Odsávanie soplíkov. Čo mám robiť?

bianca7
13. okt 2009

Baby,poradte,prosiiim!Uz zacinam byt zufala!Nas 2-mesacny syncek uz predtym maval obcas sopliky a kupili sme odsavacku na vysavac.Lenze ta odsala hned tie vacsie a potom sa tahali taky mensie akoby nitky,ale iba trochu.No teraz situacia sa skomplikovala.Manzel doniesol domov nejaku virozu a tu sme chytili vsetci... Maly ma no straaaasne vela soplikov,chrci vkuse,nic mu nevytieka,ale ma ich asi hlboko.Davam mu physiomer spray,a potom odsavam,ale nepomaha to.Hned ako vypnem vysavac tak pocujem opat strasne chrcanie.A nemozem vkuse odsavat,aj tak mam pocit,ze uz ma podrazdenu sliznicu.A ked odsavam,tak opat hned vytiahnem par velkych kusov a potom uz nic...a vsetko ostava vnutri!Inac,boli sme u dr,a ta povedala robit to iste co robim ja,no neviem...Poradte,prosim,co mam robit! Uz ani neje poriadne!!!

celine
13. okt 2009

Skús mať malého v mierne vyvýšenej polohe. Daj mu pod matrac napríklad zmotaný uterák, aby soplíky mohli odtekať.

bianca7
autor
13. okt 2009

celine,to ma koli refluxu,a ked lezi s nami,tak tiez sa snazim nieco podlozit,vyvysit.

jk77
13. okt 2009

ahoj.Nas maly ma teraz nadchu, tiez pouzivame physiomer sprej. Najprv sopliky vysajem, potom nastriekam sprej, po 10-15 sek. znova vysajem ods. na vysavac. Taktiez mu tam este pocujem sopliky pri dychani, tak ho dvihnem na ruky, trocha s nim pochodim a sopliky (tie rozlozene sprejom) pekne ustupia-stecu. Radila som sa aj s pediatrickou a ze je to vraj takto spravne....Skus, mozno pomoze

iinuska
13. okt 2009

jk 77, ja som to robila podobne. Strekla Sterimar, po 10 min. odsala a potom som vytrela nostek vatovou stetodkou namocenou v Nasivine

jk77
13. okt 2009

Iinuska.my sme pouzivali tiez Nasivin, len ten sa moze uzivat iba 5-7 dni, tak sme ho vysadili a zatial pouzivame Physiomer.Najprv to bolo 3x denne, teraz 1-2x, zalezi od dychania maleho, Ale urcite som s nim spokojna.

manika77
13. okt 2009

ahoj mozno to bude zniet kruto ale nechaj ho plakat a drz ho na rukach a potom mu soplik bude tiect aj sam 😉 vtedy ked mal maly sopliky som bola rada ked bol omrncany a musela som ho nosit na rukach lebo aspon mu ten soplik tiekol von a nie dnu 🙂

iinuska
13. okt 2009

jk 77 jasne. Ten Nasivin som myslela len pri nadche 😉

dukie
13. okt 2009

My s malým měli taky potíže... jednak musím podotknout, že chrčení u malých dětí do cca 3 měsíců je relativně normální - tak nám to bylo řečeno od našeho pediatra i na ORL. Prý z toho děti vyrostou (prcek, co ho hlídá tchýně, z toho např. vyrostl až skoro v jednom roce...). Pokud máš nějaké obavy, zajdi na ORL (nemusíš tam mít žádanku od pediatra), ať se děťátku kouknou na dutiny, tam Ti nejlépe řeknou, jestli chrčí kvůli hlenům, které je potřeba dostat pryč, nebo je to spíš to "novorozenecké" chrčení... To jednak.

Druhak... pokud je to opravdu hleníkama, tak odsávačka na vysavač je značka ideál. 🙂 Nám na ORL říkali, že žádná jiná nedokáže odsát všechno - tj. i ty zadní hleny. Takže to děláš určo dobře. Tu vodičku do nosu, co používáte, neznám, nicméně výborný zkušenosti mám se Stérimarem (doporučili nám jej na ORL), je to natlakovaný dusíkem a má to grády... když to mrněti stříkneš do nosánku, tak mu to kolikrát proteče až pusou ven. Fakt to protáhne dutiny úžašně. Takže prostříkneš, chviličku necháš pusobit (nám říkali minutku až tři) a odsaješ. Pak znova prostříknout (aby se odsátá sliznice navlhčila). Doma rozvěsit mokré plínky, aby nebyl vzduch příliš suchý... a netopit příliš (max. 22 stupňů), raději prcka víc oblíct než mít teplej vzduch. Obojí (sucho i teplo) nosní sliznice dráždí.

