Nedostatek železa u 9 měsiční. Co bude dál?

gabrielad
3. mar 2008

Ahojky všem kdo sem nakouknete. Mám holčičku 9 měsíců a před měsícem jsme měli velké trápení. Malé bylo při 8 měsíční kontrole zjištěno (dělal se krevní obraz, protože se zdála bledá), že nemá skoro žádné železo (hodnota pouze 0,4) a hemoglobin byl také velmi nízký (74). Byli jsme posláni na další došetření do nemocnice, kde jsme si pobyli 10 dní. Nejdřív jí udělali další odběry krve 😢 a ultrazvuk žaludku, zda je všechno jak má být. Nakonec jí po 2 dnech začali píchat injekce se železem. Po 3 dnech šli hodnoty hemoglobinu dolů 😖 (64) ale železo už vyskočilo na 15. Jenže stále to bylo málo a tak jsme museli čekat dalších 5 dní, kdy se konečně výsledky zlepšily a my byli propuštěni domů a dále podáváme železo v kapkách. Proč sem píšu? Nenašla jsem tu podobné téma a hledám někoho kdo měl podobné trápení. Malá byla nedonošená o 6 týdnů. V nemocnici mi řekli, že u nedonošených dětí se podává železo až do jednoho roku věku. Navíc byla výhradně kojená do 8 měsíce a následně jsem začali přikrmovat - prý také špatně. Tak už teda nevím co je dobře a co ne, když takhle jsme se domluvili s doktorkou, že s příkrmy počkáme až do toho 8 měsíce, když se narodila dříve a navíc v prvním půlroce trpěla na koliky. Hlady nebrečela, byla spokojená. Pravda je, že za poslední 2 měsíce už váha nešla skoro vůbec nahoru, každý měsíc cca 40g, ale i tak měla v 8 měsících 7600 g a 68 cm (když se narodila tak 2350 g a 45 cm). Problémy při porodu žádné nebyli, apgar skóre bylo v poho, nikam kromě dětské doktorky jsme nechodili. Malá zatím sama nesedí, pouze s podpěrou, leze dozadu, válí sudy, snaží se dát nožičky pod bříško, ale dopředu jí to zatím nejde. Nemyslím si, že by měla jiné problémy. Ještě se mě ptali, zda není moc spavá 😀 když je anemická. Tak to teda není, přes den sice spinká i 3x, ale celkem max. 3 hodinky a někdy ani to ne. Někdy se vzbudí po 20 minutách a konec. Tak budu ráda, když mi sem k tomu někdo něco napíšete.

susika
3. mar 2008

ahojky. tak my sme boli riadne nedonosení.malá bola narodená 2 mesiace skor a bola oveľa menšia od tej tvojej.a tiež bola anemická. hodnoty hemogl. boli pred prepustením 84, čo bolo hrozne málo a dali jej transfuziu krvi ešte na rizikovom oddelení.potom to prudko stúplo, ale brali sme železo 3xdenne najperv po 2 kvapky potom až 5.a pekne sa nám to upravovalo. teraz ho už neberieme asi mesiac, hodnoty hemoglobínu stúpli až na 114 a železo je tiež super..tak máme kontrolu krvi až ked bude mať 10 mesiacov a potom až ked bude mať rok.a uvidíme, ako sa nám to bude snád len zlepšovať.
malá má zatail stále len mlieko. do pol roka striedavo MM a UM, neprikrmujem, dokyna nekázala, tak čakáme.aj ked sa mi zdá, že by aj mohla, lebo nie že by jej mliečko nestačilo, ale už ho akoby nechcela.a hematologbička nič nenamietala, že ešte nepapá iné ako mlieko.
niektorí lekári sa na nu dívajú, že je bledá, mne sa zdá ešte červenšia ako ked brala železo, od kedy je na UM.
takže ja by som sa toho železa tak nebála.
a malá tiež nebývala spavá, ked bola anemická. spávala tak 1,5 hodiny za celý den-3x po pol hodine.niekedy si vonku zdriemla aj dlhšie, ked sa jej riťka vozila.

gabrielad
autor
3. mar 2008

Ahojky Susika, moje malá při narození neměla špatné hodnoty železa a ani za 2 měsíce poté (měla virózu a dělali se odběry krve). Spíš to vypadá, že se zásoby vyčerpali a ani já ho mít nebudu. Ale koukám, že každý doktor na to krmení kouká fakt jinak, i podle toho co ty píšeš o hematoložce. Mě primář na oddělení tvrdil, že jsem jí měla krmit od půl roku, jinak že se nenaučí jíst a žvýkat. Žvýkací reflex je prý jen do 10 měsíce. A prý se musí honem honem naučit na nové chutě, jinak prý nic nebude chtít. Ale to si nemyslím, protože jsem týden předtím než jsme šli do nemocnice začala přikrmovat a šlo to dobře. Žádný 2-3 lžičky, ale rovnou půl skleničky. Teď už umí žvýkat i rohlík a sušenky, dostává různý příkrmy - zeleninu, maso a svačinky - ovocné přesnídávky, jogurt a to vše během měsíce.
Není to sice žádný velký jedlík, sní tak 70-100 ml, ale jí. I trošku čaje občas vypije.

nataly
3. mar 2008

susika, ake zelezo ste brali?? 😉

susika
3. mar 2008

my sme mali Maltofer

gabrielad
autor
3. mar 2008

tak ten teďka máme taky. Ještě, že už nedostává injekce, chudinka.

