Ortopedický problém. Nožičky do X. Poraďte!

exi123
12. okt 2008

Ahojte,
mam 3.5 rocne dievcatko a vsimla som si, ze od kolien dole sa jej nozky vytacaju do X ( ja a manzel mame rovne nohy...)- neviem ani, ci to moze suvisiet s dedicnostou...( krive ma svokra 😀 )..

Zijeme v zahranici a zatial tomu nik nevenoval pozornost. Rada by som sa opytala maminiek, ci nejaka mala podobny problem s dietatkom/ Pocula som o noseni specialnej obuvi ( neviem akej ) a nohy sa zrovnaju. Pretoze ked stoji a da ich k sebe, su rovno, ale vytaca ich a pri postaveni dava od seba. Neviem, ci som nieco zanedbala s obuvou alebo...

😒 viete mi poradit? Dakujem

bibinka
12. okt 2008

ahoj- určite zájdi k ortopédovi. Môj malý to má. ale má to po mojom mužovi. U nás si to všimla doktorka pri 2.ročnej prehliadke.Malý je dosť vysoký a nožky má tenučké a vykrivili sa mu do x. Na ortopke dr.odporučil cvičiť každý deň (nedá sa aj keby som nad ním stála jak policajt☹( ) ,ortopedické vložky na mieru a kontrolu o 1/2roka. A musím povedať, že sa to tými vložkami napráva. My máme tzv.korýtkové vložky,tzn.pätička je uložená akoby v korýtku, tá vložka je na pätovej časti vyvýšená a drží nožku v správnom postavení. V zdravotníckych potrebách dostať aj obyčajné ortopedické vložky, aj tie môžu pomôcť. Normálne sa vkladajú do topánočky. Dieťa ich spočiatku odmieta lebo ho to tlačí, ale časom to bude tolerovať.
A či si niečo zanedbala? to ťažko povedať, ak si jej dávala topánočky, ktoré majú klenbu, tak tam hrá určite rolu aj tá genetika.to neovplyvníš. Ked vyrastie, bude si dávať pozor na to ako našľapuje. Teraz v tomto veku si to nebude uvedomovať.

adkap
12. okt 2008

Ahoj 🙂
Nam zistili ploche nohy na trojrocnej 🙂 isli sme k ortopedicke a ta povedala ze mame nohy do X co sposobuje aj ploche nohy cize tym ze tie kolienka idu k sebe litka od seba tak nema sancu vytvorit noha peknu klenbu. Tiez som sa pytala ci som nieco nezanedbala pretoze ked sme boli maly nenosili sme stale klenbove. Ono cca do troch rokov deticky nemaju klenbu lebo tam maju tuk ktory postupne zanikne a vytvori sa klenba. Doktorka potvrdila ze je to dedicne a nemusi byt po tatovi alebo maminke u nas ma Xsaky a ploche nohy moja sestra 😉 Dali nam korytkove vlozky a urobili nam sandalky ktore nosime ako papucky no a na Xsaciky nam vyformovali ortezy je to taka pevna umelina ktora je od chodila az po stehienka upina sa to na suche zipsy. Mala by v tom spavat celu noc ale priznam sa ze celu noc v tom neprespi vyzera ako Forest Gump 😎 tiez mame cvicit ale priznam sa zanedbavame to v novembri mame ist na kotnrolu tak uvidime vraj nam znova predpisu nove vlozky aj papucky aj vacsie ortezky kedze sme za ten pol rok vyrastli. Takze urcite ist k ortopedicke a ta uz vie co s tym. Cim skor tym lepsie sama hovorila ze zial chodia s plochymi nohami aj skolaci kedy je to zanedbane a o to tazsie sa to upravuje 😒

krulop
19. okt 2008

Nožičky do X měla i moje dcera..poradili mi ,aby jezdila na kole do kopce..prostě větší námaha.

