Ortopedický problém. Nožičky do X. Poraďte!

exi123
12. okt 2008

Ahojte,
mam 3.5 rocne dievcatko a vsimla som si, ze od kolien dole sa jej nozky vytacaju do X ( ja a manzel mame rovne nohy...)- neviem ani, ci to moze suvisiet s dedicnostou...( krive ma svokra 😀 )..

Zijeme v zahranici a zatial tomu nik nevenoval pozornost. Rada by som sa opytala maminiek, ci nejaka mala podobny problem s dietatkom/ Pocula som o noseni specialnej obuvi ( neviem akej ) a nohy sa zrovnaju. Pretoze ked stoji a da ich k sebe, su rovno, ale vytaca ich a pri postaveni dava od seba. Neviem, ci som nieco zanedbala s obuvou alebo...

😒 viete mi poradit? Dakujem

jihajiha
20. mar 2012

@zuzu_la my jsme byli u ortopeda poprvé teď v únoru, takže ve 2,5 letech. Mě přímo dr řekl, že nožky se s největší pravděpodobností srovnají, ale je potřeba tomu trošku pomoct - právě těma vložkama, pořádnýma botkama, co nejmíň má chodit po spevněných porvších, takže nejlíp po trávě a jezdit na kole. Cvičení žádné nemáme. Ono asi záleží na tom, jak to dítě má ty nožky moc do X. Matýsek má rozchod u kotníků 8 cm, když má kolínka u sebe.

jihajiha
20. mar 2012

@zuzu_la fotku jsem tu nenašla, mrkla bych, jak moc to máte do X.

sisi0211
4. máj 2012

@tintinka ahoj, chcela by som sa ta spytat ako sa vyvinuli nozicky tvojej dcerky. U nas (dcera ma 11 mes.) zistil ortoped mierne zakrivenie noziciek (lytka) do O. Vraj mame obmedzit chodenie (ale ako? ☹ ) a ziadne tani-tani a skakanie. Zistili vam z coho sa jej skrivili nozky? Vraj aj zle vstrebavanie vapnika alebo vit D moze byt pricinou?

tintinka
4. máj 2012

@sisi0211 nezistili vobec nic..boli sme na ortopedii, endokrinologii, v metabolickej ambulancii, nefrologii..nikde nic nezistili..vit D uplne v poriadku..
mne take lekar nic nespomenul, ze obmedzit chodenie..a keby aj, neviem si predstavit ako by som to..vlastne ortoped, za ktorym som s tym bola, povedal, ze je to v poriadku, ale ja som sa nedala a pytala som sa dalej..az sme dosli na ortopedicku protetiku a tam lekarka povedala, ze MOZNO by sa to dalo do poriadku aj same, ale ona by sa na to nespoliehala..a veru som sa ani ja, chcela som to riesit..bala som sa risknut to ze sa to da do poriadku same, lebo mala nozky fakt zle...ale teraz uz ich ma krasne rovne (aj ked ja stale vidim ze lava je trosku horsia, ale tu lavu mala ovela krivsiu ako pravu, takze to uz asi len pockat, ci sa to fakt dorovna same alebo co)

najprv nam dala lekarka ortezky len take rovne co sa nedaju ohybat, ze na spanie..ale na noc nebolo mozne malu donutit v tom byt..skusali sme vsetko mozne, davat na striedacku, po jednej, alebo az ked zaspi..stale sa prebrala..a kedze sa to ani po troch mesiacoch nezlepsilo (skor mam pocit ze sa to zhorsovalo) tak v lete min. roku nam lekarka dala ortezky s ohybom v kolene a clenku. mala ich mat co najdlhsie cez den..aj sme to poctivo dodrziavali a kedze to mala nechcela mat doma, tak sme travili cele dni vonku, len nech ich ma na sebe..a vyzera ze zabralo..ortezky nosila od jula do decembra .. pridavam foto pred a po..