elinka27
4. mar 2008

tak my mame ten isty problem,maly sa narodil skor o 6 tyzdnov a je anemicky,naposledy mal hodnotu hemoglobinu 81, vo stvrtok ideme na kontrolu,tak som zvedava ako sme na tom.Berieme Maltofer 6kvapiek 1x denne.

lusil2005
4. mar 2008

gabi ale to je v pohode ze ste tolko priberali posledne mesiace. my uz dokrmujeme na desiatu, obed aj veceru a mala priblrala za posledny mesiac 20 gramov. a doktorka povedala ze to je v pohode, ze s jej vahou aj tak moze ist do skolky :D (mame 8,5 kg)
podla mna si nespravila ze ze si len kojila...
skus jej jedalnicek robit hlavne z jedal v ktorych je vela zeleza ako spenat, cucoriedky atd.

anmary
4. mar 2008

Ahoj žienky.
Čo ešte obsahuje veľa železa a môžu to jesť bábätká?

anmary
4. mar 2008

Ešte som sa chcela opýtať, ako je na výsledkoch z krvi, napísané železo. Má to nejakú značku alebo je tam napísané železo, alebo má to spoločné niečo s hemoglobínom, čo je to vlastne ten hemoglobín. 😅

janina77
5. mar 2008

amary, zelezo obsahuje hlavne maso- telacie, kralicie. To by si mohla davat tvojej malej.
Ked sa robi krvny obraz, mas tam len hemoglobin, co je cervene krvne farbivo a jeho mnozstvo je zavisle od mnozstva zeleza v krvi. A zelezo mas v rozbore len ak robia rozbor prvkov, a lekarka napise, ze chce konkretne zelezo. Aspon u nas to tak funguje. A pride to na osobitnom papieriku.

nataly
5. mar 2008

baby, a nezapeka nahodou vasich milacikov z toho maltoferu. Lebo nas maly sa nemoze po nom vykakat 😢

janina77
5. mar 2008

nataly, treba to vydrzat, on si casom zvykne. My berieme maltofer uz takmer 5 mesiacov, a Domco kaka aj 3x denne. 🙂

gabrielad
autor
5. mar 2008

Tak vám teď povím fór. Konečně jsem si nechala na doporučení nemocnice i já udělat krevní obraz, protože mi říkali, že pravděpodobně i já na tom se železem budu prachbídně. A co se nakonec nedozvím. Železo OK, vápník nízký tak ať přidám mléčné výrobky a nadbytek draslíku, prý jestli nepiju hodně minerálek. A já na to že ne, piji pouze čaje - ovocné, bylinné, hodně mléko, málokdy šťávu, 2x do měsíce neperlivou vodu někde v restauraci. Maso jím minimálně a nejvíc ujíždím na mléčných výrobcích. 😀

alami
5. mar 2008

gabrielad - nezabudni, že železo sa vstrebáva len s vit. C tak malej dávaj nejaké céčko - napr. cebion

gabrielad
autor
5. mar 2008

aha tak to jsem nevěděla

elinka27
6. mar 2008

ja som kupila drahy sirup od jednej svedskej firmy, na poslem cez IP, aby som tu nerobila reklamu a davam to malemu namiesto zeleza a rapidne sa mu zlepsil krvny obraz a aj doktori sa cudovali

dandinda
7. mar 2008

aj my sme zacali uzivat maltofer,no nastastie vykakat sa vieme 🙂 aj 2-3krat denne. dnes 4 😀 len farba sa nam zmenila 😵

gabrielad
autor
8. mar 2008

s kakáním taky nemáme problém, i několikrát denně 🙂 a barva by měla být dočerna.

dandinda
8. mar 2008

Ano, cierna, niekedy mu trosku chyta aj zadocek cierny odtien 😀

alenka000
19. feb 2011

čaute maminky, malý má za chvilku 4 mesiace a bolo mu zistene že je chudokrvný čo ma najviac trápi je že ja som jedla všelijake kvalitne a drahé doplnky výživy , trápila som sa s kojenim tri mesiace nám trvalo kým sme sa nejako s malým zladili a už nám to frčí...no moja otázka je vie niekto poradiť ....ako je možné že kojene dieťa trpí nedostatkom potrebných látok ked každý ospevuje ake je zdravé MM ?????????????????nechápem a veľmi uvažujem že ho začnem čím skor dokrmovať aby tie vitaminy dostal v strave...vie niekto poradiť?? /ešte by ma zaujimal názor na netradičný problem, malý mi spi v noci 8 hodín a neviem či ho mám budiť aby som mu vymenila plienku lebo potom je zacikaný a má studený noštek ked ho prebalim tak už potom mu to zmizne do rána/ ĎAKUJEM

denisocka
9. aug 2011

prosím vas o radu , malemu k 1.roku na poradni vzali krv,lebo bol vraj bledy a slamovy-žlty. dnes došli vysledky - chudokrvny ,hemoglobín ma 98 a železo len 3,9 -že dolna hranica - norma je 11,2 . dokyna navrhuje 1 balenie injekcii B12 , Maltofer a kys.listovu

prosim vaše postrehy,či ist do toho,či nie,čo ine mu davat . skor ma zaujima čo s B12 injekciami ? neuškodi mu to ? a ked on je chudokrvny,tak moj starši bude megachudokrvny,šak on nič neje- ani nema chut do jedla,iba mlieko