Odplienkovanie trojročného dieťaťa

lucinka2512
10. feb 2018

Ahojte maminky, máme problém s odplienkovanim. Malý bude mať v máji tri roky a nechce mi cikat mimo plienky... Aši dva dni do zadu sa vycikal do nocnika tak som ho vychvalila tlieskala ale skôr robí toho ze drží a drží až dovtedy kým mu nedám plienku na spanie... Napríklad dneska od ôsmej rána nemá plienku a už vyše dve hodiny necikal aj sedí na nocniku a nič... Mame doniest Dr moč a už ho chytám mesiac ako keby vedel ze tam držím tu skumavku a ako náhle dám skumavku preč tak sa hneď pocika....ja už neviem čo mám robiť...mal niekto podobný problém???

dassena
10. feb 2018

a to je chyba, ze 2 hodiny necikal? to by som nepovedala. mozno by bolo fajn kupit novu hracku a davat mu je len vtedy, pokial sa vycika do plienky. 3 roky je veru uz suci vek na chodenie bez plienky, jednoducho ho treba davat na ten nocnik casto a chvalit dokoliecka

hettinka
10. feb 2018

Nepomôže nič, len mladému povedať, že pre také veľké deti sa plienky už nevyrábajú a zrušiť plienky úplne. Môže si vybrať, či chce cikať na nočník, alebo na veľké WC, či posediačky, alebo postojačky, ale kým vie, že ak to zadrží, aj tak mu dáš plienku, tak to zadržiavať bude.
Priprav sa na pár náročných dní, kedy bude asi párkrát pocikaný. Skús nejaký motivačný systém, ža každé vycikanie sa do nočníka/WC si môže napr. nalepiť nálepku, alebo mu dávaj drobné hračky (napr. nejakých lego-panáčikov alebo niečo také)
Na nočníku by som ho nenechávala vysedávať, môže sa mu zhnusiť, prípadne ho berie ako stoličku. Opakované príliš časté vypytovanie sa na potrebu mu môže "liezť na nervy", prípadne rodič preberá zodpovednosť za dieťa, potom sa pociká, ak sa ho zabudnete opýtať.
Na WC by mal ísť pred a po spaní a pred a po jedení.

K Dr. ten moč asi vyrieš tak, že si počkaj, kedy začne cikať a potom tak strč tú skúmavku.

krasnanevesta
10. feb 2018

Daj misticku do nocnika cistu vyvarenu a tvar sa ze nic potom to skumavky prelejes ak tam nieco bude....nerob stresy so skumavkami 🙂

mrkvicka060
10. feb 2018

A ved daju sa kupit v lekarni tie vrecuska na moc, ze sa to prilepi na bimbasa a potom plienka a do toho vrecuska sa vycika. Ked uz len o ten odber ide, skus to takto vyriesit. A co sa tyka odplienkovania tiez by som rada vedela ako motivovat 😀 moj maly nechce ani za nic na nocnik ani na zachod. Nenutim ho, obcas sa opytam ci sa ide vycikat do nocnika, povie nie a ideme dalej. Opytam sa zas na druhy den.. Ale zatial odolava 😀

stastenka42
10. feb 2018

Ja som moju neucila odplienkovavat...nechcela o nočníku ani počuť..až raz cez leto chcela šatočky a ja som povedala že jej ich nemôžem dať lebo ma plienku a všetci by sa jej smiali...Dala dole plienku a povedala že už ju nechce a od vtedy sme bez plienky...malá 2,8 roka...vyskúšaj niečo motivačné,čo má rád....

