Mastocytóza. Podeľte sa so skúsenosťami

katarinagk
9. sep 2009

Maminky, prosim, mate niektora skusenosti s takouto diagnozou? Akym sposobom Vam ju diagnostikovali? Ako sa prejavuje? Je pravidlom, ze dieta sa dostane vplyvom zvyseneho histaminu do soku, sfialovie.... ???? Prosim, ak niektora mate skusenosti, podelte sa s nimi................Za odpovede dakujem

kuklemu
14. máj 2015

@adika279
@klaudia83 no my mávame veľmi časté kožné prejavy /takmer každý mesiac/ - fľaky, ekzémy, vyrážky.....aj keď sa snažím o dodržiavanie jedálnička, obmedzujeme potraviny, ktoré by nemali byť konzumované kvôli histamínu, ale stále máme čosi, koľkokrátani doktorka mi nevie povedať čo a z čoho to môže byť. Aj teraz od apríla má dcérka po celom tele červené vyrážky-vyzerajú ako štípance a nevieme na čo je to reakcia. Samozrejme pravidelne užíva antihistaminiká a teraz aj kortikoid.masť. Ale vlani sme skončiii s bolesťami hlavy v nemocnici, v podstate nezistili nič-magnetickú jej robiť nechceli , keďže je to kvôli masto nebezpečné, a vlastne to uzavreli ako dáku alergickú reakciu tela,-súvisiacu s mastocytozou ☹ A ako vám reaguje koža? Beriete aj dáke antihistaminiká?

klaudia83
15. máj 2015

ano berieme fenistil a kortik. mast tu sa snazim nahradzat kokos. A konopnym olejom dobre robi aj sudokrem malinka ma fliaciky po celom telicku tie jej cervenaju a prechadaju do stipancov. kde sa vybavuje ta platena predlzena materska?
@kuklemu

frogieq
15. máj 2015

@kuklemu Aj my chodíme do Presova k MUDr Martinaskovej. Maly bude mat v juni 6 rokov. Jiahne prekonal minulého roku. Dostal antivirotika, pre istotu. Ubehli v pohode. Ziadna nemocnica ani komplikacie. A pani doktorka mi ani nic take pri otazke kiahne nespomenula. Mam pocit, ze kazdemu hovori, len co uzna za vhodne. Inak ano, je to skvela odbornicka, ale vie aj poriadne vystrasit. Nebojte, urcite aj kiahne zvladnete v pohode. SKor by ma zaujimalo, ake mate ako vy piste kadejake stavy?

nathuska
15. máj 2015

@katarinagk ahoj, moj syn ma tiez mastocytozu. Chcela som sa spytat ako sa mate,ci fliaciky nezmyzli ? Moj bude mat dva roky a teraz sa mu urobil druhy fliacik.

nathuska
19. máj 2015

Ahojte, ma tu niekto dieta s difuznou mastocytozou?

nathuska
21. máj 2015

@kikisula19 ahoj, mojmu malemu potraviny neraguju,skor si myslim ze ked je teplo tak vtedy to ma tmavsie a take ako keby navretejsie.min.tyzden sa mu urobil fliacik na trupe,ale ten je len taky slabhckg hnedy ,skoro ani vidiet neni a je hladky v urovni koze,zato ten co ma na zadocku je tmavo cervenohnedy,nad jrovnou koze a pripomina pomarancovu koru je taky hrbolaty. Vy mate aku diagnostimovanu mastocytocu?maly ma solitarni mastocytom.poculi ste o liecbe fliacikov ultrafialovym svetlom?

kikisula19
27. máj 2015

@nathuska môjmu reaguje fliačik na ruke na chlad, vtedy má ruku červenú. Mne lekárka povedala že máme tú základnú formu mastocytózy a že je pozastavená, no aj tak sa bojím aby sa mu dalej nerobili, lebo on má bohužial aj na tváričke 4 fliačiky :( Ale povedala že tie slabšie čo mu nezmiznú kým vyrastie tak by sa mali dať odstrániť laserom. A o tej liečbe ultrafialových svetlom ste kde počuli? ja som to ešte nepočula

kikisula19
27. máj 2015

@nathuska a ešte taký fliačik čo má v obočí tak je taký vypuklý ako vyrážka a keď veľmi reve tak mu zvykne začervenať a niekedy aj zahnisať. Ja len fakt dúfam že to vymyzne keď vyrastie

adika279
27. máj 2015

@kuklemu koza nam reaguje zacervenanim a vytvori sa pluzgier, u nas je horsie to ze mame postuhnuty aj traviaci trakt a je dokonca kvoli mastocytoze mame caste astmaticke zachvaty. Berieme Zyrtec a vy nemate ine problemy spojene s mastocytozou?

