Mám dať vybrať nosné mandle štvorročnej dcérke?

mirisel
12. mar 2014

ahojte,poradte mi ci mam dat malej vybrat mandle,dost tazko sa jej dycha, vlastne skoro stale dycha ustami,v noci chrape.Teraz cez zimu mala aj casto nadchu az z takym zapachajucim hlienom,pytala som sa dr.povedsla ze nie.Na krcnom zasa ze urcite dat vybrat..ja neviem, dakujem ak sa podelite o vase skusenosti,ci to pomohlo,ci dorastaju tie mandle..

janinah
12. mar 2014

@siska53 o kolkoročných deťoch sa bavíme?

adija13
12. mar 2014

ahojte, my sme dali vybrat na zaciatku minuleho mesiaca, dychanie sa jej upravilo, dokonca prestala mat problem s vyslovnostou tzv. sykaviek, tiez prestala chrapat a po 4 rokoch spinka so zatvorenou pusou 🙂 . no ale.....teraz ma zapal priedusiek, vsetko jej to steka dolu, neviem ci to je tym, no ked jej odsavam hlieny ide to z nej lahsie. u nas je maly odstup casu, ale viacero doktorov mi povedalo, ze vybrat. my sme boli ambulantne a dali jej taky oblbovak, ze si pamata akurat to, ze bola priputana o stolicku 🙂
ale ak budes riesit ambulantne, priprav sa na potoky krvi pri cisteni a prvom smrkani, ja som to nezvladla a manzel ratoval mna aj smrkajucu malu 🙂

siska53
12. mar 2014

@janinah 4r. a 2r.

leanax
13. mar 2014

@siska53 no ja som tiež v pomykove z toho. Ono moja nechrápe, dýcha nosom a momentálne netečú jej sople , ale hlieny má. Inak bola dosť často chorá a musela často brať antibiotika. Takže som sa rozhodla, že teraz bude brať sirup Zodac dva týždne,dala nám ho naša detská doktorka, urobíme alergologické testy v KE a potom podľa výsledkov sa uvidí, ale ak stále bude rozprávať cez nos tak dáme znova krčné vyšetrenie a ak povedia, že má isť mandla von tak pôjde. Prečítala som si tu veľa príspevkov a s veľa mamičkami som sa vžila čo sa týka strachu z operácie, takže majú pravdu v tom, že pre svoj strach trápim svoje najmilovanejšie dieťa.