tintinka
4. máj 2012
lin18
4. máj 2012

Ahoj, ráda bych se zeptala jak tu někdo psal o mezeře mezi chodidly, když jsou kolínka u sebe...to přece záleží na tom jak si stoupne, ne? Nebo jak to měříte? Že jako vůbec nedají chodidla k sobě? Poslední dobou se mi taky zdá, že má syn náběh na nohy do X....

tintinka
4. máj 2012

@lin18 nasim to merala doktorka..v stoji a potom aj v sede s vystretymi nohami...
u nas to maju deti "pekne" podelene..starsi ma nozky do x, mladsia mala do O...no a syn mal nozky tak ze ked dal spolu kolienka, nedal k sebe clenky..a zas ked dal pekne k sebe clenky, kolena sa mu prekryvali..cize to bolo jasne viditelne ze ich ma krive..

sisi0211
4. máj 2012

@tintinka Tak na tej prvej fotke ich ma malicka opravdu krive, ale to asi preto, lebo ma nozky od seba, vsak? U nasej to v nohaviciach ani nevidno. Asi len ked ma hole nozicky. Aj to sa mi zda, ze iba od kolien po clenky ma do O 😕 No zajtra to este skontrolujem. Tiez som citala nejaky clanok, ze vraj deti do 1,5 roka maju nozky do O a potom do 2,5 rovne a od 2,5 do X. No neviem ci je to pravda 😖 A syncekovi sa to uz upravilo?

tintinka
4. máj 2012

@sisi0211 ano, tak ako si citala, mi to vysvetloval aj ten nas ortoped, a vlastne aj lekarka, ku kt. som sla potom..je to tak..ale nasi to mali extrem..a na tej prvej fotke ma sice nozky od seba, ale ona ich mala fakt tak krive ako tam vyzeraju..dokonca bez nohavic to vyzeralo este horsie 😒
a synovi sa este uplne nenarovnali, ale je to na dobrej ceste..je to stale lepsie a lepsie

sisi0211
5. máj 2012

@tintinka diky za infosky a skusenosti 🙂

sisi0211
6. máj 2012

a teda ak na nozicky v tvare X nevhodne posobi pouzivanie odrazadla, nie je mozne alebo vam nespominal nejaky lekar, ze na nozicky v tvare O posobi pozitivne pouzivanie odrazadla? 😅

jahody11
6. máj 2012

@lin18
@sisi0211 my sme boli u ortopeda lebo detskemu dr. sa zdali byt nozicky prilis do X ale ortoped povedal, ze norma je do 4cm a mala mala iba nieco cez 1cm... kontrola o 6 mesiacov ale zda sa mi, ze sa jej to upravuje samo 😉

lin18
6. máj 2012

@jahody11 já jsem se právě včera dočetla, že do dvou let je fyziologický tvar nohou do O, od dvou let do X a srovnává se to kolem pátého roku. Na druhou stranu když někdo přijde k ortopedovi v pěti letech tak už je většinou na nějakou radikální nápravu pozdě. Když mu to změřím tak na sílu dá kotníky k sobě...ale když je volně tak má tak dva cm. Asi počkám na tříletou kontrolu a zeptám se dětského

monnaa
6. máj 2012

@jahody11 - prosím ťa, tie cm ako ortopéd meral? Je to vzdialenosť medzi lýtkami ? Môj syn má tiež nohy do X, plochonožie IV st, nás zatiaľ k ortopédovi nik neposielal, cvičíme Vojtovku od 4 . mesiaca pre hypotónou a hypermobilitu + ortop. obuv na predpis. Ale rada by som mu aj ja zmerala tie centimetre, aby som vedela, na čom sme 🙂, vďaka

jahody11
7. máj 2012

@monnaa no to netusim ako meral, lebo bol s nou manzel, ked pride domov, tak sa ho opytam 🙂

tintinka
7. máj 2012

@monnaa v stoji..postavil ho rovno, kolienka spolu a medzera medzi clenkami (tomi mal ako 2,5rocny 6cm a ako 3rocny uz 8cm - dostal ortezy na spanie, nosil asi pol roka, teraz este stale nejaku medzeru ma, ale uz sa to zlepsuje)

v sede: nohy pred seba vystriet, kolienka spolu a tiez merat medzeru medzi clenkami...aspon tak to merala nasa dr.

