Nespavosť z bolavého bruška. Čo robiť?

beelinka
10. dec 2008

Ahojky strašna sa trapime. Už tri týždne s ním nespím. Stále sa mi hádže. Už mliečko nemám tak papame Hipp mliečko a na obed zeleninku. Celí den je super nič ho nebolí a ked príde večer horor, nechce buvat a ked aj tak sa hadže. Zvyknem mu bruško masirovat, aj pupeme v hlbšej vode aby si zaplaval-precvičil bruško, davam mu aj teple kostky na bruško, kvapky sme vyskušali všetky, berieme aj probiotika,boli sme aj u dr, brali mu krv aj vyter, vyter mal pozitivny,najpr ho preliečila antibiotikama, kontrolny bol zas poz., ale že kym nie su hnačky nič s tým robit netreba, len probiotika brat. Tak ja už naozaj neviem ☹ ☹ ☹

zukab
17. dec 2008

no beelinka, vidim, ze mame doma to iste, len v bledoruzovom 🙂
asi nam neostava nic ine, len pevne nervy a psychiatriu v susedstve 😀
ja davam malej nejake probiotika, mam pocit, ze trocha zaberaju, aj ked... moze to byt len nahoda.
ach jo...
tusim idem opat krmit, boss zavelil.
jupiiiiii jupiiiii 😀

beelinka
autor
17. dec 2008

Aj ja mu zacnem zas davat tie probiotika, lebo aj teraz som ho chovala tristvrte hodiny z flase. uz si ani nechcem predstavit keby som ho kojila. 😝 😕 Psychiatria ista. 😨 Ktore probiotika davas Zukab ?

emaso
17. dec 2008

no baby tak my sme spravili pokus,davam Elli slabsie mliecko na radu Dr.,tym padom jej lepsie travi,lepsie kaka a na prdy davam praobycajnu Aqua carminativa z lekarne a prdi jak stary chlop 😀 no fakt ako ine babo

ale zas my sme nechudli,len sme pazravky 😒 len som vas chcela povzbudit ze na kazde babo existuje finta 😉 a napokon z toho vyrastu

hej a vela davam odgrgovat,uprostred krmenia sice reve jak tur ked vezmem flasu,ale stoji to za to

no tak dufam ze sa netesim zbytocne a zas sa nieco neposerka 😒

beelinka
autor
18. dec 2008

Ahoj emaso uz veim co je emaso 😀 . Co to znamena slabsie mlieko ? Das jej tam viac vody ? Presne popis prosim 😨 A babtka sa nechvalia, aj my sme minuly tyzden spali tak ja cela vytesena a posledne tri dni zase nic. tak nech vam to vydrzi. 😝

zukab
18. dec 2008

beelinka, nase probiotika sa volaju Colief.
ale ako si spravne podotkla, babatka sa nechvalia, takze ja uz radsej nic nehovorim.
dnes mam ruky ako opica, az po zem. vlacim dieta cely den.
ale teraz spi skoro pat hodin, uff uff 😀 prvykrat za dnesok.
emaso, takze ak spravne chapem, malu nekojis, ale davas jej umelaca?
ak mozem vediet, kolko ti toho na jedno posedenie zje? moja je trocha mladsia, ale tak pre predstavu...

emaso
19. dec 2008

beeli hej viac vody dam,pije UM,TAK 110-140ML 😉

beelinka
autor
19. dec 2008

Emaso kolko je to viac ? Ja davam nappr 220 vody a sedem odmeriek, tak ked mu to chcem dat redsie tak kolko vody mu mam dat ? A robila si detom predtym gris do mlieka na vecer ? A ako sa to robi z UM len mu tam suonem jednu odmerku grisu ? Diki 😉 Zukab my sme dnes zase spali, ale vecer som tak rozmyslala ze mi to je uz v podstate jedno, lebo nema to zmysel stale sa nervovat co zas bude dnes a ako bude spat. Dako bolo dako bude. Hlavne je ze sme zdravy. Babenky drzte sa 😅

emaso
19. dec 2008

beelinka tak napriklad 110 vody a 3 odmerky,skratka zvysit podiel vody

rob mu dalej mnozstvo ako obvykle,sak pol litra nevypije,neee 😀 len daj menej odmeriek ,teda 6,tak skus ci vam to pomoze

