Okuliare a genetika. Prenášajú sa zrakové poruchy?

lindi174
30. máj 2007

Ahojte Baby, mate niektora tipy alebo skusenosti. Manzel nosi okuliare (dost silne dioptrie) a ja chcem vediet aka je pravdepobnost, ze ich bude nosit aj nase dieta. Viem, teda myslim si, ze genmi sa to skor prenasa na dievca. Manzelova mama nosi okuliare, ma dvoch synov: manzel okuliare nosi ale jeho bracho nie. Tak ci je to nahoda alebo ci neviete nejake vitaminy alebo neviem co, cim sa to da zmiernit alebo odstrasit 😀 Sorry ze tak obsirne ale nevedela som ako to mam napisat a inak dakujem za akekolvek info 🙂

tribitka78
30. máj 2007

moja mama ani otec okuliare nenosia, ani moja sestra ani brat....len sa som mala -8,5 na obe oči, takže mi ich zoperovali laserom a už 5 rokov mám dioptrie číslo 0... mojej známej mama zase nosila od detstva nejaké -15 a kamoška nenosí žiadne, teraz má 25 rokov....takže neviem v tom nájsťnejakú súvislosť... asi som ti nepomohla..... 😒

tribitka78
30. máj 2007

a ečte podľa mňa záleží na tom, či sa tvoj priateľ narodil s nejakou vrodenou chybou očí alebo to získal časom.... a tera som si ešte somenula, že moja sesternica má bábo, ktoré už od 1 roka nosí silné okuliare...a pritom ani ona ako matka ani jej manžel okuliare nikdy nenosili....

ukana
30. máj 2007

ahoj Lindi, nas maly zdedil po svojom otcovi dioptrie, tiez dost silne, lebo ja nemam okuliare a nasi ich maju az teraz po 50-tke. Podla mna to nicim neovplyvnis. Pravdepodobnost je podla mna 50:50. Nas maly sice neskulil ako jeho ocko, ked bol maly, ale asi v dvoch rokoch zacal skulit a zistili mu silne dioptrie. Vobec sa ale nepotkynal, aj citat vedel dobre, zacalo to tym skulenim. Akurat vcera som bola na ocnom na kontrole, lave ocko ma lepsie a tak mu ho musime zalepovat, aby namahal aj to prave, "lenivejsie". Vekom sa to zlepsuje. Drzim paste, aby sa vam namiesali len tie "dobre" geny 😉 Alebo su uz zamiesane 😉 ?

nikeske
30. máj 2007

ahoj lindi! ak ide o kratkozrakost, tak tam je skor suvislost stari rodicia a vnucata 😒 /nieje to samozrejme geneticke "pravidlo" , ale casto som videla, ze to tak je...
nas dedko bol silne kratkozraky, jeho tri deti videli super a zo 6 vnucat mame piati kratkozrakost /od -3 do -12 D/ , aj chlapci, aj dievcata.
a nijako to neovplyvnis, ani vitaminy, ani dobrym osvetlenim...to je proste dlzka oka, ktora je dana geneticky.
ak to nebude nejaka patologicka kratkozrakost, tak v dnesnej dobe to nieje ziaden problem....

nikeske
30. máj 2007

hej, este som zabudla, ze ja hovorim o tej silnejsej kratkozrakosti,ktora "preskakuje" generaciu, cca cez 5-6 D.
Taka mierna , do 3 D sa casto dedi "normalne" z rodicov na deti... aj skulenie.
ja viem, odbornik by ma asi zlyncoval, ale ja som sa na to dost pytala kratkozrakych ludi, a fakt to bolo takto.../80%/

lindi174
autor
30. máj 2007

Ahojte Baby Dik za odpovede Ukana zamiesane este nie su ale dufame ze skoro bude U nas tie nase deti (ak sa podaria) asi okuliare nosit budu tak ci tak Lebo aj moja mama a jej 2 surodenci nosia Ale prislo to s vekom a moja sesterka ma 19 a teraz zacala do dialky nosit Manzel zacal asi cca od 3 rokov a uz mu ostali On potrebuje aj aj A lekar mu povedal ze po 45-50 sa to este zhorsi Tak asi budeme musiet zacat nielen na kocik ale aj okuliare ale dufam ze nie na operacie Este raz dakujem 😀

nikeske
30. máj 2007

to lindi: to po 40-50 je starecka presbyopia, to nas caka kazdeho... ☹
a manzel je asi dalekozraky, ze ?

lindi174
autor
30. máj 2007

Ahoj Nikese ano Asi pred 2 rokmi ho bolievala stale hlava a chodil po kdeakych vysetreniach a nakoniec sa mu posunuli cylindre ci co ale dioptrie nie Ma nove okuliare a odvtedy v pohode

dianga
30. máj 2007

ahoj! Ja mam 27 a okuliare nosim od jedneho roka. Som tehotna v 16.tt a myslim ze aj moje malicke to zdedi, lebo okuliare nosil starky z mamininej strany a aj mamina a segra ich nosi. Bola som operovana ako stvorrocna na strabizmus v BB a prva vec co rano hladam ked otvorim oci su okuliare. Otec ani brat nenosia. Ale myslim ze na svete su aj horsie stavy a ak bude mat moj chrobacik len takyto problem, bude to fajn....

nikeske
30. máj 2007

to lindi:no, dalekozrakost a skulenie je zas ina "kapitola", hlavne ten strabismus sa teda "dobre " dedi...
ale nastastie medicina progreduje z roka na rok, takze dnes uz sa velmi bat nemusite 😀

biba12
30. máj 2007

Caute,

moji rodicia, ani stari rodicia, bratranci, strykovia, tety nenosia okuliare, ale ja ano. Mam -6 a -6,5. Zacala som ich nosit v 12 rokoch. Moje prve dioptrie boli -0,75. Teraz mam 30 rokov a dioptrie ovela vyssie. Takze neviem. A mam sesterku, ktora ma zasa +5 na obe oci. Nie je to ta ista vada. A tiez patrala po druhej vetve rodiny/tej ktoru nemame spolocnu/ a u nich to nikto nema. Ma syna a dceru a ani jeden z nich nema zatial okuliare.

milhaus
31. máj 2007

ja mam - 0,5 a niekedy mam pocit že je to malo
manžel nema okuliare, jeho otec ma + 3 a jeho mama + 2,5 ale oni to asi maju trocha vekom a jeho brat mal mat + 0,5 ale nema ich
moja mama mi raz hovorila že mala mat tiež - 0,5 ale nedala si
ja som si ich tiež nemusela brat ked som nechcela ale dobre som urobila lebo ked soferujem najmä večer sa mi oči namahaju a s nimi sa mi šoféruje lepšie