Nevie povedať R. Navštíviť logopedičku?

sysa5
25. dec 2008

moja dcera ma 3,5 roka. chodi do skolky,je sikovna,vie pesnicky,basnicky ale nevie povedat R. som s toho trochu zufala,lebo jej rovesnici uz povedia co pocujem aj kamaratkina dcera tiez povie a to je od nej aj mladsia,sice nie o vela ale ked si zoberiem kedy zacala vyslovovat r a ninka to este stale nevie tak uvazujem ci by som nemala navstivit logopedicku? ☹ . kto mi poradi?

renab
16. apr 2012

@sisamato a nie je to len také "hrdelné" r, ktoré prakticky väčšina bábätiek ovláda?

bodka13
16. apr 2012

@sisamato 😕 od polroka ....koľko má teraz rokov?

filomena
16. apr 2012

@sisamato od roka iste ovlada aj malu nasobilku a cita dennu tlac 🙂 prepac, ale nedalo mi nezareagovat 😀

ilijanka
16. apr 2012

@other_side aj ja som sa pýtala logopedičky a povedala, že sa to rieši až po piatom roku života a nemáme ho sami učiť, lebo sa môže naučiť "r-kať" 😉

sisaha
16. apr 2012

@sysa5 a ja ti poviem basnicku, ktorou logopedka "trapila" moju dceru, ked k nej chodila. Mozte si ju spolu precvicovat..

Tdpaslik tdnky tdha,
tdhanie mu dlho tdva,
tdnie picha,
picha tdnie,
tdpaslik, maj stdpenie.

lili777
16. apr 2012

Baby aj môj malý dosť nezrozumiteľne rozpráva. bude mať tri roky v máji. Nie je to len R, o ktorom ani nechyruje, ale tak všeobcne nerozpráva pekne zrozumiteľne. Doktorky som sa pýtala a ona povedala, že máme ešte počkať tak pol roka a potom nás pošle. Tak ja potom neviem kedy. Ja vôbec nemám chuť niečo predbiehať a niekam sa s ním pravidelne trmácať z vlastnej vysokej iniciatívy. Mňa to fakt zaujíma hlavne preto, aby som niečo nezanedbala.

sisaha
16. apr 2012

@lili777 este je naozaj skoro, ja som isla s mladsou ked mala 2 roky a ona mi povedala, ze mam prist ked bude mat 3, ze potom skontroluje ako vyslovuje jednotlive hlasky a podla toho sa uvidi. 😉

lili777
16. apr 2012

@sisaha takže v tých troch rokoch alebo 3,5 by som tam už mala zabehnúť a vypočuť si jej názor? Však v podstate usúdi, či treba alebo nie. Len viem, že keď dieťa nerozpráva pekne, je to aj dôvodom pre odklado školskej dochádzky. Takže by som sa nerada zobudila v hodine 12-tej.

sisaha
16. apr 2012

@lili777 chod po tretich narodeninach. Ved ona sa s nim vlastne pohra, zisti ako rozprava a sama ti odporuci co dalej. Ak ti povie logopedka, ze staci neskor, tak potom prid k nej neskor. Ale ja som tiez zastancom, ze radsej skôr ako neskôro... 😉 A listocek od obvodnej nepotrebujes..

sisamato
16. apr 2012

ahojte, jasne ze som tu neobstala 🙂 . Neviem ci hrdelne atd, ale R...Ok idem prec uz. Apropo, mozem sa ,,pochvalit,, aj tym ze mi dcera zacala chodit na 21. mesiac 😀 . Tak sa drzte 😉

ivett1
16. apr 2012

ahojte, aj ja som premýšľala, či už nemám so synčekom zbehnúť k logopedičke...lebo tiež nerozpráva R a L a mierne šušle🙂...(alebo viac?...)...skrátka, nie je to ono...ale ešte počkáme, lebo mu majú vyberať nosné mandle a uvidíme, či to náhodou nezmení aj jeho "výslovnosť"...inak rozpráva veľmi kultivovane...používa aj odborné výrazy (najmä, ak ide o dinosaurov...čo je pre mňa "španielska dedina")...

