Nevie povedať R. Navštíviť logopedičku?

sysa5
25. dec 2008

moja dcera ma 3,5 roka. chodi do skolky,je sikovna,vie pesnicky,basnicky ale nevie povedat R. som s toho trochu zufala,lebo jej rovesnici uz povedia co pocujem aj kamaratkina dcera tiez povie a to je od nej aj mladsia,sice nie o vela ale ked si zoberiem kedy zacala vyslovovat r a ninka to este stale nevie tak uvazujem ci by som nemala navstivit logopedicku? ☹ . kto mi poradi?

other_side
25. dec 2008

sysa, ja som pocula /piatky pre matky na slovensko 1/ ze toto sa zacina riesit az vo veku 5 rokov 🙂 takze mate este kopeeeec casu 😉

zuzulap
25. dec 2008

ja si tiez myslim, ze mate este cas, riesila by som to najskor po 4. roku. Inak moja dcera bude mat o mesiac tri, o R ani nechyrujeme, nevie poriadne sykavky a podla mna rozprava dost nezrozumitelne, skoro ako babatko. Tak to sa mi uz nezda v poriadku, takze som si dohodla navstevu so synovou logopedickou. Co sa Teba tyka, bola by som este kludna, deti su individualne.

junovka
25. dec 2008

sysa, ja by som to riesila radsej este za horuca a navstivila uz logopeda teraz.Manzelov synovec tiez mal problem s R a inymi pismenkami, tiez jeho matke vraveli, ze ma cas a ked ten cas prisiel okolo 5 roka a posla na logopediu, tak uz asi zrejme prisla neskoro, nakolko teraz ma chlapec 10 rokv a dodnes ma problem s recou.

etuska
25. dec 2008

nasa dcerka bude mat 4,5 roka a "R" tiez nevie povedat,lenze sme v zahranici,takze tu mozem o slovenskom logopedovi len snivat.

maca793
25. dec 2008

sysa
ja som dvojčatá učila slovíčka ryba, rak, trúba, rúra a chytili sa pomohlo to, mali asi 3 roky, keď sa r naučili vravieť, mne malá Karolínka nevie povedať r a učím ju pomaly. chce to čas. ani niektoré deti, čo idú do školy neviedia poriadne vyslovovať r. a rodičia si z toho nič nerobia. 😉

zuzulap
25. dec 2008

junovka, zalezi na tom, ake pismena dieta nevie vyslovit /pripadne ake ine problemy s recou ma/. Kdesi som citala, ze dieta do 3 rokov by malo vyslovovat napr. pismena k,t,ch a pod, uplne presne si ich nepamatam, potom myslim ze do 3,5 roka pismena v,f,sykavky a pod., a do 4. roka r,l /dufam, ze som to nedoplietla- aj tie vekove hranice/. Ma ich vediet spravne vyslovovat na vsetkych miestach v slove /na zaciatku, v strede a na konci/. Skratka, je to rozdelene podla narocnosti hlasok, sykavky, r a l patria v nasom jazyku medzi najtazsie. Takze ak napr. 3,5 rocne dieta nehovori r, tak je to v norme, ale ak nevie t a v a vela dalsich pismen, treba to riesit.
Tym R po 4. roku som si ista, ze to tak je. Mozno dovtedy mozu pomalicky skusat doma take klasicke slovne hracky ako tdnava, tdpaslik, tdkvas atd. /to si pamatam este od mojej mladsej sestry, ked chodila k logopedovi 🙂 /
Inak take cieleny nacvik hlasok deti zvladaju aj tak az okolo 4. roku zivota. Viem to aj z vlastnej skusenosti, lebo mam 5-rocneho syna s razstepom pery a podnebia a mame tym padom problemy s recou /ako vsetky taketo deti/. Chodili sme na logopediu uz od 2 rokov, najprv len na nahravky, kde si ho lekarka raz za cas nakamerovala a potom robila analyzu, aby sa predislo nespravnemu vyvoju. Potom zacala ustna "gymnastika" na precvicovanie "recovych organov"- oblizovanie pery, hornych, dolnych zubkov, spulenie ust....fukanie do pingpongovej lopticky a pod.- vhodne inak aj pre zdrave deticky, napomaha zdravemu vyvoju reci.
S cielenym ucenim hlasok sme zacali pred 4. narodeninami /co najskor bol toho schopny, to je tiez individualne, dieta sa musi vediet sustredit/. Naucili sme sa v,f,š,ž,dž,č, teraz zatial s a z, zacina byt dost sikovny a velmi sa zlepsil, takze mu uz konecne ludia rozumeju 🙂 Inak koncom septembra mal 5 rokov. Este nevie c,dz,r,l. Ubezpecila nas, ze do nastupu do skoly to stihame. Inak denne cvicime 15-20 min.
No a som zvedava, co bude s dcerkou, ta mi zacina robit starosti.

