Od koľkých týždňov by malo bábo držať hlavičku?

kikafilipko
11. jan 2008

Ahojte. Neviem či už tu taká téma bola pretože nemám čas prečítať všetko, ale zaujímalo by ma od koľkých týždňov by malo bábo držať hlavičku. Dnes sme boli u doktorky (už mám strach k nej ísť, lebo pokaždé keď tam prídeme niečo nám zistí 🙂 a povedala nám, že malý sa strašne málo hýbe a, že už by sa mal začať priťahovať za ručičky. Má mesiac a pol. Viem, že u každého je to individuálne, ale keby ste mi prosím niekto napísali kedy sa vaše detičky zhruba začali priťahovať a držať sami hlavičku. Moc ďakujem. Pa pa

naty28
11. jan 2008

Ahoj, nie som odborník, ale každé dieťatko je individuálne, koniec koncov tak ako dospelí a neznášam to zaraďovanie detičiek podľa tabuliek, čo majú lekári najradšej a je im to najjednoduchšie, potom iba vystresujú maminky a tie sa úplne, ale úplne zbytočne nervujú. Nepočúvaj vždy lekárov, ty si jeho maminka, ty si ho pomaly spoznávaš a ty mu najlepšie rozumieš. Ja viem , že držanie hlavičky by sa malo ustáliť tak do konca 3 a pol mesiaca - to je úplne v norme. Neboj sa on to zvládne sám a ani nebudeš vedieť kedy a bude ju držať ako vojačik 😀 .

tanja61
11. jan 2008

ahoj kikafilipko:myslim ze na mesiac a pol je to este skoro moj malicky zacal sam drzat hlavicku okolo 3mesiaca a to tiez sa vsetci cudovali ze skoro lebo chlapcom to trva vraj dlhsie lebo su lenivejsi,tak je to aj s pohybom co som pocula 😉 takze ziadny strach pri kupkani si ho obrat na brusko a nechaj ho troska sa potrapit a uvidis ze zacne sam dvihat hlavicku 🙂

nera
11. jan 2008

Ahoj, takže ako tu písala naty, nevšímaj si čo budú hovoriť lekári...moja lekárka ma tak vystrašila, lebo moja , že vraj nedvíha hlavičku...a hovorila, že môže sa jej pozastaviť vývoj a také veci, nechci vedieť čo som si všetko predstavovala....
Moja síce nejak extra nedvíhala hlavičku, no prišiel asi jej čas a tak krásne dvíhala hlavičku, že lekárka hneď sa pýtala ako sme to s ňou cvičili, že tak krásne dvíha hlavičku, no potom si zmyslela, že nejak nesadá, že prečo sa ešte nepretáča, potom prečo sa nedvíha na nožky......skrátka dobre, že od nej nechcela, žeby to všetko krásne robila tabuľkovo....ale ono to tak nie je....
Napr.moja má už oveľa viac zúbkov ako by mala mať, je vyššia...atď nič nie je tabuľkové a každé babätko má svoj vývoj.
Ty ju pozoruj a iba pokiaľ nevidíš Ty vývoj tak sa obávaj. Môžeš jej pomôcť tak, že s ňou budeš cvičiť, ale fakt sa nestresuj, ani Tebe, ani jej to nepomôže. Ja som ju dvíhala za ručičky a ona postupne priťahovala hlavičku....neboj všetko bude dobré....
A s tou hlavičkou máš čas do tých troch mesiacoch...takže fakt kľud 😵

nera
11. jan 2008

Ináč naša zlatuľa teraz behá, vlastne lieta po izbe ako nič a je totál v pohode, na tú lekárku sme sa vybodli a sme kľudný a naša je v pohode....držíme sa toho čo nám povie naša lekárka a nie neurologička, tá nás fakt riadne vystresovala.....

