Nesymetrický hrudný kôš u bábätka. Čo to znamená?

addaa
25. aug 2008

Ahojte maminy, všimla som si, že nášmu malému vyčnieva trochu spredu ľavé najspodnejšie rebierko viac ako pravé...Máte skúsenosti s takouto malou asymetriou? Lekárka nevravela nič....

jahodka11
25. aug 2008

addaa-aj nasmu malemu, v piatok som sa pytala doktorky a ona, ze to nic nie je,aj tak, kazda polovica tela je ina a asi je to pravda 🙂 takze sa neboj 😉

lyrra
25. aug 2008

jeee som si myslela, ze sme jedini 😉 aj nas ma lave rebierka viac vystupene a lekari na to nic nehovoria, tak hadam je to ok...

addaa
autor
25. aug 2008

Tiež si myslím, že to nie je žiadna chyba krásy, len manžel ma stále posiela k odborníkovi.

my totiž aj na brušku máme od hrudného koša až po spodok taký pás (vyzerá to ako pozdlžny sval). Neviem to vysvetliť, doktorka mi tvrdí, že sa mu to upravuje. Škoda, že som sa nespýtala na odborný názov...

cicushka
25. aug 2008

moj brat na od narodenia cely jeden hrudnik mensi...a nam vycnievaju spodne rebierka obe a doktor nas nikde s tym neposlal.

cicushka
25. aug 2008

skusim vam hodit foto...ak mi o pojde, lebo pred chvilou mi nesli.

sirinka
25. aug 2008

moj manzel, jeho mama, sesternica, babka, bratranec, vsetci maju najspodnejsie rebra vytocene dopredu...je to aj normalne volnym okom vidiet...je to celkom normalne...

cicushka
25. aug 2008

dala som foto v albume dovolenka

cicushka
25. aug 2008

ja ked som ohladom toho googlila strasne vela na internete, horko tazko som sa dopracovala k jednemu nazoru a to tomu, ze to je zo skoreho sedenia, ked vnutronosti tlacia na rebra, ktore sa potom vyklenu. Lenze nam sa to objavilo zhruba v 2 mesaici a to urcite nesedela 😒 A vravim, ze doktro nam ni na to nepovedal.

addaa
autor
25. aug 2008

cicus ste zaltučkí....no asi fakt ten hrudníček je každého individuálny...u niekoho vyklenutý vpred, u niekoho polovica menšia...podstané je, že ak s tým lekár nikam nepošle, malo by to byť ok...myslíš, že je to sedením, skôr by som povedala genetika, nie?

tamia
26. aug 2008

cicushka,
nevolá aa to nhodou zvonovitý hrudník? moja to tiež má

marorlinko
26. aug 2008

mojmu tiez vycieva jedna cast hrudnika,ale pocula som,ze je to normalne u deti, mne tiez nikdy nic dr nevravel,ze je to ok.

maya01
26. aug 2008

Mojmu malemu tiez vycnieva jedna strana dopredu...nikdy mi na to ziaden dr.nic nepovedal...
Az raz som bola s malym na pohotovosti a tam mi dr. povedala,ze ci viem,ze moj maly ma anomaliu hrudneho kosa 😕 Som sa tak nalakala...ale moja detska lekarka ma upokojila,ze to nic nie je...a je velmi dobre,ked tieto deti chodia casto plavat....

kaskya
26. aug 2008

Nič to nie. Ja keď som bola malá tiež som mala tento problém. neviedno tom, len na dotyk ja osobne viem, že jedno je iné ako druhé 🤐 😉

addaa
autor
26. aug 2008

maya01 a to Ti lekárka na pohotovosti položila otázku či to vieš? A čo tým chcel akože básnik povedať? A aj Ti niečo k tomu bližšie povedala? Neviem asi by som je tam niečo povedala, ked sa ta tak sprosto opýtala....