jita127
8. máj 2012

Ahojky všem, naše Eli ma take nožičky do X. Na ortopedii jsme dostaly ortézky na noc + vložky do bot (pouze kotníčkové). Dost mě ale překvapilo, že když jsme tam byly poprvé, tak nám taky řekli, že je to zatím v pohodě, že se to s věkem mění a poslaly nás domů. Žádné doporučení na cvičení nebo nějaké vložky a to to měla dle mého pohledu dost výrazně do X. Na další kontrole za cca 6 měsíců už to bylo rovnou na dlahy ☹ ☹ Měla jsem z toho hrůzu, jak to budem dělat, ona si na sobě nic nechce nechat dětat (čištění uší, nosu, apod....) ale fakt nás všechny převezla. Večer si je nechá nasadit, kouká na pohádky a pak s nimi jdeme do postele. Občas si je těsně před spaním sundá, ale hned jak usne, tak je zase nasadím. Sice se ani jedna moc nevyspíme, hodně se budí, takže sundám a jak usne zase nasadím, ale když se povede, tak to má těch 6 hodin. Ale víc nezvládneme, ideál je dle dr. 8 hodin, to by vstávala úplně zničená. Chci je dopřát aspoň pár hodinek spánku v klidu. A co bude časem se snažím neřešit, dr. říkala, že máme počítat tak rok i víc ☹ ☹ ☹ ☹ V červnu jdeme na kontrolu, tak jsem zvědavá, co řekne.
Držím palce všem

modrofuzik11
8. máj 2012

v pondelok sme boli so sarou u ortopeda. dovod? ma xsove nohy. doktor povedal, ze nohy ma v poriadku, teda nie ploche, ze len ma proste nohy do x. ze je to v norme. takze to neriesim. ked lekar povedal, ze vsetko je v poriadku, tak je to v poriadku.

monnaa
8. máj 2012

@tintinka
@jahody11 - ďakujem pekne za odpovede, tak som to zmerala, raz vyšlo 3 cm, druhýkrát 5 cm...asi bude najlepšie zásjť za tým ortopédom. No ale teda tie ortézky si neviem predstaviť, ako by nosil 😒

tintinka
9. máj 2012

@monnaa ano, lekar najlepsie posudi..ale myslim ze na taku medzeru este nic neda... a keby aj, neboj, neni to take hrozne ako sa to zda..ja som z toho tiez mala des a prezili sme..drzim palce 😉

matula321
10. nov 2012

syn 6r. nosi uz asi rok ortezy, pomaly sa nam to upravuje, ale par dni dozadu sa zacal stazovat ze mu trpnu jedna noha, najprv mi to nevedel vysvetlit, ale vravel, ze ho nozka picha a ma ju studenu, ked ma tu ortezu, je to len na lavej nohe. Mate s tym niekto skusenost, ze preco to je? Ortezy nosi len v noci a to na striedacku, raz na lavej raz na pravej nohe. Budem volat lekarke buduci tyzden, len ma to prekvapilo, pretoze ortezy dobre znasa, ani sa nestazuje, pekne sa mu nozky upravuju...dakujem

mecenga
30. nov 2012

@jajik25 Ahoj aj my máme presne tento problém.

mecenga
30. nov 2012

@dagina my sme nosili protetika a sant e sandálky od malička a máme nohy do -X. Klembu má dobrú, ale noha ide do vnútornej strany. Teraz, malý má 3 roky nám ortopéd predpísal sandálky na mieru. Odmerali mu nožičku a dali vložky viac vystužené s vnútornej strany, aby sa nožička vyrovnala. Sanozrejme aj vyšie. Dúfam, že nám pomôžu. Nohy má do X do otčovi. On ich mal do X do 7 rokov, no teraz má rovné, tak to má asi geneticky po ňon. No niekedy sa takéto X nohy vôbec neriešili ako teraz 🙂