sisi76
13. mar 2014

ahojte holky,po tom,čo som si prečítala vaše príspevky,mi nedá na to nereagovat.som z oboru,takže viem,o čom hovorím,a aj moj malý to už má úspešne za sebou a rozhodla som sa správne.pokial vaše deti chrápu,dýchajú cez otvorenú pusu,majú výpadky dychu počas spánku,trpia na rýmy,časté infekcie dých.ciest a středoušné zápaly,majú potiaže s rečou a v noci majú nočné mory a pomočujú sa a je pri ORL vyšetrení zistená vačšia nosná mandla,tak jedoznačne s mandlou preč.deti,ktoré majú velkú nosnú mandlu,v podstate nemožu dobre dýchat a v podstate sú trvale v hypoxii-teda majú nedostatočný prísun kyslíku do organizmu.mandla je vlastne prekážka,alebo je mnadla malá,ale škaredá-plná hnisu,hleinov a je trvalým zdrojom opakovanýchin fekcií dýchacích ciest a středoušných zápalov.nosná mandla vlastne napomáha rozvoju infekcie a udržuje infekciu v tele dlhšie,to znamená,že aj normálny infekt može trvat dlho aj niekolko týždnov.zákrok je v celkovej narkoze,trvá aj s narkozou do 15-20 min,max.30 min.robí sa endoskopicky cez dutinu ústnu,ale pod dohladom optiky-to znamená nie naslepo ako kedysi a preto po takomto zákroku nosná mandla nedorastá!!ak ano,tak to nebol kvalitne urobený výkon,u nás recidívy nemáme-myslím na našom odd a od našich pacientov.deti výkon zvládajú výborne,na nič si vačšinou nepamataju,bolesti sú ierne,skor večer plačú,že majú hlad.u nás leži dieta 24 hod a može byt s matkou alebo príbuzným na odd celý čas.matky riadne poučíme ako sa chovat po výkone,po týždni je kontrola na našej ambulancii.samozrejme každý oper.výkon má svoje riziká,po odstranní mandle dieta može krvácat,stalo sa to aj u nás,ale ojedinele.v tomprípade sa dieta pokial krvácanie pretrváva musí uspat a krvácanie zastavit.ale ako vravím,sú to ojedinelé prípady-teda nie časté.benefit tohto výkonu je jednoznačný pokial je dobre zindikoavný,matka riadne poučená,ak má dostatok informácií o zákroku,jeho priebehu a pokial to s lekárom preberie ,tak tam nevidím žiadny problém,je to aj o osobnom prístupe k rodičom.u nás každý rodič je osobne ústne poučený a prečíta si to aj v písomnej forme a musí to podpísat pred zákrokom.nikoho do ničoho nenútime,rodič sa nakoniec musí rozhodnút sám,je to predsa jeho dieta.samozrejme,že ak dieta nastúpi do školky alebo školy,tak je zo začiatku častejšie choré,je v novom kolektívea je to prirodzené.takže ak sú v kolektíve deti choré,alebo je epidémia hlavne v zime,tak možu byt choré aj po tom,čo už nemajú nosnú mandlu.výkon vám na 100 % nezaručí,že vaše dieta nebude už nikdy choré,ale má svoj benefit a ak je správne indikovaný ORL lekárom,tak určite prinesie prospech dietatu a jeho zdravotn.stavu,to je moj názor nielen ako odborníka,ale aj ako matky,píšem vám aj na základe svojich vlastných skuseností z praxe.dúfam,že som vám svojím príspevkom aspon trochu pomohla zorientovat sa v danej problematike.všetky maminky na fore zdravím.

sisi76
13. mar 2014

a ešte niečo,nejaká maminka písala ,že dieta malo výkon ambulante bez narkozy? to sa mi nechce verit,v tejto dobe to snad už ani nie je možné!a to šlo po zákroku domov?k jednoznačne doporučujem výkon endoskopicky v narkoze.dieta nie je v strese,spí a na nič si nepamatá a hlavne je to výkon pod kontrolou zraku,takže nie naslepoa preto by tam po výkone nemalo nič zostat,práve po výkonch len v takzvanom oblbováku bývalo velaiš recidív.v ČR snád nenexistuje ORL pracovište,ktoré by to ešte robilo bez narkozy.až sa desím,že takéto pracovište ešte existuje.každe dieta je predsa pred narkozou riadne vyšetrené pediatrom s odbermi včetne zrážania krvi a pokial je rizikovejšie-astmatik,epileptik,tak o tom anesteziolog vie a podla toho dieta uspí,prístup je vždy individuálny.ak by bolo riziko narkozy vačšie ako benefit výkonu,tak by predsa dieta nikto neoperoval.aspon teda dúfam.

siska53
13. mar 2014

@leanax ja som,stale na,vazkach,skor moj muz je proti,ma obavy(ale,to aj ja,len,ja som v operaciach ostrielanejsia).
fakt,no,jedna dr.povie vybrat,len u nej sme mali pocit,ze si len ksefty nahana. Druha,ze podla nej este netreba,ze skor ta sliznica je alergicky sfarbena. Tak neviem,ta mandla je na rozhrani u oboch,preto to vahanie.

siska53
13. mar 2014

@sisi76 dakujeme,no aj tak nevieme,co spravit,ked jedna dr. vybrat,druha,ze netreba este,ved som to uz pisala..ako sa vravi,potom babo rad...

