Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

kacena4
16. feb 2016

dnes som nadabila na tento clanok 😵
http://www.forcabarca.sk/clanok/10033/messiho-g...

inom75
16. feb 2016

@martinka05 Ahoj, my máme očkovanie 3.3., tak neviem, čo robiť. Tiež som nad tým uvažovala... Ako ste to dnes zvládli? Nerozprávala si sa o tom s doktorkou?

kacena4
17. feb 2016

@inom75 ja som za posledne 3 roky odmietla 3x ockovat deti (preockovat) nebol problem vsetko zalezi od doky, len mi dala podpisat do karty ze nechcem preockovat zo zdravotnych dovodov a hotovo

martinka05
17. feb 2016

@kacena4
@inom75
@akvi

Tak my sme to nakoniec po rozhovore s dr. odlozili, povedala, ze mame cas do novembra ked bude mat 11 rokov, ale asi nakoniec dame zaockovat cez letne prazdniny. Inak mi povedala, ze ak by sme aj toto nedali, tak ze na to preockovanie v 13. rokoch nas prehovori. My mame zatial vsetky ockovania zakladne a aj nejake navyse ( pneumokoky a zltacka).

Inak robime celkom pokroky, uz sa niekedy do skoly aj tesi, uz od novembra mi nevypisuje sms-ky a znizili nam davku liekov na polovicu pred dvoma tyzdnami. Vcera vecer sme mali sice uzkostny zachvat, ale do hodinky bolo po nom, tak dufam, ze uz bude len lepsie 🙂

Ja stale vaham, ci je to naozaj as. Niekedy sa mi zda, ze ano a niekedy vobec nie.

kofa77
17. feb 2016

Ja som doteraz netusila o preockovani v 6 rokoch.a syn ma cerstvo 7😲.pritom chodime k pediatr. A nikdy nic nehovorila.tak mam dalej robit sprostu?

kofa77
17. feb 2016

Mne sa vobec nezda, ze syn je AS.je uplne klasicke dieta, co obcas je ako anjel a obcas ako cert
Nic špecialne co by urcovalo diagnozu na nom nevidim.

akvi
17. feb 2016

@kofa77 tak ho asi preocko ako 5 rocneho.. To preocko je v roku pred nastupom do skoly, tak je mozne, ze vas volali este ako 5 roc.

mummy01
18. feb 2016

Trocha na zasmiatie: Isla som vcera rano prec,co je u nas velmi vynimocny stav ze je s detmi manzel sam. Mala som prist az poobede. Tak rano tomu mojmu rannostajovi minecraftovemu krpatemu vravim "Tu mas teplaky a tricko,slipy a ponozky si vytiahni zo suflika". Odpovedal "Ano mami". Pridem poobede a on sedi pri minecrafte tak ako ked som odchadzala a kukam nanho a on bez ponoziek. Tak mu vravim preco nieje obuty a on "Ved naco,ani slipy nemam oblecene". Skoro ma vystrelo,vravim ze hlavne ze som mu pred odchodom vravela nech si vyberie. A on na mna kuka ako puk a ze "Ja o nicom neviem". Koky,a moj chlap tak isto,salamista...ale aj horsie mohlo byt,mohla som ho najst kludne v pyzame 😉

inom75
19. feb 2016

@martinka05 Dík za info, som zvedavá, čo mne povie doktorka.
@mummy01 To ja keď odídem, hoci len do obchodu, nájdem ho tiež väčšinou na PC(tiež Minecrafťácky závislák) a tiež ani netuší, čo som mu kázala, aj keď to zopakujem Xkrát!!! 😠