Jo a poslední věc... ale to Ti musí předepsat lékař... nám na ORL kvůli tomu chrčení, když byl Toníček malej, předepsali Fenistil - kapičky. Pomáhají sklidnit sliznici (která může být trošku opuchlá), a tím lépe zprůchodnit dýchací cesty.

Já bych ale asi fakt zašla na to ORL, tam Ti pomůžou nejlíp. 🙂

zuza.m
13. okt 2009

nas mamina ako deti naparovala nad hrncom horucej slanej vody,niekde si to over a ak to to niekto pozna vyskušaj aj babsky recept niekedy pomaha,ono ten vypar by mal tu sliznicu zmekčit a sol je na take veci tiež dobra.

shaula
13. okt 2009

Zuza - to je dobrý způsob, ale u 2měsíčního mimina bych to nezkoušela 😉

miskachrumka
13. okt 2009

ahojte
mne bolo povedane ze odsavat max 1krat denne aj to ked je to nevyhnutne!lebo cim viac odsajes tam sa viac vytvori! ☹

cernovlaska
13. okt 2009

Zkus ho dávat hodně na bříško a i ho tak zkusit odsát,jak začne plačkat,tak mu půjdou nudličky ven a každopádně si pořiď i tu ústní odsavačku,ta se zasouvá dál do nosu a pomůže ti povytáhnout i tu zadní rýmu 😉. Když má takovýhle malý miminko rýmu,tak holt musíš odsávat často,pže se s tím ještě nedokáže poprat a proto mu často stříkej Stérimar nebo Vincentku,aby jsi mu tu sliznici vlhčila a na spinkání dej přes postýlku mokrou plenku,bude se mu líp dýchat 😉. Nasivin bych dala jen na noc a jen pár dní,pže jinak mu oteče sliznice a bude se mu dýchat ještě hůř a ani nevím,od jakýho měsíce se smí používat 😕. Každopádně držím pěsti,ať to co nejdřív odezní 🙂

michvon
13. okt 2009

Zkus vyvýšenou polohu a zvlhčovat vzduch, třeba dát nad postýlku mokrý prostěradlo.
Odsávat klasickou ústní odsávačkou se opravdu má jednou, dvakrát denně, protože dráždí sliznici, čímž zvyšuje produkci hlenu. Ale ta odsávačka na vysavač nevadí, protože sliznici nedráždí, ta se může používat podle potřeby.

miskachrumka
13. okt 2009

michvon ma pravdu staci zvlhcovat vzduh a kvapkat do nosteka a nech ma vyssie hlavku!aby tie soliky nezatekali!

bianca7
autor
13. okt 2009

maminky,dakujem vam vsetkym velmi pekne!!!uz som zavesila mokre plachty aby sa zvlhcil vzduch,odsavame,ale kratko a castejsie,nuz,uvidime...A skusime zajst aj na to ORL.On trochu chrcal aj predtym a z refluxu,ale uz to je davno a mal pekne ciste dychanie,tak tieto sopliky ma urcite z virozy.Vsak aj mne tecie z nosu kazdu chvilku 🙂 Muz kupil aj kvapky Libenar,ale tie,mam pocit,nepomahaju,este k tomu maly sa vrti a tazko sa mu kvapka dostane do nosteku.Takze zatial sme ostali pri Physiomere ale skusim aj Starimar ako radite.Este raz diky za vase rady 😉

ludkaondrova
13. okt 2009

bianca7, nam od začiatku pomáha spray do nošteka Mar plus (strieka sa 3x denne, je to morská voda), pri zhoršenom dýchaní pri nádche dávam do vonnej lampy eukalyptové kvapky - tie pekne uvolnia dýchanie. a s tým odsávaním si myslím, že čím častejšie odsávaš, tým viac soplíkov sa tvorí. ja odsávam tiež vysávačom, ale vtedy, ak vidím že je to nevyhnutné. a ešte pri silnej nádche nám pomáhajú kvapky fenistil (len my máme už 10 mesiacov, ale dávala som ich už dávno tak sa poraď s dr., či ich môžete vy).

miskachrumka
13. okt 2009

inac je dobra aj morska voda zvlhcuje sliznicu ale nam najviac pomohol otrivin lebo ten aj nici bakterie aj zvlhcuje zaroven sliznicu!narozdiel od nasivinu!

matilko
13. okt 2009

Určite časté odsávanie odsávačkou na vysavač nemá vplyv na tvorbu ďalších hlienov, veď ak sa ja vysmrkám, tak sa mi netvorí tých hlienov ešte viac. Nádcha je proste hnus humus, čo si budeme hovoriť. Karolínka mala nádchy dve, vždy trvali asi 4dni, dokola som odsávala hlieny (asi po hodine) a občas som kapla Libenar alebo striekla Sterimar, nejak som to nepreháňala, dôležité bolo, aby šli hlieny von. Za 4dni bolo po nádche, netreba sa odsávania báť, to ako keby sme sa báli smrkania...