veriiii
13. mar 2014

@mirisel mne vyberali ako 3 rocnej, dovtedy som byvala casto chora,ale potom zevraj akoby utal.a hej, mozu dorast nosne..ale aj krce,-ak sa nevyberie komplet cele tkanivo..a preco detska neodporuca?ono to asi zalezi od celkoveho nalezu, mava len obycajne nadchy, ci je nieco vykultivovali z nosa(bakteria)//?na krcnom na jednej strane vedia najlepsie na druhej asi by vyberali kazdemu😀

sisi76
13. mar 2014

je to otázka dovery lekár a pacient,ako vravím,rodičom všetko trpezlivo a jednoducho vysvetlím,prečo práve u ich dietata mandličku vybrat,nikoho nestraším a ani netlačím do výkonu,rozhodnut sa musia samni,90% rodičov sa rozhdne pre,niektorí sú nerozhodní ,prídu až sa rozhodnú a dohodnú medzi sebou,a niektorí to odmietnu,ale tých je málo.a nie je určite dobré chodit od jedného doktora k druhému a pýtat sa na názor a dieta stresovat opakovaným vyšetrením,a sú rodičia,ktorí to robia pravidelne a majú z toho len chaos.a názor pediatra či dat alebo nedat by ma príliš nezaujímal,pokial dieta nemá iné závažné choroby,ktoré by dieta robili rizikovejším z hladiska výkonu a narkozy.občas konzultujeme dieta s jeho alergologom ak je astmatik,ak má iné aler.prejavy alebo je astmatik či má poruchu imunity.ale vačšinou sám pediater a alergolog nám posiela dieta k vylúčeniu nosnej mandle a v prípade pozit.nálezu v korelácii s klin.nálezom operujeme ./neoperujeme len preto,že tam nejaká mandla je,ale dieta má aj nejaké potiaže ktoré majú jednoznačnú súvislost s nosnou mandlou/. Píše sa,že pokial mandla do 6.roku nezmizne/nezmenší sa/,tak už nezmizne.tak si ti preberte každý sám.

siska53
13. mar 2014

@sisi76 no len my sme ju nemenili kvoli konzultacii,ale ona z toho centra definitivne,odisla. Ja som to s nou chcela este raz prebrat a zopakovat fibroskopiu,ci je zmena k horsiemu,alebo to stagnuje. Ano,je pravda,ze deti viac nadchovali vlani,ale aj my dospeli sme boli a dokonca castejsie a s horsim priebehom,ako deti.
ale mas pravdu,rozhodnut sa musime my rodicia. My si to zvazujeme a uvidime,ako sa situacia vyvinie. Ja chxem este s imunoalerg.prebrat tu sliznicu,ze z coho je alergicky zafarbena.

25daniela
13. mar 2014

@sisi76 dobry vecer, chcela by som sa opytat na nieco, ak ma dieta 9 rokov a na mandli v nosohltane sa jej robia hlieny, je nutne ju odstranit ak nieje zvecsena? Aj mne sa to stava, to zahlienenie. Niekedy preplachcem nosohltan slanou vodou a mam pokoj na cas a niekedy nezaberie ani to. Treba sa tym zaoberat alebo tomu nechat tzv volny priebeh.

sisi76
14. mar 2014

@25daniela ahoj daniela,ak má zvačšenú nosnú mandlu,ktorá je s hlenmi a hlavneak je tvoje dieta častejšie chore -má často nádchy,ucpaný nos,zahlienená,časté infekcie dých.ciest,tak by som ju preč dala,mandla nemusí byt vtedy velká,ale je zdroj bakterií a opakovaných tahajúcich sa infekcií. a ak nie je v nosohltane žiadna mandla a je často chorá,tak by som to smerovala na alergologa-vylúčit alerg.zložku a vyšetrit v akom stave má imunitu.znížená imunita može byt tiež príčinou respiračných infekcií.ak je chorá len pár krát do roka a inak nemá problémy,tak by som to neriešila zákrokom.zdravím ta

deny3
14. mar 2014

@leanax ja chodím na Rastislavovu k Hutkovej, ale teraz som v takom štádiu, že neviem, či tam ešte ku nej pôjdem. Celkovo neviem, či mám ešte s malým chodiť na alergológiu, keďže žiadnu alergiu nemá potvrdenú, akurát z kožných testov určila, že má začínajúcu alergiu na roztoče. Nasadila mám lieky broncho vaxom, samozrejme aerius, ten je dnes asi módnym hitom lekárov, len ja som žiadne pozitívne účinky nepostrehla. A broncho vaxom som tiež vysadila, som na 100% presvedčená, že mal u nás negatívne účinky v podobe dráždivého kašľa a horúčok.