mummy01
20. feb 2016

Ahojte dievcata,tak som bola s dcerou na diagnostike. Ked som bola so synom tak som odtial odchadzala o 1kamen na srdci lahsia,fakt sa mi ulavilo a vniesol mi ten papier svetlo do zivota.No s dcerou...mam v sebe este vecsi zmetok. Vraj nema AS,s tym nas uz dr.vitala medzi dverami. Ani sa velmi nezaujimala o dceru ako celok ale iba o tie problemy v skole. Z toho znel zaver ze je neuroticka a ma skolsku fobiu. Ale...cele sa mi to nezda. Nieze by som potrebovala diagnozu ale fakt sa mi to nezda. Aj tu od vas baby viem ze skolopovinny aspici su neuroticky co sa skoly tyka...ale su neuroticky aj mimo nej. A co je to skolska fobia??? Podla mna uzkostna alebo panicka porucha. A dcera taka nieje iba v skole. Tym sa mi vynara otazka preco je tomu tak??? Nieje ten neurotizmus ci fobia vysledkom AS? Ved je to bezne ze aspikom sa tie diagnozy nabaluju a je fakt ze dcera ma 9rokov a tak bolo dost casu na to aby sa jej rozvynula aj neuroza. Co mam ale robit? Skolu zatial poriesime odporucanim od dr.na speci pristup k nej ale co dalej? Ona chyta paniku uz zo vsetkeho...dnes mala prehltnut liek,polhodku plakala a triasla sa az zacala hyperventilovat. A to bol len liek. Ideme k doktorke a ona hroza v ociach,boji sa,dookola sa pyta co jej budu robit. A takto je to zo vsetkym a stale je to horsie.Pridem si uz ako najhorsia matka na svete,neviem ako jej pomoct. Mam skusit ist este inde s nou na diagnostiku? Ale kam? Lebo v tomto som ja autista zasa,proste potrebujem presne vediet na com som,musim si to v hlave utriedit do svojich suflickov a ked neviem co je vo veci tak ja fakt neviem co dalej.

martinka05
20. feb 2016

@mummy01 no ja mam doma to iste, my sme boli aj chodime ku psychologicke a ku psychiatricke (ale ta nam len predpisuje lieky).

kacena4
20. feb 2016

@mummy01 cafko moja, po pravde je to tazke ☹ synator je autik a dcera ma tiez fobie a uskostnu poruchu ☹ tiez sa to prejavuje takto strach uskost, venolovanie dychania.... ☹ ja si myslim, ze to moze byt aj z toho, ze vidi doma, co je to zit a fungovat s chorym clovekom v tomto pripade surodencom a cast stresou a nepokoja sa prenasa aj do nej ☹ mozno je senzibilna, citliva a takto sa to u nej prejavuje ☹ ze sa hned vsetkeho boji a chyti uskost, je citlivejsia. mojej velmi pomahaju sedenia u psychologicky. chodi kazdy mesiac rozpravaju sa, uci ju zvladat stres, ventilovat sa a ked to na nu pride ako to prekonat... 😔 ber to tak je to super, ze nie je aspik, s tymto sa da super pracovat a nauci sa normalne zit a fungovat. drzim palceky
hlavu hore zvladnete to, ak to ma teraz tazke dajte nieco na ukludnenie a postupne vysazdovat nech chyti sebavedomie!! uskost je svina ked prejde do depresie je to strasne!

martinka05
21. feb 2016

@kacena4
@martinka05

Presne suhlasim so vsetkym co napisala kacena4, my sme dali lieky proti uzkosti velmi malu davku a teraz po desiatich mesiacoch sme davku znizili na polovicu. A do leta ich mozno vysadime uplne. Nam to velmi pomohlo, moja bezo mna nechcela ani v skole byt ani nikde a teraz zvladne v skole aj 6 hodin a dokonca aj 1-2 hodinky u kamosky. Nam nasadila dr. taky napoj na gastre aby pribrala a mala tiez chytila paniku ked to musela vypit normalne hroza v ociach tak som jej to ani nedavala, nehovorim o tom, ze u nas sa vobec pred nou nehovori o negativnych veciach, nepozeraju sa spravy v jej pritomnosti, nehovorime o chorobach pred nou lebo hned panika. Chce to vela trpezlivosti a odriekania a prisposobovania sa, ale co by clovek pre tie nase deti neurobil. Bez nas by to mali tazke.

martinka05
21. feb 2016

@mummy01

Prispevok vyssie je adresovany aj tebe len som omylom oznacila seba 😉

inom75
21. feb 2016

Joooj, prázdniny nám skončili a môj aspíček sa chce zajtra zobudiť s teplotou aspoň 38 stupňov!!! A to majú zajtra triedne kolo Hviezdoslavovho kubína. Viem si predstaviť tú recitáciu. 😀

martinka05
21. feb 2016

@inom75 no u nas zatial pohoda a hviezdoslavov kubin budeme mat v piatok 😉

inom75
21. feb 2016

Čo bude Tvoja recitovať? My sme mali problém s výberom, jedno bolo trápne, druhé dlhé a ostatné básne sprosté. A tak bude mať podľa mňa báseň vhodnú tak pre tretiaka: Dospelí pôjdu do lavíc, od Heviera. Ale čo, aspoň že niečo bude vedieť. 🙂

martinka05
21. feb 2016

@inom75 my mame od Milana Rufusa - Kyticka jahod ma to 17 strof po 4 riadky. Nam lahka alebo kratka basen u ucky neprejde, stale hovori, ze Katka zvladne aj viac.

