Máte aj vy hypotonické dieťa?

nikuliq_
12. okt 2007

je tu niekto s hypotonickým dieťatkom? rada by som si vymenila pár rád infošiek a tiež zdieľala trápenia a radosti z pokrokov

svetaandrejko
14. jún 2010

Baby dnes nam u očnom povedala Dr. že Andrejko ma slabe očka musíme nosiť okuliariky začalo mu utekať očko že to kôli tomu a bere ešte teraz aj Nootropil 20% to je sirup na rozpravanie že to je dobre no uvidime Čaute

agatkag
18. jún 2010

Ahojte, moja dcérka má 10 mesiacov, je veľmi veselá, spokojná, dobrá, krásne prespí celú noc od šiestich mesiacov, všetko jej chutí, takmer vôbec neplače, len sa stále vytešuje. Problém je v tom, že sa neplazí, neštvornožkuje, keď je na brušku, tak sa len točí dookola. Ešte sa nestavia ani na nožičky. Je veľmi živá, ale takým svojským spôsobom. Pre istotu sme boli už aj u neurológa a určil nám ľahší stupeň hypotónie. Tým, že je veľmi vysoká /82cm/, každý od nás očakáva, že už chodí a vyzeráme asi dosť čudne. Doteraz ma to až tak netrápilo, ale už pomaly začína. Neviete mi poradiť, kde by som našla nejaké cviky pre dcérku, aby sme mohli cvičiť doma? Chodíme aj na fitlopty a chceme začať plávať. Inak neurológ nám zakázal posadzovať, dávať do chodítka a stavať ju na nôžky. Žiadne cviky nám zatiaľ neodporučil, iba plávanie. Povedal, že malá je mentálne úplne v poriadku, normálne sa vyvíja a že kvôli jej výške musíme sledovať chrbticu , nohy a tak.

svetaandrejko
19. jún 2010

Ahoj agatkag-Ja mam synčeka ma 2.r. Mi sme mali takeho isteho jednoducho nechcel.Začal nam plazit ked mal 1.r. to sa nemusiš bať jednoducho to dojde.Musiš ju na niečo navnadiť čo sa jej pači aby začala plaziť.Musi sa jej spevniť chrbatik každy inači pohyb ma ine svalstvo spevnene.Ked ju neposlal Dr.neurolog na vojtu tak len ta lopta aj vodička to je naj naj.Naš synček do teraz cviči na lopte aj do vodičky chodi ma velike pokroky ide to neskôr ako druhe detičky ale jednoducho take deti su oni to dobehnu.Teraz sa uči už sam behať je to krasne ked sa len lepši a lepši .Musiš mať trpezlivosť ide len oto ju navnadiť oni to potrebuju a ešte daj ju sadnuť na nožičky ako keby sedela na nožičkach a drž ju za stehna nechaj ju aby išla smerom do preda na ručičky a potom na speť to je dobre na chrbatik aj ručičky ti musiš byť zo zadu čau

agatkag
19. jún 2010

Ďakujem svetaandrejko za radu, dávam ju niekedy sadnúť si na nožičky, budem skúšať ten cvik, čo si tu napísala, malá ma dnes prekvapila, sama si sadla z ľahu v postieľke, to ešte nikdy neurobila, tak keď som prišla do jej izbičky a ona sedela a škerila sa na mňa, skoro som odpadla...a dnes sa aj tak zvláštne hýbala na brušku, zdvíhala zadok, tak hádam to čo chvíľa všetko príde...