🙂 🙂

renca3
20. okt 2008

my sme riesili X, ked mal maly 2 roky. nosili sme ortezy. davala som mu ich na noc na par hodin. potom sme mali vlozky do topanok a ortopedicke sandale.
ma aj ploche nohy, lebo doslapuje na vnutornu hranu chodidla. prave sa chystame na kontrolu po 1,5 roku.
v podstate to iste co adkap. nemame nahodou rovnaku ortopedicku? my chodime na Zahradnicku.

wodana
21. okt 2008

Mojej dcerke sa v roku zacali krivit nozicky do O, ale v priebehu dvoch mesiacov priam strasne. Okamzite sme to riesili cez detsku lekarku ktora nas poslala na metabolicku ambulanciu do Roosveltovej nemocnice v Bystrici a este na ortopediu. Malej zistili zle vstrebavanie vapnika a vit D, a na ortopedii jej predpisali detske dlahy ktore nosila pol roka na spanie - plakala ale do dvoch rokov mala nozicky zase krasne predpisove. Necakaj. cim je dieta mensie, tym sa chyby skor a lahsie odstrania. konaj!!!

smajlik
12. apr 2010

holky jak se vlastně poznají ploché nohy? Byla jsem s malou na rehabilitacích a má k tomu velkou dispozici - při té příležitosti doktorka omrkla moje nohy a prohlásila že je to jasné :D . Jen jsem si sundala ponožku a došlápla jsem na jednu nohu... snažila se mi to vysvětlit, něco s kotníkem ale nepochopila jsem to 😅

jajik25
13. apr 2010

ahoj holky mi máme skoro ten samý problém až na to že syn stáčí nohy dovnitř.Taky chodíme k ortopedovi,zatím to prý na žádnou operaci nevypadá ale pokaždé nám napsat ortopedické vložky.Máte někdo zkušenosti s tímto problémem?

hanka001
1. jún 2010

vyborne je jezdit na kole, slapat a slapat...

bodka70
1. jún 2010

@smajlik, ploché nohy rozpozná aj laik. Stačí šliapnuť mokrým chodidlom na podložku alebo obkresliť chodidlo dieťatka ceruzkou na papier - ukáže sa ti stopa - čím je v strede hrubšia, t.j. klenba dopadá viac na zem, tým je nôžka plochejšia.
S kotníkom to má ten súvis, že kotník napomáha správnemu držaniu nohy. Napríklad naša dcérka má zvýšenú hypermobilitu členkov, t.j. členky sú príliš pohyblivé a uvolnené a nedržia pevne nôžku, dcérka akoby dopadala vnútornou hranou chodidla na zem, výsledkom sú silne ploché nohy.

lubkaj
1. jún 2010

Nas Jarinko ma nohy do X aj ploche nohy. Prisla na to doktorka pri 2-rocnej prehliadke. Odvtedy nosi ortopedicke vlozky a mali by sme kazdy den cvicit - sadnut si do tureckeho sedu (ale nie s prekrizenymi nohami, len ich chodidlami spojit) a tlacit kolena dolu. Ale velmi sa mu nechce ☹. Ortezy zatial nemame, ale doktor nam ich chcel dat, lebo sa mu to nelepsi 😢. Ked vsak videl ako sa zhrozene tvarim (celkom urcite by si ich daval dolu, lebo zvykne spavat na boku s pokrcenymi nohami), tak povedal, ze este rok pockame...

hlavinka
12. aug 2010

Ahoj holky, prosim o radu (nez se dostanu k dr.) tak jen abych vedela, do ceho jdeme.
adelka ma hypermobilitu kloubu a pravy kontik ma skoro az na zemi, proste nedrzi chodidlo rovne, ale ma strasne zborcenou klenbu dovnitr. nosi kotnickovy kozeny boty, ale kdyz je bosa, tak je to strasne videt:o( asi ji to neboli, ale o nasledcich nechci ani vedet! co s tim? asi nas posle na ortopedii a koupit ortopedicke vlozky ci boty? je nejaky uspech? podotykam, ze manzel ma krivy kotniky oba, driv se na to prdelo. Ale ona to ma mnohem horsi nez on:o(
Dekuju za info.

rohacka
12. aug 2010

Hlavinka - napis k nam do temy Operacia plochych noh u deti - tam sme mamicky s detmi, co maju velmi prepadnute kotniky, tazke ploche nohy, riesime cviky aj topanocky....

bertica.h
12. aug 2010

baby..manžel je ortoped,ak niečo potrebujete napište mi do IP.určite rád poradí 😉

edusik
14. aug 2010

@bertica.h moja dcérka má 14 mes. a na bud. týždeň si ideme po ortézy. Má nôžky do "O". Chodí od 10 mes., vykrivovala mi nožičku veľmi do vnútra a často chodí aj po špičkách, naša obvodná lekárka povedala, že to sa ustáli, ale chodíme do metabolickej poradne (kvôli inému problému) a tá pani doktorka nás poslala na ortopédiu. Tu čítam, že to môže súvisieť s vápnikom, my sme ho mali troška viac, brala homeopatiká, ale teraz pri poslednej kontrole nám povedali, že je to už ok, a do metabolickej amb. už chodiť nemusíme. Ozaj to súvisí s tým vápnikom? A je v poriadku, že hneď po prvej návšteve ortopéda nám robia už ortézy? Mám výčitky či to nie je zbytočné tríznenie, ale na druhej strane nám ortop. povedala, že neskôr by z "O" bolo "X" a to už by bol veľký problém... Ďakujem za akúkoľvek odpoveď