habibi78
16. apr 2012

@lili777 ja som na odporucanie lekarky aj okolia zasla k logopedicke s malou po 4 narodeninach....hned ma sfukla, ze kde sme boli doteraz.... kvoli zlej vyslovnosti niektorych pismenok ma uz zlozvyky v ich vyslovovani, o to bude tazsie napravit to.... prist vraj treba ked si rodic hned vsimne zle vyslovovanie, necakat.... 😉

lussy23
16. apr 2012

Myslím, že dcérka je ešte maličká, na R má ešte čas. každé dieťa je iné. Ja som R nevedela ešte ani v prvej triede, naučila som sa až v deviatich rokoch.

lussy23
16. apr 2012

až teraz som si všimla, že diskusia je staršia a problém je už asi vyriešený🙂

stvura
16. apr 2012

u nas tiez az po ukoncenom 4tom roku...ale zrejme to kazdy riesi individualne...podstatne je ale ako sa dieta vyjadruje, ci vseobecne zle rozprava, ci mu problem sposobuju len sykavky, r alebo ine ...moj maly (3.5r) raz r da, raz nie...ja osobne rackujem, takze urcite ho vezmem k logopedicke 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janinah
16. apr 2012

radšej skôr ako neskoro,vidím podľa nás,aj keď možno trocha záleží nakoľko "zle" dieťa hovorí...začala som chodiť cca,5r,a spätne to hodnotím ako neskoro,má skoro 6,5 r. /ešte nie je prvák/ a stále nehovorí čisto, na autorkinom mieste by som už šla,však ak je to skoro,tak logopodička vás poučí...ale som zhrozená koľko rodičov zlú reč detí vôbec nerieši 😒

stvura
16. apr 2012

@janinah ja to vidim v skolke, neustale mi maleho chvalia, ze krasne cisto rozprava (i ked ako som pisala, dakedy r da, dakedy nie). co sa tyka ale "zlej reci", problem je i v slengu a nareci, ako sme sa prestahovali na dedinu sa nestacim cudovat ako mizerne tu deti rozpravaju, rodicia ich absolutne neopravuju (to sa ale netyka len padov, rodov, sklonovania) tak nestiham...asi som velmi pedantna, no mam rada ak maly pomenuva veci skutocne i ked dakedy sa mi niektori cuduju naco potrebuje v 3.5r vediet co je to skoba, klin a pod... 😅 😎

ivett1
17. apr 2012

@stvura ja som asi tiež veľmi pedantná, pretože sa snažím s mojimi deťmi rozprávať tiež čisto a pokiaľ možno spisovne, aj keď používame (celá rodinka) na môj vkus dosť veľa "čechizmov" ...moje deti majú radi detské tv programy a tie sú väčšinou české... 😅 a z toho sú potom väčšinou problémy-napr. tvrdo vyslovené "ne"-budem" ...ale, inak tiež voláme veci, tak ako sa naozaj volajú 🙂 (niekedy si pomôžem aj odborným názvom-dospeláckym, lebo je to prirodzenejšie a ľahšie sa mi to vysvetľuje...a aj to ľahšie pochopia), hlavne, aby vedeli tie naučené výrazy aj použiť ...je to dobré, lebo deti si v tomto veku zapamätajú skoro všetko...aj minule ma prekvapil môj synátor, keď mi povedal "mami, prosím si nápoj..."... 😀

mamavera
17. apr 2012

@stvura naozaj nepotrebuje v troch rokoch vedieť, čo je to skoby, klin a pod. Prežije bez toho...ale bolo by veľmi smutné, keby si sa s tým uspokojila. Keď dieťa položí otázku, očakáva odpoveď, keď ju nedostane pár krát za sebou, prestane sa spytovať, bude ochudobnené o veľa informácií. Som učiteľka a nemám rada, keď niekto posudzuje, čo by dieťa malo a čo nemalo v danom veku poznať 😝 😝 mám skúsenosti, keď som sa rozprávala so staršími deťmi na nejakú tému, napr. vesmír a mala som pocit, že mladšie sa len hrajkajú a oni to po čase vytiahli 🙂 🙂 Je super, že mu všetko vysvetľuješ, bude šikovný. 🙂 🙂

