Nevie povedať R. Navštíviť logopedičku?

sysa5
25. dec 2008

moja dcera ma 3,5 roka. chodi do skolky,je sikovna,vie pesnicky,basnicky ale nevie povedat R. som s toho trochu zufala,lebo jej rovesnici uz povedia co pocujem aj kamaratkina dcera tiez povie a to je od nej aj mladsia,sice nie o vela ale ked si zoberiem kedy zacala vyslovovat r a ninka to este stale nevie tak uvazujem ci by som nemala navstivit logopedicku? ☹ . kto mi poradi?

alena16
2. máj 2012

@lucia309 Aj za dva mesiace sa da vela zvladnut. Urcite chod. Logopedicka ta aspon usmerni, ze co a ako s nim mas precvicovat doma a da ti nejake texty. To zvladnete, sak je to sikulak, ked uz ovlada 3 jazyky 🙂

aluskabalazikova
17. máj 2012

moja dcera ma 6 rokov a stale nevie povedat r som s toho už zufala,lebo už ide do školy a bojim sa že sa jej budu smiať ☹

jolinka
17. máj 2012

@aluskabalazikova uz ste mali byt u logopedicky pred rokom...ale mozem ta upokojit, ze ja som s dcerou bola ked mala 5,5 roka, a R jej naskocilo po 2 navstevach...

aluskabalazikova
17. máj 2012

mi sme aj chodili ale sa mi zdalo že sa ešte viac zhorsila a nie že jej to pomohlo 😠

jolinka
17. máj 2012

@aluskabalazikova tak to potom nebola dobra logopedicka...treba hladat lepsiu.. lebo ich kvalita je znacne kolisava z mojej skusenosti.. 😒 😉

myslim ze deti sa jej smiat nebudu, dnes je kopu vselijakych poruch, vela deti ma nespravnu rec pri nastupe do skoly...vcera som akurat na vystupeni starsej dcery v skole videla ze kopec deti susle, vyslovuje nezretelne, atd...

aluskabalazikova
18. máj 2012

ked u nas v mste je len jedna a dakujem 🙂

miriamkac
18. máj 2012

caute....
Niekedy ma udivuje ukľudnenie typu " veď je toho veľa....nebudú sa jej smiať" tak to nechám tak..... 😠
Potom sa čudujeme, že polovica detí v triedach má rečovú vadu a začína to byť úúúúplne normálne. No podľa mňa to normááálne nie je...a je to zaplakanie.
@jolinka neviem...ale pokiaľ je teraz kopu všelijakých porúch....neznamená to, že "poruchy" ktoré sa dajú odstrániť tak ich nechám tak....ako je napr. správna výslovnosť...
@aluskabalazikova možno je chyba v logopedičke ...ale jedno si treba uvedomiť: logopéd nie je na to, aby ti dieťa naučil rozprávať....on je na to aby ti ukázal ako na to...ale cvičiť už musíš ty doma s dcérou. A to píšem s vlastnej skúsenosti, lebo dcéra mala 5rokov, keď sme sa učili R...a to sme boli už dosť neskoro...nakoľko mala už zafixovanú náhradu hrdelného...a to je ešte ťažšie preučiť ako naučiť....a so synom chodím ešte stále, tam je problém so sykavkami....a je to o každodennom tréningu a doslova buzerácii....

jolinka
18. máj 2012

@miriamkac ja som nehovorila ,ze ked je vela poruch...ze netreba chodit s tym nikde...reagovala som cisto na obavy dotycnej mamicky z "vysmievania" ...

Ja sama chodim s detmi na logopediu jak na klavir, kazdy druhy tyzden... 😉 😉 😉 😉 a ani zdaleka nechodime len kvoli "R" ...takisto vela cvicime doma, dcera nastastie tieto cvicenia ma rada a "svoju" pani logopedicku doslova miluje 😅

jolinka
18. máj 2012

@miriamkac dokonca som v prvej vete uviedla ze mali tam byt uz pred rokom...a treba hladat lepsiu logopedicku...

miriamkac
18. máj 2012

@jolinka to mi je jasne..... 🙂 😝
Ale "obavy z vysmievanie" je to posledné, čo by som riešila....tá podstata je v tom aby moje dieťa rozprávalo správne nie pre to...aby sa mu niekto nevysmieval...ale preto, lebo proste má rozprávať správne ...A najlepšia je rada....."z toho vyrastie".... 😠 .....ako je možné, že teraz je tých rečových vád toľko??? Keď som ja chodila do školy, boli v triede traja, štyria s račkovaním (to píšem aj moc) a teraz je ten pomer naopak....mi to pripadá, že výnimkou sú deti, ktoré rozprávajú čisto..... ☹ ☹ ☹ ☹

jolinka
18. máj 2012

@miriamkac v tom ale s tebou suhlasim...posmievanie deti je ten posledny dovod, pre ktory by som navstivila logo...predovsetkym dieta pre svoj zivot a studium a komunikaciu...potrebuje spravnu a cistu rec... 😉

rady " z toho vyrastie" ja nedavam, ja som uz pri dcere ked mala okolo 2 rokov vedela, ze to nebude lahky pripad co sa sam upravi..

a preco je teraz vela poruch recovych aj v spravani, uceni atd?...neviem. mnohi hovoria o ockovani alebo aj inych faktoroch v strave a v zivotnom prostredi,...aj dnes mi to potvrdila psychologicka ze pribuda takych deti.

ernita
4. okt 2012

@zuzulap
prosim o podrobnejsie info kedy a ako a u akej logopedicky sa prihlasit.mam podobny problem. dakujem.

vavrenka
4. okt 2012

@sysa5 ahojcek, moja, ako pisu ine kocky, netrap sa a neboj 😉 , ja osobne som r nehovorila este v 5 rokoch a az pred vstupom do skloy sem sli na logopediu. tvoja malicka je uplne v poriadku 😉