mala_katie
10. feb 2018

Tak ja som malého odplienkovavat za 6 dní úplne aj s nočnou plienkou.. Nehôd bolo iba pár.. Prvý deň som mu proste nedala.. Povedala som mu ze je veľký a šikovný, že sa bude pýtať cikat.. Nočník odmietol, išli sme rovno na WC.. Dala som schodík a tatino mu ukázal ako spraví fontánu.. Prvý deň sa pocikal, nepýtal sa, ale keď cikat plakal, že je mokrý, druhý deň sme museli ísť preč, tak som mu dala plienku, stále mi začal sám od seba hlásiť kedy cika.. Ja som ho von cikat nedávala, s mladšou na sebe a von bolo - 10,tak som mu povedala, že môže aj do plienocky, doma dáme dole, doma si ju sám dal dole a začal sa pýtať, prvé razy sa nwvycikal, o chvíľu sa pocikal.. Trochu trpezlivosti chytil až na 2 deň, podarilo sa, tak sme mu tlieskali a zostal bez plienky, na 3fi deň už nemal problém, začal sa pýtať, 4 deň som mu už nedala ani ja obedny spánok, pocikal sa, bol z toho nešťastný, ale vysvetlocala som mu stále, že to nevadí, ale aké je super, ze nemá plienku.. Na ďalší deň už bolo ok.. Dohodla som sa s ním, že nedáme ani večer plienku, že ak mu bude treba, tak ma zobudí.. Dal to bez nehody.. Problém bol s kakanim, to sa mi podarilo motivovať tabletom.. Ak je dieťa pripravené, stačí si nájsť spôsob a pôjde to rýchlo.. Ak sa pocika a nevadí mu to, pripravený nie je.. Malý mal vtedy 2r a 3mes..

mala_katie
10. feb 2018

Ale ešte jedna vec... Ak mu dáš dole plienku, skus sa ho nepytat, či mu treba a nedávaj mu ju minimálne do spánku.. Nech si to sám uvedomí.. Nepýtaj sa ho, nenut ho na nočník, iba vysvetľuj, že ak mu bude treba, čo ma robiť.. Skus to nechať na neho.. A 2 hodiny bez cikania fakt nie je veľa.. Skus obmedziť návštevy a ani von sa prvé dni moc netahajte.. Prvé dni budú nehody, ale s tým sa ráta.

ivanamyl
10. feb 2018

Takmer trojrocny je uz velky, uz asi len trucuje ;)
U nas to trvalo par dni kym sa naucil a teraz spätne ked rozmyslam, bola to jedna z najlahsich veci. Maly mal 2r a 3m. este mal cumlik. Az raz, ked mi uz islo na nervy kupovanie plienok, ked isiel poobede spat, zobrala som mu cumlik a nedala som mu ho, kym sa nevycikal. Prvykrat nechapal, aj sa zlostil, ale zatlieskali sme a pochvalili. Tak som mu dala plienku (iba prve dni). Rovnaky proces nasledoval po zobudeni. Na 1. den stacilo 🙂 Na dalsi den uz vedel ze co, nocnik ho cakal pri posteli. V dalsie dni som pridala cikanie rano po zobudeni a vecer pred spankom. Postupne som pridavala cikanie pocas dna, trebalo ho pozorovat niekedy, ci sa uz nekruti. Pripadne ked odmietal ist, nechat ho mokreho chvilu, aby pochopil o co ide. Pouzivali sme nohavickove plienky zo zaciatku. Potom sa mu slipy tak zapacili, ze plienku sam odhodil. A este, kupili sme pekne slipy a stale sme mu hovorili, ze ich nepopiskame a nepokakame ;) Nocnik dajte na viditelne miesto. Do tyzdna a pol uplne bez plienky. Berte to s usmevom, sem tam nehoda, ale raz sa nauci.

babatkoo
10. feb 2018

Ahoj mame uplne rovnaky problem. Syn bude mat tiez v maji 3 roky a cika do plienky. Pridam sa k tebe pre rady

lucinka2512
autor
11. feb 2018

Kľudne sa pridajte... Ja už som zúfalá...nie a nie sa vycikat akurát včera sa vykadil ale to sedel na tom nocniku asi dvadsať minút a mal v rukách telefón...

mala_katie
12. feb 2018

@lucinka2512 s kakanim presne tak začal aj malý.. Síce potom trocha štrajkoval, keď sme oducali od tabletu, ale už bol zvyknutý byť bez plienky..

