Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

mummy01
7. sep 2016

@akvi hej,ved to mam ako zalozny plan a uz teraz vidim ze tak asi aj bude ze prejdeme na homesch. S dcerou detto,ako ona by mohla v skole krasne fungovat nebyt zadubenych ucitelov a nutnosti znamkovania. To ma stve najviac ked viem ze by stacilo malo a ona by bola v skole ok. Syn je iny "pripad",on to v skole asi nikdy neda.

jakubkoamatusko
7. sep 2016

Milé mamičky, potrebovala by som počuť váš názor, nakolko asi prežívate s deťmi niečo podobné,....syn má 6 rokov, predškolák, od troch rokov sa lieči na adhd, berieme risperidon orion...poslednú dobu má také príznaky že aj sama pochybujem či to je adhd a nie skôr nejaký autizmus....v škôlke stále problémy, bije v záchvate nervov aj pani učitelky, nič nepomáha, má svoju líniu v hlavičke a ked sa z nej vybočí strašný agresívny záchvat....je živý, hyperaktivny ale zároveň aj nepozorný, pri ničom nevydrží dlhšie ako sekundu, vo všetkom je veľmi zbrklý, ked sa nudí tak si vypráva, spieva si a je mu jedno že je to v nevhodnej chvíli, napr. sme u lekára v čakárni a on sa tam nudí tak si začne len tak pospevovať nezmyselné slová. Ked mu v škôlke niekto niečo zoberie tak je schpný mu aj ublížiť v amoku, alebo ked niekto do neho štuchne alebo mu zhodí niečo čo si on postaví, tak hrozný amok.... Máte to aj vy?ďakujem za všetky odpovede

alenk
7. sep 2016

@jakubkoamatusko to ťažko takto, každé dieťa je iné. Moj syn má zatiaľ "len" prognozu aspergera, čaká nás rediagnostika. Pospevuje si a hučí neprestajne ( robí zvuky motorov, výbuchov, krúti rukami akoze mu Ta vec čo hučí horí.... spieva si obľúbené piesne, nezrozumiteľne, foneticky, kedy a kde sa mu zachce....), keď má "svoj" deň tak stále nadáva, ako je niečo hlúpe a hnusné a nebavi ho to a na všetko NO A ČO!.... keď ho niekto " naserie" tak ho mláti hlava nehlava, bratovi puci hlavu, je schopný hádať sa na smrť pre úplne blbosti.... dokonca sme mali obdobie, ak urobil niečo zlé, tak sa trestal sám, bil sa po hlave.... a má absolútne na háku kto ho vidí a počuje pri čomkoľvek! A v škôlke, ach, co sme sa vsetci natrapili 🙂 Nič čo mali robiť ho nebavilo, upratovať nevládze, akákoľvek práca je hnusná, blbosť, nechce sa mu.
Ale potom máme momenty, keď ho nikto nevidí pomôže bratovi vyjsť na vysoký schod, obuje mu ponožky, poutiera mu slzy, polutuje ho keď si ublizi, pohladi ma keď som smutna.... a potom zase hladi psa u babky, z ničoho nič zatne zuby a stisne ho pomaly do zapucenia, až pes knuci :(
A nakoniec ho učiteľka s ktorou si nevedia nájsť spoločnú cestu dva roky vezme s triedou vystupovať na juniales a môj "asi aspik" so všetkými recovymi vadami a chronickým zachripnutim vysmiaty spieva pred stovkou ludi. Ach, toto fakt neviem ako zdiagnostikuju.

alenk
7. sep 2016

@jakubkoamatusko pani z andreasu mi hovorila že najdôležitejšia u aspikov je ta neschopnosť vcítiť sa do inych. Skús sa ho spýtať, čo si myslí, ako sa cíti to dieťa ktoré udrel, ale nie po dohovarani, keď má zopakovanu teóriu, skús bezprostredne po incidente alebo dlhšie po.