jarus1
15. aug 2010

@edusik prepáč odkiaľ si? môžem ti poradiť najlepšiu ortopediu,kde ti pomôžu...napíš IP

renab
15. aug 2010

Na nohy do x pomáha: turecký sed, bicyklovanie, chôdza po vonkajšej strane chodidiel, gymnastika. Hlavne nelyžovať a kým sa to aspoň čiastočne neupraví, tak ani nekorčuľovať. Napraviť sa to v takom malom veku dá, treba len cvičiť. Máme s tým skúsenosť, dcére veľmi pomohla gymnastika.

hlavinka
4. jan 2011

Zdravim zeny!

Tak hlasim, ze na ortopedii nam predepsali vlozky do bot na miru.

Drzim vsem palce, paaaa

edusik
9. jan 2011

tak po skoro pol roku - naše nožičky sa o dosť vyrovnali, máme celoplošné ortézky na obe nožičky, dávam ich síce na noc len na jednu nôžku, aby sa malinká vyspinkala a nevadilo jej to, ale pomáha to, po prvej kontrole sa nám medzera medzi kolienkami zmenšila zo 4 na 2 cm pri spojených nôžkach a pri chôdzi z 10 na 4 cm 😀 . Prajem veľa úspechov aj ostatným a držím pršteky ...

silvia15
23. feb 2011

Ahojte prosim o radu. Moja dcera pri chodzi ma spojene kolienka a prsty dnu. Samozrejme, ze sa podkyna a aj pada sem tam. Boli sme aj u ortopeda a dal nam cviky ale rozdiel v nicom nevidi,m. Zijeme v zahranici v UK a tu mi lekari povedali, ze nohy ma zdrave. Ja neviem ci je zdrave sa podkyna o vlastne nohy? Jedno viem, ze ich nema ploche.
Dakujem za radu.
Silvia

katecameron
23. feb 2011

@silvia15 mala som kamosku ktorej syn mal takyto problem a naozaj sa to neriesilo povedali jej ze cas to napraví ked si bude sam davat pozor na nohy a teraz fakt je to ok

silvia15
23. feb 2011

dakujem katecameron

leteku
23. feb 2011

Tak my máme tiež nôžky do x ale nie až tak aby padala a na ortopédii nám predpísali ortézky, ktoré má nosiť v noci, respektíve vtedy ked leží. Dnes sme si ich boli vyskúšať tak o týždeň budú hotové.

mhas
25. feb 2011

@leteku Držím palce pri nosení ortézok, aby si Terezka na ne v pohode zvykla. Moja Katka tiež nosí, najprv na "O", teraz pre zmenu na "X". Nasadzujem jej ich až keď zaspí, inak by asi ani nezaspala. A väčšinou nie obidve naraz, ale striedam ich každú noc. Dlhšie vydrží spať potom. Ale aj tak nevydrží celú noc, len pár hodín.

leteku
25. feb 2011

@mhas - ďakujem. My sme ich už raz mali asi vo veku tvojej Katky ale to ich úplne ignorovala, proste sme to vzdali a teraz ju lekárka prehovorila, že však už je veľká slečna a nechce mať krivé nôžky do sukničky a tak sa dala prehovoriť. Budúci týždeň si pre ne ideme tak som zvedavá či to neboli len silné reči. 😀

mhas
25. feb 2011

My ich nosíme už rok a pol, s prestávkou cez leto, ale stále mi to ťažko padne, zakladať jej ich. Neviem si to na zvyknúť. A zas na druhej strane, ja ako malá som tiež mala nohy do X a vyrástla som z toho. Ale kým sa dá, budem jej ich dávať, pre istotu.

zuka
28. feb 2011

Ahojte, nas maly ma tiez neskutocne "Xaky" a chodime aj k ortopedovi, ale zatial ho len premierava a vravi, ze este zatial je to v norme (ale robil mu aj kontrolne RTG). Co je zvlastne, na topankach ma schodene vonkajsie strany... (to sa divil aj doktor...)
Ja som mala presne take iste, moj muz tiez (bavime sa na fotkach z detstva) a teraz mame obaja absolutne rovne nohy. Aj nasa detska lekarka hovori, ze je to vyvojove stadium... Ale kazdopadne, treba sa poradit s odbornikom.

