obrazky na stene a pod., akokeby sme ju nezaujimali. A mala som pocit, akokeby bola v kuse taka rozbehana a nekludna. Teraz pride k nam, sadne si na kolena a objime nas. Je to vekom 😉

germik • 1d, 14tt • Dnes o 17:43
naša malá sa mi tiež moc nechcela pozerat do očí, ale sa to zlepšilo, teraz už chvilku vydrží, ale možno je to tým že je neposedná a na nejaké pozeranie sa do očí nemá čas 😉
s reagovaním na meno by som si až takú hlavu nerobila, myslím že ste ešte maličkí

A s tým posadzovaním by som to okamžite zrušila, to je jedna z najhorších vecí ktoré možeš pre svoje dieta spravit, ked bude mat skoliozu alebo bolesti chrbta tak si na to spomenieš 😒 Babo na všetko príde samo, nemaš sa kam ponáhlat, hlavne ked mate vyšetrenia u lekára za sebou a všetko je v poriadku.
Mám známu, ktorej malá sa v 7mesiaci tiež ešte nepretáčala a vlastne nič nevedela a do 10-teho mesiaca sa stihla pretáčat na obidve strany, plazit sa, lozit a sediet.. Malý bude musiet trošku vydržat bez sedu, pokým na to nepríde 😲

petrarca • Dnes o 17:56
Dakujem dievcata, velmi potesi povzbudenie. Susik, presne ako pises. Ked je na rukach, alebo sa sam hra, ani na nas nepozrie. aaaaaaaaach, kym tie nase deturence vyrastu, co sa mi nastarostime. 🙂

Germik, s tym sedenim mas urcite pravdu. Budem sa snazit to obmedzit a zrusit. Ved to, ze to teoreticky tiez vsetko ovladam, ale maly je velmi spokojny ked moze sediet. No nic, suma sumarum, bude musiet vydrzat poleziacky.

zuza.m • 1d • Dnes o 18:20
no mne maly nereagoval ani na zvuky proste sa neotočil a pritom počul,ale to bol malinky,nneznašal ked ho niekto pohladkal po hlave alebo po teličku ani ja ani tato nikto.tiež som myslela dufam že nieje autista.teras sa tuli rad ale stale nema rad ked mu chitim napriklad ručičku,hned si ju zobere.určite nemasli na to najhoršie deti su všeliake a všetko sa len učia.

andykov
22. jan 2010

hoj holky, já taky přemýšlím jestli je vše oki, malá má oční kontakt dobrý i sociální, smích, úsměv, nebojí se lidí... Docela se i mazlí, ale stále v 9 měsících moc nereaguje na jméno, to jen tak když zrovna není nečím zaujatá, slyší rozhodně dobře si myslím, ale stále nežvatlá ☹ ani moc nebrouká a nebroukala, skoro nepláče, nevyžaduje nijak extra pozornost, hraje si sama s hračkama... Ale trápí mě, že ani moc neopakuje, paci paci, berany atd. nerozumí slovům kde je dudu, halo, táta a tak. Tak nevím na rehabce mi řekla, že už aspoň žvatlat by už měla, ale že se jí zdá v pořádku... Prý vyčkávat dál.

petrarca
27. jan 2010

Ahoj Andy, prepac, ze reagujem az teraz. Vidim, ze kazda nieco riesime. Moj maly tiez nie je dvakrat ukecany, ale to tiez urcite pride. Ja si myslim, ze naozaj musite len vyckat. Mas jednoducho kludne dietatko, to je vsetko. Kamaratkin syn mal 11 mesiacov, ked vydal prvy hlasok!!! Nie zvatlanie, ale nejaky ten hlasok. Mysleli si, ze je naozaj nemy. Navyse stale len lezal a nejavil zaujem o ziadne hracky nic. Teraz ma 6 rokov, chodi do skoly, krasne rozprava a je velmi chytry,motoricky zdatny, uplne zdrave dieta. Absolutne s nim nemaju ziadny problem. Ja verim, ze Tvoja mala aj ten moj betarik potrebuju len cas. Okrem tohto pripadu (ver mi, ze som sa tiez vypytovala hore-dole po mojom okoli), bolo este veeeeeelmi vela deticiek, ktore vobec neblabotali, niektore az do dvoch rokov, ale potom ZRAZU nadherne pospajane suvetia. 🙂

lenka1smejka
27. jan 2010

mojej znamej do 3,5 roka nepovedal ani slovo a z jedneho dna na fruhy vedel vsetko povedat

aninka30
15. feb 2011

ja mam skoro 5 mesacneho a tiez ma trapi ze nenadvazuje ocny kontakt, nikde na nete som nenasla ci je to normalne alebo sa ma zacat obavat? 😨

nikuskabee
16. feb 2011

Náš synček je náročné dieťatko.Asi týždeň si všímam,že ked sa ráno zobudí a hráme sa v posteli,oslovujem ho menom a on sa pozerá k oknu.Pár krát ho ohlásim a potom sa začne smiať.Začala som si to viac všímať.No a včera som ho prebalovaľa,otáčal sa na bok,chcela som mu obrátiť pozornosť na kačičku,tak som ňou pri druhom ušku zapískala a nič,ani sa neobrátil.Alebo sa rozpráva s ním niekto a začnem na druhej tlieskať a ani sa nepohne.Keď bol menší,tak sa hneď na všetko buchnutie ľakol.Môže 5 mesačný ignorovať?:??Ďakujem