onlika
13. okt 2009

bianca, sterimar aj physiomer su v podstate rovnake, oboje je morska voda, tak ak mas jedno, nemusis kupovat aj to druhe 😉. A aj Mar plus je morska voda, ale naviac obsahuje pantenol na regeneraciu sliznice. Kazdopadne, ked tecie z nosa, tak to treba odsat, aj mne tecie teraz z nosa, tak furt len smrkam, uz ma boli nos, dnes som odsavala aj sama seba 😉

palomka
13. okt 2009

bianca my sme si tym presli tiez ked mala dcera 2 mesiace a nedavno tak isto. tiez pouzivame physiomer a odsavacku na vysavac a postupujeme takto, ze najprv jej strieknem do kazdej nosnej dierky spray ked lezi, potom ju dam sadnut (ty zober na ruky) aby mohli sopliky stiect a tak jej potom odsajem. prvy krat nam tiez po odsavani takto chrcala ale potom som sa uz naucila techniku. niekedy treba trosku tu kozu pod nostekom natiahnut dolu aby odsavacka lepsie odsala lebo sa stava, ze ked ju len prislozis k dierke tak taha vnutro nosteka a sopliky ostanu dnu. dufam, ze som to zrozumitelne napisala 🙂
a myslim, ze tym prejde vela babatiek v takomto obdobi.
a aby som nezabudla, my ked mame nadchu tak jej v troske vody rozpustim homeopatika Coryzalia na nadchu a tie nam vzdy pomozu. staci mu to dat 3x na den a tak 2 dni.
prajem skore uzdravenie.

bianca7
autor
13. okt 2009

no,dakujem pekne vsetkym za rady!A mam pocit,ze teraz uz je to troooosku lepsie-niekedy vobec nepocut chrcanie,niekedy zasa to ma,takze pokracujeme v odsavani nadalej 😉
Vsetkym dobru noc!

meleri
14. okt 2009

bianco,

ted jsme se vylízali z jedné virozy, a jediné co poradit je nechodit vůbec ven,a odsávat jak to jde...my měli tu normální odsávačku a odsála jsem aspon část..a hodně vyvýšený polštář na spaní nam taky pomohl..dos mi pomohlo že jsme spali spolu..

zkus dát na smotek vaty nosní kapky které ti předepsala doktorka, a pak počkej tak půl hoďky, a měly by se mu spustit snoplíky, pak odsaj, tak to šlo aspon u nás...

pevné nervy,.

csicsike
14. okt 2009

Ahojte,mi sme s malím po antibiotikách a teraz mu zasa teče z nosa.Dr povedala aby som mu to odsávala.Aj ja mám ten physiomer a stým to robnýme.V noci často plače.Dnes som dala do hrnca kamilkový čaj a varyla asi 2 hodiny,boli sme v tej izbe.Niekedy som ho chitila a nadklonila som sa sním nad to,aj sa mu to páčilo.Plno soplíkov mu vyšlo 😀 .Dufam,že dnešná noc už bude lepšia a nebude plakať. 😅

edusik
14. okt 2009

nám dala dr. nejaké namiešané kvapky - také tmavé, na 7 dní, a fenystil kvapky na papanie. Prešlo nám to ale vravela že ak neprejde po 7 dňoch, alebo ak bude opuchnutá sliznica, tak máme dať morskú soľ. Neviem čo je to, ani sme sa našťastie k tomu nedopracovali, ale tak nám kázala.

liafel
23. nov 2012

aj my mame dievcata ten isty problem,mam 6mesacneho synceka a soooooplov dobludu.osavame tak 3krat do dna,vzdy pred spanim,ale ma nenormalne vela soplikov...idu von,ale tie najvacsie az po par minutach...maly velmi place,som z toho smutna,preto som aj pozerala co ine maminy pisu,ci nieco robim nespravne.mam aj dáevcatko 2 a pol rocne a to si chvala panu bohu fuka uz dlho nostek samo.aj ona nariekala,takze uz som to raz prezila,ale som z toho hotova.mame odsavacku na vysavac,je ucinna,nepoviem na nu ani slovo,davam mu ju do nosteka,lenze on ked sa hodi a kyve hlavkov,ja neviem moze ho to boliet?