syslica
30. apr 2012

@ivett1 Popros lekárov na ORL nech skontrolujú aj uzdičku jazyka... aj tam môže byť problém, ktorý sa dá v rámci jednej OP v pohode odstrániť. Po výbere mandle by som so Števkom určite zašla za logopedičkou, má už vek na to, slovnú zásobu tiež a so spoluprácou by tiež nemal mať ťažkosti, nie? Čím skôr sa začne, tým lepšie. Postup je: Najprv L, potom sykavky a nakoniec (a najdlhšie, spravidla) R.

ivett1
30. apr 2012

@syslica Ďakujem za radu...v piatok by sme mali ísť na vyšetrenie na Kramáre, tak skúsime poprosiť aj o skontrolovanie uzdičky jazyka...

xenicka13
30. apr 2012

syn sa neucil r v siestich rokoch logopedicka nepomohla prislo to samo a dcera v 8 mesiacoch uz brmkala s autickami

syslica
30. apr 2012

@ivett1 och, Kramáre... tam to poznám ako svoje vrecká.. aj ORL... rozhodne popros doktorku, nech sa na to pozrie. Niekedy totiž rodičia i pediatri tento detail zanedbajú (mňa tiež presviedčali, že "veď nemusí mať ideálny jazyk") a potom - je dôležité hneď po frenuloplastike začať s logopedickým trénovaním. Hovorím z vlastnej dvojnásobnej skúsenosti.
Pravda, môže byť, že Števko má jazyk normálny, neprirastený... v tom prípade choďte za logopedičkou až po OP. Skôr to nemá zmysel. Veľa zdaru a pevné nervy až sa budete šušiť pol dňa na Kramároch. 😅

ivett1
30. apr 2012

@syslica ďakujem za podporu🙂 a cenné rady (i keď z vlastnej skúsenosti...o to sú však cennejšie 😉 🙂...)

syslica
30. apr 2012

😀 😀 Čítam po sebe, že "šušiť" a rozmýšľam, či to bol nezámerný preklep, alebo sa už aj na mojom prejave podpísali chýbajúce predné zuby, ktoré syslíkovi prvákovi odišli do nenávratna (a teraz šušľe a čaká až dorastú trvalé 😝 ).

katecameron
1. máj 2012

@ivett1 co sa tyka uzdicky vsak to mu pozri sama ved uvidís ci to ma dobre alebo zle

lucia309
1. máj 2012

moj syn bude mat coskoro 5 rokov. Nevie povedat R ani L. Zijeme v zahranici kde sa aj narodil, navstevuje tu druhy rok skolku preto mu ide slovensky jazyk trochu menej. Hlavne to vyslovovanie. Myslim si ze je vela na neho ovladat 3 jazyky. Cez letne prazdniny ideme na Sr. Chcem zajst za odbornikom, vie mi niekto povedat kolko krat treba toho odbornika navstivit?

alena16
1. máj 2012

@lucia309 My sme kvoli R zacali chodit na logopediu kratko pred piatimi narodeninami. Vedel vyslovit iba take polovicne R, asi to hrdelne R. Trvalo to asi pol roka a chodili sme kazde 2-3 tyzdene + plus doma sme mali cvicit kazdy den, ale to sme nerobili velmi poctivo, mozno by sa to naucil aj skor... Urcite tam chod, podla mna je to otras, ked to rodia zanedbaju a nejake starsie dieta rozprava ako 2 rocne a hovori namiesto R, J. 😖

lucia309
2. máj 2012

Dakujem za odpoved, pojdem za logopedom v auguste ale na Sr sa dlhsie ako 2 mesiace nezdrzime. Zijeme vo Francuzsku kde nieje slovensky logopeda. Maly vyslovuje ciste francuzske R. V slovenskom jazyku si ho nahradza pismenom H. Ide mu slabsie vyslovnost aj pismena L. Este raz dakujem