monnaa
19. jún 2010

ahoj @agatkag , máme skoro rovnako staré detičky 🙂. Môj synček má tiež hypotóniu, stupeń nám nikdy neurčili, ale myslím že takú stredne ťažkú až ťažkú. Od 4. mesiacov cvičíme Vojtovku. Momentálne sme na tom asi tak, že sa premiestňuje váľaním sudov a trošku sa pohne aj dopredu, tak cca 30-40 cm, ešte sa ale riadne neplazí ani nelozí, sám sa neposadil. Problémom sú u nás hlavne slabé svaly na chrbte a rukách, keď je na brušku, nedvíha dosť vysoko hrudníček. Inak mentálne je tiež v poriadku 🙂. A to prespanie celej noci tajne závidím.....Ak má tvoja dcérka len ľahký stupeň hypotónie, to je OK, tam Vojtovku cvičiť netreba, stačí baby gymnastika a to plávanie, čo vlastne praktizujete. Sú deti, ktoré sa vôbec neplazia ani nelozia, idú hneď do stoja, to je asi aj váš prípad 😉 . Ja cvičím doma s malým baby gymnastiku podľa knižky od Ivy Dolínkovej - Cvičíme s kojenci a batolati. A gratulujem k tomu posadeniu sa, to je super ! Tvoj doktor mal pravdu, že dieťa sa nemá dávať do sedu, resp. stoja skôr, ako to samé urobí, lebo tak sa mu môže pokaziť chrbtica ( skolióza, zúženie medzistavc. platničiek atď ), a mala by problém v budúcnosti. Dokonca som čítala, že deti by sa nemali ani vodiť za ruky, dokým nevedia sami chodiť. Ale keď sa už Nataška sama dokáže posadiť, to je iné, potom je už svalstvo chrbátika dosť pevné. Inak aj môj Peťko je dosť dlhý - 81 cm, váha 9500g, vyzerá ako ročný, a tiež mám také zvláštne pocity, že len leží v kočíku, prípadne je v polosede chvíľu ( nie v sede ), susedia sa už obzerajú 🙄 , na to im poviem len, že je lenivší a basta.....Je to môj milovaný syn a hanbiť sa za neho predsa nemôžem , každé dieťa je iné.

agatkag
19. jún 2010

ahoj monnaa, krásne si to tu napísala o svojom synčekovi....moja dcéra sa na brušku začala pekne vysoko zdvíhať až nedávno, dnes už pomaly na nich nadskakuje a má ich rovno. A tiež to bolo tak zo dňa na deň. A cvičiť na fitloptách sme začali nedávno. Takže dúfam, že sa to všetko zlepší, keď budeme teraz makať. Zoženiem si aj tú knihu, čo si spomenula. A malú určite nebudem nasilu stavať na nôžky a chodiť s ňou za ruky, to by sa tiež nemalo. Verím, že všetko dobre dopadne a naše deti budú krásne napredovať...ale vždy sa tým začnem trápiť po cvičení na fitloptách, kde mladšie deti už štvornožkujú a skoro chodia a naša Nasťa o hlavu vyššia sa len vyvaľuje... a otázky typu "Už chodí?" no to ani nekomentujem, teda len tým, že je to leňoch. Tak držím palce, nech sa Peťkovi darí...a ešte mám takú knihu o starostlivosti o dieťa, je tam tabuľka, že 10 -13 mesiac - dieťa začína štvornožkovať a stavať sa na nôžky......monnaa , máme čas....

monnaa
21. jún 2010

@agatkag - aj ja vám držím palce, aby bolo všetko OK 😉 . ty to máš trošku ťažšie v tom, že si v kontakte s detičkami v podobnom veku a tým pádom máš možnosť porovnávať. Ja som s malým skoro stále doma, cvičíme totiž 4x denne a teda moc času na iné nemám 😒 . No i ja keď idem napr. do poradne a vidím tam "zdravé " detičky, tiež mi to príde ľúto. Ale čo narobíme, ja si poviem, že však môže byť stále horšie, a najhoršia vec na svete je to porovnávanie, len sa človek tomu fakt niekedy nevyhne. Ja som zo začiatku porovnávala Peťka aj s jeho staršou sestrou, ktorá začala chodiť ako 11 mesačná a to bola obrovská chyba.....každé dieťa je úplne iné a tí naši drobci to určite raz dobehnú 😉

svetaandrejko
22. jún 2010

agatkag ,monnaa -ja Vam držim palce aby im to išlo čo naj naj.Ja to počuvam už 2.r. že čo nechodi a prečo atd.Jednoducho musite sa držať a pozerať len na pokroky im to pôjde ale pomaličky tak to je. môj ked spravil pokrok tak sme ho pomojkali a začapkali on sa strašne ťešil.Ale potom nespravil žiaden pokrok 3.mes. tak to bude ked je Hypotonicke dieťa.Teraz len čakame už 6.mes kedy začne sam behať oni ked su starši tak to už chapu že padne.Tal len musime čakať čaute

lovula
23. jún 2010

ahojte dievčatá,
dlho som tu nebola, lebo malému idú očné zuby a ešte sme niekde chytili aj nejaký čudný vírus, takže zápasíme s teplotami.

