Návykové držanie hlavičky na lavú stranu. Čo robiť?

susika
23. apr 2008

ahojte.babule poradte.boli sme na rizikovej a dokina mi povedala, to, čo ja tvrdím u dávno.že malá je navyknutá držať si hlavičku na jednu stranu.kázala nám sa na rehabke opýtať na nejaký cvik, čo by tú hlavičku "nasmeroval" dostredu.no a dnes , ked sme tam bli, vraj ona je už veľká, že ked si ju tak chce držať, tak si ju bude..skoro a porazilo.

nezistila sm, že by to bolo polohovaním v pstielke, lebo ju dávam po týždni na opačnú stranu, alebo len tak hocikedy ju dám spinkať opačne, ale ved dieťa v jej veku sa aj tak už celú noc krutí a raz spinká tak a raz tak.a aj hry jej vymýšlam také, aby tú hlávku dávala aj opačne.

ono nie je problém v otáčaní.ona ju krásne otočí na jednu aj druhú stranu, len v "stoji" alebo v lahu na chrbátiku si ju nakloní nabok. a zasa to nie je vždy..tak som z toho jelen.

poradte ak máte niektorá skúsenosť, nechcem aby mi dieťa, ked začne chodiť, chodilo s hlávkou naklonenou dolava.vyzeralo by to isto smiešne.

martina21
23. apr 2008

moj syncek tiez ked spi na chrbate tak ma hlavku otocenu na lavo, aj kedje hore tak sa najcastejsie pozera na lavo alebo do stredu ale na pravu stranu ju dava nerad, obcas ano ale potom ju da zase na lavo, ked je na brusku obcas sa mu ju podari pridvihnut a tiez ju naklana na stranu, je to velky problem??snazim sa ho davat spat na pravy bok ale aj tak sa zvrntne a da hlavu zas do lava..

susika
autor
23. apr 2008

maťa, ona nemá celú hlávku otočenú nabok, ako keby sa pozerala. ona to má tak, si predstav, že sa pozeráš do stropu ale hlavičku máš naklonenú na stranu. ona to má tuším nalavo.
alebo si predstav, že ti ofina padá do očí a ty si ju dáš na stranu a na tú stranu akloníš aj hlavu.po čase ti fajne strpne krk 🙂 🙂
malá to má asi z autosedačky, lebo som tam nemala tú časť, ktorá mala držať hlavičku.nebola k sedačke a ja som nevedela, že by to mohol yť problém. a aj dnes, ked mi spala v aute v sedačke, tak si pokojne tú hlávku dala na tú lavú stranu a pokojne spinkala.
ja neviem, či je to taký problém.možnom ked začne behať, sa aj hlávka vzpriami...netuším, preto sa pýtam na skúsenosti, elbo ma fakt dojala rehabilitačná, že už je tak zvyknutá, už sa s tm moc nenarobí. ale do teraz som to akosi neregistrovala a ani dokiny

martina21
23. apr 2008

uz som to pochopila 😀 mne casto pada ofina ale na pravo 🙂 myslim ze to asi nic nebude,ked ti to aj povedali..ak nema problemy s koordinaciou ak ju nenaklana celu na stranu tak to je asi ok ja nemam moc skusenosti.. hadam ti niekto bude vediet povedat viac, ked zacne chodit tak ju da hadam normalne lebo si to potom neviem dost dobre predstavit, a to ti robi uz odmalinka? ja uvidim co bude stym mojim ked trochu podrastie dufam ze nebude mat problemy tu lavu stranu ma uz od porodnice

jahodka11
23. apr 2008

maminy, nas syncek sa tiez zoz aciatku daval len do lava a teraz ma trosku prelezanu hlavicku. Samozrejme, ze sme ho polohovali, ale on sa aj tak v priebehu minuty dal na svoju oblubenu lavy stranu 🙂 doktorka nam povedala, ze nevadi, ze ked bude sediet...atd, hlavicka sa popravi... a nema problem pozerat sa na vsetky strany.....tak len polohujte a ako pisete, pri hrach sa snazte, aby pozerali na druhu stranu, ono sa to spravi vekom 🙂

susika
autor
24. apr 2008

maťa-neviem, či od malčka, lebo som si to všimla asi pred 2-3 mesiacmi, ale neprikladala som tomu moc, lebo s otáčaním ani ničím iným problém nemá.ale fakt to asi bude s tej sedačky, kedže tam tá hlavičkovávýstuž nebola a hlávku si naučila na jednu stranu.ale vlastne aj dospelý ked po sediačky zaspí, tak mu hlava padne nabok 🙂 🙂 🙂 no a cvičíme vojtovku na lozenie po štyroch a tá poloha je taká že tú hlávku má raz a jednu stranu, a raz na druhú tak snád aj to pomože🙂)teraz už má 2 týždne vetet, čo mi spadla z postele tak necvičíme, ale už zajtra začíname.tak uvidíme

patka123
23. aug 2009

ahojte... Moja malinka ma taky isty problém... hlavku stale dava do lavej strany. sestricka mi to prizvukuje uz od prvej poradne.. Samozrejme, ze som ju polohovala, dokonca asi aj moc casto. po kazdom krmeni na inu stranu, teraz ma 3 mesiace a ta hlavka stale ide do lavej strany.. ukladam ju na pravy bocik ale uz je velka uz mi cestuje po postielke, takze to enma v podstate ziadny vyznam, lebo sa mi hned otoci ta tu svoju stranu a kludne zaspinka aj v kociku (ale az ked zaspinka) ju prelozim, an tu druhu stranu, no jeden pohyb a je znova tak ako ona chce.. Doktorka ma teraz poslala na rehabilitacie k neurologicke. este som tam nebola no netusim ako ju uz prerobim aby mala hlavku rovno, aj ked sedi v autosedacke, ma tu hlavku naklonenu dokonca aj ked lezi na chrbatiku ma mierne naklonenu do tej lavj strany.. hracky setko davam an pravo, ale ked je to nalavo vie sa s tym zahrat trolinka no an tej pravej ani zasvet.. uz som si aj vsimla, ze zozadu, ked na nu pozriem, ma zlezanu trochu tu hlavicku, je uz vidno, ze ta lava strana je rovna a ta prava gulata.. som zvedava ake nam da cviky na tu hlavicku.. dufam ze to momoze.. drzim aj vam palce... nech sa to zlepsi..

