Nedostatok železa u malej. Čo to môže byť?

marianamariana
13. jún 2009

Ahojte. Mám 14 mesačnú dcérku a som zúfalá. Pri odbere kvi jej zistili nizke hodnoty železa iba 4,2 Hemoglobín 114 ostatné bolo OK. Doktorka jej predpísala Maltofer kvapky, Acidum folicum, ale pri ďalšom odbere cca o mesiac boli výsledky katastrofálne železo iba 1,9 saturácia 0,03, hemoglobín 105. Prosím, má niekto skúsenosti s tým, že dieťa nereagovalo na liečbu železom? Čitala som, že to môže byť aj celiakia. dúfam, že nie je. Doktorka nás poslala na hematologiu. som z toho už na nervy, stále hľadám nejaké informácie, ale vždy nájdem iba čiastočné. Prosím poraďte.
Mariana

bubka88
20. sep 2016

@modrykonik03 ano...ale nie vzdy mi to zhltne

07022007
20. sep 2016

My sme toto mali pri alergii na Bkm

modrykonik03
21. sep 2016

@elenocka99 ahojky, ten odstup mlieka a mliečnych výrobkov sa počíta aj materské mlieko?Narosan tiez zapeka?A maso si koľkokrát za tyzden dávala? Dakujem.

elenocka99
23. sep 2016

@modrykonik03 pri narosane vraj mm staci 30 min., ale aj ked nie, nieco sa vstrebe, ale ked som malej davala maltofer, dodrziavala som to striktne 90 min. ako sa ma. Maso sme jedli 6x za tyzden, 1x zltok. Maly nemal problém so stolicou pri narosane, len pri zeleze.

majka99999
23. sep 2016

@modrykonik03 moj starsi ma Ferrofortis, je to vlastne ovocny sirup s vitaminmi.

adazdca
18. nov 2016

@elenocka99 aj nám na školení vraveli, že sa na narosane kvôli europskej legislatíve píše až neskorší vek na užívanie, ale vo Svajciarsku bežne dávaju deťom už od 3 mesiacov... Kto môže maltofer, tak môže aj čučoriedkový narosan... a narosan je každopádne lepšie strávitelnejší a nemá vedlajšie účinky, čo bývaju pri "chemickom " železe... Ja som ho objednávala už aj pre dojčatá a výsledky po vybratí boli velmi pekné.. A dávala ho aj kamarátka svojmu predčasniatku namiesto maltoferu a bola maxi spokojná 🙂

modrykonik03
19. nov 2016

@adazdca
skoda, ze to az teraz citam😉Mame Aktiferin dobrat do 15.12..
Ak by sme mali pokračovať, tak by som to vyskúšala....

tonka194
13. dec 2016

Ahojte...
Mate niektore skusenosti s tym,ze hgb bol v poriadku a zelezo stale nizsie ?? (Raz 7 a teraz ho ma 4,8)
Uz dlhhsie mame problem s tym,ze hgb je ukazkovy ale to zelezo ma trapi.doktorka povedala ze doplnit lem stravou

darja12
25. jan 2017

ja mám 16 mes dcéru a zistili jej asi pred 2 mes nižšiu hladinu železa.. dr jej nasadila Maltofer, ale keďže mala predtým atopický ekzém a vynechali sme červené potraviny, tak som to chcela riešiť skor zlepšením stravy.. ekzém sa jej stratil v 10 mes ale až okolo roka som začala dávať hovädzinu, čučo, cviklu atd... teraz má hodnotu 8,6 a zásobné železo 4.. vraj je to stále nízke a máme teda brať ten Maltofer, najradšej by som to však vyriešila stravou, ale neviem prečo sa to nie a nie upraviť, keď dcéra jedáva skoro každý den maso, 2-3x do týždňa hovädzinu, zeleninu, ovocie. atd. Porcie masa sú cca 50g.. ešte skusim zmeniť kašu.. nemá rada žltko, to do nej nedostanem.. dávala som jej od country life bio kaše, čiže nie fortifikované detské.. nemá rada cviklovú šťavu, ani pomarančovú..

adazdca
26. jan 2017

@darja12 a nechces jej davat ten cucoriedkovy narosan namiesto tho maltoferu?

darja12
27. jan 2017

my inak máme čučoriedky z hor, to jej chcem dávať. ale už som našla info, čo som robila zle.. nevedela som o tom, že by som potraviny s obsahom železa nemala kombinovať s mliečnymi výrobkami.. napr.. ja som ju nakojila a takmer hned nato, som jej dala ranajky, síce bohaté na obsah rastlinného železa, ale... a tiež aj na obed.. síce mala hovädzinu, brokolicu atd, ale za tým som ju nakojila a šup na obedný spánok a taktiež večer.. po večery mlieko sa spať.. takže skúsim ešte takto: dávať mliečne výrobky 1,5hod pred alebo po potraviných s obsahom železa a už vobec nebudem kombinovať čučo s jogurtom a podobne. a taktiež som nevedela, že by dieťa malo prijímať vit C po železitej strave, aby to lepšie vstrebalo.. ale dakujem za typ, no je to dosť drahé, ale ak sa to neporieši zmenou návykov v stravovacom režime, tak možno by sme skúsili ten Narosan, lebo dlhodobo jej ten maltofer dávať nechcem.

katuska268
27. jan 2017

Moj syn sa narodil s anemiou,lebo ja som mala nedostatok zeleza v tehotenstve,nemohla som uzivat zelezo vo forme tabletiek,lebo by som mohla mat problemy.Doktorka nam dala maltofer a mame mu davat napriklad vajicka,cucoriedky atd..ten maltofer mu vobec nepomohol.

darja12
30. jan 2017

@katuska268 naša zase vajíčko absolutne nechce.. poraďte dáku chutnú nátierku.. alebo ako dávate deťom to žltko?

katuska268
30. jan 2017

@darja12 Jakubkovi vajickovi uvarim pretlačím a pridam mu tam troska masielka ramy napriklad a to mi spapa ale tej ramy malicko ani nie pol cajovej lyzicky,samotne vajicko mi tiez nechcel

darja12
3. feb 2017

dnes som volala ohľadom výsledku hladiny železa dr a malá má 12, norma je 10.. takže perfekt.. čiže ten nedostatok bol podľa mňa zlou kombináciou stravy.. pričom ako som písala vyššie, som jej dávala potraviny s obsahom železa veľa krát v kombinácii s mliečnym výrobkom.. ale výsledky sa dostavili hned ako som to prestala robiť.. tak tod fakt dobrá rada:nekombinovať to..+vit C

modrykonik03
6. feb 2017

@darja12
...my sme mali Aktiferin a okrem vitamínu C sme brali aj kyselinu listovu a vit.B6-pyridoxin. Teraz uz mame upravené železo, ale vit.C nam doporucili aj naďalej.

modrykonik03
6. feb 2017

@darja12
ja dávam žĺtko do špenátu a kedže miluje špenát, tak vždy to spapá....