gris to myslis ako kasu? 😕 no instantnu kasu len supnes do mlieka,hej ale velky zmysel v tom nevidim,nemam dojem ze to na dlhsie zasyti,dnesne kase su lahko stravitelne...ja som ryzovou kasou akurat zahustovala Jasmin mlieko bo ta vygrcala aj AR mlieko ked sa posnazila 😝

beelinka
autor
19. dec 2008

Tak dakujem. Zatial papame ok. Nechvalime 😝 Na večer 260 😕 Som zvedava do kedy bude spat

emaso
20. dec 2008

beeli tak to dost spapa 😕 puj,puj,moja dcera ma 16mesiacov a tolko nevypije a to ona je dobry srotovnik inac 😀

beelinka
autor
26. dec 2008

Emaso ja mu robim plnu flasu a aj mi ju spapa nemoze mu to byt malo ? Alebo riedke ? Alebo nezasyti ? Mame aventku do plna je tam asi 300ml. Je to normalne ? A niekdy sa zobudi o druhej a hučíííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí ako keby nepapal týžden 😕

annag
27. dec 2008

len som tu nakukla - beelinka - koľko tekutín Ti za 24 hodín potom vypije, ak len na večer vypije 300 ml? V jeho veku by sa mal pohybovať na cca 150-155 ml na kilogram svojej váhy. Aj ciká veľa?

beelinka
autor
27. dec 2008

Tak rano papame o osmej mliecko asi 160, na obed 12.00 papame polievocku dobru hustu asi take dva deci, a na olovrant gris alebo ovocie s kasou a vecer o osmej mliecko a to uz papa 260 alebo viac. Pit mu skusam stale davat ale vobec nechce. Skusala som mu aj pred papanim aj po aj kadejake stavy ale kvoli bolavemu brusku nam dr povedala, ze nemam mu davat nic ochutene len caje a cistu vodu a to mu vobec nechuti a vobec mi to nevypije. Myslis ze mu to nestaci cez den. Tiez sa mi to nezda 😕 No neviem, ale on mi od zaciatku strasne zle papa tak som rada, ze mu chuti 😨 Cika dost neviem, mala by som mu to cele zmenit ? Alebo nieco ine papat ? 😒

annag
27. dec 2008

beelinka, ja som sa skôr zľakla opačne 😀, že ak pije skoro 300 večer a takto veľa aj cez deň, bolo by to veľmi veľa. Všetkého treba striedmo - málo aj veľa tekutín zaťažuje obličky a v extrémnom prípade môže narobiť vážne problémy.

nerobiš nič zlé 🙂, len podľa toho, čo píšeš, papá 4 x do dňa? Mal by mať jedlo (v tom aj mliečko) rozdelené rovnomernejšie asi do 6 porcií, jedna porcia by mala byť tuhého príkrmu cca 150-200g, mliečka max 250ml, potom, zvlášť ak je na UM, ho fakt môže bolieť bruško. Pre dieťa (ale aj dospelého) je lepšie papať častejšie menšie dávky ako pár krát veľké porcie. Deti na príkrmoch by mali mať 6 porcií vrátane mlieka:
6 porcií - raňajky, desiata, obed, olovrant, 1. večera, 2. večera - najskôr sú všetky mliečne, neskôr sa príkrmami nahrádzajú nemliečnymi porciami

ak večer vypije toľko mliečka naraz - až 300 ml, tak mu aj z toho môže byť zle, môže sa mu vracať späť- radšej mu daj menej a daj mu potom ešte v noci. A skús mu vyvýšiť matrac na 30 stupňový uhol.

liaah
27. dec 2008

ZuzkaB mame rovnaky problem ako tak pozeram, nasa je cca rovnako stara ako tvoja 😵 😵 😵 Ja ju asi dam premenovat na Otesanka, lebo Melisska hrozne vela papa, tym myslim kazdu hodinku a pol-dve vypije z oboch prsnikov a este zobroni, no mam odsledovane ze z kazdeho (ked su plne) vytiahnem cca 60ml, takze zcucne cca 120 a za tym kolkokrat aj 40-50ml Um- ale to nie stale, tak raz do dna, napapana je do 10 minut, rychlovka 😀 😀 😀 pekne si odgrgne, ale bolieva ju brusko, asi z toho co jem, alebo co, a dnes vyskusala novy trik na mna, neviem ci strajkuje alebo co, ale ked vypije predne mliecko, tak zacne rozhadzovat rukami a jeduje sa, reve jak pavian, neviem ci je leniva tahat zadne, alebo co... stolicu ma tak 5 krat do dna, taku redsiu, ale su tam aj tie take biele srandy, co tam maju byt, niekedy je dozelena, niekedy pekna syto zlta, ja som z toho jelen, annag please porad aj nam, ze co na ten jej strajk a co by som mala viac jest, aby jej to moje mlieckco stacilo, lebo ja jem aj homeo - riccinus comunis, vela pijem, nehladujem, cize si pekne doprajem, no ale jej je to malo. Priberame sujper, ona za prve dva tyzdne pribrala cca 700 g a v pondelok budem vediet aktualnu vahu 😀

annag
27. dec 2008

liaah, v prvom rade, malá absolútne nepotrebuje dokrmovanie, veľmi tým škodíš bezproblémovému dojčeniu. Tvoje mliečko jej určite stačí. Malá po vypití žobroní preto, lebo si chce ešte cuckať, je v danej chvíli veľmi nervózna. 40-50 ml je totiž máličko na hlad a na jej váhovom prírastku sa to nijako neodzrkadlí, žiadne bábetko v istej chvíli UM a fľašu neodmietne - ľahko a bez námahy mu mliečko vtečie do pusinky a aj po ňom zaspí, lebo UM je ťažie stráviteľné, bábo dlhšie spí, lebo ho musí dlho tráviť. Kazíš jej však techniku sania a z malého množstva sa môže stať čoraz väčšie, až dôjde k odstaveniu. Fľašu a UM odlož na spodok skrine.

Nemôžeme nikdy vedieť, kedy si bábo vypije predné mliečko, lebo vždy je to iné množstvo,je to cca prvá tretina, asi prvé 2 minúty. Ak sa začne jedovať, musíš ju dať preč z prsníka a dať jej ho znova až keď si ho bude pýtať sama, niekdy stačí odgrgnúť, niekedy len zmeniť polohu, niekedy treba dlhšiu prestávku napr. hodinu.
Bábetko môže papať stále inak - či v priebehu dní, týždňov, tak aj v rámci dňa - napr. doodbedu 5 minút každú hodinu, potom 10 minút každé tri, potom z obidvoch prsníkov 20 minút. Zásada je, nechať dojčenie - intervaly aj dĺžku na bábetko, nepozerať na hodinky. Bábo pije od smädu, hladu i veľkého hladu - zakaždým iné množstvo, preto aj intervaly sa môžu líšiť. (Moja malá začala po narodení papať asi do 15 minút, potom prešla na 10, dnes som rada, ak pije 5 minút, občas, po dlhšej prestávke potiahne aj 10 - je to úplne normálne, piť krátko a často )

MM sa tvorí stále, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia, preto sa prsníky nikdy nedajú vyprázdniť úplne, bábetko si mliečko vytvára samé - svojim saním pravidelne a často vyprázdňuje prsníky a tým sa v nich môže tvoriť stále nové a nové mliečko. Tým, že malej Otesanke nebrániš papať kedy chce, nepredlžuješ intervaly, tým jej dávaš šancu vyrábať si mliečko podľa jej potrieb - preto aj pekne priberá a stále aj bude rásť presne podľa jej genetickej výbavy.

Ak Ty vytiahneš 60 ml, tak ona si môže vypiť o 50 až 70% viac, teda až okolo 100ml z jedného prsníka, bábetko je najlepšia odsávačka 😉 🙂

liaah
28. dec 2008

annag dakujem 😵 😵 😵 ved to je to, ze ja vobec nemam potuchy, kolko vytiahne, ale asi na tom grgani nieco bude, lebo dnes po papani odgrgla a stale sa jedovala, ale to uz bola v postielke, len furt vyplakavala, tak som ju vzala dala na brusko a tri take grgy sa z nej vyvalili, ze som cumela ci nie je pod sedackou nejaky chlap schovany, co za nu grgol 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Praveze ja vobec nesledujem cas, ked si pyta, tak jej dam, ale nikdy mi nepije dlhsie jak 5 minut z jedneho prska 😀 ona je taka nasavacka 😀 😀 😀 😀 som zvedava na tu jej vahu 😀 😀 😀 Ale v noci tiez plakala, ale rano som zistila ze mala prdiiiky, lebo prdela jak hroch a nakadila plnu plienku, chudinka 😕

beelinka
autor
28. dec 2008

Annag zabudla som napisat ze aj v noci papame, mam mu ten obed posunut na jednu a medzitym nieco na desiatu ?A mam ho nutit pit ? Som uz z toho jelen kazdy povie nieco ine ale ja si tberiem podla seba a ja vela pijem tak by bolo asi dobre keby aj on pil aspon trochu nie ? 😨

tekvica
28. dec 2008

annag, aj ja ta poprosim o radu. mame doma tyzdnove babo, je spavsie, hlavne cez den, ked pije, popri tom spi, musim ho trocha stuchat. neviem, kedy este pije a kedy len tak ma v puse bradavku. prisat sa vie pekne, bradavky ma nebolia. ale kojenie trva aj 40 minut-

niekedy pije kaze dve hodinky, niekedy chce kazdych 20 minut, neviem, ci si chce len pocucat, alebo je hladne.

skratka, neviem vobec nic ☹

neviem, ci ho rozmaznam, ked mu stale ked zapalce, dam bradavku, neviem, kedy je hladne...

a co v noci? dat mu prsnik vzdy, ked zaplace? ci ho nechat vyplakat, ked jedlo pred hodinkou napr., je prebalene...

tekvica
28. dec 2008

a este-mam pouzivat odsavacku? lebo ja ju nepouzivam, mne sa zda, ze staci babetko...

tekvica
28. dec 2008

liaah, pomahaju tie homeopatika ? mam ich, ale neviem, ci ich zacat brat...

annag
28. dec 2008

belinka - spočítaj si objem tekutín čo by mal asi vypiť za 24 hodín, teda 150 ml x jeho váha.

áno, tam patrí doobedu ešte jeden chod - teda desiata - buď daj raňajky skôr, alebo obed neskôr a takisto treba poriešiť poobedie - neviem kedy má olovrant, ale napríklad ak papá obed o 12, olovrant o15?, tak prvá večera 18, druhá 20. Proste sprav intervaly cca 2-3 hodiny, on má zrejme poobede kým ide spať dlhú prestávku a je veľmi hladný a preto pije až 300 ml na noc. Na desiatu môžeš dávať zatiaľ mliečko, neskôr napr. ovocie, chlebík ... A takisto podvečer - prvá večera mliečko, neskôr napr. kaša, pred spaním o 20 mliečko

annag
28. dec 2008

tekvica, netráp sa, o pár týždňov sa prebudí 🙂 . Zatiaľ ho určite nerozmaznáš, môže papať aj dlhšie, ale ak dojčíš dlhšie než 20 minút, vystriedaj prsník. Ideálne je striedať prsníky vždy keď prestane účinne ťahať a začne cuckať. Pri jednom dojčení striedaj aj polohy pri dojčení - klasickú s futbalovou, aby sa prsníky správne vyprázdňovali a nedošlo k zástave mliečka a zápalu prsníka.

Hodinový interval pri novorodeniatku je úplne normálny, prvé dni sú najmä o dojčení. Bábetko sa budí predovšetkým na hlad , napapá sa, prebalíme ho a to ho tak unaví, že by malo hneď zaspať. Ak nezaspí, tak sa cíti pre niečo zle - buď je ešte hladné, alebo ho bolí bruško, je mu zima, teplo, chýba mu mamička ...Dôležité je, aby intervaly neboli dlhšie než 3-4 hodiny, potom by bábetko mohlo začať málo priberať. Bábetko nikdy nenechávaj vyplakať, vždy má pre plač nejaký dôvod - je to spôsob komunikácie s okolím, ak naň nereaguješ, je to akoby si sa s ním celý deň nerozprávala (bábo nemá pojem o čase, aj 5 minút je preň veľmi dlhý čas), niekedy sa stačí prihovoriť, inokedy prebaliť, nadojčiť . Ty sama si svoje bábetko a jeho plač časom najlepšie spoznáš )

rozlíšiť sanie od cuckania - ak saje, tak vidíš aj počuješ ako pregĺga, hýbu sa mu ušká, a taká skúška, ale veľmi opatrne - nenápadne mu potiahneš bradavku z pusinky - ak ju pevne drží - tak saje-papá, ak ju pustí a bez odporu ju vytiahneš, (môže sa pri tom aj prebudiť , tak už len cuckal. Novorodeniatka však nedokážu počas celého dojčenia účinne sať, potrebujú si na prsníku aj oddýchnuť a chvíľu len pocuckať, preto dojčenie môže ozaj trvať aj 40-50 minút. Po 6 týždňoch sa dĺžka dojčenia výrazne skráti. Ak pýta prsník po 20 minútach, zrejme chce len cuckať, skús ho trošku ponosiť, pohojdať, upokojiť, ak sa upokojí a zaspí, hladný nebol. Hladné životaschopné bábetko nezaspí, bude stále nepokojné až kým prsník nedostane.

Odsávanie, v podstate odsávať nemusíš, ale ja Ti odsávanie aspoň 2-3 týždne odporúčam. Práve preto, že je ospalý a má možno slabší sací reflex. O pár týždňov sa to zmení a môže chcieť papať oveľa viac a častejšie, budeš mať dobre nastavenú laktáciu. Okrem toho, tým, že je teraz takýto, môže nedostatočne vyprázdňovať prsníky, lebo medzi bábetkom a prsníkmi nie je ešte vytvorená rovnováha, potom môže dôjsť k zástave mliečka,ktorá vyústi buď do zníženej tvorby mliečka alebo do zápalu. Odsávať stačí po každom dojčení obidva prsníky - stačí krátko, kým ľahko tečie. A takisto medzi dojčeniami, vždy, keď má bábo dlhšiu prestávku - napr. v noci, alebo ak máš pocit preplnených prsníkov.

homeopatika ani nič iné užívať nemusíš, dôležité je, aby si dojčila na požiadanie bábetka. Takisto sa primerane stravuj a pi teplé tekutiny (napr. pohár pri každom dojčení), no zbytočne sa nemusíš prejedať ani prelievať.

🙂

tekvica
29. dec 2008

annag, dkaujem za rady, precitala som si ich niekolkokrat 🙂

je mile, ze takto radis nam, zaciatocnickam, naviac, ked sama mas urcite malo casu, o to viac si to vazim 😉

beelinka
autor
29. dec 2008

Aj ja pekne dakujem annag

beelinka
autor
31. dec 2008

Annag ak sem znovu nakuknes tak proosiiiiiiiiiiiiiiiiiiim porad ty taka sčitana. Pisala si , ze mu mam davat papt castejsie. aaaaAle on vy slovene odmieta. Pocitala som tie tekutiny a my mame500 ml mlieka trosku polievky, kasu, a pol jablcka ale tolko kolko by to malo by byt to nie. A caj alebo vodu vobec. ☹ Mam mu davat v intervaloch na silu ? A medzi papaniami cajik na silu ? 😕 Pomooooooooooooooc ja uz naozaj neviem. Skusala som toho uz vela ale stale to nie je dobre, pri kazdom papani place ako keby ho z koze drali a potom sa z toho zacne dusit. A v noci nespime 😢 Davam mu hipp2, ale place aj pri polievke , grisi alebo jablcku a caj ?!? 😖

beelinka
autor
4. jan 2009

Zeny radte uz zase nebuvame. Skusala som mu teraz davat na noc grisik a potom ako druhu veceru este mlieko a nespali sme dve noci !!!! Mohlo mu to byt vela na noc ? Alebo tazke na zaludok ?

emaso
4. jan 2009

beelinka no 300 ml sa mi zda vela naraz,no neviem,kazde babo je ine,mojej davam 150ml sa tiez sa tvari ze je jej to malo ale zapcham dudu a ona sa po chvili upokoji a potom s tym vydrzi 3-3,5 hod ,takze je syta,len pazravucka,ked som dala pokusne viac tak grcala

beelinka
autor
5. jan 2009

Nedavam mu tolko uz na noc tiez sa mi to zdalo vela. Niekto mi radil, ze mu mam radsej davat viac porcii po menej- co je vlastne logicke tak mu to aj tak davam. Teraz mi spapa max 160 mliecko, ale skusala som mu davat na prvu veceru gris a potom mlieko. Grisik spapal cely a potom dve a pol hodiny na to mliecko. A z toho mi spapal tak120. A potom strasny cirkus. Asi mu to bolo tazke ? 😕 A Emaso davas tvojim tekutiny na silu. ?Moj nechce ani za svet ☹ A sme od stvrteho mesiaca na UM. Mam mu davat na silu ?

emaso
5. jan 2009

beelinka tiez mam s tym problem trochu,lebo Ella mi cistu vodu nevypije 😕 az ju napina,tak sme davali cajik granulovany,ten do nej len tak zhuci 🙂 ale nechcem ju moc naucit na sladke tak idem skusit obycajny cierny caj,uvidime co to spravi,neviem ako sa da dat babetku daco nasilu,aspon ja to nedokazem,ved ked nechce a reve tak aj tak to napokon vygrca.... ☹ co mu davas pit?cajik ci vodicku?