dagina
24. mar 2011

Ahojky maminy,
naše malá má též nožky do X. Příští týden jdeme k ortopedovi. Ale tak si říkám možná to je blbost, nebo náhoda - když začala chodit, tak nohy do x neměla, nebo jsem si toho aspoň nevšimla, pak co začala jezdit na odrážedle - jezdili jsme dost, tak vlastně po tom jsem to zjistila - teď v zimě. Manžel říká, že to je blbost, že zase tolik času na něm nebyla, aby to ničilo nohy. Mám ale informaci, že fyzioterapeutky odrážedla zavrhují a nedoporučují, nevím přesně z jakého důvodu. A z toho nám plyne další dilemea- zda dceři pořídit first bika či kolo tomu podobné nebo radši nějakou tříkolku na šlapaní či šlapací kolečko. Nemáte některá podobné postřehy????? Moc díky za názory.

tintinka
1. apr 2011

ahojte
tiez sa doma trapime s krivymi nohami..obe deti ich maju..syn do X a dcerka do O. obaja maju nosit ortezky na spanie. ale znasaju ich velmi zle..dcerka vydrzi cca 2 hodinky..aj to len pocas denneho spanku (vtedy spava v kociku, tak preto asi) v noci jej ich nasadim ci pred spanim, ci v spanku, odmieta ich mat, kope, place vystraja,kym jej ich nedame dole, alebo si ich jednoducho zlozi sama..syn chodi do skolky, takze cez den nehrozi, len v noci, zaspat s nimi nechce, mal take dni ked zaspal, ale vacsinou place ze ho v tom bolia nozky, tak skusam ked zaspi,sem tam vydrzi hodinku dve, niekedy dokonca az do rana, ale stale je viac takych noci, ked mi ich nedovoli nasadit vobec.

@dagina tiez som rozmyslala, ci ich syn nema do x kvoli odrazadlu..chodi na nom dost casto. najprv mal plastovu motorku, min. roku sme mu kupili nieco take ako first bike..bicykel bez pedalov a na tom jazdi velmi velmi rad..aj ked nie je na nom denne..pytala som sa aj ortopedicky, ci to nemoze byt z toho..tak podla nej nie, ze je to prave dobre, na posilnovanie noziciek..jedine, ak by mal zlu techniku odrazania, vtedy by mu to mohlo poskodit..(ale ja neviem aka je to ta zla technika 😝 ) povedala ze nech skusime radsej normalny bicykel, ze to je urcite dobre..takze ideme teraz trenovat bicyklovanie, aj ked neviem ako ho na to presvedcim, lebo svoje odrazadlo ma velmi rad a najradsej by na nom chodil aj do skolky

tintinka
1. apr 2011

@edusik nasa kika ma v stoji 10 cm a v sede 8 cm medzeru medzi kolienkami.. lavu nozku ma krivsiu ako pravu..dufam ze tie ortezky pomozu, ale bojim sa ze ich ma velmi malo, lekarka povedala ze ked nepomozu tie na noc, da jej nejake aj na chodenie..

robite aj nieco ine okrem nosenia tych ortez? nejake cvicenia, rehabilitacie?

edusik
1. apr 2011

@tintinka boli sme aj u rehabilitačnej doktorky, a tá povedala, te na to rehabilitácie nie sú, len prípadne masírovať klenbu tvojim veľkým palcom, ale to je len také "cvičné", takže nie, nerobíme iné. Chodili sme aj plávať do zimy a teraz by som chcela začať znova, ale tie plavecké lekcie pre také malé detičky aj tak s tým tiež nič nemajú, lebo tam ešte "žabku" robiť neviem, takže to je tiež len také, ako povedala tá doktorka - super že chodíte, nič iné sa robiť nedá... naša Emmka ich mala poctivo asi len prvé 2 mesiace, odvtedy, buď bola chorá,tak som jej ich nedávala, aby sa vyspinkala, alebo som ja zabudla a tak dokola. Ale raz za čas jej ich dám aspoň na jednu nôžku - tak nám pospí niekedy aj celú noc... O 2 týždne ideme na druhú kontrolu, tak uvidíme,čo ´dalej. Teraz už pri stoji má skoro rovné nôžky, ale keď sedí napr. na WC tak jej pravá noha veľmi "odbieha" od kolienka na dol do vonkajšej strany, takže vidím, že to nie je až také dobré.