nathuska
27. máj 2015

@kikisula19 ja som o tej liecbe svetlom niekde citala, ale nemusi to byt pravda. Aj moj ma fliacik na rucke ale iba ked je teplo vonku,alebo niekedy pri kupani mu zcervena ,ale inak mu neni vobec vidiet.neviem ci to ne spojene s mastocytozou,ked mj neni inak vobec vidiet. A ten novy flak co sa vyhodil na trupe nakoniec neni mastocytom,ale pravdepodobne podla koznej pityriasis rosea.urobili sa mu este dva malicke fliaciky na hrudniku,ktore uz neni vidiet.a ten mastocytom na zadocku si maly dobre podrazdil ,lebo ho to zacalo svrbiet.casto si tl skriabe a niekedy ho neustriehnem. Mne povedala,ze sa to da vyrezat,ze bude potom velka jazva.ale radsej jazva akk med ho to ma svrbiet a este by si to nejak moc rozskrabal a nejaku infekciu chytil. Teraz je este malicky,ma len 20mesiacov.neviete kedy sa to da v akom veku odstranit? A tym laserom som zase ja nepocula 🙂 to by bolo asi lepsie akl vyrezat,ci?

nathuska
27. máj 2015

@kikisula19 a este sa chcem spytat,co znamena pozastavena? Ze sa organizmus upravil? Aj obmedzujete niektore potraviny?

kikisula19
1. jún 2015

@nathuska Neobmedzujem ho v ničom, skúšam mu dávať všetko. Zatiaľ sa mu netvoria nové fliačiky. Ale sledujem či na niečo nezareaguje.
No a o odstránení laserom mi povedala kožná ku ktorej chodím, že tie svetlejšie fliačiky čo mu nevymiznú tak až po dákej 18-tke, lebo koža ešte dovtedy rastie a formuje sa

dollydo
4. jún 2015

@klaudia83 Nie este nemali...malý bude mať iba 1 rok. A očkovaný sme tiez este neboli...ale už sme objednaní. A koĺko máte fliačikov? A ako ich chránite v lete?

vvia
4. jún 2015

@kuklemu preco je magneticka kvoli mastocytoze nebezpecna? Moja ma mastocytozu, mala operovane srdce, pruhv mala neuro tazkosti tam mame za sebou aj ct aj magneticku a v pohode

klaudia83
4. jún 2015

@dollydo ahoj fliaciky som nepocitala je ich velmi vela po celom telicku aj na hlavicke doktorka vravela ze sa nesmie opalovat tak vonku vzdy tricko a klobucik plus jej natieram rucicky a tvaricku ochrannym faktorom 50 od biodermy

klaudia83
4. jún 2015

@vvia ahoj takze vy ste boli normalne operovani a vsetko ok? To mi odlahlo lebo som po precitani prispevku ze je magneticka rez.nebezpecna bola v strese....

kuklemu
4. jún 2015

@vvia kvôli kontrasným látkam-sú uvedené v zozname liekov, ktoré by dieťa s mastocytozou nemalo brať. Ale to mám od doktorky. Takže vy toľko operácii? Som rada, že to bolo dobre. Nám napr. minulý rok, keď mala dcérka bolesti hlavy nechceli kvôli masto urobiť ani magnetickú ani CT. Má aj znamienko, ktore odporúčajú dať von, no kvôli narkoze zatiaľ nie. Tak uvidíme, si ma trochu upokojila. Akú formu mastocytozy máte?

vvia
5. jún 2015

@kuklemu netusim aku formu, ja son to ale zistila az v roku a pol a vlastne dovtedy vsetko absolvovala. A z akeho dovodu je to problem? Mala ma jeden aktivny fluacik na hrudniku

vvia
5. jún 2015

@klaudia83 ano, ale mne nikto nedal ani instrukcie zeby sa nieco nemohlo

janavattaiova
8. jún 2015

chcela by som sa opytat....moj syncek ma mastocytozu...a berie len zyrtec kvapky...nic viac....citala som tu par prispevkov....a nevsimla som si aby sa tu spominali....ake lie
ky maju vase deticky...s mastocytozou?dakujem za odpoved..