katy2
23. aug 2009

patka, su na to cviky... my kvoli tomu cvicime od 5.tyzdna.... a uz je to o moc lepsie... mala ma torticollis.... cvicime vojtovku 4x denne, plavame 2x do tyzdna a min. raz do tyzdna chodime na rehabilitaciu. Polohovanie v tom pripade asi moc nepomoze.... treba cvicit... verim, ze ti malinku daju dokopy....
inak, pozri aj temu cvicenie vojtovky....

halime
27. dec 2011

@susika ahoj vidm ze tu temu si zalozila este v 2008 chcem sa spytat co ste robili s tou hlavickou? moj maly ma 7 mesiacov a ma tendencie drzat hlavicku na pravu stranu, nic mimoriadne ani tragicke, chrbatik ma rovny pekny, drzy sa ako vojacik len ked je na brusku tak vidim ze ma hlavicku mierne na pravu stranu. rodila som ho vakumextrakciou a trosku som sa bala ci to nebude tym lebo ho tahali za lavu stranu temena lebky tak sa obavam ci nema na lavej strane nejako vytahany sval ci co ??? :( mal aj velky kefalohematom ktory mu sklacifikoval a len pomaly mizne ako mu rastie hlavicka. zijem v uk a tuna je vsetko normlane a lekarka mi povedala ze aj ta hlavicka mu zmizne aj sa popravi drzanie s vekom tak neviem ci radsej nemam nastojit na neirologii ci sa to naozaj popravi same :(

zuzanab115
7. jan 2013

@susika Dobrý deň, prečítala som si Váš problém spred 4 rokov, my máme ten istý, maličký ma skoro 9 mesiacov, tiež otáča hlávku na obidve strany, ale drží ju naklonenú na ľavú stranu. Som z toho už zúfalá, prosím poradte ako Ste to riesili vy a či sa to malej upravilo. Ďakujem

gabika2908
3. mar 2014

@zuzanab115 upravilo sa Vam to nejak same od seba,lebo tiez mame ten isty problem s naklonom hlavicky a maly ma 8 mesiacov

jankatt1
3. mar 2014

@zuzanab115 Moj malý mal tendenciu tiež držať hlávku na jednu stranu... išli sme k obvodnej a tá nás poslal na rehabilitáciu. To by mala urobiť aj Vaša lekárka... išlo o to, že mal skráteny sval či nerv na jednej strane, každy týžden sme 2 mesiace chodili na rehabilitáciu a cvičili Vojtovu metúdu... vojtovku sme doma mali cvičiť 3x denne po 2 cviky..po 1,5 mesiaci sa to upravilo a je všetko ok. Váš synček má už dosť mesiacov,,, ja by som odporúčala čo najskor, potom ho už le veľmi tažko udržíte a prinutite aby to vydržal. Moj malý mal 3-4 mesiace a išlo to tažko... nechcel, robili sme to nasilo. Vaše dieťatko je staršie, aj silnejšie...asi to pojde tažšie s držaním. Ja by som určite išla na rehab a tam Vás naučia Vojtovu metodu.

mishita2401
6. dec 2015

@gabika2908 prosim upravilo sa vam to?
@zuzanab115

gabika2908
6. dec 2015

@mishita2401 ano upravilo,nic sme nerobili iba polohovali a chodili na laser(take nahrievanie tej zhrubnutej strany),maly ma 2,5roka nic nevidno,hlavne klud,dieta z toho vyrastie,ako zacal chodit pekne sa narovnal

mishita2401
6. dec 2015

@gabika2908 a to polohovanie je ako prosim? Tiez ju tak na lavo viac naklana tak ju mam davat na pravy bok ci raz tak raz tak?

gabika2908
6. dec 2015

Musis ju motovivovat na opacnu stranu,cize ked ma zvyk na lavo tak davat na pravo aj v postielke aj pri vsetkom

mishita2401
7. dec 2015

@gabika2908 dakujem 🙂

gabika2908
7. dec 2015

@mishita2401 nie je za co..hlavne sa nestrachuj,my sme chodili aj k neurologicke ta povedla, ked sa postavi na nohy a zacne chodit hlavicka sa napravi a tak aj bolo

lofinka96
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lofinka96
24. apr 2023

@mishita2401 Prosím upravilo sa vám to? Máme ten istý problém u 6 mesačného synčeka.

mishita2401
24. apr 2023

@lofinka96 áno napravilo🍀

lofinka96
24. apr 2023

@mishita2401 a mali ste prosím nejaké cviky či prešlo to samé?

gabika2908
24. apr 2023

@lofinka96 áno upravilo..chodili sme aj k fyzio na taky laser a nasvecovalu mu tu stuhnutu stranu..ale bolo to tak ako povedala neurologicka..zacne chodit a hlavicka sa vyrovna..tak aj bolo..dnes chlapec 9 rocny bez porblemov velky sportovec

mishita2401
25. apr 2023

@lofinka96 motivovala som ju pozerať na opačnú stranu, všetko formou hry.