Mastocytóza. Podeľte sa so skúsenosťami

katarinagk
9. sep 2009

Maminky, prosim, mate niektora skusenosti s takouto diagnozou? Akym sposobom Vam ju diagnostikovali? Ako sa prejavuje? Je pravidlom, ze dieta sa dostane vplyvom zvyseneho histaminu do soku, sfialovie.... ???? Prosim, ak niektora mate skusenosti, podelte sa s nimi................Za odpovede dakujem

jana208
12. mar 2015

@klaudia83 ahoj, citam tvoj prispevok vyssie, ze nemate alergiu.. nam taktiez alergologicka povedala ze nemame alergiu, a ze pri mastocytoze by mali byť ine výsledky - myslím výsledky z alergologie a tak sa vyjadrila ze by sa k mastocytoze nepriklanala.

lydka14
12. mar 2015

@simonka_zz ja viem ze uz to su roky ale moj syn ma tiez mastocytozu a teraz sa mu urobili aj pupaciky na nich moze to byt tym ze som mu davala pravidelne cokoladovu tycinku kazdy den ☹ . neviem ci som to ja nezapricinila ☹ syn ma rok a osem mesiacov .

klaudia83
20. mar 2015

@jana208 ahoj mna by to zaujimalo teda ten predlzeny rodicovsky prispevok

klaudia83
20. mar 2015

@vcielka66 ahoj 🙂 akurat vcera som riesila problem co sa moze stat ked mi mala chyti kiahne doktorka mi na to nevedela odpovedat dost sa toho bojimm lebo ked si malinka skrabne tie flaky tak jej to hned prejde do pluzgierov a neviem si predstavit keby ma kiahne ako by to reagovalo nemas s tym skusenost? dakujem prajem pekny dnik 🙂

vcielka66
20. mar 2015

@klaudia83 ahoj,chodim tu malo taka prepac ze som este neodpovedala na predoslu otazku..hladinu tryptazy nam merali asi dva krat bolo to v poriadku..boli sme asi raz na kupalisku inac na zahrade v bazene v pohode,s kupanim nie je problem..na slnku si ale musi davat pozor..ked mala 2 roky tak sme boli pri mori a davala som jej tricko aby sa velmi neopalila...
zatial sme kiahne este nemali tak neviem aka bude reakcia..ju tie vyrazky nesvrbia,neciti ich..scwervenaju ked sa velmi suchaju alebo ju otlacia nohavicky alebo iny odev..
kludne napis ak mas nejake otazky..ja pevne verim ze do tej puberty nam to zmizne..
lucia

klaudia83
20. mar 2015

@jana208 ani ja tomu nechapem comu sa mame vystrihat ked nema alergiu na potraviny dnes sa jej vyhodili nove tri pupienka a lamam si hlavu ze Z coho.. vcera sme boli na konzultaciach v blave ale moc som sa nedozvedela akurat vyradit zrejuci syr a morske plody ale to som jej ani nedavala. Mali ste uz kiahne? My este nie bojim sa toho ako to bude mala znasat...

klaudia83
20. mar 2015

@vcielka66 Lucka dakujem za odpoved... ked ju kupkas v bazene vtedy jej to nescervenie? Mojej malinkej to scervena ked ju kupkam vo vani. V mori to bolo super nemala ziadnu reakciu? Vam sa netvoria pupienka?

klaudia83
20. mar 2015

@denisa106 ahoj Deniska nam vcera primarka v blave povedala ze sa mame vyhybat zrejucim syrom a morskym plodom co som jej ani nedavala a slnku nove pupienka co som si vsimla sa malinkej tvoria ked ma nadchu ale neviem ci to je nahoda...

klaudia83
20. mar 2015

@dollydo ahoj aj moja malinka ma mastocytozu chodime do blavy na kramare kaz.pol rok na kontrolu pisala som si aj meil s odbornickou na toto ochorenie z Prahy a napisala mi ze pokial mame len koznu formu nemam sa bat vie do puberty ustupit len to treba kontrolovat. Kam chodite vy?

vcielka66
22. mar 2015

@klaudia83 pri kupani som si nevsimla ze by to scervenalo,ani v bazene ani vo vani..iba ak je velmi tepla voda nahodou tak mozno vtedy..ked ju ale utieram a posucham tak vtedy je to cervene..pupence sa nam netvoria,ale je pravda ze mozno ked bola mensia tak sme nejaky pupenec mali kt. sa potom zmenil na ten hnedy flak..posledny rok dva to uz ale nebadam..

dollydo
29. mar 2015

@klaudia83 Ahoj, ja so synom chodim k mudr. Čarskej. Fliačik sa mu vyhodil v 6 mesiacoch a neviem z čoho. Doktorka na Kramaroch potvrrdila mastocytom. Zatial jeden. Dufam ze to tak ostane.mPoslala nás na vyšetrenia k očnèmu, neurológovi acna sono. K alergologovi som išla sama na odporúčanie inej kožnej- malý ma ekzzèm. Tá mu odobrala krv na tryptázu a predpísala Zirtec kvapky. Ki kožnem máme chodiť na kontrolu každýh 6 mesiacov v prípade potreby hoci kedy. Dávam si pozor čo zje aby to neboli potraviny s vysokým obsahom histaminu. Vysadila som bananh, kiracie mäsoma podobne. Vobec ten flak ale nereaguje a pritom to ma vzadu na stehne. Ako ste na tom vy? Čomu sa vyhýbate? Nám povedali že do 3 rokoch to môže zmiznut alebo že sa tl dã chirurgicky odstranit? A ako ste znasali okovanie? My este nie sme ockovany.