evkakorcek
8. sep 2016

@alenk tvoj syn nie je asperger. To bude nieco ine. ..... Teda ak vobec. Tak ako opisujes sa sprava 98% deti.

alenk
8. sep 2016

a je to tu, rano si ucitelka zavolala manzela, popisala par situacii, ktore ju sokovali (klasicke hlucne a nazorne odmietanie cinnosti, vraj uz buchame aj po stole) a ked sa to nezmeni, budeme to muset riesit. co to znamena??? vylucia zo skoly? vratia do skolky?
a pritom Matko rozpraval ze je tam super, ze robil vsetko co mal, rano nemame problem, ach jo, bola som naivna :(

@evkakorcek dakujem, dobre mi to padne, no, cele okolie mi tvrdi ze sa tak sprava len moj 🙂 ucitelka v skolke, citujem: za 40 rokov praxe take zle dieta nezazila.

akvi
8. sep 2016

@evkakorcek hej, len tych 98% uz dokaze toto spravanie kontrolovat v skole, lebo vedia "ze sa to nema". A Asperger to ma na haku, on sa kontrolovat nepotrebuje, lebo on nechape, ze nieco "sa nema".. A aj toto je jeden zo znakov, aj toto je o tom, ze on sa nedokaze vcitit do druhych, preto mu je jedno, co si kto mysli, alebo ze vyvola poburenie, ci smiech.. Toto ide mimo neho.. Takze ja by som si tou diagnozou nebola vobec ista na zaklade opisu @alenk
A vobec, uz to tu pisem asi 10-ty krat, ze je uplne jedno, ci sa diagnoza potvrdi, alebo nie. Vzdy to bude o tom, ze ak mas "ine" dieta, staci, ze je silne autonomne, neprisposobene, tak mas problem.. Lebo spolocnost inakost netoleruje.. A v klasickej skole je to pre tieto deti dost drsne.. A vobec nejde o diagnozu.. Chore su skoly, nie deti.. A toto kym nepochopi vacsina, tak sa nic nezmeni..
Tak by som vam priala zazit nasu skolu, vlastne by som povinne robila exkurzie pre ucitelov, nech vidia, ako sa to da robit inak..

alenk
8. sep 2016

@akvi tak tak, mne je viac menej jedno ci sa diagnoza potvrdi alebo nie, jeho spravanie sa potvrdenim nezmeni ani ucitelke nezjednodusi robotu ani nam... preto som sa este ani do andreasu neobjednala, mesiac hore dole....

jakubkoamatusko
8. sep 2016

@alenk dakujem za názor, aspoň viem že som není sama, presne to isté robí aj môj, nemáme to na papieri že má aspergera ale presne toto isté robí.... aj v škôlke rovnaké problémy ako opisujete vy v škole, tiež si nás učitelka predvoláva že čo sa s tým bude robiť....ako vysvetliť že on je proste taký, on sa nezmení....

jakubkoamatusko
8. sep 2016

@alenk ak sa smiem spýtať čo je to ten andreas? nepočula som o tom, ani psychiater nám o tom nevravel?

bleblu
8. sep 2016

@jakubkoamatusko moj syn mal tiez prvotnu diagnozu ADHD a skoncili sme s diagnozou asperger 🙂, diagnostiku robia len v Andreasi, to je autisticke centrum Andreas Bratislava, www. andreas.sk/, ked si das do google.sk, najde ti, ich potvrdenia diagnoz respektuju skoly, nakolko toto centrum je zaradene v sieti skol

bleblu
8. sep 2016

@jakubkoamatusko som pozerala ze im nejde stranka, tak maju aj FB https://www.facebook.com/autisticke.centrum.and...