inom75
21. feb 2016

@martinka05 Tak to máš šikovnicu šikovnú!!! Som zvedavá, čo povie naša? 😒 A to sa Katke chcelo učiť, alebo si ju musela nútiť?

martinka05
21. feb 2016

@inom75 no praveze nechce sa jej dali sme si, ze sa naucime kazdy den 1 strofu a myslis,ze co robila doteraz ucila sa nakoniec tri naraz, ale ona ma velmi dobru pamat tak jej to nerobi az take problemy skor je problem dokopat ju k tomu

inom75
21. feb 2016

@martinka05 Presne, tak ako u nás! On sa to naučí rýchlo, len nejako ho k tomu dokopať... 😠 A motivácia žiadna. Totálne kašle na učenie. Napíše úlohy a basta. A aj to robí celú večnosť, šomre, kňúra, vyjednáva, odsúva, 😖 ...! Čau a dobrú noc.

akvi
22. feb 2016

No toto ja nechapem, preco sa to deti musia ucit. Vacsinu z nich treba donutit. V byvalej skole syn oznamil ucke, ze sa to proste ucit nebude a ja som jej to na rodicku len potvrdila, ze nie, ucit sa ziadnu basen nebude, lebo v tom nevidi zmysel a ja ho nutit nebudem.. Ak chce, nech ho donuti ona, ale ja to robit nebudem.. Tym to haslo a syn sa ziadnu basen neucil.. V terajsej skole sa take veci nastastie nekonaju 😀

kofa77
22. feb 2016

@akvi praveze nie, vôbec, pritom chodíme k tej pedi. neviem preco nic nepovedala, ja som to fakt netusila. a teraz fcul neviem, ci sa mam na to pytat 😒

baby, ja som zvedava na basen u nas, syn v skolke sa ucit nechcel, ale tiez si to pritom zapamatal este v skolke, ale povedat ju doma, to len s dakym úplatkom. ale myslim, ze v 1. rocniku asi nic take nehrozi, nie?
podla mna je to uplna kravina, mali by to praktizovat deti, ktore chcu a maju k tomu vztah.

mummy01
22. feb 2016

@martinka05
@kacena4 vdaka baby,no ja si lieky zatial neviem predstavit. Skor som chcela zistit preco je to tak ako to je. Ja sama som bola taka ako dcera len s tym rozdielom ze o mojom strachu nikto nevedel,rodicia neriesili. A tak som si vybudovala rozne strachy s ktorymi dodnes bojujem. Toto ale pre svoju dceru nechcem. Jej pomaha uz len to ze o jej strachu viem a chapem ju,nesnazim sa jej pocit strachu zlahcovat. Co mi ale nesedi co sa AS tyka je ze ona ma 90% ucebnicovych priznakov a vraj AS nema. Syn vobec nema tie hlavne priznaky,on ma skor len tie ktore sa vyskytuju aj pri nadani ale kedze jeho spravanie bolo od narodenia problemom,bol vyrazne neprispisobitelny a "iny" tak kvoli tomu bol aspik hned. Ale ,vsade sa pise ze zdiagnostikovat AS u introverneho dievcata je tazke. Uvidime ako to pojde v skole. Teraz ma dcera zapal pluc,vynechame skolu min. na 3tyzdne takze zasa bude mega problem zacat chodit do skoly.

kacena4
22. feb 2016

@mummy01 vies hlavne je treba dvihnut sebavedomie nie "tutkat" ju doma v bavlnke. ano fobie su jedna vec, ale snazit sa ich prekovat je dalsia, treba ju postrkovat a posuvat dopredu nie zaskatulkovat aj ja som tomala tak ta chapem a budeme ta doma ofukovat. nedam ti lieky ale budem manetovat ako ti je zle akoto cele nezvladas... sorry ale niekedy ked neviem pomoct dietatu taj aj lieky pomozu. chodi k psychologovi? to je zaklad, lebo len vykecavat sa na nete o tom jej nepomoze, to pomoze tebe prekonat to, ale nie jej
sorry dnes som hnusna 😔

akvi
22. feb 2016

no ja by som lieky veru nedala, ale snazila sa najst inu cestu. Nemyslim si, ze je to o nejakom ofukovani. Praveze snazit sa riesit to, aby dieta fungovalo v nejakom chorom systeme, to mi pride uplne mimo. Lieky by potrebovali ti, co ten system udrzuju pri zivote, nie deti, ktore nie su v stave sa tomu prisposobit..