lydka14
8. jún 2015

@janavattaiova nas syn berie tiez len zyrtec .

janavattaiova
9. jún 2015

dnes sme sli na kontrolu po pol roku...a teraz mu dala Zenaro...ze vraj to mozu deti brat az od 2 rokov...tak som zvedava aka bude reakcia...

janavattaiova
9. jún 2015

@lydka14 dnes sme sli na kontrolu po pol roku...a teraz mu dala Zenaro...ze vraj to mozu deti brat az od 2 rokov...tak som zvedava aka bude reakcia...

adika279
9. jún 2015

@janavattaiova o aky liek ide? aky typ mastocytozy mate

lydka14
9. jún 2015

@janavattaiova my sme boli pred tyzdnom vsetko mal dobre a mame sa ukazat koncom roka . len mal vysoke lymfocyty tak zajtra ideme ku pediatricke na konzultaciu ze co odporuca kozna ma poslala . len dufam ze mu uznebudu brat krv naposledy to bolo hrozne tolko placu a krvi 😕 . a mate len koznu formu ? my len koznu chvalabohu hadam sa do puberty vytrati 😉

janavattaiova
10. jún 2015

@lydka14 ano mame len koznu...nas maly ma na tvaricke aj tele..a na tvaricke najviac....aa kozna povedala..ze ma deti ktore mju len jeden mastocyt...a znasaju to zle...a nas maly aj ked ma tak vela vraj sa drzi super...nema ziadne problemy...dokonca aj kiahne zvladol v pohode...ie dostal ked mal rok a pol...a prekonal ja febrilne krce...ale to s vysokej horucky...no co sa tyka mastocytozy tam sa drzi ..o tej chorobe je celkovo malo popisane...

janavattaiova
10. jún 2015

@adika279 mame koznu mastocytozu..systemovu mu vylucili..zenaro je antihistaminka..ae to mozu deti brat az od 2 rokov...preto ich dostal az teraz

lydka14
10. jún 2015

@janavattaiova tak to je super ze len koznu neboj urcite sa to strati do puberty 😉 . my sme este kiahne nemali ale ockovania pekne zvladol bez teplot a ani ine problemy nemal tuk tuk zaklopat 😄 . dnes som bola u dr tak krvny obraz ma pekny nemusim sa nicoho bat vravela tak mi odlahlo 😉 a co obmedzujes v jedeni ? my hlavne cokoladu sol jahody citrusi ryby morske a doteraz som mu davala spenat a mam kamosku tu u nas co tiez maju masto... a ze ona mu nedava tak teraz neviem ci mu mam davat ci nie . predtym som si nevsimla zeby mal nieco z neho 😕 . ani doktorka na koznom sama nevie povedat co moze co nie ze si mam najst na nete 😉 . este ze ho mame 😂 . inak viki ma na chrbatiku 4 pod pazuskami po jednej a v predu na hrudi jednu . zo zadnej nam brali na biopsiu tak tam ma aj jazvu s troma stehmi .

adika279
10. jún 2015

@janavattaiova prosim Vas akymi vysetreniami ste presli na vylucenie systemovej mastocytozy? nas to este len caka. dakujem za odpoved

janavattaiova
10. jún 2015

@lydka14 nas je vsetko jasne citrus mu nedavam ani ja..ale je aj spena ..ten zboznuje aj keby vraj nemal....a aj cokoladkus em tam si da..nereaguje vobec na nic..skor mu to scervena vplyvom pocasia...napriklad ked bolo zima sli sme do tepleho..inac keed mu brali krvicku..tak vraj ma perfektnu imunitu...takuze keby nebolo tej mastoscytozy tak by bol zdrave dieta...vsetko ma ok..aj stolicu pravidelnu taku aku ma mat...tak dufam ze to zmizne..lebo mi uz lezie na nervy ze kazdy sa ma pyta ci ma kiahne...aj ked tie vyrazky na tvari vobec nevyzeraju ako kiahnove....