@agatkag mám kamarátku, ktorej syn je tiež vyšší ako iné detičky a tiež začal chodiť ( preskočil štvornožkovanie) až neskôr a Dr. jej povedala, že je to úplne normálne pri vysokých detičkách, lebo oni majú iné ťažisko a tááák.
Takže ja by som si na tvojom mieste hlavu z toho nerobila a pripravovala ju skôr na kariéru modelky 🙂

monnaa
24. jún 2010

@lovula - prajeme skoré vyzdravenie, tie očné zuby nezávidím.....Ozaj, ty ešte s malým cvičíš ? A stále máte aj petličky? Náš Peťko si konečne na ne zvykol, už sa tam celkom teší 🙂
@svetaandrejko - vďaka za povzbudenie 🙂

Ja sa práve vytešujem z takého síce malého pokroku, ale predsa niečo- Peťko sa včera začal konečne plaziť, prejde dopredu síce len cca 1/2 metra, ale doposiaľ sa presúval len prevaľovaním na brušku a chrbátik ( akoby váľala sudy ), takže pre mňa je to obrovský pokrok 🙂

svetaandrejko
25. jún 2010

monnaa-to je super spevnie mu dalšie svalstvo už to pôjde a došiel na to sam maju dost rozumu že dokaže aj niečo ine.Bude sa mu to pačiť lebo sa dostane kam chce super pokrok !!!!!!!!!

betyna8
12. júl 2010

ahojte,prepáčte,že som tu tak vtrhla,ale neviem kam inam napisat
prosim o radu.moj malý je tiež mierne hypotonický,necvičíme vojtovku,len take jednoduche cvičenia a užívame pyridoxin. Doteraz sme papali ten od zentivy,dnes mi dali v lekarni ten od Generica,vraj to mozu aj deticky a tu v jednej teme baba pisala,že ten nemozu.Aku mate skusenost? dakujem za odpovede 😉

lukcova
23. júl 2010

Mam 15 mesiace babo. Pri vysetreni v 4 mesiaci mi neurologicka povedala, ze je mala hypotonicka,bola len mierne hypotonicka, a doporucili mi chodit s nou na plavanie a cvicenie na fit loptach. Na plavanie sme zial nechodili, nedalo sa mmi to zladit a na loptach sme cviecievali, ale pokroky som nevidela. Mala mi zacala sediet, ked mala 10 mes a stvornozkovat v 12. mesiacoch. T.c. este nechodime, preto som sla k rehabilitacnej dr. a ta mi doporucila rehabilitovat.Pri vysetreni zaroven zistila, ze malinka vybocuje chldidlo smerom von a doslapuje viac na vnutornu hranu. Chcem sa opytat, ci ma niekto s tym skusenosti. Moze suvisiet vybocenie nozicky s hypotoniou? Pomohla vam rehabilitacia pri takomto postaveni nozicky?Dakujem za radu.

rohacka
23. júl 2010

betyna - na pribalovom letaku by to malo byt napisane, pre koho je co urcene. Osobne som za Zentivu, kedze toto je original liek. My sme brali Zentivu. Raz som mala Generiku, osobne sa mi zdali tie tablety vacsie, takze horsie davkovatelne, tak sme sa vratili k Zentive. Istota je istota.

Lukcova - U hypotonickych deti je bezna plocha noha, prepadnute clenky a podobne. Kedze aj chodidlo obsahuje svaly, ktore spajaju kosticky, co su tam, aj tieto svaly su hypotonicke pri hypotonickych detoch. Kym ale dieta chodidlo nenamaha, teda nestoji, nechodi, tak to este nie je problem, ale ked zacne, vtedy sa to prejavi. Vaha tela to chodidlo proste pritlaci k zemi, svaly to neudrzia. My cvicime Vojtovku este stale, tieto cviky precvicuju aj chodidla. Je aj kopu inych cvikov, ale to ti odporuci rehabka. Ja by som to urcite nenechavala tak. My mame uplne prepadnute clenky, cvicime vsemozne, aby sme sa vyhli operacii, kedze to mame v takom zlom stave. Je velmi dolezite umelo dieta nepostavovat na nohy, nevodit za ruky!!!! Vyborne je aj chodenie po styroch, vtedy sa tie chodidla tiez namahaju.

ellinka1
8. sep 2010

Ahojte baby, tiež sa pripojím k Vašej debate o hypotonických deťoch. Včera som bola na neurol´giig a malej diagnostikovali hypotonický sndróm a úprimne som z toho dosť na nervy. Dcéra má 12 mesiacov a len sedí. Vôbec nelezie, neštvornožkuje, nejde na nohy, sama sa neposadí... Pochybnosti mám už asi pol roka, ale moja úžasná pediatrička mi stále tĺkla do hlavy, že vymýšlam a urobila zo mňa hysterku. No teraz mi bolo povedané, že sa to malo riešiť skôr... Neurológ mi nariadil rehabilitácie a tiež plávanie. Baby chcem sa spýtať, aké aktivity alebo cviky Vám najviac pomohli a kedy ste zaznamenali prvé úspechy?

