Ortopedický problém. Nožičky do X. Poraďte!

exi123
12. okt 2008

Ahojte,
mam 3.5 rocne dievcatko a vsimla som si, ze od kolien dole sa jej nozky vytacaju do X ( ja a manzel mame rovne nohy...)- neviem ani, ci to moze suvisiet s dedicnostou...( krive ma svokra 😀 )..

Zijeme v zahranici a zatial tomu nik nevenoval pozornost. Rada by som sa opytala maminiek, ci nejaka mala podobny problem s dietatkom/ Pocula som o noseni specialnej obuvi ( neviem akej ) a nohy sa zrovnaju. Pretoze ked stoji a da ich k sebe, su rovno, ale vytaca ich a pri postaveni dava od seba. Neviem, ci som nieco zanedbala s obuvou alebo...

😒 viete mi poradit? Dakujem

tintinka
3. máj 2011

@edusik supeeeer!! tesim sa s tebou...dufam ze o par mesiacov budem moct aj ja nieco take napisat..my sme este len na zaciatku..

jajdaelda
3. máj 2011

@hlavinka moc děkuji, někam zajdu..a jinak gratuluji k druhé holčičce - jsem si všimla až teď 😉

dagina
5. máj 2011

Ahojky maminy
prosím Vás, jak velké botky kupujete bot dětem, které musí nosit vložky do bot???? Jsme dceři koupili tak akorát, trošku vůli tam měla, ale už jí jsou skoro malé - kupované před měsícem a půl. Nechtěli jsme, aby nosila lodě, když musí nosit vložky, ale zase každé dva měsíce kupovat boty za 700kč mi přijde dost...., jak to máte vy???? Díky

simsalabim
6. máj 2011

@dagina podla mna velmi zalezi na tom, ake vlozky mate predpisane. My sme mali povodne predpisane tzv. "korytkove" vlozky. Zohnat k nim topanky bolo priserne, aby sa tam zmestili a dcere sedeli na nohe, bolo treba kupit tak o 2 cisla vacsie. Problemom u nas bolo aj to, ze dcerka ma velmi utle, uzucke nozicky, koli vlozkam bolo treba kupit siroke...no vobec jej to nesedelo a odmietala v nich chodit. Po 2 tyzdnoch som sa najedovala a sla som naspat na ortopediu. Na moje pocudovanie lekarka povedala, ze veru s korytkovymi vlozkami je trapenie, detom sa vacsinou predpisuju tieto, lebo sa proti nim po vacsine nebrania (vraj dospely clovek ich jednoducho odmietne, nie su vraj velmi pohodlne). Predpisala nam potom vlozky "makke, elasticke skladane". Tie su uplne v pohode, nemaju vzadu tu vysoku "patu",, iba naznak "misky" a maju vyvyseninu v oblasti klenby. Takze kupujem topanocky takej velkosti, ako potrebujeme, dokonca aj uzucke topanocky tak, aby mojej dcerke sedeli... s tymito vlozkami nemame problem ani ja, ani moja dcerka.

dagina
6. máj 2011

@simsalabim díky za odpvoěď. Máme normální standartní ortop. vložky, nejsou speciálně na určitou vadu, ani je nemáme na předpis. Jsou ale hodně tvrdé, pata vysoká...přesně jak píšeš. A ty co o nich píšeš - měkké, bez paty... jsou jen na předpis a vyloženě na určitou vadu?????? Popř. jaká značka... atd. Jj, také jsme měli problém je vtěsnat do bot, vlastně jsme je vtěsnali jen do jedněch. Když píšeš, že kupuješ velikost jakou potřebujete, to znamená, že nekupuješ o moc větší???????? Normálně bych kupovala tak o číslo až o dvě větší než jsme koupili, ale s těma vložkama si to nerisknu, aby jí totiž vložka seděla jak má.....

simsalabim
6. máj 2011

@dagina no na recepte je napisane nieco ako "individualne zhotovene elasticke vlozky skladane" alebo nieco take, uz si to nepamatam. Vlozky mame predpisane vylucne na plochu nohu, nemame nijaku inu vadu. Topanocky kupujem takej velkosti, ake by nosila, keby vlozky nepotrebovala. Cize ked nam v Rene zmeraju, ze ma nozicku v. 26, tak take topanocky kupim (pricom pri korytkovych vlozkach bolo treba koli tej vysoke sirokej pate topky tak o 2 cisla vacsie+vysoke, aby sa nevyzuvali, lebo ta korytkova vlozka velmi nozicku zdvihne). Skus sa pozriet na tento link http://www.proben.sk/katalog/proben-vlozky.pdf
Nase vlozky sa najviac podobaju na tie prve - akurat nemaju tu klenbu, co je na tej fotke, ale tu druhu (nikdy si neviem zapamatat, ci deti maju problem s pozdlznou alebo priecnou klenbou). V kazdom pripade, na tej fotke je akurat ta klenba, s ktorou deti problem nemaju... A tie stvrte vlozky su tie korytkove, pri ktorych urcite treba sirsie aj vacsie topanky, aby sa to tam cele zmestio. Tie asi mate aj vy.... Podla toho, co hovorila nasa ortopedka, je to viac menej jedno, ktore predpisu. Ak rodic alebo dieta trva na tom, ze korytkove su nepohodlne, zle sa kupuju topanky a pod., vtedy predpisu tie makke elasticke...a dospelym autoaticky predpisuju iba tie. Sama ortopedka nam povedala, ze korytkove su tvrdsie, niektore deti sa im brania + rodicia zas nadavaju na to, ako zle sa kupuju topanky. Tie nase vlozky su velmi prijemne a ohybne. Vyrobca je tusim Neoprot...a mame ich na predpis. zvlastne, ja som netusila, ze korytkove vlozky sa predavaju aj volne, myslela som, ze su iba na predpis.

