Od kedy sa dáva deťom vaječný žltok?

pajinka23
11. okt 2009

od kedy sa dava detom vaječný žltok??

vinyan
11. okt 2009

Kojila som plne do ukoncenia 6.mesiaca, zaciatkom 7.som zacala davat zeleninove a postupne masovo-zeleninove prikrmy, vtedy mi aj na poradni dali papier s postupnostou prikrmov a vlastne este v ten isty mesiac som mala pridavat olivovy olej a zltok (zltok tak dvakrat do tyzdna, ale asi nie cely naraz, mne sa povracal, bo mu vtedy velmi chutilo a zjedol cely). Takze mne u doktorky poradili po ukonceni 6.mesiaca, ale nie hned - najskor tie zeleniny a postupne...

nikollette
11. okt 2009

My sme nekojený, a za 9dní máme 8.mesiacov, takže už by sme mohli žltok?

lyongirl
11. okt 2009

nikollette - jasné, že už môžeš dať 😉
pajinka - tebe poradiť neviem, lebo ty si začínala skôr so stravou, ale žĺtok sa začína dávať vtedy ako maso, tak ak dávaš maso, tak môžeš aj žĺtok. Radia dávať 6x maso, 1x žĺtok.

mami.sk
11. okt 2009

ja som davala maso 6x tyzdenne / a odvtedy aj zltok 1x do tyzdna/ od ukonceneho 7. mesiaca 😉

tin007
11. okt 2009

zltok ide spolu s masom asi 4 tyzdne po zacati davania zeleninky. mal by sa davat 1x do tyzdna

pajinka23
autor
11. okt 2009

babule takze ked davam uz skoro mesiac zeleninku tak ten zltok by som mohla dat??A mesko uz tiez mozem?? 😲 😲

tin007
11. okt 2009

pajinka strasne to zenies, ostante kludne iba na zeleninke, masko aj zltok su predsa len tazsie

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erikasadek
11. okt 2009

no urcite ni e, surovy.. 😅
baby a tak alergi ana vajicko vam nic nehovori.. tu vam nikto nedovoli vajce, ani zltok skor ako jeden rok.. i to ked uz tak 1/4 so zltka, je denna davka, az ked ma dieta 2 roky.. tak sa dava cely zltok.. 😉

to len na okraj..

ale inak robte si samozrejme uplne po svojom.. 😉 v dobrom.

lyongirl
12. okt 2009

pajinka, ja si tiež myslím, že tvojmu malému úplne stačí zelenina s prílohou/ryža + zemiak/, popr. nejaká kaša a ovocie, to neviem, či dávaš. Ale skús sa spýtať tvojej doki, pretože my ti tu môžme radiť len to, čo si myslíme a čo by sme urobili a keďže každá sme iná, tak každá ti aj ináč poradíme, ale tvoja doki vie od kedy prikrmuješ, ona vie, čo dávate, ona by mala zhodnotiť stav tvojho drobca na to, aby určila, či už môžete aj maso, žĺtok, popr. iné...

miskachrumka
12. okt 2009

no ja som este zltok nedavala aa este pockam!nejake 2-3mes. ved to ma cas! 😉
mne pripadaju vajcia dost zatazujuce dospeli organizmus nie taky mali detsky!
a ked ma dieta malo zeleza cim mu ho mozem doplnat v strave?okrem zltka!davame masko asi 4krat tyzdenne

pajinka23
autor
12. okt 2009

No tak baby ja si myslim ze zltok sa zaraduje do jedalnicka ked aj mesko a mal by sa papat dvakrat do tyzdna pet dni mesko a dva dni medzi tym zltok,ale moze sa podavat aj ked davate len zeleninku 😠 😠

pajinka23
autor
12. okt 2009

tinn 007 ja sa nikam nezeniem a prikrmy sme zacali davat na prikaz doki kvoli refluxu a este k tomu moj mali je jedak tak aj preto a myslim si ze bol uz pripraveny na prikrmy,ked sme zacinali lebo mi spapa vsetko ,co mu pripravim..je ine ked je dieta plne kojene a zase je ine ked je na um lebo vtedy sa zacina dokrmovat skor 😉 😉

lyongirl
12. okt 2009

trošku nehápem čo znamenajú tie 2 naštvané ksichty na konci tvojho príspevku...

a nechápem, prečo sa neopýtaš doki...my nemáme titul, aby sme ti radili, čo máš robiť, od toho je doki tvojho malého...viem, že ti poradila skôr začať so stravou, ale ako ti tu už viac mamičiek napísalo, strašne sa ženieš za všetkým novým a tráviace ústrojenstvo tvojho drobca je total nezrelé. Vôbec ti nevadí, ako mu tým môžeš ublížiť? A to ti teraz nechcem nič ani vytýkať, ani ťa poučovať, píšem ti to v dobrom. Fakt sa nemáš kam ponáhlať 😉

lyongirl
12. okt 2009

pajinka - ja ti ešte napíšem tak... doki vám kázala začať s príkrmom skôr kvôli reflexu, ale len kvôli refluxu, to znamená, že tráviaci trakt nebol vyvinutý ako u dieťaťa v 6 mesiacoch. Aby nemal reflux dávaš tuhú stravu, ale treba dávať tuhú stravu, ktorá je vhodná a nezaťažuje telíčko, to, že si sa začala dokrmovať skôr neznamená, že teraz pôjdeš podľa tabuľky ako by si začala dokrmovať v 6 mesiacoch, jedine, že by ti to doki odobrila...to už je na jej zodpovednosť a na tvoju...