lucinka2512
autor
12. feb 2018

@mrkvicka060 no on mi nechce cikat ani do sáčku už sme zo skúšali asi desať krát.... A najhoršia je ta motivácia lebo ešte moc nerozpráva a skôr sa mi zdá ze nerozumie co od neho chcem

lucinka2512
autor
12. feb 2018

Keď sa pocika tak niekedy príde ze ma mokro ale niekedy kašle na to a jemu to jedno...fakt mi niekedy aj celé doobedie necika až keď dáme plienku na obednajsie spanie... A keď sa zobudí tak ma plienku takmer plnú....

mala_katie
12. feb 2018

@lucinka2512 skúsila by som mu vysvetliť.. Keď sa pocika, tak mu tiež vysvetliť, že nevadí, dáme čisté, a nabudúce príde skôr, ukazovať mu mokré, suché.. Nevadí, že nerozpráva, deti rozumeju viac ako si myslíme, aj keď to sťažuje.. Skus vymyslieť nejaký signál.. Ak to aj tak nejde, nestresuj, daj plienku a skus o 3 týždne znova.. Cez leto odplienkujes, neboj.. A nech skúsia s tatinom na WC robiť fontánu-najprv tatino, potom on.. Ono raz ho to začne baviť, uvidís.. Poznám deti, ktoré majú plienky aj v 3 rokoch.. A aj do škôlky chodia.. Hlavne na neho netlac nasilu, nech si nespravi blok.. Keď sa to podarí, že sa z toho bude tešiť, tak ju rovno sám zahodí..

mala_katie
12. feb 2018

Teda do leta a ak nie, tak cez som chcela napísať

lucinka2512
autor
13. feb 2018

@mala_katie tohoto sa bojím ze sa zlakne a nebude chcieť cikat už vôbec mimo plienku a zase sa bojím toho ze mi ho nevezmu do škôlky lebo u nás berú len odplienkovane deti... Teraz keď sme chytali moč tak som mu dala sáčok ešte za spánku a potom sa zobudil l

lucinka2512
autor
13. feb 2018

A držal to ranné cikanie vyše dvoch hodín tak som dala sáčok dole a držala skúmavku a nič. Už bolo veľa hodín tak som dala skúmavku preč a behom sekundy taka mlaka že až

mala_katie
13. feb 2018

@lucinka2512 verím.. Mala som podobné stresy.. Do škôlky ho vezmú,neboj, máte čas.. V prvom rade prestaň stresovať, máte dosť času.. A skúšaj na neho pomaly rôzne finty.. U nás sa najviac osvedčil systém chvalenia, odmeňovania.. Napríklad odstavila som ho tak, že som mlieko vymenila za hračku, bol si sám vybrať v hrackarstve,samozrejme som ho usmernila, čo si môže vybrať 😂 o pytani sa cikat som mu často rozprávala, aké je to super, ako bude mať voľnú ritku.. Kúpili sme slipy s cars, tie sa mu páčili-ak ich chcel, nesmel mat plienku.. Musel sa pýtať.. Pomaly som mu vstepovala, že aké je to super, ako všetky veľké deti chodia cikat.. Ale mala som výhodu, že veľmi chce do škôlky medzi deti, aj to som často používala, že ak tam chce, musí sa pýtať.. Ale všetko s kľudom.. Proste, že nemusí, ale ak niečo chce, tak musí.. Ale vravím, keď som mu dala dole plienku, tak tretí deň som mu vysvetlila, že nedám ani na denný spánok, že hneď musí povedať, aby nebolo všetko mokré.. Prvy deň som iba drhla a prezliekala.. Ale každé dieťa je iné.. Suseda ma o 10 mesiacov staršiu a stále jej kaka do plienky.. Chce to fakt veľkú trpezlivosť.. Ale aj ty sa nastav tak, že to proste dáte a basta.. Občas som mi ešte ukazovala aj deti na ihrisku, že aha, ani oni nemajú plienku, pýtajú sa a tak,alw on nemusí, keď nechce.. Musíš iba skúšať.. Niečo zafunguje.. On ti iba trucuje podľa mňa..