rohacka
10. sep 2010

Ellinka1 - skoda naozaj, ze na to prisli az teraz. Pediatri naozaj casto odsuvaju problem, ze dieta ma este cas, alebo povedia, ze je okruhlejsie alebo lenivejsie a preto nerobi to ci ono... Nuz, teraz uz netreba hladat dovody, preco ste nezacali skor, ale ci skor cvicit 😉 . Vojtovka najlepsie zabera detom do roka, ale moze sa cvicit cely zivot. My cvicime s Kubkom od 5. mesiacov, teraz ma takmer 3.5 roka a cvicime po kratkej prestavke opat. Plavanie je uplne super, my plavame posledny rok a je to uplne super. V ten den necvicime Vojtovku, ked mame bazen. Mali by ste ale ist na nejake plavanie, kde bude aj instruktorka a voda prisposobena detom. Mohlo by vam este pomoct cvicenie na fitlopte. My sme cvicili aj cvicime aj podla knihy od Ivy Dolinkovej
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knihy-rodicovst...
su tam cviky "na suchu" aj na lopte. Odporucala by som ti aj masirovat malicku. Dokonca dojcenska masaz vraj pomaha upravit svalovy tonus dietata do 1 roka. Ja som masirovala pravidelne do 1.5 roka, potom po prestavke opat. Urcite tym nic nepokazis. Myslim, ze vo vasom pripade by mala byt najdolezitejsia vojtovka a pridat ku tomu ine veci ako doplnok - plavanie, fitlopta, masaz. Je mi zvlastne, ze tvoja mala sedi, ale nelezie. Ako si sada? Ved deti si sami zacinaju sadat zo sikmeho sedu - teda z polohy na brusku, zo stvornozkovania. A toci sa okolo vlastnej osi, ked je na brusku? Nedavala si ju umelo sadat, este ked nevedela si sama sadnut? Vtedy deti zahapruju, co sa tyka prirodzeneho pohybu, lebo nemaju dovod sa to naucit, ked vedia, ze mamka ich da sadnut a to je pre nich dobre - maju vyhlad aj lepsiu moznost manipulacie s hrackami. Co sa tyka vysledkov cvicenia - ked budes poctivo a spravne cvicit vojtovku, tak by sa mali pomerne rychlo dosiahnut uspech.

monnaa
14. sep 2010

ahoj @ellinka1 , skus kuknut aj do temy cviceni Vojtovou metodou, tam si piseme viacere maminky co mame hypotonicke deticky a cvicime 😉 . Uz mate nejake cviky ? mame asi rovnako stare deticky, my cvicime od 4 mesiacov, ale tiež sa maly este sam nevie posadit, len sa plazi , pomaly sa stavia na štyry. Dôlezite je to cvicenie a vsetko ako pisala rohacka - masaze, plavanie, cvicenie na fit - lopte, dobre su rehabilitacne pobyty - odporuci neurolog alebo rhb lekar. No a vela trpezlivosti 😉

monnaa
14. sep 2010
pimpa
17. sep 2010

Baby, ako pozeram, tak ste tu na tom podobne s vykonmi deti ako my a to sme bojkotovali Vojtovku. Patko sa nam posadil sam az v 14mes, ked sa zacal plazit, o dva tyzdne na to stvornozkovat a chodit sam az teraz v 19tich. Cvicili sme len dojcensku gymnastiku a bol pokoj 😉

monnaa
20. sep 2010

@pimpa - ja som už mala 1000 x chuť na bojkot....ale nakoniec som sa premohla a cvičíme ďalej, držím sa hesla : ohýbaj ma mamko, pokým som ja janko ... 😉 a určite tým dieťaťu neublížim, skôr pomôžem.

mima22
23. sep 2010

ahojte,dnes sme boli na kontrole u neurologa uz nemusime vobec cvicit ,

1212lucia
1. okt 2010

Ahojte, moj malý má tež hypotóniu ľahkého stupňa, diagnostikovali mu už v pôrodnici. Cvičíme od 3 mesiacov Vojtovku. Teraz má malý 13 mesiacov. Zatiaľ len plazí, prelieza prekášky a sadá si do šikmého sedu. Vôbec sa nechce dáť na štyri, i keď silu na to má. Čo ste robili s deťmi, keď ste chceli aby štvorkovali, lebo ja mám pocit, že on len nechápe, že sa to dá, na rehabke mi tvrdia, že sa to naučím tým, že bude stále preliezať prekážky, ale ja mám pocit, že jemu to takto vyhovuje.