sasa30
7. máj 2011

ahojte zienky,
prosim poradte mi. aj my sme dostali korytkove vlozky + na mieru sandalky. okrem toho cvicit - dcera "sama" - chodit po spickach, patach, po vonkajsej strane chodidla, dvihat prstami vreckovky zo zeme. a potom jej mam s nozkami cvicit ja - len ja som v tom strese u ortopeda (bola som nestastna z toho, ze sa jej skracuju nejake svaly na chodidle a ma aj nozky do X) uplne zabudla, ako mi tie cviky ukazal. No, za ani nie pol minuty, nejake 3 cviky. Prosim, poradte mi, najdem ich na nete, alebo nejake video na youtobe.com alebo mi mi ich niektora vedela podrobne napisat? bola by som velmi velmi vdacna, lebo teraz s nou necvicim, kedze si ich nepamatam asi spravne. su to cviky na natahovanie svalstva... velke dakujem!!!

petruci6
8. máj 2011

kamaratke jedna dr poradila,aby jej dala naopak topanky,lavu na pravu a opacne,neviem ci to funguje,ale zabralo

simsalabim
8. máj 2011

@sasa30 ved si to hod do googla, najde ti vela vela odkazov, napr. http://www.stripky.cz/205-cviceni-pri-plochych-...

smecka
8. máj 2011

Jaký máte názor na plochou nohu a odrážedlo - motorku? Myslíte, že to ještě může zhoršit? Dceři ortopéd potvrdil začínající ploché nohy, ale vložky do tří let nedává. Máme jen cvičit a chodit venku bosky, na doma sandálky. Teď jsme jí pořídili motorku, ale jsem na vážkách zda je to pro ní dobré. Díky.

tintinka
8. máj 2011

@smecka maly ma ploche nohy a do X..pytala som sa aj proteticky, aj fyzioterapeutky..obe povedali, ze to neskodi, skor ze je to dobre na posilnenie noziciek..co je este lepsie, je bicyklovanie..

smecka
19. máj 2011

@tintinka: díky, vypozorovala jsem, že pokud je odrážedlo akorát, nožičkami se odrážejí správně, jak je jim ale malé, už mají tendenci se odrážet vnitřní stranou nohy. 😉
.... dcerka by s motorkou i spala, maká i do kopce 😀

jarunka111
23. jún 2011

Ahojte, nemali ste aj vy problém kúpiť topánky pre deti, ktoré musia nosiť korýtkové vložky?
Ja malému nemôžem nič obuť (z toho, čo máme doma) 😒 , ale najhoršie je, že som v obchode nenašla také, ktoré by obul, má vyšší priehlavok a do ničoho mu tú nôžku nenatrepem ☹ Ak máte nejakú overenú značku, budem rada 😉

kvojtanikova
23. jún 2011

@jarunka111 ak myslis take tie ortopedicke vlozky akoby dierkovane, korkove, co drzia patu a su vytvarovane do klenby, tak tie sme v pohode davali do topanok co sme kupili v Deichmanne. Ale mas pravdu, treba to skusat. Najlepsie su na suchy zips aj ked je blbe, ze potom ho vacsinou nezapne celkom do konca a rychlo sa mu tam nachytaju spiny, takze topanky vyzeraju ako storocne 😒

jarunka111
23. jún 2011

@kvojtanikova toto je niečo podobné a ani za svet som u nás nič nezohnala 😒 Tiež ma napadlo, že do deichmanu by sme behli, či tam nebude väčší, lepší výber 😉 No ako budú vyzerať už asi nechám tak, hlavne nech to má na nohe, lebo o chvíľu pôjdeme na kontrolu a ešte len teraz nám prišli a ja nemám pre neho boty 😒 Ďakujem za tip

tintinka
23. jún 2011

nas to hladanie topanok/sandalok tiez o chvilku caka, len co budu vlozky hotove...a uz sa desim toho nakupovania, kedze nema najuzsiu nozku a doktorka este kazala kotnikovu topanku, tak toto uz fakt neviem ako zozeniem, aby ju aj obul aj vysoka bola 😒
no a pre mensiu cakame na ortezky..tie co nosi na spanok zatial vobec nezabrali a ze je nutne dat take, v ktorych bude chodit aj cez den..tak som velmi zvedava co to bude a este teraz na leto ☹ ale tak hlavne nech pomozu