kikafilipko
autor
11. jan 2008

Baby ďakujem. Fakt som sa zľakla, ešte mi doktorka hovorila, že by ma chcela poslať na neurológiu a práve tu čítam niečo o svalovom tonuse (teda je to fakt hrôza, tuším už nebudem čítať také odborné články
🙂 No tuším by bolo dobré zájsť na tú neurológiu. Tak ešte raz ďakujem, trošku ste ma ukľudnili a do tých troch mesiacov máme ešte čas. Ahojte

tanja61
11. jan 2008

kikafilipko:na neurologiu si myslim ze zdaleka mas cas keby sa ti babo nehybalo do 3a aj viac mesiacov alebo len obmedzene tak potom by som to riesila snad nechces od mesacneho baba aby sa samo dvihalo a bolo hyperaktivne...svalovy tonus vznika vtedy ak sa babo vobec nehybe,moj priatel ked bol babo tak s nim mamka mala problem lebo sa jej nechcel hybat do 7mesiacov nic len jedol a spal tak museli na neurologiu na injekciu....ale pre svoj pokoj si zajdi k lekarovi na neurologiu 😉

jahodka11
11. jan 2008

kikafilipko, tiez si nemyslim, ze by ste boli pozadu...... moj maly sa snazil dvihat hlavicku od prveho dna, vsetci boli vo vytzeni vratane doktorky, ze aky je silny a sikovny a o chvilu budem mat 3 mesiace a sam ju aj tak dlho neudrzi...treba mu ju este drzat....a vobec, msylim si, ze to skor my mamicky tlacime na deti, aby vsetko robili hned, co nasjkor.....ved nech sa pomalicky same babatka ucia....urcite to treba sledovat, ale nemyslim, ze by v tvojom pripade islo o nejaku poruchu alebo co....sa mu este nechce, no boooze, len nech lezka pokial moze, ako by sme si to teraz my dospeli aspon nachvilu s babatkami vymenili 🙂)))
pri kazdom prebalovani ho trosku pritiahni za rucicky....pomaznajte sa a cakaj...🙂))) ked bude pripraveny, bude sa pritahovat, sediet, behat........fajcit...🙂)))))))))

elize
13. jan 2008

Nas Maxik prvykrat zdvihol hlavicku ked mal 4 dni. To tiez vsetci pozerali ako vyorane mysi 😀 pretoze sa narodil v 32tt. Aj napriek tomu nam neurologicka povedala, ze ma slabsi svalovy tonus. Bez nejakeho zvlastneho cvicenia ju teraz krasne dviha. Neboj jeho cas pride, podla mna je velmi skoro hovorit o tom, ci je alebo nie je pozadu. Lekari niekedy prehanaju a dost nas maminy vystrasia, niekedy naozaj bezdovodne.
Skus si ho polozit na fitloptu bruskom dolu, nas drobec vtedy sice mrnci ale krasne dviha hlavicku a tym posiluje aj cely chrbatik. Ked zacnes loptou jemne hojdat, urcite sa mu to zapaci 😉

julova
13. jan 2008

my uz cvicime pritahovanie a obcas uz hlavicku Terezka udrzi...ked je na brusku tak ju dviha o dusu a aj udrzi na par sekund 🙂...a uz asi po tyzdni od narodenia...aj Dr. nechapala 😀...a do zaznamu napisala, ze motorika dietatka je vyborna 🙂...ale vsetko je ozaj individualne 🙂...tak sa nenechaj vystresovat...je to ako pocas tehu...cim je medicina dalej, tym nas Dr. dokazu viac vystresovat niekedy 😖....tak drzim palceky 🙂....ja som bola lenive decko, zacala som chodit az kd som mala 16 mesiacov a rozpravat plynulejsie az ked som mala takmer 4 roky 😀...a vseeetko som krasne dobehla 😉....

julova
13. jan 2008

jahodka 😀 😀....super popis 😉

capricieux
17. jan 2008

ahojte, ja som citala ze v 3 mesiacoch uz babo musi hlavicku drzat a moj anjelik ma 3 mesiace a tyzden a este to nezvladne. tiez sme boli na neurologii ale vraj je to ok, no aj tak musime cvicit. myslim ze maly je trochu lenivsi 😎