lucinka2512
autor
14. feb 2018

Ďakujem za podporu ale bohužiaľ naša škôlka nevezme vôbec dieťa s plienkou a dneska som nechala ez plienky a pocikal sa a nezáujem vôbec mu to nevadilo ze ma mokro

timea1985
14. feb 2018

Ahojte,
Moja mala nema pluenky od 2,2r,no na noc este stale a to bude mat v marci 3.neviem,ako ju oducit na noc.pred spanim sa vycika vecer no v noci nevstane a rano je plna plienka...

siska53
14. feb 2018

@lucinka2512 hlavne to len skusajte.. Nasa sa naucila 2m.pred 3.rokom a to si najskor sama dala dole plienku v 2r. Akosi sme vyse 3m.len utierali mlaky. Potom uraz zubkov,naveat k plienke a opat dalsie pokusy o odplienkovanie neuspesne.. Az tak uz neskoro sa zrazu chytila a do par dni to bolo. Pritom bola zima a dokocna sa rychli naucila byt bez nocnej plienky.

Syn sa kusok po 2,5r.,jemu pomohla plienkova dermatitida k odplienkovaniu a tiez behom par dni,co predtym bolo nemozne,on si to vobec neuvedomoval dost dlho tiez. V case odplienkovania kusok predtym sa aj rozrecnili.

veryhappy
14. feb 2018

Ja som nasho nenutila. Okolie na mna tlacilo, ja som stale opakovala, ze jeho cas pride. Mal 2 roky a 9 mesiacov a odplienkoval sa sam zo dna na den. A to sme uz mali oznamenie o prijati do skolky od jeho 3 rokov. Takze som mala obavu, ale napriek tomu som netlacila na neho. Kupila som mu taky umely pisoarik na stenu na prisavky - zabku s vrtulkou a najrv okolo neho len chodil a potom sa odplienkoval uplne sam, bez natlaku, aj na noc, aj na den, nikdy sa nepocikal v noci. Takze podla mna mu treba nechat jeho cas...

jasminet
14. feb 2018

@lucinka2512 ja som pred par tyzdnami odoberala moc nasej dvojrocnej. preliala som ju cajom, postavila do vane, pustila vodu a nic... tak po 15 min som to vzdala. zobrala som ju obyvacky na nepremokavu podlozku postavila, strcila do ruky telefon a so skumavkou v ruke cakala - do minuty bolo vybavene.
skus takto... so skumavkami a odoberanim mocu sme si uzili s najstarsou dcerou kvoli oblickam .

a ked ide o odplienkovanie takto velkeho dietata - proste rano nedat plienku a kazdu pol hodinu, hodinu preventivne posadit na nocnik. on to pochopi, len treba vydrzat. niektore deti su aj nervozne ked to na ne ide, stuhnu, treba si odsledovat.

eruuuska
14. feb 2018

Moj bude mat 3 v marci a tiez ma plienku, u nas bol ale iny problem, mne pekne chodil od 1,5 roka kakusat na nocnik, do plienky to nespravil nikdy, isiel na vikend k svokrovcom len s otcom a odvtedy hysaky ked videl nocnik, ci wc nic. Predpokladam, ze sa tam nieco stalo, samozrejme nikto nic, skusala som asi vsetko nic nezaberalo, tak som si povedala kaslem nato dam mu cas, potom ho zacali strasne zaujimat vlaciky, tak sme kupili nocnik s vlacikom a ked spravi co ma zahra a zahuka, vyhra je, ze uz sa nanho aspon posadi. Odplienkovanie daleko, ale viem ze tlacit nanho nemozem, lebo bude horsie. On presne chape na co je nocnik, co sa robi donho, ked som ja na wcku pride mi oznamit co robim, tiez este nerozprava sem tam dake slovo ale rozumie vsetkemu. Mimochodom ked nema plienku a pocika alebo pokakusa sa voooooobec mu to nevadi, keby si to nevsimnem, je v tom cely den. Chce to cas, chapem, ze mas stres kvlli skolke, ale doveruj mu, povedz mu ako to citis, ze este nechodi na nocnik, a rozpravaj mu o skolke ako sa tam bude hrat s detmi, deti su castokrat vsimavejsie a mudrejsie ako si myslime.