rimmel
12. okt 2009

ahojte ja mam info ze zltka az od 8 mesiaca a cele vajicka az od roka

rimmel
12. okt 2009

lyongirl..zaujimave..ja som sa priamo na sosovicu pytala lekarky(ja kojim) a povedala ze od 6 mesiaca moze....kazdy ma nato iny nazor som si vsimla 😒

lyongirl
12. okt 2009

rimmel - ty si v zahraničí, to sú preto tie rozdiely 😉
V zahraničí sa dáva veľa vecí skôr a ako som už raz písala, som rada, že som na SK, pretože tým, že dám niečo neskôr nič nepokazím a dieťaťu to neujde... 😉

erikasadek
12. okt 2009

no ja by som radsej dala sosovicu, ako zltkok a vajicko, aj ta je plna zeleza.. a nema velky podiel na alergiii.. 😉

lyongirl, dava sa vela veci a zase na slovensku davate veci ktore sa tu nedavaju.. 😉 😉

lyongirl
12. okt 2009

erika a aké? Fakt neviem 😉

miskachrumka
12. okt 2009

erika ja si tiez myslim ze by som skor dala sosovku ako vajce ci iba zltok! 😕 a le sosovka nafukuje nie?

erikasadek
12. okt 2009

no ak pridas do varenia, do , vsetkeho co nafukuje, kmin tak velmi nie. 😉

do zemiakov kapusty to dava chut a zaroven, menej nafukuje..

osobne, ja som proti, vajicko , do jedneho roka;.
ja osobne som nedavala, do jedneho roka, a po roku dal do ust len dve lyzicky mali ste vidiet tu reakciu.. na prazenicu, ktora bola moja, mimochodom..

do minutu bol opuchnuty.. ☹

lyon, ked ma zabijes taraz Ti nepoviem. 😀

ale ked so spomeniem,co som vsetko zazila na mojej poslednej , ceste na slovensku.. cez prazdniny.. tak napisem...

aha prva vec mimo temu.. diazepan.. hroza, lekari to davaju ako vitamin C;;... 😠 😉

lyongirl
12. okt 2009

šošovica je aj červená a tá nenafukuje 😉
k tomu Diazepanu, teraz som si neni istá, ale malý ho asi už 1x mal, pretože mu dr. potrebovala spraviť sono srdca a nebolo to možné, tak sme mu pred spaním dali asi ten Diazepan, že mu to urobí v spánku, no ale keby som vedela, že to nepomôže, ani mu ho nedám, vyvádzal ako by ho ani nemal a samozrejme sa zobudil.

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

ja davam polovicku zltka raz do tyzdna od osmeho mesiaca - Vzdy ked malemu pripravujem brokolicu alebo karfiol so zemiakmi.

cestovatelkaandrea
12. okt 2009

pajinka v tvojom pripade by som malemu davala stale len zeleninku, ovocie alebo kasu. Myslim, ze tak male dieta este nema pripravenu traviacu sustavu na vajicko a toboz nie na masko. S masko by som zacala okolo pol roka a s vajkom az od toho osmeho mesiaca. Ale ako sa rozhodnes to je na tebe a doktorka ti tiez urcite poradi.

erikasadek
12. okt 2009

lyon za 6 tyzdnov u mna na slovensku som dostala 4 balenia.. diazepanu, za cas 3 tyzdnov , choroby.. a le nia raz mi nikto nedal paracetamol.. naco, ani sa nepytal.... 😠

nevadi nechajme to tak..

u teba to bolo normalne, z etio takto dali.; toje ok.. 🙂

majte sa;.

suzanka144
12. okt 2009

My ideme mat za 4 dni 8mesiacov a Dr. vravela ze zltok mozeme davat od 7mesiaca, prikrmujeme od 5mesiaca ked sme vyskusali vsetku zeleninku masko aj ovocie tak potom sme zacali pridavat zltok k zeleninke a davame polku zltka do 1porcie 2x tyzdnne ale cele vajicko s bielkom sa moze az od roka..

pajinka23
autor
12. okt 2009

# Žĺtok musí prejsť dostatočnou tepelnou úpravou. Vajíčko sa uvarí na tvrdo, žĺtok sa vylúpne, rozdrobí a vmieša do zeleniny. Možno tiež použiť čerstvý (rozšľahaný) žĺtok, pridať ho do príkrmu, ale v tomto prípade musí príkrm prejsť varom. Pripravovať ho možno aj ako „praženičku“ (odporúča sa v miske nad parou).

# Žĺtok sa odporúča pridávať do zeleninového príkrmu 1 – 2 krát do týždňa, v ostatné dni sa pridáva mäsko.