lili_k
30. nov 2012

Poradite nekdo kdo uz mate zkusenosti? 🙂 ... syn ma ploche nozky i nohy do x. Mezera mezi kotniky kdyz ma kolinka u sebe je asi 8 cm. Ma ted 3,5 roku. Neni pozde zacit nosit dlahy az kolem 4. roku veku? Predpokladam ze ne. Jinak doktor u nas je na dve veci, ani ploche nozky ani do x neodhalil, nevim k cemu ty prohlidky u doktoru vlastne jsou!!!! ☹

tintinka
2. dec 2012

@lili_k ked sa ti to nezda, vyhladaj ineho ortopeda, nech sa na nho pozrie...myslim, ze aj moj maly mal taku nejaku medzeru kolo 8cm a dostal dlahy na spanie..ale pravdupovediac, on ich velmi netoleroval..(starsiemu to asi skor vysvetlis?) ale narovnali sa mu..je to stale lepsie a lepsie, teraz to uz vlastne ani je je viditelne ze by mal x-ove nozky (my sme si to vsimli ked mal 3 roky, vtedy aj "nosil" tie dlahy)

lili_k
2. dec 2012

@tintinka dekuji ti ... a prosim za jak dlouhou dobu se malemu nozky zlepsili, jak dlouho nosil dlahy??? A kdyz pises ze je moc netoleroval jak jste to resili? Me je jasne ze synovi se taky libit nebudou, davali bychom mu je na stridacku, jednu noc na levou dalsi na pravou... snad to bude i tak mit efekt. No syn mel lehce nohy do x uz ve 3 ale ted je to horsi!!

tintinka
3. dec 2012

@lili_k syn ich mal, ja uz neviem..asi rok? ale nenosil ich tak dlho tie prve mesiace (cca pol roka) sme sa snazili intenzivnejsie...niekedy sa podarilo a mal ich obe pri pozerani rozpravok..zaspavat s nimi nechcel, ale z casu na cas sa podarilo aj to..vacsinou som mu ich davala tak ako pises..ked zaspal, jednu noc mal jednu, druhu noc druhu ortezu..ale velakrat sa stalo ze sa prebral a uz n edovolil nasadit...alebo aj si nechal a potom o hodinku dve uz som pocula ako si ju dava dole...takisto nosil ortopedicke vlozky v topankach. predpisala nam ich lekarka.

kacena_1
18. dec 2012

ja mam tiez problem s malym, 2 roky 7 mesiacov. uz dlhsie si to vsimam aj ked bolo mi povedane ze do troch rokov sa vyvija nozka a moze sa to upravit, ale nejako nebadam zmenu. takze budem to riesit. aj ked ja som nezandbala to , zeby som mu nedavala papuce, od prvych krokov nosil papuce, pekvne, lahke, vysoke. v rodine nikto nohy do X nema, takze neviem kde moze byt problem 😢

tintinka
19. dec 2012

@kacena_1 u nas tiez nikto nemal problem ani s x-ovymi nohami, ani s nohami do o a aha, obe nase deti ho mali..pobehali sme vsetkych moznych lekarov, ze z coho to..hlavne kvoli malej..a nic nezistili..uplne zdrave dieta, ktoremu vobec NIC nechyba..ziadne vitaminy, nic..vsetko bolo v uplnom poriadku..ani sme ju zle nenosili, ani kvoli zlej obuvi..proste jej tak narastli :-P ale uz je to ok..fakt z toho vyrastla..aj ked ktovie ci by sa to bolo narovnalo aj bez ortez..mozno ano, mozno nie..mala som strach nechat to tak, tak som to radsej riesila..pre pokoj v dusi, zajdi za lekarom a uvidis co povie

kacena_1
19. dec 2012

@tintinka mas pravdu pre pokoj v dusi, ja len dufam ze nic hrozne nezistia. ako jemu sa tie klenby zacinaju vyvijat celkom pekne. ale nohy do X má, tak myslis ze sa to casom upravi?