biba12
17. jan 2008

Ahoj Capricieux,
nas maly drzi hlavicku sam zhruba od 2 mesiaca. Ja som s nim od narodenia cvicila pri prebalovani, tahala som ho hore za rucicky a pokladala naspat na prebalovaci pult. Potom neskor som ho prestala pridrziavat pri noseni na rukach, aby sa snazil si hlavicku drzat sam. Davala som ale pozor, aby mu nelietala. Na brusko nebol nikdy rad, strasne sa vzdy rozculuje. Ale kazde babo je ine, ten nas sa napriklad ani nesnazi este o otacanie na brusko z chrbatiku a to som si precitala, ze niektore babatka sa prevratia od 4 mesiaca. Ale nejako to nerieim, pretoze napriklad vydrzi sediet 2-3 minuty, aj ked ho musim pridrziavat a to zhruba od 3 mesiacov. Co na tom, ze sa este neprevrati, urobi to neskor. Neboj sa, aj ten Tvoj to zvladne, len je trosku lenivejsi. Hlavne, ze neurolog povedal, ze vsetko je ok. Ostatne bude v poriadku, spravi sa to same. Cvicte, zvladne to.

elinka27
18. jan 2008

ja sa pridavam,moj maly sa sice narodil o mesiac skor,ale na poradni pre predcasne narodenych novorodencov ma lekarka hned vytocila tym,ze preco nedviha hlavicku,ved uz ma 2 mesiace a mal by zacat,pritom mi jasne predtym povedala,ze moze sa stat ze bude ten mesiac pozadu ale do roka to dozenie.Takze logicky mi vyplyva,ze maly ma teraz mesiac a nie dva a tak by sa mala riadit tabulkami pre mesacne deti. 😠 A pritom on nema problem zdvihnut hlavicku ked je na brusku,akurat ju este neudrzi,ale si myslim ze ked uz ju dvihne je to na najlepsej ceste.A to ze ju nezdvihne ked ho taham za ruky?No ale co by chcela aby hned chodil ci co,normalne ma vytocila

andrea78
18. jan 2008

kočky, aj ja mám "lenivého chlapa", tiež ju nedrží tak vysoko ako ostatné deti v jeho veku, no podľa mňa je to o.k., lebo to je individuálne

obrovský pokrok môže nastať zo dňa na deň

susika
18. jan 2008

ahojte.pridávam sa.ja mám malú narodenú 2 mesiace skor, takže 2 mesaice pobudla v nemocnici,nerobila nič, len ležkala a spinkala, ale ked som si ju doniesla domov, tak sa všetci čudovali, ako si krásne drží hlavičku. a to bolo asi 2 dni rozdiel od termínu, kedy sa mala narodiť. ale lekári si vždy niečo nájdu.tak sa ma začala riziková vypytovať, či sa už pretáča z chrbátika na bruško.....a jediná neurologička ma ukludnila, že ved je to priskoro, že to skoršie narodenie sa musí trošku predsa len brať do úvahy.
tak sa už na nich kašlem, nech si povedia,je to ich práca

elinka27
18. jan 2008

ja si myslim,ze nieje na skodu im pomoct a trosku s nimi cvicit,ale na silu nic robit nemienim

susika
19. jan 2008

na silu nič. aj tak myslím, že tie detičky majú svoj rozum a nebudú robiť to, čo ešte nezvládnu

biba12
19. jan 2008

S tym suhlasim, nic nasilu, naucia sa to sami.

fenrirka
19. jan 2008

ja maleho davam na brusko kym ho prebalim a on mi pekne zdvxha hlavicku...niekedy si ju chvilu drzi sam 😀 😀

zuzka82
19. jan 2008

ahojko....tak my mame uz cez 4mesiace, sme narodeni o 2 tt skor...a asi stale lenivy...
maly hlavicku drzi, aj pekne dviha, no ale ked ho chcem vytiahnut za rucicky, hlkavicku nedotiahne...kvoli tazsiemu porodu sme boli na neurologii, a vraj bolo vsetko v poriadku....pred tyzdnom sme boli zas na kontrolu, a mna trapilo hlavne to, ze nepritahuje hlavicku, no vraj podla vysetreni je vsetko v poriadku..len mu treba dat cas...
takze tvoje malinke babenko ma este casu...
a pytala som sa hlavne nato, ci s malym mozem cvicit tak, ze ho budem vytahovat za rucky, ci sa chyti,a vravela mi neurologicka ze NIE, tym len budem podporovat zaklananie hlavicky...