gloglo77
20. feb 2019

2,5 - 3 ročne dieťa a ma ešte plienky??? A teraz sa pytate ako ho odučiť a naučiť na nočnik? Ach... My sme boli tri deti, presne po dvoch rokoch a keď sa narodila druha tak tá prvá už cca 8-10 mesiacov nemala plienku ani na deň ani na noc a podľa spomienok maminy sa nestavali ani nehody s pocikaním do gatiek... ale chce to trošku (viac) trpezlivosti, nie každej mamine sa chce sedieť pri dieťatku, spievať mu, recitovať, čítať ked je na nočniku, radšej mu strčia plienku a naj cika kaka a mamina vezme telefon do ruky a už to ide... FB, chat a pod :( Inak, moja mamina nas cca ako 1 -1,5 ročne musela dat do jasliciek a nastupit do roboty - za sociku nemala na vyber, no napriek tomu to zvladla a my nemame žiadnu traumu z toho že sme ,,museli" chodiť na nočnik a potom na zachod so sedačkou. Ach ženy, ved to nie je ani hygienicke a ani ekologicke takto ničiť životne prostredie tolkymi plienkami (ak ste sa nad tym niekedy vobec zamysleli)... a keď tu čítam, ako niektore maminky na cukriky, na hračky, na darčeky lakaju tak veeeľke decko... Je mi smutno z toho ako decka zametaju so svojimi rodičmi ...hrozaaaa!!! takemu velkemu rozmaznanemu trucovitemu decku by som dala zo 2-3 po zadku a hned by ho truc prešiel 🙂 a nočnik/ zachod by bol zrazu samozrejmost 🙂

scorpionflower1
9. sep 2021

@gloglo77 netrep, co ty o mne vies? Moje dieta je vo vsetkom ostatnom popredu od ostatnych, moja dcera ovlada take veci, ktore nevedia niektori škôlkari, lebo sa jej venujem na 100% len je proste tvrdohlava a nechce sa vzdat istoty.
Take matky roka ako ty, co maju deticky ako zo skatulky mam najradsej. Ja som sa na tvoje moralisticke reči nepytala, nikto ta nenuti tu vypisovat tvoje vyplody. Pozri si poradnu detskeho psychologa na nete o dozrievani detskeho mozgu a jeho centier. Ja som ucitelka a stretla som uz tucty takych "dokonalych" mamiciek ako ty, ktore poucovali ostatne a boli presvedcene o dokonalosti svojich deticiek.
Jasne, kazde dieta proste miluje basnicky a pesnicky...to su take tradicne reci modrokonikovskej mamickovskej uderky. Ibaze to su aj ine deticky, ktore su kvapku komplikovanejsie. Tak si nechaj svoje rady pre seba a davaj pozor, aby si s pesnickami a basnickami neodovzdala svojim detom aj kus svojej obmedzenosti a povysenosti.
Mimochodom, svoje dieta som zacala odplienkovavat uz peknych par mesiacov dozadu, hned ako som sa zotavila z operacie oboch nôh.

mala_katie
10. sep 2021

@scorpionflower1 kluuuud.. slečna sa len pýši maminkou.... vlastne deti nema.. celkovo milujem tie to porovnavania.. naše mamy a staré mamy riešili oveľa menej veci.. a aj menej sa od nich očakávalo.. si pamätám, keď som šla do školy, vedela som si napísať meno a bola som hviezda.. teraz deti rátajú po anglicky a v skolke už poznajú všetky písmená. Plus každé dieťa je tak individuálne, že sa to nedá porovnávať, ale kedysi nebol fb a MK, takže iné mamy o tom nevedeli, keď malo dieťa dlhsie plienky.. do prvej s plienkou nepôjde, nájdete si spoločný spôsob..

scorpionflower1
28. sep 2021

@mala_katie do prvej nepojde s plienkou, uz teraz ju nema. Naucila sa to 🙂 Sem-tam este nehoda, ale vsetko ok. Ano, aj moja je v tomto sikovna - od 20 mes. pozna farby aj pismenka, teraz znacky aut atd.
Dakujem ti za podporu 🙂