Mám málo železa a som tehotná. Čo mám jesť?

atka70
5. jan 2012

Ahojte,mamičky a buduce mamičky.Chcela by som vas poprosiť o radu,čo by som mala jesť,zistili malo železa v krvi.Brala som Maltofer ale prestala som ho brať,momentalne uživam Beta Extrat čierny zazrak trstinova melasa. 🙂

strihalka
5. jan 2012

hovězí maso - nejlepší zdroj pro doplnění železa
kuřecí játra
tuňák
špenát
kukuřičné lupínky
mák
sója
ovesné vločky
čočka
jáhly
telecí játra
ovesné vločky
hrách
celozrnný chléb
rozinky
zkusila bych vynechat umele vitaminy a zacla u stravy

viki2912
5. jan 2012

ahoj ja som mala ten isty problem,vlastne pocula som,ze je to problem skoro kazdej tehulky...ribezle,alebo cucoriedkove kompoty,dzusy...a zelezo doplnat nejakymi vitaminovymi doplnkami.

miskap
5. jan 2012

@atka70 Nedostatok železa je úplne bežný jav a súvisí s tým, že telo ženy musí zásobovať aj bábätko. Papaj napr. červenú repu, mrkvu,čierne ríbezle, orechy, madle, sezam, obilné vločky, sóju, kakao, hovädzie mäso... Potrebuješ aj zvýšiť príjem vitamínu C, aby sa železo lepšie vstrebalo. Vylúč z potravy kofeín čierny čaj, lebo sťažujú vstrebávanie železa. Tá melasa je tiež účinná, nemá nežiaduce účinky ako preparáty so železom. Vnútornosti by tehotná nemala, lebo práve tam sa hromadia škodliviny.

anjelicek26
5. jan 2012

@atka70 - najviac zeleza je v melase, cukor do caju - vymen za melasu - a mas po probleme. Inak cucoriedky a cvikla su hned za tym v poradi. Hovädzie mäso ma mozno vela zeleza - ale to by si musela zjest steak denne 😝

Bola si uz znovu na krvi kvoli zelezu, odkedy sladis melasou? Mne sa to hned zlepsilo o cele dve jednotky, tie hlupe tabletky som nebrala, strasne z toho zapekalo.

atka70
autor
5. jan 2012

@anjelicek26 dakujem za radu,maš pravdu od tabletiek aj mna zapekalo a stolica bola čierna ako uhlie.A koľko asi lyžičiek do čaju z tej melasy?? ja som si jedla len po 1 lyžičke denne.

anjelicek26
5. jan 2012

@atka70 - ja som si normalne davala do ranneho cappucina dve lyzicky 🙂

bambi2
5. jan 2012

Cvikla a spenat ale nie varene skus to odstavit s mrkvou a jablkami..

6mia6
5. jan 2012

@anjelicek26
@atka70 ja mám tiež málo železa a tabletky po ktorých sa mi chce spať. čo je tá melasa?

atka70
autor
5. jan 2012

@6mia6 vola sa to čierny zazrak a je to trstinova melasa.

anjelicek26
5. jan 2012

@6mia6 - melasa je vlastne trstinovy cukor, ma dost specificku chut, ale moje deti si uz zvykli, ja tym sladim dost casto.

nikolet_89
5. jan 2012

ahojte malo zeleza mam aj ja, a este aj cholesterol, ale ten som nikdy nemala takze predpokladam, ze je to tehotenstvom...a to zelezo taktiez beriem Aktiferrin a tiez som z neho unavena

anjelicek26
5. jan 2012

@nikolet_89 - isteze je to tehotenstvom, telo pumpuje o dva litre krvi viac, tu treba vyprodukovat, na to treba zelezo ;) Takze ta spotreba je riaaadne zvysena, ale treba to doplnat, inak riskujes uplne vycerpanie po porode, krvacanie silne po porode, kamosky dve potrebovali transfuzku, co mali fakt nizke zelezo pocas tehu.