kofa77
8. sep 2016

mna chcel vcera syn vymenit 😀
uz zase

bleblu
8. sep 2016

@kofa77 mile :D

jakubkoamatusko
8. sep 2016

@bleblu veľká vďaka, určite to popozerám

bleblu
8. sep 2016

@jakubkoamatusko nemas zac, rado sa stalo, viem co to stalo mna nervov a trpezlivosti s malym 🙂, drzim palce

alenk
8. sep 2016

@kofa77 aj moj sa dozaduje inych/novych rodicov.... dokonca parkrat rozkrikoval ze ho tyrame, aby sa dostal k tym novym rodicom....

jakubkoamatusko
8. sep 2016

@bleblu ďakujem, ja viem čo to stojí nervov, my sa trápime prakticky od narodenia ale tak intenzívne od tých dvoch rokov, a teraz je predškolák ale strašné čo robí v škôlke, neprispôsobivý, všetko ho nudí, najnovšie aj učitelky bije, kope....

bleblu
8. sep 2016

@jakubkoamatusko ano to su take obdobia, je to "tvrda praca" kym sa taketo deti ako tak daju do "kolaji".

kofa77
8. sep 2016

@alenk k tyraniu zatial nedoslo, ale ma pri mne hnusny zivot, on chudacik,
chce inu mamu. 😀

a minule mi hovori, ze nech sa nehnevam, nie som najkrajsia, ale pekna som 😀
a porovnaval ma najnovsie s varenou kukuricou, ze som teda krajsia ako ta kukurica 😀 😀

alenk
8. sep 2016

@kofa77 to je super poklona, ak ma kukuricu rad 😉 mne moj, ked je dobre, hovori ze som jeho diamant 😀

@jakubkoamatusko ono je to trapenie, hlavne ak sa ucitelka rozhodne ze je len nevychovany a snazi sa ho zlomit. Napriklad my sme nemali takmer ziadne problemy do cca 4.5 roka, az ked sa dostal k danej pani ucitelke. A ta mi ani nechcela verit ze nebol problem, som klamarka. Nam sa vyhybali aj standardne obdobia vzdoru - mozno to bolo prave znamenie, ze je iny.
Psychologicka mi vysvetlovala, ze ak mas stastie a triafas na ucitelky s velkym U, tak sa nemusis dozvediet ze mas aspergera kludne az do druheho stupna ZS. Napriklad u nas druha ucitelka v skolke sa nezvykla stazovat, pri nej by sme ani nevedeli ze je nieco inak.

akvi
8. sep 2016

no presne, hrozne zalezi od uciteliek..my sme v skolke mali taku, co tiez videla vo vsetkom problem, lebo on nechce, nebude a pod.. Na druhej strane, ona si vobec nevsimala, aky je sikovny, ze to nechcem a nebudem vyplyvalo aj z toho, ze ona napr. ucila decka basnicku, moje decko ju vedelo po prvom pocuti, ale muselo pekne sediet a opakovat a pocuvat, kym sa nenaucili vsetci, jasne, ze rusil a mrvil sa.. Na besiedke sa napr. stalo, ze ked niekto zabudol text, tak moje decko ho s prehladom zaskocilo, alebo stalo sa, ze sa jeden rozplakal pri divadielku, tak syn prevzal aj jeho rolu, sam od seba odrapkal text.. Ale toto ucka nevidela, ze on proste mysli uplne inak a aj to spravanie je preto casto "zle", lebo sa hrozne nudil.. Zato taka anglictinarka v skolke, ta si ma po par hodinach dala zavolat, ja s hrozou, ze no, asi koncime s AJ, ide syna "vyhodit".. a ona ze, ci viem, ze on je velmi nadany, ze ci som si to vsimla.. Skoro som odpadla, ked mi to vravela.. A este ze, on sedi celu hodinu pod stolom a hra sa, ze ona ho necha, nech si robi, co chce, pokial velmi nehuci..ale ze ked sa na konci pyta, ze on je jediny, kto dokaz na vsetko odpovedat, ze proste on nasava ako spongia..
Fakt zalezi od ucky a niektore osoby by nemali ucit deti.. A bohuzial, ja mam prave so skolkami velmi zle skusenosti, pri takychto detoch, lebo tam im velmi radi pripnu nalepku, "zly, problemovy, neprisposobivy a pod.." A este chcu po rodicoch, aby "s tym nieco urobili".. Je to take smutne..

kofa77
8. sep 2016

@alenk hej, miluje ju 😀
sme boli na dentálnej hygiene a on hovori, ze prosim vas, kyve sa mi zub, vyberte mi ho, lebo nemozem jest kukuricu 😀 tak mu vybrali.

u nas tiez tak, v skolke bez problemov, ucky nic za problem nepovazovali, furt pekne sa s nim, mu rozpraavali, presvedcili ho, s nicim sa na nho nestazovali, syn sice nema agresivne sklony vôbec, ale tiez neico odmietal, ist vonku, vyzliect sa a tak. a ked som poevdala, ze AS, tak gulili oci, ze co? neexistuje...

a ked som aj treidnej v skole pytala, ze ekby nevedela, ze je as, ci by sa jej zdalo daco divne na nom, tak tiez povedala, ze nie, ze ako kalsicke IQ nadane dieta...

ale urcite vie,m, ze keby natrafil na iného pedagóga, padla by kosa na kamen, syn by sa branil, slovne a bolo by vymalovane. napr. sa zacina stazovat na vychosku v druzine, tak uvidíme.

alenk
8. sep 2016

presne, jedna ucitelka sa stale stazovala, napriklad ze ona zavelila, podme pracovat s pracovnymi zositmi, moj sa rozkrical ze on nejde, tak ona do neho, ze musi, ze ako to bude, vsetci pracuju a on nie, az kym ho nedonutila...potom sa mi stazovala, ze on jej vsetky ostatne deti rozhodi, ze je to velmi vyrusujuce...
pytam sa druhej, ci protestuje a ona ze jasne, ale ze on povie ze nejde, ona povie ze dobre a ide s ostatnymi pracovat a moj do minuty pricupka, ze aj on chce.....
tak pri druhej tie deti nerozhodi? len pri prvej?
a teraz, ked som videla ten slabikar, ako mali vyfarbit obrazok ceruzky podla vzoru? to by sa ani mne nechcelo, ale pre bezne deti to musi byt blbost, sak take robili v skolke....
som divna ked si myslim ze my sme mali zaujimavejsie slabikare? ja osobne som hltala kazdu stranu aj bez kreslenia

akvi
8. sep 2016

@alenk ono vies, tie ucebnice nejake su, nejake budu, nikde nie je napisane, ze sa to musi robit.. Bohuzal, pre vacsinu uciek je jednoduchsie "zabit cas" tym, ze daju deckam vyfarbovat.. A podla mojich skusenosti, aj rodicia zacnu byt nesvoji, ked je nedajboze nejaka stranka v pracaku nedorobena, alebo nieco nevyfarbene.. Ja ked som ucila, tak som si vyberala strany podla potreby, pracak ma sluzit detom a ucitelom, nie je to dogma, ale moznost. Lenze, prislo prve rodicko a rodicia sa na mna vrhli, ze akoze skaceme zo strany na stranu, akoze nemaju vsetko pekne vyplnene..skoro som odpadla.. A viem, ze aj dnes to tak je..

katka2808
9. sep 2016

Ahojte baby,
mam otazku, lebo moj maly ma dlhodobu zapchu, ci je tam spojitost s diagnozou. Ci mate tiez skusenost s tym u vasich deti. Totiz moj maly ma strasne obmedzeny jedalnicek, pretoze je vyberavy, lubi bielkoviny a tuky a pritom ovocie, zeleninu nezje... viem, ze tieto detičky jedia dokola 3 druhy jedal a nic viac napriklad. Tiez ma napadlo, ci nemoze mat nejaku intoleraciu, viete, ako sa to zistuje? Neviem, ako to prebieha. Totiz u neho je obrovsky problem dat si aj krv zobrat, ani len nechcem vediet, co by robil u zubara a tak... ved to asi poznate.

moni73
9. sep 2016

@katka2808 mám podobný problém... Krv by som dcére chcela dať zobrať, lebo už mi snáď 4-5 mesiacov neje mäso (rozhodla sa byť striktne vegetariánkou - ešte klopklop, lebo sa jej páči veganstvo) a akurát prichádza do puberty. No ale keď si na to spomeniem, tak ma oblieva studený pot...tak sa ukludnim, ze ved rastie, tak snáď jej netreba brať... A zubár? Určite potrebuje strojček na predkus, tam ma vyhovorku, ze ešte ké to zbytočné, keď stoličky má mliečne... Že o čo by ten strojček kotvili? Ale veľmi to už neobstojí lebo aj menšie deti už majú😛 bojím, bojím😱

alenk
11. sep 2016

@katka2808 Podľa knižky Syndróm trávenia a psychológie je celý problém autizmu a spol len v črevách. Autorka rovno odporúča prísnu bezlepkovú a bezlaktozovu dietu, že ani nemusíš zisťovať intolerancie. Podľa nej autistickym deťom jednoducho nefungujú čreva správne a tým pádom nie je správne vyzivovany mozog. Aké jednoduche, hm.
U nás celkom dobre zaberajú obyčajne probiotiká, aj keď nerobia zázraky, vždy záleží čo zje. Skúšala som bezlepkovú, ale mlieko vysadiť nevieme, to nie je v ľudských silách 🙂

A niektoré deti majú zápchu kvoli psychike. Kamoškina dcéra, má zápchu, keď potom raz za tri štyri dni kaká, boli ju to a tak sa bojí ďalšieho kakania a zadržiava a spôsobuje si novú zápchu. Začarovaný kruh. A do toho začala chodiť do škôlky a má nový dôvod na zadržiavanie, lebo v škôlke nechce, chce len v pohodičke doma. Ale to neviem ako sa tomu dá pomôcť.

alenk
11. sep 2016

@katka2808 ešte k tej knihe. Autorka dokonca tvrdí že nielenže je mozog zle vyzivovany ale v mnohých prípadoch je aj permanentne intoxikovany, napríklad skodlivinami zo stolice zadrziavanej v čreve alebo nesprávnym travenim niektorých zložiek stravy.

papricka33
11. sep 2016

@mummy01 som tu nova, tema ma zaujala len z odborneho hladiska. Som len predskolsky pedagog, ale tak mi napadlo ked pises o tom vyfarbovani... , netrap sa ked nechce vyfarbovat. Pri tychto konkretnych ulohach ktore si spomenula je cielom urcit polohu, a upevnit zakladne pojmy hore a dole ak som spravne pochopila. Plus pojem "rovnake" v tomto pripade farby. Su to zakladne matematicke pojmy. Skus ho to preskusat na fabickach, kockach. Postavis cervenu vezu, on urobi v rovnakej farbe. Postavite v rozdielnych farbach, overis si ci vnima rozdielnost a hotove. Tiez len verbalne over, kde je hore, dole. Pripadne pri cinnosti ktoru ma rad ho nenapadne naved nech nieco umiestni hore, ...uplne pri beznych cinnostiach. Trpezlivost trenujte len do takej miery, aby to zvladal v pohode. Skus formulovat len toto zadanie, aby si overila ci to ovlada, na vyfarbovanie sa vykaslat. Urob to aj za neho nech je vlk syty aj koza cela 😉 Tie ulohy si prisposob tak, aby si ho naucila to, co ma vediet. Ak mu nevyhovuje forma tak si ju obmen. Ja mam nastastie zdravu dcerku, ale rozum mi stal pri niektorych pracakoch ☹ cele zle...