Nesymetrický hrudný kôš u bábätka. Čo to znamená?

addaa
25. aug 2008

Ahojte maminy, všimla som si, že nášmu malému vyčnieva trochu spredu ľavé najspodnejšie rebierko viac ako pravé...Máte skúsenosti s takouto malou asymetriou? Lekárka nevravela nič....

tina78
27. aug 2008

Ejha, preklep addaa, chcela som napísať, neplaš sa 🙂

addaa
autor
27. aug 2008

tina a vy ste kvoli tomu cvičili tú vojtovu? máš to kdesi odfotené? ja to nemám poslal by som Ti to. A zajtra ideme na týžden preč, škoda...ja som bola hypotonické dieťa....a cvičila som 10 rokov karate, ale nikdy mi nenabehol ani najmenší viditelnejší sval..to bola aj pravidelná posilka, a plávanie a behy. Tak možno to bude mať po mne...ja neviem už asi trepem...

Jasné že to sedenie obmedzím, hoci sa mi už sám dvíha...ručičkami sa chytí okraja kočiara a dvíha hlavinu aj pliecka, len aby sedel. Na nohy tiež chce strašne...by sa najradšej rozbehol. To ho nedávam vôbec...len sa stále zapiera. V podste ked nespinká, tak je na chrbátiku, ale na bruško, sem tam ho ponosím, robíme šašoviny...a v sede ked sa opirea o mna to tiež škodí? napr. dost často kamsi chodíme, tak ak vykrikuje z kočika, tak si ho dáme na kolená a je celý blažený

addaa
autor
27. aug 2008

tina to s tým neplašením som pochopila 🙂

tribitka
27. aug 2008

adda, mne lekárka povedala, že ak dieťa chce samo, je to dobré.... ak chce sedieť, nech sedí, ale samé, nemám ho obkladať vankúšami.... ak to zvládne samo, fajn, ak to nezvládne, ešte na to nie je pripravené.....
a to našu malú sledujú ako extrémne nedonosenú, takže prísnejšie......
ak sa o teba pri sedení opiera, to je fajn....hlavne aby nesedel tak, že má ohnuté ramienka a hlavičku zapadnutú vpredu medzi ramenami....

tina78
27. aug 2008

Addaa, to bruško nemám odfotené, ale podľa tvojho popisu je to určite ono, neboj 😉
my sme začali cvičiť kvoli vbočeným chodidlám a údajnému hypertonusu, ale to je už našťastie minulosť a teraz cvičíme, lebo má tendenciu špičkovať, ako nám povedala primárka na poslednej kontrole, tak čakáme ako začne chodiť, lebo len pred 3 týždňami sa prvýkrát sám postavil.
No a pokiaľ ide o to sedenie, ja som si malého tiež občas tak položila na seba, ale len málo a hlavne som sa snažila, aby bol v polosede a nie kolmo, asi ako ked je v autosedačke vo vajíčku 😉

addaa
autor
27. aug 2008

tina ja keď sa vrátime tak Ti pošlem foto. ozvem sa Ti na ip, ak budeš ochotná dať mi tvoj mail pošlem Ti to, aby sme si fakt boli na jasnom, ale obavy mám. Tak teda podla tvojich slov, to nie je až taká chyba a časom sa Vám to teda upravilo podla toho, čo si písala-žiadne sedenie, pohyb a prevalovanie sa. My ho máme na manžel. posteli a tam sa gúľa. Jasné je obložená, aby nezletel na zem...

tribitka on je taký výkuk, že sa chytá aj za vrchný rám postielky a dvíha sa sám do sedu, tak sa zdvihne do polosedu a tak chvilu vydrží, potom si zase lahne. Vankúše som nikdy nepoužívala na obkladanie...sedká sám ako som už písala, má ešte ohnutý chrbátik...len chvilinku vydrží vzpriamene. Ale odteraz ho budem dávať ešte menej aj kvôli rebierku aj kvôli brušku.