danielik79
16. feb 2011

@nikuskabee no s týmto by ti vedela poradiť strapco13 .Určite mu robili vyšetrenie zvuku ako novorodeniatku v NZ.Ja som tiež mala podozrenie u malého ked mal 3 mesiace pýtala som sa na to dr a tá ma odbila Nakoniec som ho ako zvyšajne po kúpaní poutierala a vatičkou mu vytrela ušká a vatička ostala čierna ešte v ten deň mm zašiel za ušným kedže je od nás z dediny .Zkonštatoval pleseň a malý sa nám liečil na zápal stredného ucha dlho a nakoniec som bola rada že očuje kedže mu tie zápaly recidovali čiže má zápal stredného ucha každý rok.Preto by som určite navštívila ušného dr a všímala by si hlavne či si nechytá uško alebo si ho netre.V NZ je velmi dobrá ušná hned na autobusovom dr Šumská vezme ťa s bábom aj bez papiera akurát papier vybavuješ potom dodatočne číslo do ordinácie je0356420192.

nikuskabee
17. feb 2011

@danielik79 vyšetrenie robili,ked sme šli domov z nemocnice.Boli sme aj na ušnom,ale kvoli tomu,že si trhá ušká a doktor mu pozrel do uška a povedal,že je všetko ok,že to môže byť od zúbkov.

danielik79
17. feb 2011

@nikuskabee skúsila si mu zatlieskať alebo okrem šušťania s papierom urobiť aj iné zvuky ak neriaguje fakt chod s ním ku dr a nedaj sa odbiť .Skús mu pustiť aj rádio či sa obzrie alebo bude hladať čo to je.

adelka97
7. júl 2018

@danu dobré ráno 🙂 mám taký istý problem ako vy môj malý ma 6 týždnov tiež nemá rád keď ho chytíme za tváričku pohladkáme ... stáva sa pár krát že sa zahladí a keď sa mu prihováram vôbec neotoči hlavičku a keď je zahladený tak sa usmieva hrkuta si
No nie je to tak vzdy velmi vela sa s nim rozpravam a ked sa na mna pozera tak sa smeje hrkuta hadze ruckami a nozkami no velmi ma trapi to ze niekedy na mna na moj a okolity hlas nereaguje neviem ci je to v poriadku kamoska mi vravela ze mozno zle pocuje ale ked mu spievam a rozpravam sa s nim a pozera sa na mna tak sa
Usmieva a povedala ze mozno je autista ze takto sa to prejavuje...
Neviem co si mam o tom mysliet no je mi stoho velmi smutno az doplacu ked sa mu prihovaram a on nereaguje na moj hlas alebo ked mu otocim hlavku ku mne a on aj tak s ockami kuka uplne inde :( myslite ze je to v poriadku ?

zuz02
7. júl 2018

@adelka97 hlavne sa pri tak malom bábätku ešte nestresuj. Ono sa postupne vyvíja a dozrieva. Ešte je príliš maličké. Ak máš pochybnosti, porad sa u doktorky v poradni. Ale zbytočne si nerob stres vopred. Tu ti aj tak neporadime, keďže babo nevidíme, ako reaguje. Navyše je veľmi maličké, ono sa ešte len vyvíja. Postupne sa začne viac venovať okoliu. To chce len čas. Tieto prvé týždne po narodení sú také. Tie bábätká sú ako bábiky.

pieksamaki
7. júl 2018

@adelka97
píšeš,že má 6 týždňov...myslím, že cca po 10 dňoch začína dieťa vidieť V nejakej vzdialenosti, dovtedy rozoznáva svetlo, tmu....
Naozaj mu daj čas, jeho centrálna nervova sústava dozrieva A bude dozrievat do jedného roka...je to úplne V pohode, veď sa na teba usmieva ,keď sa S ním rozprávaS....ono sa nedokáže dlho koncentrovať, tak nepozerá A nevníma tvoje rozprávanie dlho....pozerá potom akoby inde....je pár týždňov na svete.....Ak dáva najavo pocit hladu..tak je to úplne V pohode....Teraz potrebuje len späť A papať.....Naozaj sa neboj, je to O vývoji, nájdeš si to aj V prospektov Z pôrodnice....A pediatrická ho bude tiež sledovať....
nemyslí na autzimuS, veď to je úplne zbytočné....teš sa Z jeho tvárický, prveho usmevu, .....ono sa to bude meniť každý týždeň, mesiac....
buď vďačná, že nemá napr.kolíky, to by si tu písala,že prečo plače, preto usudzujem,že je pokojné spokojne bábo.....

A Gratulujem K dieťatku!

zuzipolo
7. júl 2018

@adelka97 ahoj,my máme 7 týždňovú dcérku a tiež sa správa asi tak ako tvoje bábätko a vôbec si nemyslím,že by bola pozadu alebo nebodaj autista..ešte máme malinké detičky,moja sa zvykne pozerať aj na mňa keď jej niečo hovorím ale dlho ešte nevydrží..viac ju zaujíma svet okolo ,farebná stena atď..podľa mňa má ešte čas,momentálne včera objavila,že zo slín sa dajú robiť bublinky a teraz má z toho super zábavu 😂 nestresuj sa,každé dieťa je iné a keby nebolo niečo v poriadku tak by ti pediatrička povedala 😋

petuska2222
5. sep 2019

@danu môžeš mi dať prosím na seba mail?