@mummy01 urcite by som skusila nejaku terapiu, napr. regresnu. To hlavne z tej psychickej stranky, aby ti to pomohlo a tym aj dcere. A nasledne aj nejaky celostny pristup, aby sa vyriesil problem na fyzickej urovni.. ale to som ti uz davnejsie asi pisala do IP..

mummy01
22. feb 2016

@kacena4 juj a podla coho vies ze ju doma tutkam? A kazda tu obcas riesime aj seba,lebo sama vies ake tazke to vie byt ak mas problemovych viac deti. A ze nechcem momentalne ist cestou liekov? Kati ja teba tiez neodsudzujem ze lieky davas.Mas na to dovod a nikdy by som sa neodvazila odsudzovat. A ja nikdy nehovorim NIKDY. Mozno pride cas ze to bude aj pre nas vychodisko. Ako je mi luto ze si sa "nastvala" ale kazda jedna z nas je tu clovek hlavne ziaden robot. A prvy krat u psychologa bola pred 5-timi rokmi kedy boli problemy len v zaciatkoch a teta "psychologicka"nas uzavrela vetou- ved z toho vyrastie. Pred nastupom do skoly sme boli znova,aj v Cenade u riaditelky a ona mi vtedy povedala ze by riesila AS na mojom mieste,ze ma z nej pocit ze ho ma+elekt.mutizmus. Moja jedina chyba je ze som vtedy s nou nesla na diagnostiku,ze som chcela pockat ako to bude v skole. Minuly rok som s nou bola znova u inej psych.a jedine co som pocula bolo riesit diagnostiku kvoli skole lebo opet sa aj tejto zdalo ze ma AS. Takze taka bola nasa cesta. Do nasho Cpppp sme objednany 2mesiace,este stale sme sa nedostali na radu ani po X urgovaniach. A ja som tu nikdy nelamentovala,aspon nie viac ako ktorakolvek ina zufala mama. Ani jedna z nas tu nema patent na to ako to zvladnut.

mummy01
22. feb 2016

@akvi som na tom podobne nazorovo ako Ty. Pre mna sa problem nevyriesi tym ze jej dam lieky preto aby zvladla skolu. Pre mna momentalne neprijatelne riesenie,to radsej budem vzdelavat doma s inymi socialnymi aktivitami. Ano,cestou terapie musime ist. Momentalne vela citam a hladam pre nas optimalny sposob. Len je pre mna hrozne tazke zladit to kvoli malemu,zial kvoli jeho zdrav.stavu je pre mna tazke niekam pravidelne a dlhodobo dochadzat.

akvi
22. feb 2016

@mummy01 tak to ti urcite odporucam prave tu regresnu, pretoze tam ti mozno bude stacit jedno sedenie. Mozem odporucit Patrika Balinta, je skvely. Nebola som sice na terapii, ale na niekolkych jeho prednaskach ano. A aj som sa chcela objednat, ale ma asi tak 3 mesacnu cakaciu dobu, tak to bolo aj pre mna dost narocne naplanovat tak dopredu..

A baby, ono to nie je az tak velmi o detoch, aj ked to tak vyzera.. Je to havne o nas rodicoch.. Och, skoda ze nemozete prist hocikedy na nase skolske stretnutia, uz aj tie maju co do seba, mne velmi pomahaju.. Uz tolkokrat sa potvrdilo, ako velmi je to prave o nas rodicoch, keby ste poculi tie problemy a aj to, ako sa vyriesili, ci nevyriesili, tak by ste pekne videli, ze my castokrat ani nevieme, co s cim ako velmi suvisi.. A nase deti to len zrkadlia..

A ten "boj" so strachmi, tak u nas decka hravaju intu hry, tam maju moznost skusit si o.i. aj prekonat strach, pracovat so strachom, resp. maju moznost aj strachu necelit, ked sa necitia na to, lebo aj to treba vediet, ze mam pravo sa bat a cuvnut a je to v poriadku.. A ja mam v sebe tiez plno stachu a obav a veru, na tych hrach som videla, ze ja teda vacsinou cuvam a ze by som obcas mala ist do toho.. Vela sa clovek dozvie sam o sebe..