magdaalenka
8. dec 2012

ahojte moja dcerka pred nadavnom dovrsila 6 mesiacov a stym nas chytila aj chorobka.mame vela vela sopliov stale odsavame,mame nasivin ten sa moze davat tri krat za den po jednej kvapke.drzi nas to uz skoro tyzden a nie anie prestat.do toho sa pridal hlienovy kasel.to znie celkom logicky 🙂 he len neviem ako sa ho mam zbavit cez den kasle menej v noci ju ale velmi dusi uz od druhej rana sme hore.teraz sa mi podarilo aby zaspala.drazdi ju to a aj zvracia hlieny obcas.citala som ze na noc vyvysit hlavicku aby jej nestekali hlieny..mozem ho vyvysit aj ked je este taka mala ? 🙂 na kasel mame solmucol ale zatial neprechadza.asi musim byt viac trpezliva.spavala celee noci a teraz vobec.na obed uz papava lyzickou ale teraz nechce vobec odmieta lyzicku a aj mlieko.sme na UM uz dlho.a teraz ho vypije strasne malo na to aky je papkacik.nukam aspon cajik stale.pocula som aj o majorankovom caji len neviem ci take uz moze pit..? a mam pocit ze tych soplikov je stale viac aj ked stale odsavam.vysavac ide skoro stale 🙂 len mam pocit ze aj tak jej tam toho vela odstava.mate niekto taketo nejake problemy"bohuzial"..? a viete mi poradit ? ak je tu vela chyb tak sa ospravdlnujem nezvyknem pisat s chybami ale som veelmo nevyspata..a smutna ze sa jej zle spinka.

lucinka4
8. dec 2012

@magdaalenka ahoj,boli sme s mladsou na tom podobne. U nas to bude asi zo zubov kedze uz 4 mesiace mame horne naliate a az teraz to vyzera,ze sa prerezu . V kazdom pripade odsavaj, skus dat aj libenar prip nieco na baze morskej soli- mar alebo quicks.a na noc podloz jednu stranu postielky knihami,ja som dala aj vankus pod matrac,mala to dost vysoko ale lezala sikmo cela, nielen hlavicka a este jej sprav tzv vlhky stan. Cez postielku ponad nu daj vlhky uterak alebo este lepsie ak mas natahovaciu plachtu. Mne vracavala istu dobu kazdy vecer, nevedela tie hlieny vykaslat. Vtedy sme skoncili aj na atb lenze jej vtedy neslo nic odsat. Pocula som,ze davaju aj homeo coryzaliu mamicky,zatial som neskusala. A to,ze nechce papat je normalne, nema chut ked je chora. Ponukaj ale nenut, podstatne je aby pila dost tekutin. Drzte sa kocky a sorry za preklepy,pisem cez mobil

sharmana
8. dec 2012

@liafel určite to nebolí, ved si sama skús dat odsávačku do nosa a budeš vidieť, že nič necítit... deti to proste nechcú mat v nose a preto sa trepú a mykajú a kričia.. moja dcéra má 2 a pol roka, odsávame od 8 mesiacov vždy v zimnom období dost často, aj preto, že chodí už do jaslí, takže tam toho nazbiera požehnane... pokial sú soplíky číre, svetlé, nie je to nič, sú to len zuby, prípadne trošku nažltlasté môže byť nádcha, proste sa spúšťa imunitný systém a telo vylučuje prípadné bakterie cez noštek von...
kedže moja dcéra má už dost sily, a odsávam napíklad sama, tak ju položím na gauč, ruky jej dám vedla tela a obkročmo si na nu "AKOBY" sadnem, samozrejme že nesedím na nej, som vo vzduchu, ale zabranujem jej vytrhnút mi hadicu... ona síce vie fúknut do vreckovky, ALE aj krčný povedal, že v tomto veku to deti nevyfúknu, zostáva to v nose, dutinách, takže určite ešte treba odsávať..

julkae.
8. dec 2012

ja odsávam malej ráno a pred spaním ak počujem,že nemá čisté dýchanie.Bolo obdobie keď tých soplíkov mala oveľa viac tak som odsávala častejšie-asi týždeň sme takto fungovali a prešlo to!!!! Zase to netreba preháńať ak dýcha noštekom najlepšie to poznáš keď má v puse cumeľ-on keby nemohol dýchať nosom tak by ho vypľuvol a dýchal ústami.Ešte k tomu odsávaniu-malá pritom kričí,hádže sa,plače a keď prestanem tak sa smeje.🙂

magdaalenka
8. dec 2012

@lucinka4 pekne dakujem ze si reagovala na moju spravu.kupim,spravim,vyskusam.aspon ze cez den si oddychne a spinka ako aj teraz 🙂 hockou sme si uz presli ta prestala nastastie po prvej cipke.teraz ma len zvysenu teplotu.tiez ma napadli zubky,mnoo nemam pocit ze by mala nejako podrazdene dasienka.sice mam prve dietatko a take dasienka som este nevidela ale myslim ze zubky to niesu..radsej keby to boi oni..ale dakujem zatial 🙂