1212lucia
1. okt 2010

Ešte sa chcem spýtať, na čo je dobrý ten Pyridoxin, viem, že je to vitamí B.

dominikaaa
1. okt 2010

@1212lucia
Pyridoxin pomáha uvoľňovať energiu z bielkovín, je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu, pre nervový systém a tvorbu červených krviniek.
Takymto malym detickam ho neurologovia predpisuju hlavne na podporu nervoveho systemu 😉

rohacka
1. okt 2010

1212lucia - skus mu pod brusko dat poskladany dlhy uterak a ako keby ho dvihnut na styri tym, ze dvihnes ten uterak do vysky. Resp. ho poskladat na styri a pomoct mu tym, ze ho udrzis tym uterakom. My sme cvicili aj taky cvik, ze sme Kubka dali na styri a pohupovali sme ho za zadocek dopredu-dozadu. Takto si nacvicuju zdrave deti zaciatok stvornozkovania, ze sa rozhupavaju na styroch dopredu-dozadu. Tym si vraj posilni svaly, ktore potrebuje na lezenie po styroch.

k8y
5. okt 2010

Ahojte baby, tak sa k vam pridavam.. Tiez s malym cvicime vojtovku, je mierne hypotonicky. My sme zacali dost skoro, uz v 3.tyzdni, lebo maly po porode nehybal pravym ramenom (mal uz v maternici nejako natiahnute nervy). Takze sme najskor cvicili kvoli tomu, v ramci roznych vysetreni nas poslali pred tyzdnom aj na neurologiu a tam nam povedali, ze je hypotonicky a musime dalej cvicit, tentokrat ale hlavne na chrbat. Ale vlastne aj bez nazoru odbornika sme videli, ze na brusku takmer vobec neudrzi hlavicku, co by uz na konci tretieho mesiaca mal. Teraz sme mali dva tyzdne pauzu v cviceni, lebo rehabilitacna sestra chcela vidiet, ci sa to uz nebude zlepsovat prirodzene.. to boli super dva tyzdne, s vysmiatym, spokojnym babatkom.. ale ako citam niektore vase odkazy, radsej budeme cvicit, aby sa to cim skor dalo do poriadku.
Neviete nahodou, cim ta hypotonia a hypertonia vznika? Mozno to tu uz bolo aj spominane, ale nemam cas precitat si uplne vsetky strany.

1212lucia
10. okt 2010

Čaute ďakujem Vám za odpovede. Musím sa na ten pyridoxin opýtať doktorky.
Neviem presne ako vzniká hypotónia, ani či to tu bolo spomínané, ale ja si o mojom malom myslím, že ju má pre toto: Narodil sa skoro načas o dva týždne skôr, ale podvýživený, na donoseného novorodenca mal málo kg 2,20. Doktor mi povedal, že som mala malú a podvýživenú placentu a malý nemal dostatok živín, takže si myslím, že u nás to bolo spôsobené týmto. Ale nikto mi to nepotvrdil. My sme začali cvičiť až od troch mesiacov, lebo u nás bolo veľmi dôležité aj pribrať. Malý mi prvé dva mesiace papal len zo striekačky, strašné, keď si na to teraz spomeniem, chce sa mi plakať, dodnes neviem ako som to zvládla.

k8y
11. okt 2010

@1212lucia Mama asi zvladne vsetko 😉
Nas maly sa narodil naopak dost velky. Mal 52cm, 3800g, co aj porodnika dost prekvapilo, lebo keby to bol vedel, navrhol by mi cisarsky (cely cas to vyzeralo tak, ze porodna vaha bude maximalne 3500g). Mne napadlo, ci ta hypotonia nemohla byt sposobena samotnym porodom, kedze sa tlacil s rukou pri hlave, maly bol dost dlho v porodnych cestach. Ale pricin asi moze byt viacero. Hlavne nech sa to postupne da do poriadku.

rohacka
12. okt 2010

Tu si precitajte o tom, co je hypotonia, kto potrebuje, uz som to tu davala-
http://www.radost.sk/tiptyzdna.php?show=more&ac...

k8y
12. okt 2010

@rohacka dakujem!