sysa5
autor
26. dec 2008

Vsetkym vam dakujem za odpovede,dost ma potesili. 😅 Ona praveze vie povedat vsetky pismena a velmi krasne cisto rozprava,len to R ma dost trapilo.

vinka
26. dec 2008

Sysa5 baby majú pravdu.Teraz to nerieš.Nás dr.poslala ku lokopedičke už v 3 rokoch a prišlo mi to zbitočné.Doma sme vôbec necvičili.Raz do mesiaca prišiel k nej tam trochu pocvičil a stále nás chválila ako poctivo doma cvičíme. 😀 A asi ked mal 5 rokov sám od seba ked išiel zo škôlky povedal havária.Lebo tam bola autonehoda.A ja čo?Povedz to ešte raz.A on znova to isté.A od vtedy hovorý aj R.Ono závisí aj od toho kedy začne dieta rozprávat.Môj syn mal 2 roky ked len rozprával také mama,tata.Tak sme nemohly čakat v 3 rokoch zázraky. 🙂

barny
26. dec 2008

ja som nevedela povedat R do piatich rokov poriadne, chodila som aj na logopediu ale nepomohlo, naucila som sa doma, mama hovorila ze ani nevie ako, odrazu som, povedala pekne stretla som Jarku a nie stletla som Jalku 😀

etuska
26. dec 2008

Manzel chodil k logopedovi ked bol maly,ja nie-no ani jeden z nas nevie povedat "r" takze sa dcerka ani nema od koho ucit 😒 ,resp. to asi od nas "odpocula" zle 😒 ,no a kedze sme v anglicky hovoriacom prostredi,tak to "r" ani nema kde precvicit,tu ho dost "hltaju"

maca793
26. dec 2008

kamarátkin syn nevie r povedať doteraz a to má už 8 rokov. do školy chodí normálne, a ku logopedičke nie. neviem prečo. ☹

etuska
26. dec 2008

no ani ja netusim preco ma nasi k logopedicke nevzali,ale je tiez pravda,ze ak na to neupozornim veeelmi malo ludi si vsimne,ze "r" povedat neviem 😅

elise
26. dec 2008

r sa vraj cibruje tým že sa miesto písmena r v slove písmeno td ako napríklad tdpazlík tdelčín tdnava

bodka13
26. dec 2008

sysa,moji chalani sa naučili R až keď mali 4a 5 rokov-sami,nejako sme sa tým netrápili,ale keby sa to neneučili sami tak najneskôr ako predškoláci by išli k logopedičke
-nám sa osvedčili najskôr slová kde je R v strede/ kinderko,nitra,.../lebo sa im vyslovovali nejako ľahšie-nemuseli už na začiatku slova bojovať-lámať si jazyk 🙂

renca3
27. dec 2008

sysa...ja som raz hovorila s logopedkou a R by sa malo riesit po 4,5 roku, ked nenabehne samo.

sysa5
autor
27. dec 2008

Bodka ja som sa tym tiez ani moc netrapila az pokial som nezacula jej rovesnikov ze to niektory vedia... vtedy som zacala uvazovat ci by aj ona nemala uz sem-tam povedat,ale teraz ked ste mi sem napisali ze ma este cas,tak som o vela spokojnejsia... nechcem ju zas nasilu do niecoho nutit.

belanka
27. dec 2008

naša kráska má 3,5 r. a r povie pekne po písmene k.ale ja myslím,že ešte sa nad tým nemusím až tak vzrušovať.tiež zastávam názor,že keď vie ostatné písmená,nie je to nič hrozné.

capy
6. jan 2009

sysa5 ani moj 3r9m syn nevie povedat neake pismenka ako r,l... a dokina povedala ze sa tym zacneme zaoberat az ked budeme mat 4,5 roka. takze sa tym netrap. a mamina mi povedala ze mam skusat namiesto R hovorit TD ako pisala tusim ellise.

zveron
27. jan 2009

Ak ide iba o to, ze nevyslovuje R

Treba si vsimat aj celkovu vyslovnost, Pokial je rec cista a zrozumitelna; slovna zasoba je primerana, porozumenie adekvatne, rodicia spravne vyslovuju /nie je alebo nebol u nich rotacizmus - rackovanie/ - Do piatich rokov je to v norme.
Dieta by vsak malo chapat, ze v slove ma byt R, len ho docasne nahradza, resp. vynechava

kvetinka33
28. jan 2009

ja som si myslela ,ze mensia dcera nebude vediet rozpravat,lebo do troch rokov jej okrem mna nikto nerozumel.bala som sa aj ked nastupila do skolky,lebo som si nevedela predstavit,co tam budu s nou robit p.ucitelky,ked nieco bude chciet.bola som pripravena aj na logopediu.ale na moje velke prekvapenie,mala bude mat 6 rokov,rozprava plynule a bez chyb.a R ju naucila babka cez prazdniny,ked mala 4 roky.takze vsetko v pohode. 🙂

titkovamiriam
30. jan 2009

ak chodi do skolky a trapi ta to urcite ma skolka logopedicku,tak zajdi tam a urcite ti poradi.