deny3
14. mar 2014

@leanax chodili sme aj do novej nemocnice, ale je tam podľa mňa dosť blbý systém, stále ked sme prišli, iná lekárka, iný názor, prvá bola Hradská, tá mu hned preplachovala uši, užívať aerius a nosná hygiena, o mesiac kontrola, iná dr, meno už neviem,tá nasadila nasofan, o mesiac kontrola, zase iná dr, stále sa merali ušká, krivka stále skoro plochá, no tá posledná len skonštatovala, že no tak má plochejšiu krivku, nevidí dôvod, aby sme tam chodili, tak sme tam dochodili. Lenže na jeseň malý behom dvoch mesiacov bol trikrát chorý, trikrát atb, tak som išla zase za iným krčiarom, veľmi zlatý, odporúčam,v Medicínskom centre, dr. Matuška, krivka plochá, ale odporúčil nás na gastro, zároveň cvičiť cvik, neviem ako sa volá, nafúknuť líca a akoby fúkať so zavretou pusou a zároveň žuvať žuvačky, chodiť von za každého počasia,po mesiaci žuvania sa krivka o niečo zlepšila, na gastre zistila reflux, odporučila potraviny,ktorým sa vyhýbať, v našom prípade to boli predovšetkým sýtené nápoje a mentolové cukríky. A teraz na jar dúfam, že už bude lepšie, že si zase leto užijeme v pohode. 🤐 😵

25daniela
14. mar 2014

@sisi76 dakujem za odpoved, lebo ona napriklad tuto zimu nebola zavazne chora ani raz, ked prisli sopliky, preplachovanim sme to preliecili, jej sa tam tvori hlien, ale nieje to velmi zavazne, iba ja to pocujem pri jej rozpravani, inak chora nieje. Velmi uz sa mi nechce chodit s nou k alergologicke, lebo ta sa bude snazit napchat do nej neake lieky proti alergii, ale tie jej nikdy nezabrali tak, abysa zbavila toho zahlienenia, iba vedlajsie ucinky mala zle. Ked bola malicka, mala potvrdenu alergiu na mlieko, ale tej sme sa zbavili dodrziavanim bezmliecnej diety. Bohuzial, ked zacala chodit do skoly, skolske obedy neviem ovplyvnit, skolkarsku stavu mala malicko upravenu.

lusja
29. dec 2015

@cikyta u akeho ORL dr ste boli? nasmu chcu len vyberat a vyberat mandle... ☹

cikyta
29. dec 2015

@lusja v IP

oliviastaa
2. jan 2017

@cikyta co je to za lekara? Sem s jeho menom prosim 😉

simonka_m
14. apr 2022

@lalinko2010 a ako ste sa z toho dostali? dcéra má kašeľ z toho ako jej zateká do hrdla zo zväčšenej nosovej mandle a ORL hneď že vybrať... dneska dobrala 7.deň antibiotiká Amoksiklav a nemám pocit že to niečo pomohlo..stale občas zakašle .. už sme zúfalí, operáciu nechcem.. Okrem pokašliavania iné problémy nemá

alzbetkacicka
13. jan 2024

@siska53 ako ste dopadli,dali ste nakoniec vybrať mandle?mam rovnakú dilemu.dakujem

siska53
15. jan 2024

@alzbetkacicka uz neviem, co som pisala, ale.. synovi sme museli dat, lebo by ohluchol. Dcere nie, tam sa to len sledovalo.