marty2008
23. jún 2011

@dagina odstrkovadla zpusobuji vadu nozicek.mi je mame zakazany.kolo bez slapek je odstrkovadlo.nam doporucili kolo a slapat 😉

tamara_7
31. aug 2011

@exi123 ahoj ja mam tiez malu dcerku 3 rocnu a ma nozky do x ja ich mam rovne no moj manzel ma tiez do x aj jeho mama asi je to dedicne no dufam ze sa stym nieco da robit.ak uz niekto nieco vyskusal a pomohlo dajte mi vediet ,,,dakujem..

tintinka
31. aug 2011

@tamara_7 podla mna velmi pomaha bicyklovanie (nas nosi ortopedicke vlozky, ma aj take ortezy ktore ma nosit na spanie ale sklada si ich stale dole, na jar zacal byciklovat a zacali sa mu nozky zlepsovat

hann83
20. sep 2011

Dcera má taky trochu nohy do X, má teď nově vložky, kdybych to nezačala řešit sama, naše dětská by s tím nic nedělala...Jsem trochu na rozpacích s tím odrážedlem, šlape na tříkolce, ale radši má koloodrážedlo, tak ho asi schováme 😒 A co myslíte lyže a nohy do X? Letos bychom jí už rádi začali učit...

zuzu_la
21. feb 2012

Maminky máme predpísané korýtkové vložky do topanok, citam, ze je problem s topankami. Viete mi poradiť do ktorých značiek topánok vám tieto vložky sadli? dakujem

akdar1
22. feb 2012

Mrkněte na stélky Hanák. Lepší jsou ale přímo boty s vložkou, kde jsou hlubší prohlubeninky, ale také mnooohem dražší ☹

zuzu_la
7. mar 2012

od vcera mame korytkove vlozky v topanockach. pri preberani nam vraveli, aby ich nosil zo zaciatku,kym si zvykne 20min. denne. jurko s nimi nema problem,zvykol si hned. mam mu ich uz nechat v topanockach,alebo davat postupne na dlhsiu a dlhsiu dobu?

tintinka
8. mar 2012

@zuzu_la ked v nich v pohode beha, tak by som mu ich nechala cely cas ako je obuty..

jihajiha
8. mar 2012

AHoj, syn má nožky do X, byli jsme na ortopedii v Dětské nemocnici v Brně, tam nám doktro řekl, že syn nemá moc chodit a zatěžovat nožky, chodit po nespevněných površích - jako po trávě atd, jezdit na normálním šlapacím kole a předepsal nám speciální vložky do bot se sníženou patou. Syn ani neprotestoval, zvykl si brzo a nosí je pořád.

zuzu_la
15. mar 2012

@jihajiha ahoj, aj nam povedali, aby jurko vela nechodil. ako sa vam to darilo ustriehnut? lebo nas maly sa nezastavi, zacal chodit koncom januara a strasne sa z toho tesi. kupili sme mu trojkolku,lebo v kociku neobsedi, takto aspon trosku nechodi po vonku. my mame tiez specialne vlozky, menite ich zakazdym,ked kupujete nove topanky?

jihajiha
16. mar 2012

@zuzu_la no já chození nějak neomezuju, to ani nejde, snažím se, aby nosil ty vložky do botek, jezdil na šlapadle a hlavně aby doma sedával na turka. NOvé botky jsme zatím nekupovali, ale Matýskovi teď už nožka moc neroste, tak nám ty vložky snad chvíli vydrží.

zuzu_la
16. mar 2012

@jihajiha cvicite s matkom aj vojtovku? my cvicime vojtovku aj rehabilitujeme.

jihajiha
16. mar 2012

@zuzu_la ne, ne, to nám ani doktor neříkal, že máme cvičit. On říkal, že s největší pravděpodobností se to srovná, tak uvidíme, na kontrolu máme jít v červenci, tak jsem zvědavá, jeslti se to nějak zpraví. A jaké botky kupuješ? A jaké papučky máte na doma? Nám právě řekl, že musí mít zpevněný opatek, takže na doma má sandále z lékárny Santé.

zuzu_la
19. mar 2012

@jihajiha vidím, že tvoj malý o rok starší od mojho. odkedy ste zacali chodit k ortopedovi? my mame na doma sandalky superfit a von vysoke topanocky /daky cesky vyrobca/ s korytkovou vlozkou. a popritom to cvicenie a este na noc mame ortezky,ale v tom vydrzi spat tak hodinku, davam mu ich aj cez den, ked pije mlieko a citame knizky. davala som aj foto,asi strana dozadu. a chodime do rehab.centra na masaze a tiez tam jurko cvičí.ako casto chodite na kontroly k ortopedovi?