mysel
30. jan 2009

Sysa5,moja dcérka hovorí čisto všetky písmenká okrem "r". Keď mala 3 roky, pozvali do školy logopedičku (našťastie) a ona zistila, že dcérka ma prirastenú hradzičku pod jazýčkom, preto jej nešli povedať ani písmenká, kde treba dať jazýček hore. Boli sme u krčného, asi 2 min. zákrok, dostala prsteň 😀 , za dva dni sa naučila všetko okrem "r", tam treba mať jazyk ohybný, takže teraz cvičíme a cvičíme a cvičíme. Je to na dobrej ceste, dúfam. Takže ja by som dala skontrolovať najskôr toto - keby sme na to prišli skôr, nebol by žiadny problém (myslím si). 🙂 Ale vo všeobecnosti nám tiež logopedička hovorila, že konkrétne výslovnosťou "r" sa stačí zaoberať v 5 rokoch.

mata2
1. feb 2009

moji chalani tiez este nevedia povedat R 🙄 .tomaskovi sa obcas podari,dufam ze sa to do septembra nauci 🙄

zuzka340
19. máj 2009

Akosi náhodou som narazila na túto stránku a na problém Sysi5. Páči sa mi ako sa nielen ona, ale aj vy všetci staráte o správnu výslovnosť svojich detí. Moji rodičia to bohužiaľ dosť zanedbali a tak mám 18 rokov a o peknom vyslovení "r" sa mi môže akurát tak snívať ☹ . Ako malá ( teda už vtedy som mala 12 rokov) som bola raz u logopedičky kde som sa dozvedela, že sa moja porucha dá napraviť . Odvtedy som tam nebola a nejak som sa s tým naučila žiť. Ale trápi ma to, často krát som tichá len kvoli tomu, aby ostatní nepočuli ako škaredo vyslovujem "r", ale utajiť sa to samozrejme nedá. Som práve vo veku , kedy mám chuť zoznamovať sa s novými ľuďmi, byť komunikatívna....ale takto to jednoducho ďalej nejde. Chcem sama napraviť to, čo moji rodičia nedokázali....našla som si na internete adresu logopéda najbližšieho k môjmu bydlisku, stačí len zdvihnúť telefón a objednať sa. Ale nebudem ešte viac trápna, v mojom veku ....vy všetci máte malé deti a je to normálne , ale čo ja ? Ja vlastne ani tak typicky neráčkujem , ja vyslovujem "r" jednoducho perami........mám ešte šancu naučiť sa to jedno jediné písmenko abecedy vysloviť krásne zrozumitelne?? ☹ ☹

ukana
19. máj 2009

zuzka, moj muz sa naucil R az na strednej, lebo sa hanbil, ze rackuje, a chodil k logopedovi.... a naucil sa....urcite to ide aj vo vyssom veku 😉

bubaczik
20. máj 2009

...inak vraj "račkovanie" je teraz "in" 😀 🙂 aspon podla mojej staršej dcery..mladšia tiež dlho nevedela povedať R a sama sa naučila,myslim ked nastupila do 1roč Zš 😉 takže vobec si nerob starosti,moj syn na 3 roky ešte ani nerozpraval.a teraz ho neviem zastaviť 😉

monkula
20. máj 2009

sysi, ozaj to ešte nerieš..
Môj malý má šesť a pol roak a R nevie, ale poctivo chodíme k logopedičke a už sú vidno prvé výsledky 😉

dankacac
26. máj 2009

sysi, moja dcerka je na tom podobne, pediatricka mi povedala, ze zatial ma cas. ked to niektore deti vedia povedat skor, je to dobre, problem by bol, keby ho nevedela povedat ani v 5 rokoch. do 4 rokov by ale mali deti vediet spravne vyslovit L a sykavky.
😉

lusaja
27. máj 2009

SYSA-ja som mala ten isty problem s mojim synom.Nevedel povedat R.Vsimla som si ,ze jazyk mal zrasteny s blanou.Cvicili sme kazdy den s jazykom,ale rec sa nezlepsovala.Tak som isla ku detskej doktorke sa poradit a mňona nam povedala ,za nas posle na krcne aby mu pozreli jazyk.No co cert nechcel syn mal zrasteny jazyk.Nakoniec nam museli prestrihovat blanu pod jazykom.Nepresiel ani tyzden po zakroku a syn vedel povedat pekne R

sisamato
15. apr 2012

baby, neukrizujte ma prosim ak sa pochvalim...moj syncek vyslovuje to nestastne R od svojho polroka...ani neviem ako k nemu prisiel sam... 🙂