maya01
27. aug 2008

Addaa,hej sa ma to dr.spitala...neviem,co tym chcela povedat...aj som sa pytala,ze ci s tym treba ist dalej po dr. ale povedala,ze by sa to malo upravit a ze vraj plavanie je na to idealne... Ale ma riadne vystrasila...hodi na mna odborne vyrazy,ktore zneju dost strasidelne...a koniec koncov to nie je nic strasne... 🙂

erikasadek
27. aug 2008

neboj aj moj, nic to nie je pokial to nie je bolestive, a pod; casom to zmizne, aspon podla mojej 😉

cicushka
27. aug 2008

no nas doktor iba prehmatal, ci jej to netlaci na pluca a nestazuje dychanie, vsetko bolo ok, tak neriesil. Akurat mi povedal, ze moze ma poslat k ortopedovi ked chcem, ale ze ten s tym nic nespravi, ze to nieje taka vad,a by nam davali korzet alebo operovali. Tak tiez sa nad tym uz nevzrusujem. 😒

tribitka
27. aug 2008

sestrinej malej to vyčnievalo asi ešte 3 mesiace po narodení,,,, vraj je to ok, a to bola dosť prísne sledovaná kvôli iným zdravotným problémom.... no a teraz je to už ok,má 2 roky, ale ja by som aj tak išla na plúcne a na rentgen....

tina78
27. aug 2008

Ahojte. Nedá mi, musím sem napísať. My s malým od 1. mesiaca cvičíme Vojtovku ( pre inú príčinu) a tiež mu mali rebierka tendenciu vyčnievať a na to nám naša fyzioterapeutka povedala, že je to, ako tu už bolo spomenuté, od skorého sedenia, teda, ked my dávame dieťa sedieť,iné je ked už sa samé posadí, lebo ešte má slabé brušné svaly a asi na tom niečo bude, lebo náš malý mal fakt slabšie bruško, ale kedže my sme cvičili a počúvla som jej radu a nedávala som ho sedieť, hoci sa už vedel udržať, až kým nezačal štvornožkovať a tak sa aj sám posadil a teraz má už aj tie rebrá upravené, vtiahli sa mu dnu, lebo mu spevneli bočné brušné svaly.

tribitka
27. aug 2008

no, tina, aj taký názor som počula na skoré sedenie, je dobré že si prispela.....
niektoré maminy sa priam pretekajú, ktoré dieťa skôr sedí a je to len na úkor bábatka.....
segrina malá to mala už hned po narodení, ked nám poslala fotku, tak sme ju všetci bombardovali otázkami, či je malá ok, ked jej trčí kosť z hrudníka.... 😀

tina78
27. aug 2008

Po narodení, to by som z toho ešte drámu nerobila, pretože také mimino ešte nemá vôbec pevné svalstvo na brušku. Ja som na našom drobcovi sama pobadala zmenu k lepšiemu, ked som ho prestala dávať sedieť, i ked ma to stálo dosť nervov, lebo on už sedieť aj chcel, ale sám sa mi posadil len v kočiari alebo, ked sa mal o čo pritiahnuť, tak som ho nechávala väčšinu času na zemi, aby sa mohol dosýta plaziť a následne štvornožkovať (ako 7-mesačný sa prvýkrát zvihol na 4) a tak si aj posiloval brušné aj chrbtové svalstvo rovnomerne.

Veru, to máš pravdu, niektoré maminy sa až tak predbiehajú a žiaľ poznám takých veľa a tí mňa mali za blbca, ked som ja nechcela malého dávať sedieť a stále som ho aj na návšteve kládla na zem, nech sa vyblázni... 😒

cicushka
27. aug 2008

baby) ale nam sa to objavilo okolo 2 mesiaca a to som ju rucite nedavala sediet 😒

tribitka
27. aug 2008

tina, mne sa malá už silou mocou stáva na nohy, a to má 7 mesiacov a je o 2 mesiace skôr narodená.....
kamarátky mi hovorili, ako super, ale ja ju na tie nohy dávať jednoducho nebudem..... ked sa postaví sama, fajn, ale aby som jej ja zaťažovala chrbticu len preto aby som sa tým mohla chváliť, to nie.....
to isté je so sedením......
ale zase poznám opačný extrém, kedy baba, ktorej bábo má 9 mesiacov ho nechce dať ani sadnúť, ani mu nechce dovoliť prevaliť sa na bruško, len aby mu to neublížilo...... 😖

addaa
autor
27. aug 2008

Tak to ste ma vystrašili s tými pľúcami, lebo môj malý občas tak riadne funí, hádam to nie je z toho...asi sa vypýtam k ortopedovi

Ja som malého pomaly dávala sedkať v piaom mesiaci a to sa vždy o niečo opieral a len na chvílku, teraz sedí sám, ešte je ohnutý, ale to ho nenechávam bez dozoru afakt len na chvílku. Už sa vie aj pekne vzpriamiť ale len na kratučký čas. tak dúfam, že to ľavé rebierko nemá z toho...

tina čo máte s bruškom, lebo náš malý má na ňom od hrudníčka až dole taký pozdlžny sval, úple iný ako my. Ten svalík je asi tak v tvare rozrezanej slivky, navrchu a naspodu je užší v strede je najširší...dok. vravela, že sa mu to upravuje, ale teraz som na pochybách.

My sme zatial stále v hlbokom kočíku....zajtra som ho chcela dať do šporťáku.

tribitka
27. aug 2008

addaa, v 6 mesiacoch ešte ho kludne nechaj v hlbokom..... ved ak ho necháš doma, nech sa prevracia a v hlbokom mu je dobre....
podla mne nemá význam deti porovnávať, že moje robí to a ono, tvoje ešte nie???????????
každé dieťa je osobnosť a vyvíja sa individuálne, preto nestresujem, že kamoškine už v 7 mesiacoch chodilo na nočník a moje nie........ ani sa nechystám ju na ten nočník tak skoro dávať..... ja som začala na nom sedieť ked som mala 11 mesiacov a nemám pocit, že som zaostalá alebo čo..... 😀

tina78
27. aug 2008

Addaa, tak, podľa toho, čo píšeš, to môže byť aj u vás z toho sedenia. Kým má ohnutý chrbátik, ako ty píšeš, tak by ešte nemalo sedkať, lebo sa mu tým veľmi zaťažuje chrbtica a neskôr môže mať problémy ako skoliozu a pod...Aspon tak nám to povedala primárka na rehabilitácii.
No, neviem si celkom dobre predstaviť to bruško tvojho malého. Ak je to taká "bublina" cez stred bruška, tak to nie je sval, svaly sú to okolo a potrebujú spevnieť, aby táto bublina nakoniec úplne zmizla. My sme to mali takto a už sa to upravilo.

Tribitka, tak to s tým 9-mes. bábom si ma dorazila, teda s tou jeho maminou 😨

addaa
autor
27. aug 2008

tina neviem ako by som Ti to opísala, lebo dostávam strach. Práveže ked sa malý namáha tak mu to vybehne na povrch bruška, napr. ked ho ťahám do sedu. Je to také riadne vypuklé. Ked je v klude, že si nenamáha bruško, nič mu nevidno...tak ja neviem, mám veriť doktorke? Lebo k tomu norm. bruchu čo máme my, to má ďaleko...
Tak radšej ho nenechám samého sedkať, iba opretého a a stým šporťákom ešte zo mesiac počkám

tribitka
27. aug 2008

no, tina a ked som tej mamine povedala, že naša Sofi sa už sama otáča na bruško a naopak na chrbátik, že sama sadne a už sa stavia na nožky v čom jej ešte bránim, tak ma obvinila, že ja ju to určite nútim, že jej škodím, že jej to musím zakazovať tak ako to zakazuje aj ona svojmu malému....on má 9 mesiacov a len čumí do stropu.... ani hračky nechytá, nič.... a pritom by chcel, minule som mu dávala hračku, tak bol taký zlatý, tak sa po nej naťahoval, tak mi ona povedala, že to nemám robiť, že mu škodím.....
tak už s nou nechodím kočíkovať, lebo ma jej prístup len znervoznuje..... 😠

tina78
27. aug 2008

Addaa, neplač sa zase veľmi! 😉 Podľa tvojho opisu si myslím, že to má presne to isté, čo mal náš Martinko. Takže má len slabé brušné svaly, nedávaj ho vôbec sedieť, nech je čo najviac na zemi, nechaj mu priestor na pohyb a ono mu postupne svalstvo spevnie, už len samotným pretáčaním sa a následným plazením a lozením. Neboj nič, len ho nedávaj sedieť a nevšímaj si druhých, ktorým sa to nebude pozdávať 😉 ja som tak robila a dnes neľutujem 🙂 takže toť moja rada, nedávaj ho vôbec sedieť ani nijak vypodloženého a čo najviac priestoru nech má na pohyb 😉 Uvidíš, že sa to zlepší!

tina78
27. aug 2008

pokiaľ ide o ten športový kočiar, ja som do neho malého dala, až ked sa sám posadil 😉

tribitka 😨 😨 😅 Preboha, čo je to za matku??????!!!!!!!!