Aj stoličku na papanie mám v polosede....

sonita1
3. nov 2008

Ahojky my mame tiez problem s vyklenutym hrudnickom. Ked sme mali 3 mesiace tak sme si este dobre neudrzali hlavicku a tak nas poslali na neurologiu a tam si tiez este nedrzal hlavicku. Tak sme dostali diagnozu hlava pri trakcii zapada alebo nieco v tom zmysle a ze mame rehabilitovat. Tak som prisla domov a maleho som zacala dvihat ako doktorky - malemu sa to zalubilo aj sa pri tom smial tak sme to skusali a skusali a behom 1 1/2 dna sme si hlavinku drzali ako krali. Nabehli sme na rehabilitaciu a tam sa divili preco sme to tam mali napisane. Po mesiaci sme zmenili rehabilitacne stredisko a aj mliecka ubudlo a ja som myslela ze maly dost pochudol a doktorka mi vravela ze je ok. Az na rehabilitacii mi povedala fyzioterapeutka ze to ma z toho ze ho davam sediet. Respektive ani nosenie v klbocku alebo v satke/vaku mu na zdravom chrbatiku neprospeje. Ako povedala fyioterapeutka dieta treba davat len na chrbatik alebo na brusko, alebo moja svokra nakrmit a odlozit do kocika, dieta zaspi samo a netreba ho ani nosit ani uspavat. My sme prve tri mesiace hodne nosilo kvoli kolikam a zaberalo to a maly bol spokojny a ked nic nezaberalo tak babyvak to vzdy spravil a teraz mame vyklenute rebierka ....

addaa
autor
3. nov 2008

Ahojte babiny, tak sa ozývam po cca 2 mesiacoch. Naše vyklenuté rebierko už skoro nevidno, síce je trošku vpredu, ale cítiť ho len po dôkladnom nahmataní. ďakujem dievčatám tinka 78, tribitka, čo mi tu radili. Držala som sa ich rád. Malý bol väčšinou na zemi (ja pri ňom) a prevaľoval sa jedna radosť.... V šiestich kolenkoval ako blesk. Presne keď mal sedem mesiacov sa sám postavil a o týždeň nato si aj sám sadkal. V pohode sa posadí sám z ľahu do sedu. Teraz si už vykračuje po byte s pomocou jednej ruky.

Takže fakt nič nenútiť nedávať sedieť, nestavať na nôžky, pokým nebude bábo chcieť samo. Ono to potom ide rýchlo samé

addaa
autor
3. nov 2008

Sonita my s malého zdvíhali z ľahu do sedu koncom druhého mesiaca. To nám odporúčala lekárka, dvíhali sme v rámci možností a veľmi opatrne. Nikdy sme ho nenechali sedkať, ked bol taký malinký, vždy sme ho ho nazad uložili ľažkať. Aj moja dr. vravela, že prílišné nosenie neprospieva krčným a chrbtovým svalíkom dieťaťa. prízvukovala mi dávať ho na zem a na deku a okolo račky...

sirinka
3. nov 2008

u mojho manzela maju vrodene, ze najspodnejsie rebra su vytocene do vonka, takze je to dobre hmatatelne a u chudsich aj dobre viditelne...a nikto to neriesi, proste je to tak...

martina48
27. okt 2010

môj malý má tiež vypuklí hrudník.. už bude mať 3 roky a až teraz naša pediatrička usúdila že je to problém :/ .. poslala nás ortopédovi,tak uvidíme .. hlavne ke´d malý nemal ešte rok tak som sa jej pítala že prečo má taký hrudník a či to treba nejakým spôsobom riešiť.. povedala mi že to je nič, len má troška vypuklí hrudník,ale že to nevadí 😒 ... tak som to ani neriešila.. aj sa mi zdá že jak troška podrástol tak to má akoby menej viditeľné .. ale dnes ma dorazila koza jedna 😠

dasa123
28. mar 2014

Ahojte, syn bude mat 5 rokov a vsimla som si, ze ma tiez asymetriu hrudnika. Lavu stranu ma viac vypuklu ako pravu. Ta prava vyzera normalne, len lava je vypuklejsia. Ak mate skusenosti, prosim napiste, ci sa to vekom zhorsuje, alebo upravi, alebo to ostane taketo ? Dakujem velmi pekne. Nakolko o asymetrii hrudnika u deti som toho na internete moc nenasla. Chrbat ma inak rovny. Dakujem za kazdu info .

ivka7411
17. dec 2019

@dasa123 dobry den prajem, mozem sa opytat, ako ste to riesili? Je uz od vasho prispevku dlhadoba, no my sme dnes prave boli na 5roc.prehliadke a nam to tiez dr povedala, tiez lavu stranu. Ze za pol roka sa na to pozrie..
Ze co mam vlastne cakat, alebo sa to same upravi?
Dakujem za vasu odpoved 🙂

dasa123
17. dec 2019

@ivka7411 rastom a vekom sa to u nas urcite zlepsilo. Uz to nieje take viditelne.

ivka7411
17. dec 2019

@dasa123 dakujem krasne 🙂