susika
19. jan 2008

zuzka-ono to ťahanie za hlavičku by si nemala preháňať.ja ked som bola na JIS-ke, nám tam rehabilitačná ukazovala novorodeneckú gymnastiku..tiež obsahovala cvik na dvíhanie hlavičky tým, že by si ho jemne priťahovala za ručičky..cvičenie 3 x za den uplen stačilo.ale rehabilitačná prízvukovalôa, že nie ťahať za zápästie ale akoby za laktíky.
malú som tiež dosť dávala na bruško a krásne hlavičku drží.aj neurologička žasla ešte ped nejakými 3 mesiacmi , že si ju krásne dvíha a chrbátik má super na nedonosené dieťa

zuzka82
19. jan 2008

aha, takze hovoris za laktiky...
no vidis, a mne to nepovedala...teda povedala opak...no skusim to.. 😵
dikyyyy

elinka27
20. jan 2008

aha, takze teda s nim nemam cvicit tu hlavicku ked je na chrbte ci ako?lebo ked je na brusku zdviha ju a dokonca par sekund aj vydrzi ju drzat hore

lizatko1009
6. jan 2010

nam uz drzal ked mal 3tyzdne ale nie moc dlho trosku polezal a znova, a potom uz mu to islo vzdy lepsie a lepsie teraz sa uz snazi a ist opredu, ale na delfina 😀

lia09
29. mar 2010

ja mam trojmesacne babo a hlavku na brusku zdviha ale len trosku,ale citala som ze by sa mala uz dvihat na rucicky,co sa mi zda este skoro.Kedy sa zacali vam dvihat na rucicky?Ked ju taham do sedu,tak pekne drzi hlavicku.

rainee
29. mar 2010

lia u nas je to to iste, moc sa nedviha resp. malo vydrzi na brusku. ale inak hlavicku drzi pekne. asi to chce cas.

ivkaivka
29. mar 2010

no my kvoli tomu cvicime Vojtovku. Mala nevydrzala takmer vobec na brusku, vraj ma slabe ramienka, na brusko sa zacala pretacat az teraz a to ma uz 7 mes., Ked som ju vzala na rucky, tak uz ako 2.mesacna krasne sa drzala, len to brusko robilo neplechu. Cvicime asi 2 mesiace a uz aj dlhsie vydrzi, urcite by som to nepodcenovala, aspon sa opytat, mozno to len fakt chce cas, ale nazor odbornika sa vzdy hodi.

lia09
30. mar 2010

a ako cvicite,lebo som pocula ze pri vojtovke deti velmi placu a moja je aj tak dost citliva.A to ani v piatich mesiacoch ti nezdvihala hlavku?A vobec nie,alebo len troska

ivkaivka
30. mar 2010

no moja zacala asi v piatich, sice ona ju na chvilu zdvihla a tak uz len revala, Olivia sa do 5 mes. nepritahovala, t.j. lezala na chrbte aked som jej dala prsty tak len lezala, nemala zujem, no na rukach, bola skvela. Cvicenia Ti naordinuje rehabil. my cvicime na chrbe, tlacim jej hrudnik z boku a rucicku drzim pri tele, tak aby mala natiahnuty krk, ma pri tom vyrovnavat nozicky a druhy cvik na boku, tlacim jej lopatku smerom nadol a dopredu a panvu dozadu, s nozickou ma robit mištičky - no reve ako diva, vies si predstavit, ono to vraj neboli, len obmedzuje a detom sa to nepaci.

bibione
31. mar 2010

ahojte,pridavam nase dovednosti 🙂 drzat hlavku vedel ako 3tt,jasne ze tak na minutu,potom to vzdal a spustil krik... v 2 mes zacal slusne drzat hlavku na 5minut a teraz v 3mes na brusku uplne pefektne sa drzi na laktoch,nasa dr bola z neho nadsena,ze zapaja aj brusne svaly a ked ho dviham,nema absolutny problem,ziadny zaklon hlavicky...krasne proste drzi...inac je dost pevny a silny...nemyslim tucnucky ale pevny 😉 ...myslime si,ze za chvilu uz bude aj sam sediet