nikolet_89
5. jan 2012

@anjelicek26 jasne, mna len vystrasila vtedy sestricka, hned ma poslala k hematologicke a ze sa mala nemusi okyslicovat a podobne a pritom je to vlastne bezne...tak dufam, ze to bude ok

6mia6
5. jan 2012

@anjelicek26
@atka70 ďakujem baby, idem zháňať. o tom krvácaní som aj ja počula tak radšej to ešte rýchlo skúsim doplniť.

liliandax
5. jan 2012

ja mam tiez malo zeleza a beriem Ferro folgamma, a zelezo sa mi zlepsilo 🙂

lypka
5. jan 2012

ja som mala veľmi málo po pôrode, jedla som čučoriekové kompoty a pomohlo 😉

gab
5. jan 2012

@atka70 mne poradila lekarka .. najviac zeleza obsahuje sosovica, cervena repa - cvikla a jablka

maruska22
7. jan 2012

@anjelicek26
@atka70
baby spomínate tu melasu na zvýšenie železa...kde to dostať kúpiť? nikde v obchode som si to ešte nevšimla ☹

atka70
autor
7. jan 2012

Ahoj ja som ju dostala od mojej kmotry,skus v lekarni či to nemaju tam.

sympa1
7. jan 2012

@atka70 a to ti gynekolog nepredpisal zelezo? mne automaticky pri oboch tehotnestvach predpisal zelezo v tabeltkach pocas celeho tehotenstva som brala.

atka70
autor
7. jan 2012

ano predpisal my,zo začiatku som brala ale veľmy ma zapekalo

sympa1
7. jan 2012

@atka70 aha..tak vela vlakniny asi k tomu a vody, cajiky a tak...inak ja som bola cele prve tehotentsvo zapečena 😖 brrrr

atka70
autor
7. jan 2012

@sympa1 no to je veru neprijemne,minuly tyžden som bola na internon aj tak stale mam malo železa

adka0029
7. jan 2012

@atka70 ja mam rovnaky problem so zelezom, tiez ma zapekalon(aktiferin) a bolo mi nevolno (sorbifer). Teraz uzivam maltofer a je to v pohode. Ziadne problemy a hodnoty sa zvysili. Urcite je toho na trhu ovela viac, mozno lentreba vyskusat ine preparaty... A hlavne zvysit prijem vitaminu C. Aj ked je pravda ze niekedy je problem v samotnom vstrebavani zeleza organizmom, lenze to ti nasa lekari neriesia ...

atka70
autor
8. jan 2012

ja som brala maltofer a ma zapekalo,terz uživam trstnovu melasu,som zvedava ake budu vysledky.

jar89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lili_mia
4. máj 2012

to železo .. ja som si na sebe všimla, že niekoľko dní pred mrchou má chytajú tak silné chute na cviklu, že tri dni žijem na jej šťave, rizote, polievke, či zapečiem so zemiakmi a cibuľou, niekedy mierne povarím a potom nakrájanú chrúmem .. zrejme si telo v čase tvorby materiálu v sliznici pýta viacej železa .. následne mám červený moč 😀 😀 😀 čo už 😎

31majka12
4. máj 2012

Ja som pocas tehu uzivala sorbifer durules..je volnopredajny...a je to zelezo v tbl.-na odporucanie gynekologa
Lebo ja som nemohla nic poriadne jest

leleh
4. máj 2012

aj mne predpisala hematologicka sorbifer durules ale tie bolesti co zazivam na zachode neprajem ani nahorsiemu nepriatelovi. Zapeka ma neskutocne, takze to neberiem kazdy den, radsej ani nechcem vediet moje hodnoty zeleza v krvi. Hov. maso tiez nejedavam, inak sa snazim jest pestro. Inak dobra a overena rada od bilinkarky: Rano pit nalacno stavu z cerveneho grepu (cerstvy odstavit), vyrazne zlepsuje vstrebavanie zeleza. Kamoske sa to vdaka tomu tak upravilo ze nemusela jest tbl, len jedla pestru stravu, potvrdili jej to aj krvne testy 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre