Moraxela. Poraďte informácie

zgurkaa
13. sep 2007

Z vyterou nam zistili bacil-Moraxelu. Nic konkretne mi nepovedali, len ze kym nemame horucky, netreba nasadit ATB. Viete mi niekto povedat viac? Mate s podobnym bacilom skusenosti? Zaujimalo by ma, co to je, ako sa prejavuje, lieci...vlastne vsetky informacie o tomto bacile. Dakujem za kazdy prispevok.

prvapomoc
13. sep 2007

čau zgurkaa,
ja som sa s týmto už stretla jednak preto že som sestrička a pracovala som okrem iného aj v praktickej ambulancii kde pacienti prichádzali s takýmito problémami a aj preto že mám 5 ročného syna a tomu bacilu sa hovorí aj škôlkársky bacil,lebo sa často objavuje u detí predškolského veku.je pravda že ak nemáš ťažkosti tak sa to nelieči,ale môže to spôsobovať zahlienenie,teplotz a kašel,potom je to treba liečiť.ale pre niečo ti ten výter museli robiť.máš teda nejaké problémy?

zgurkaa
autor
13. sep 2007

Ahoj prvapomoc. Michaelka uz 2 tyzdne kasle, tak nas poslali do nemocnice a tam jej ten vyter robili. Ale sme bez teplot a sopliky mame len vtedy, ked noztek vytieram kvapkami. Teda len bezprostredne po kvapkach. Tak neviem.... 😒

zuz11
23. apr 2008

katrinkas • 1d • Dnes o 17:12
Ahojte maminky,
prosim Vas o radu a skusenosti
S dcerkou, 8mes, sme sa vratili z nemocnice. Boli sme tam tyzden s laryngitidou/bez ATB, nasledne mala zapal priedusiek, dostali sme Zinnat. Vo vyteroch mala moraxellu. Syn mal pred touto nasou torturou anginu, bral tiez ATB. Dcera sa doliecila a po 10 dnoch syn dostal horucku, ma vraj zas anginu a vo vyteroch ma zas tu nestastnu Moraxellu. Teplotoval vsak len 2 dni a zda sa mi OK. Dostane to zasa dcerka od neho, ak syn nevyberie ATB? Ide to takto stale dokolecka, kazde 2 mesiace ATB...ako z toho kola von?Syn chodi do skolky. Uvitam vase skusenosti....

aponchie • Dnes o 17:32
Moraxella
Rod gramnegativních, striktně aerobních tyčinkovitých až kokovitých bakterií z čeledi Neisseriaceae. Je známo 10 druhů. Moraxella lacunata je původcem hnisavých konjunktivitid u lidí a Moraxella bovis vyvolává konjunktivitidy u skotu.

----------------------------------------------------------
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/0...
---------------------------------------------------------
http://www.litnem.cz/oddeleni-infekcni-diagnost...
--------------------------------------------------------
http://www.strategie.cz/scripts/detail.php?id=1...
http://www.pin-prevence.cz/tisk/40.php
Moraxella ... sinusitida způsobená kmeny Haemophillus influenzae nebo Moraxella (Branchamella) ...

mozna tam neco najdes zatim..vecer neco zkusim najit vice 🙂

aponchie • Dnes o 17:34
http://www.cbox.cz/radim.kramar/gminuskoky[1].htm

katrinkas • 1d • Dnes o 22:03
Aponchie, velmi pekne dakujem. Som sa riadne zacitala 🙂

aponchie • Dnes o 22:05
ja doufam,ze jsi alespon neco nasla pac je to skoro vsecko pro laika moc nezrozumitelne,ale podle me se nejedna o nic vyjimecneho ba dokonce zavazneho 😉 hodne stesti a brzke uzdraveni preju

maca793
26. apr 2008

nám to zistili pred 1,5 mesiacom tesne pred operáciou nosnej mandle, leičili nás antibiotikami, vraj to malá dostala od dvojičiek. vraj často sa tento bacil vyskytuje u školopovinných deťoch a dvojičky sú. takže je to "školký bacil" 😉

stanka7
27. apr 2008

My sme mali tiež tohto fešáka bacila ked bola staršia dcéra malá a museli sme ísť všetci na výter hrdla a nosa čo bývame v spoločnej domácnosti (aj svokrovci 😀 )A čuduj sa mal ho manžel a svokor tak dostali ATB a máme pokoj. 😀

katy1979
27. apr 2008

stanka vidíš a od nás výtery nikto nechcel, aj ked tiež je dosť možné že ho má niekto z nás.
my sme mali najprv v oku zlatého stafylokoka a potom sa nám presunul do nosa aj spolu s moraxelou.
podla posledných výterov že to ževraj ok, ale krpec zasa soplí, tak sa mi to príliš nezdá.

stanka7
28. apr 2008

katy ved práve že nám tiež robili problém len tie sopliská a dcére sme to museli zakaždým ťahať odsávačkou a jedného dňa ma to už fakt naštvalo...tak sme si dali všetci robiť výtery. 🙄

petule.h
28. apr 2008

taky jsme měli, ale na ORL mi řemkla, že to prakticky není nic hrozného, ale vracela se nám, ona je také přenosná a měla ji má neteřinka, takže to pořád přenášeli jeden na druhého v různých etapách, ale už ji nemáme

katecameron
15. okt 2010

moj ma tentom bacil v kuse ked ma sople nevieme sa ho zbavit 😝 aj napriek atb.liecbe

katecameron
26. okt 2010

UZ HO MA AJ DCERA 😒 JA NEVIEM AKO SA TEJTO PLIAGI ZBAVIT NADOBRO 😝

karolin09
10. dec 2010

Aj ja sa pripajam k teme....moja 16m dcerka bojuje s tymto bacilom uz 2 mesiace a nevieme sa ho zbavit.ATB moc nepomahaju. Ako dlho vam to trvalo kym sa deticky uplne vyliecili? Brali ste viac ATB?

strapco13
10. dec 2010

moraxela je hnusny bacil..typicky pre skolkarske kolektivy, robi dlhotrvajuce sopliky, ktorych je tazko sa zbavit
pomoze toaleta nosa /kuk na moj clanok v mojom fotoblogu/a vacsinou skor zaberie lokalna liecba /pamykon / ako celkove ATB..ale casto sa po navrate do skolkarskeho kolektiva vrati spat bacil..nakolko v skolke je vzdy niekto soplavy 😝
pri mensich detoch nenavstevujucich detske kolektivy treba zistit, ci sa napr nestretavate s niekym /na ihrisku, v rodine/ kto chodi do skolky a mate to od neho

kamajka
6. okt 2011

trosicku oprasim temu🙂,nam dnes tiez zistili tohto bacila no kocky dufam ze nas to opusti 😀 takze zajtra kompletka vsetci si ideme dat robit vytery len neviem ako na to nahovorim mojho oca ktory u doktora nebol asi aj 10 rokov..... :-/

ludva
7. okt 2011

@kamajka Moraxela je zcela běžná v populaci. Jen když, je človíček oslabený, tak se může rozmnožit a škodit. Pokud nejsou dlouhotrvající horečky, nebo teploty, tak se ATB nepřeléčuje. Většinou stačí lokálně nasadit Pamykon nebo Bendovy kapky a je pokoj 😉

kamajka
8. okt 2011

@ludva no krpec ma astmu,aj starsi syn ju ma,takze sme pravidelne sledovani v alergologickej ambulancii, astmu nemame na alergickom podklade ale na genetickou,cize mame vraj eozinofilnu astmu..teda chalani moji. momentalne uz mam chore vsetky deti,ja mam sople a starky (moj ocino) tiez. detom spravili v piatok vytery uvidime co to bude,ale kaslu o106. hovorila mi dr,ze sa vyskytuje bezne aj u zdravych ludi a kym nesposobuje tazkosti tak sa to neriesi. pamykon sme brali nedavno,tyzden bol maly zdravy a potom zase toto. berie teraz penbene,myslim ze sa to zlepsuje. uz nema zelene sopliky,ale stale mu nieco tecie z nosteka. a pri jeho astme ma brutalne dychanie lebo mu to vsetko stieklo do priedusiek a chrcanie je hrozne☹

ludva
8. okt 2011

@kamajka jooo, tak to znám velice dobře 😠 ☹ Dcera má také astma, momentálně léčíme oboustranný zánět dutin - žádné horečky, bolení hlavy, nic - jen 3 týdenný astmatický kašel..... JEN 😉
A to i ten maličky má foukadla? Já mám nejraději Spiropent, když děti chrmlají a chrmlají...
Moraxelu má ve výtěrech ten nejmladší? Držím moc palečky, aby byly výtěry ostatních dětí v pořádku 😉 I když je velká pravděpodobnost, že si potvoru bacila doma předáváte 😝

nikoletka02
8. okt 2011

aj my sme sa potrápili s moraxellou, malý nám zacal v noci chrápat, stazené dýchanie, ORL zistil zväčšenú nosnú mandlu. Potom urobil výter a zistil i moraxellu. Kedze sme nemali teplotu, nasadil nam Pamycon kvapky do nosteka. Tie sme podavali podla doporucenia lekara a tazkosti ustupili. Aj chrápanie v noci.

meduliacik
8. okt 2011

Tak aj my sa pridavame do klubu-s moraxellou sme sa zoznamili az po nastupe do skolky a aj odtial ju stale moj 4,5 rocny syn nosi. U nas sa prejavuje zltozelenymi sopikmi a kaslom, niekedy az zvracanim z hlienov nahromadenych v zaludku. Podla kultivacie je ta nasa moraxella citliva na Pamykon kvapky, tak nastastie nemusime uzivat celkove ATB a tie kvapky celkom dobre zaberaju. Najucinnejsie je vsak nechodit do skolky-vtedy je maly uplne zdravy aj niekolko mesiacov. Mame tu smolu, ze v skolke je v triede s mojim synom tzv."bezpriznakovy bacilonosic", ktory ho stale znova a znova infikuje a sam nie je chory, takze sa ani nelieci, ani nevieme, kto to je. Ja som mala robene vytery tiez, nastastie su negativne. Aj z toho, ze doma je maly zdravy, je jasne, ze my s manzelom ani niekto z rodiny ho neinfikujeme. Snazim sa synovi posilnovat imunitu, berie od 1 roka kazdy den Imunoglukan, posledny rok aj probiotika,bral aj Cordyceps, ale moraxellu aj tak stale chyti. Este ideme vyskusat kolostrum-dnes som bola kupit, tak som zvedava, kolko vdaka tomu syn vydrzi v skolke.

kamajka
9. okt 2011

@ludva ano aj krpec ma foukadla 😀 milé slovo za to ten smajlik,inak do smiechu to nie je, ale som rada že je to "len" astma......... su aj horšie choroby.....

no uvidime čo to bude už sa to ťahá dlho na môj vkus,od štvrtku má penbene tak už by mohli zabrať,soplavý je maximálne a o dýchaní ani nehovorím

lenusiatko
21. okt 2011

Prispejem aj ja nasou smutnou troskou. My sa bohuzial tahame s moraxelou uz 10 mesiacov, odkedy chodi dcera do skolky. Bohuzial moj syn to od nej dostal uz ako male babatko, takze sme skoncili na antibiotikach cela rodina. Liecili sme sa 3 mesiace, potom som dceru davala do skolky len sporadicky, lebo bolo v klude a v septembri to zase vypuklo. Dohromady sme boli v skolke len 10 dni, aj to iba doobeda. Detom davam Imunoglukan, Cebion, Kolostrum, Echinaceu, probiotika od vymyslu sveta, takze pravidelne a stedro sponzorujeme lekarne a to nehovorim o homeopatikach, na ktorych ficime vkuse. Nosy vytierame extraktom z materinej dusky a striekame morsku sol. Uz nam vyhorel vysavac, co nezvladol neustaly napor odsavania z nosa, kazdemu 15 x za den. Noci su priserne. Deti kaslu a kaslu a dusia sa a dusia. Dcera v pondelok dobrala Suprax a Uniflox, syn zase Penben a do par hodin ochoreli zase. Dnes sme skoncili opat u lekarky, ktora konecne pochopila, ze situacia dalej je neunosna. Hnisave zelene sople, zvracanie hlienov, zapaly stredneho ucha. Obe deti vysoke CRP nad 30, cize opat silny zapal. Cela rodina sme si dali spravit vytery, urcite nam zase potvrdia moraxela, na ktoru vsetci styria dostaneme antibiotika. Vyzera to tak, ze asi ukoncim dcere skolku, co je u nas dost nepredstavitelne, lebo jednoducho doma s malym a so mnou dlho nevydrzi a deti jej velmi chybaju, az zacina byt neznesitelna. Keby mi niekto povedal, co nas caka a riesenie v nedohladne s obrovskou skuskou nasich nervov, nevyspatych noci, ogrcanych izieb a nonstop lazaretu, snad by som nikdy neverila. Boli sme nadejni plavci a sportovci a takto sa vkuse len snazime nabehnut na normalny rezim, co je absolutne nemozne. Vsetky tie kecy o kojeni a zdravej vyzive su uplne pase, dovolim si povedat, ze nam uz nezabera absolutne nic, lebo sme vyskusali naozaj vsetko. Podpora nulova, moja rodina to nedokaze pochopit, ze sme stale chori a manzelova uz absolutny nezaujem.

brisalek
21. okt 2011

@lenusiatko bohuzel to je co ja rikam od zacatku ve spouste diskuzu. Ani kojeni ani zadne zazraky na podporu imunity nefunguji. Je to jako se vsim jen a jen o genetice. Ale presto preju hodne stesti a doufam, ze nas to neceka🙂, protoze mala nebyla do svych 2 let zatim nemocna, ryma (3 x)byla vzdy jeden den takova ta pruhledna ridka a druhy jako kdyz utne. Ted byla ve skolka 6x po 1hod, 2x po 2hod a uz mela rymu jak tram a kasel.☹

brisalek
21. okt 2011

jeste se chci zeptat, jestli mely vase deti pri tom vzdy teplotu a jak vysokou, protoze mala byla ted taky hrozne zahlenena, ze skoro zvracela. Dik

janna_1
24. okt 2011

rada ťažká ... my sme sa tiez tocili od minulého septembra, (keď nastúpil do jaslí) a až do marca s moraxelou,hemofilom a všeliakymi streptokokmi a s každý mesiac ATB, lebo to malemu vzdy sadlo na priedusky a piskal ...pritom teploty nemal. Toľko ATB čo som uživala aj ja som hadam za cely svoj zivot nemala. Vzdy som sa od maleho nakazila a potom aj tatino. Bolo to na maslu.
Pomohlo len to, že malý ostal doma s opatrovateľkou cez 2 mesiace a potom nastupil do sukromnej malotriednej skôlky v rodinnom dome, kde majú infrasaunu a naozaj dbaju na hygienu a dodrziavanie zdravotnych pravidiel. Od juna bol chory len 1X a neskutočne sa z toho teším. Uz teraz sa desim toho, ked nastupi budúci školský rok do štatnej škôlky. Tento kolotoč nás pravdepodobne čaká opäť.

ala76
23. nov 2014

ahojte,u nas je moraxela.mam 5,5 rocnu dcerku.chodi do skolky.u nas to zacalo takto:poobede piatok dostala teploty a ked isla spat tak sa jej upchaval nos.mala sople ale huste a nie vela.tyzden som ju nechala doma a po tyzdni zacal kasel.chytil mi to aj syncek pra dni od dcerky ale bez teplot a soplikami ale nie zelene.po par dnoch zacal kaslat a trvalo to 2tyzdne:cez den malo,viac ked spal a v noci ho az drhlo.vybrali sme u oboch pamykon a syncek dostal atb clacid kedze ma 2r a3m.bol zahlieneny.u dcerky to vsetko trvalo 3tyzdne len spamykonom a ked sme mylseli ze uz pojde do skolky tak pre vikendom mi zacala kaslat v noci ale len raz v rovnakom case a vlhko cez den skoro nic.potom zacala aj zvracat v noci a aj rano hlieny tak som isla z znova k mudr(to nam uz bola zistena moraxela aj v nose aj v hrdle.syncekovi nebrala vyter bolo jasne ze ma to iste) a skoncili sme aj tak na atb.par krat zvracala este ale kasel uz nieje.atb mame od piatku a akurat dnes rano o 6 vyzvracal vodu co sa trochu napila pocas noci.ale nebolel ju ani zaludok 😒 tak nneviem co to malo znamenat.zeby moraxela mohla aj podrazdit zaludok.mala problem aj zo zo stolicou.nekakala ale vetry uf 😖 to sa nedalo vydrzat pri nej.a stoli na druhy den zelena kasovita.davala som jej cierne uhlie.ale uz je lepsie az na to zvracanie dnes ano😲.asi tak.

ala76
23. nov 2014

@ala76 inac prvy krat chytila moraxelu na to ze je v predskolkej a malinko v skolke kedze mame slabu imunitu a velmi malo v skolke po cele tie 3roky v pobyte skolky.

lucy1311
11. feb 2016

ahojte, maly ma tiez moxarelu v nose, v kuse kaslala, robila stery a mame tam toto "mile zvieratko" ... teraz je ok, tak je opat v skolke. vyter to potvrdil dnes. je prenasac teraz ked nema priznaky (nesople, nekasle)? vraj augmentin na to zabera, ale ze ked nema priznaky, tak netreba ... len zas by som nechcela ine deti nakazit aj v rodine napriklad mame babatko. vdaka za odpoved.

lucy1311
16. feb 2016

@meduliacik ahoj, chcela by som sa spytat, ci vam pri moxarele zabralo to kolostrum? tiez sme to chytili, malemu posilnujem imunitu no ale neviem, ci sa toho strasieme ... vdaka

meduliacik
16. feb 2016

@lucy1311 Moj syn uz ma 9 rokov a s Moraxelou sme sa rozlucili az odchodom zo skolky do skoly. Definitivne sme sa jej zbavili po 2 tyzdnovej antibiotickej kure vysokymi davkami Augmentinu, co nam naordinoval krcny lekar. Keby to nezabralo, hrozilo nam vybratie nosnych mandli. Kolostrum pomaha na celkovu imunitu a lahsi a kratsi priebeh choroby, ale ked je non stop nablizku bacilonosic, tak sa nakaze neda vyhnut.

minuska1
23. feb 2016

Koloidne striebro. My sme si presli vsetkym. A to teraz doktorka ani nevie ako vyzerame. Chodime tak maximalne na preventivky!!

lucy1311
24. feb 2016

@minuska1 vytierat nos s nim?