adika279
7. apr 2015

Ahojte,
aj mojmu synovi diagnostikovali mastocytom, ked mal asi 6 mesiacov v Srobarovom ustave. Dnes uz bude mat dva roky. Boli sme aj na Kramaroch, kde nam diagnozu potvrdili. Neurobili sa vsak ziadne dalsie testy. Moj syn je tazky astmatik a ma aj gastro problemy. Vzdy ked ma zachvat astmy a nemoze sa sa vykakat, tak reaguje aj dany fliacik. Zcervenie, spravi sa pluzgier, ktory neskor samovolne praskne a vytecie. Najhorsie su asi tie gastro problemy pretoze ma v stolici krv a hlieny. Poslali nas aj na kolonoskopiu, ktroru vsak neurobili ani v Martine ani na Kramaroch. Odporucili nam odobrat krv na celkovu triptazu a samozrejme odobratie vzorky na histologiu. Nikto to vsak nechce riesit nakolko je celkova narkoza rizikova
Prosim Vas mate niekto podobnu skusenost? Ake Vam vysli vysledky?

klaudia83
18. apr 2015

@dollydo ahoj my sme ockovanie MMR znasali dobre, malicka ma mensie fliaciky ale po celom telicku potesilo ma ze toto ochorenie vie do puberty ustupit tak dufam ze to bude pravda...

klaudia83
18. apr 2015

@adika279 ahoj nam robili tiez vysetrenia na triptazu a tie dopadli dobre histologiu som jej nedala odoberat ake lieky uzivate?

adika279
22. apr 2015

@klaudia83
ahoj, zatial zyrtec a vy?

klaudia83
23. apr 2015

Fenistyl, ako znasate zyrtec?

klaudia83
23. apr 2015

@adika279 fenistyl uzivame a ako znasate zyrtec?

adika279
23. apr 2015

@klaudia83 ahoj
my sme presli cez fenistil, aerius az po zyrtec. znasame ho celkom dobre, a vy?len maly ho niekedy vobec nechce zjest preto mu ho musim davat do caju. Tie fliaciky co mate aj sa nejako menia? robia sa Vam pluzgieriky ktore potom prasknu?

klaudia83
27. apr 2015

my uzovame fenistyl ale trochu mam z toho obavu lebo som pocula od kamosky ze skodi na pecen a sposobuje podrazdenost tak neviem co jej mam davat nuzivame ho 2 krat denne po 12 kvapiek zyrtec vam kto predpisal? nam fliaciky reaguju cervenaju ked si ich rozskraiabe tak prejdu do pupienok mali sme uz aj jeden naliaty ten som jej potierala tee tree olejcekom a pekne jej to vysusil. vam to ako reaguje?
@adika279

adika279
28. apr 2015

@klaudia83 ahoj, fliaciknam scervenie urobi sa pluzgier ktory praskne a vytecie. ale zaroven ma vzdy astamaticky zachvat a problemy s bruskom. vyzera to tak ze ma zasiahnuty aj tzraviaci trakt.
Zyrtec nam dali na Kramaroch na koznom, kde sme boli hospitalizovany vo februarii. Mate aj ine problemy spojene s mastocytozou?

klaudia83
6. máj 2015

cim natierate tie pluzgiere a fliaciky? a ake ma problemy s bruskom? ked bola moja malicka mensia mavala casto koliky teraz je to uz lepsie
@adika279

adika279
12. máj 2015

@klaudia83 pokial je fliacik cerveny dali na locoid lipokrem, ale na pluzgiere nemame nic, mame to nechat tak
co sa tyka bolenia bruska tak maly ma krv a hlieny v stolici v case ked je aktivny aj fliacik teda ze sa z neho s tane pluzgier, vtedy maly nemoze kakat ma velke bolesti bruska ako som uz spominala mali nam robit kolonoskopiu, ale kedze je riziko ho uspat tak od toho ustupili, v nasom pripade nejde o koliku skor o zapalove ochorenie creva alebo teda ma to priamy suvis s mastocytozou

kuklemu
12. máj 2015

@jana208 ahoj, žiadala si o ten predlžený RP? Ja idem, keďže doktorka dcérke vôbec neodporúča škôlku kvôli mastocytoze-bojujeme s tým už vyše 2 rokov, malá máva časté kožné problémy.

jana208
13. máj 2015

@kuklemu neziadala . az buduci mesiac. Dr ti dava sancu? Lebo mne nikto nic nepovie.

klaudia83
13. máj 2015

@jana208 ahoj aj mna by potom zaujimalo ci to vybavis daj vediet. lebo mne v blave povedala doktorka ze moze ist do skolky

kuklemu
13. máj 2015

@klaudia83 my chodíme do Prešova, no ona neodporúča, tak ale určite závisí aj od toho, aké stavy dieťa máva-my máme veru kadejaké a často. Takže si ani neskúšala? Aj keď, s tým moc ani nepočítam po prečítaní diskusií o prideľovaní predĺženého RP, ale ostanem na neplatenej. Vy mávate dáke problémy súvisiace s mastoc?

kuklemu
13. máj 2015

@klaudia83 my chodíme do Prešova a pýtala som sa minule, ako reagujú tieto deti s mastocytózou na kiahne-povedala mi, že dosť zle, treba ísť do nemocnice ☹

adika279
14. máj 2015

@kuklemu ahoj smiem sa opytat ake problemy mate s mastocytozou?okrem koznych prejavov mate aj ine problemy?

klaudia83
14. máj 2015

@kuklemu ahoj a mozem vediet ake stavy mavate? My zatial ziadne len jej kozicka reaguje. Nam v blave doktorka povedala ze mozme ist do skolky.. a co sa tyka kiahni ze sa nemam stresovat tak neviem kazdy lekar inak hovori...

klaudia83
14. máj 2015

@dollydo ahoj my sme ockovanie znasali dobre.. mali ste uz kiahne?